Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:28 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Няма да играя с тебе  
Автор anaili (samoten)
Публикувано01.02.05 17:26



... Хайде и като ги доведете децата тук ще си играят с Вики и ще си говорят на БГ............................................................................................
Кратка но забележима пауза и смяна на темата
Човекът не е от тия дето се конфронтира без полза направо
Децата му са с 1 г по-малки от Вики
И вероятно ще са единствените българчета на 100 мили наоколо

Ама чакаи сега нещо против ли имаш, със скрита тревога глупаво питам
...................................................
Пак пауза и смяна на темата

Пак питам

"Ами то нещо се учи ако ти трябва ", ме шибва в лицето

Ами добре, казвам миролюбиво и преглъщам сълзите
Коя съм за да ги съдя
На кого е нужна България и езика и, че да го помним
Коя е дъщеря ми - дъщеря на обикновени хора, че да играе с техните деца



Много ми стана мъчно
почувствах се глупава и унизена
Виновна даже, че съм родила това дете без да имам да му предложа дори свястно отношение на гората към него поне заради произхода му

Сблъсквали ли сте се с подобно нещо



Тема Re: Няма да играя с тебенови [re: anaili]  
Автор moloko (минаващ)
Публикувано01.02.05 18:27



ето това си е чиста проба безхаберие, което в един лек коктейл със селската чест правят отврат бълвоч - точно от тия дет тряа ги подминаваш.

сигурно ти е трудно де - единств. бг душа наоколо

по-добре в такъв случай да възприемеш бавния по-заобиколния път

ей са ше дойде 3ти март



Тема Re: Няма да играя с тебенови [re: anaili]  
Автор tinkerbell (the bright side)
Публикувано01.02.05 19:36



Опитала си се да вкараш някакъв драматизъм, но аз изобщо не разбрах за какво говориш. А го четох няколко пъти
От така предадения разговор, оставам с впечатление, че това е човек, който е добронамерен към вашето семейство. Ако ще и английския престолонаследник да е. В случая по-скоро ти си била нетактична, като си го притискала да ти каже нещо, за което очевдно не му се е говорело.

Да не говорят майчиния език се случва не само на българчетата в америка. Това е въпрос на личен избор на родителите и не е нещо, което трябва, или можем да съдим. Зависи коя си избрал да бъде родината ти, кое те е накарало да смениш страната, колко добре искаш децата ти да се интегрират и още сигурно една камара фактори.... Познавам евреи, които говорят само български, турци, които знаят само турските думи, използвани при игра на табла и т.н. Това не ги прави лоши хора. Погледни от тази гледна точка.

Сега за заглавието, макар че то няма много връзка с конкретната ти история... Децата ни все по-често ще го чуват това "не искам да си играя с теб". Понякога ще са наранени, обидени, пренебрегнати. Не знам как трябва да реагираме ние, родителите. Във всеки случай трябва да ги убедим, че са ценни сами по себе си, а не защото Иванчо, Пенчо и Марийка искат да си играят с тях. Но това няма да стане с магическа пръчка, а бавно и сигурно понякога мъчително за тях. Ако на края на пубертета моята щерка се чувства значима без да се оглежда в хорските очи, ще бъда безкрайно щастлива.



Тема Re: Няма да играя с тебенови [re: tinkerbell]  
Автор MoniT ()
Публикувано01.02.05 19:53




Особено последното ти изречение - не бих могла да го кажа по-точно!



Тема Re: Няма да играя с тебенови [re: anaili]  
Автор sisislava (щастлива мама)
Публикувано01.02.05 23:02



Не се коси, мила!

Принципно, човека е прав, че се учи каквото ще ти трябва (ако можеш да предвидиш достатъчно далновидно). Но от това, че на неговите деца българския няма да им трябва (както той преценява), е ясно, че неговите възгледи не са сходни в твоите. Дано поне по друг параметър да си съвпадате иначе подобни контакти наистина са безсмислени. Разбирам отлично емигрантските ти неволи да нямаш с кой две думи на български да си кажеш. А, още повече пък и да намериш сънародници със същите възгледи, ниво и интереси около себе си.
Не се натъжавай, а още по-малко да се чувстваш унизена!

...
Тази Коледа ходихме в Българо-Македонския клуб в нашия район. Надявах се да намеря много хора с които две-три дума на нашенски да разменим, пък то там само на английски се говореше. Стана ми тъпо, защото не беше това, което очаквах. Е, втори път там няма да отида, ако и следващото им парти да е за 3 матр, когато сигурно ще се държат речи за историята ни на английски.
Мегду другото, там се запознах с един македонец по произход, роден тук (САЩ), и който сам се е учил на родния език на родителите си (да не пиша, там както те го наричат ) Говореше го доста добре, за моя изненада. Абсолютно изключение в тая насока!
Та хора - всякакви, нали знаеш...

Да се радваме на това велико нещо - интернета!

Поздрави!

Елица-28.04.2003

Редактирано от sisislava на 01.02.05 23:08.



Тема Re: Няма да играя с тебенови [re: sisislava]  
Автор MoniT ()
Публикувано02.02.05 00:10



Ти сериозно ли? Аз съм ходила на 2-3 събиряния на българи в Отава, но си говорим на български. Е, когато има и неговорещи български естествено минаваме на английски, но помежду си - само на български; понякога ми става съвестно, че съпруга ми е малко изолиран, но на мен ми се случва толкова рядко да общувам с българи; той не ми се сърди.



Тема Re: Няма да играя с тебенови [re: MoniT]  
Автор sisislava (щастлива мама)
Публикувано02.02.05 08:46



Абсолютно сериозно! Оказа се, че тоя клуб наистина е от много отдавна, от т.нар. стара емиграция. Хората, които ходят там са забравили родния си език или поне по-лесно им е да говорят на английски. А по-младите, обикновено са техни потомци, родени тук и естествено родният им език е английски, макар, че майчиния им (и бащиния и повечето случаи е българския).
Има и сбирки на българи дошли от по-близкото минало, но те не се правят в този клуб - вероятно по въщата причина заради която и на мен не ми се ще да ходя там повече ... Тези хора там просто са вече асимилирани от обкръжението и дори нямаме общи допирни точки с тях като настоящите ни емигрантски неволи.

Елица-28.04.2003


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.