Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови  
Автор ЧeтaМодератор ()
Публикувано12.10.04 17:26



Положението е следното:
Ще кръщаваме Борис другия месец. Кумата ми ще е кръстница. Тя е кръстена. Живее в Щатите в момента и ще си дойде за съвсем малко в БГ. Проблемът е, че тя по принцип не е от София и кръщелното й свидетелство е при майка й в провинцията, а тя няма да може да отиде до там да си го вземе. Питането ми е може ли да представи в църквата ксерокопие, вместо оригинала?
А сега другите въпроси:
1. Задължително ли е дрешките за кръщенето, които дава кръстницата да са бели? И обувките ли??
2. Някъде прочетох, че трябва да се носят 2 хавлии/една за попа и една за кръщелника/ и халат. 2-те хавлии хубаво, ама халат защо?
3. Колко трябва да са големи хавлиите? Демек може ли да са кърпи, а не хавлии, щото под хавлия аз разбирам голяяяяяма кърпа за баня.
4. Ноември месец ще е студено най-вероятно, целият Борис ли ще го топят в купела или само крачетата?
5 Дайте инфо за фурни където пекат питки по поръчка, че съм скарана с месенето.

Благодаря!



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: Чeтa]  
Автор Slantce ()
Публикувано12.10.04 17:49



Май е по-добре да попиташ какви са необходимите неща в църквата, където ще е кръщенето (може всяка да има различни изисквания).

Ние Анджи я кръстихме през август и мога да ти кажа как беше:
- Не знаех, че дрешките трябва да са бели, а и сега като се замисля това май не е за БГ - малко католическо ми звучи (ако кумата ти ти го е казала?!). Да традицията е да купи дрешки и после детето да облече новите, но в крайна сметка както се разберете. То и за обувчиците важи.. Аз лично предпочетох да си взема мои дрешки (нови!), а кръстницата ми купи подарък.
- Казаха че трябва кръстницата да е кръстена, но не са искали кръщелното - даже не попитаха за него.
- Трябваше да носим: китка за кръщене (с нея попа ръси за здраве), погача(може и без нея - тя е за нас и гостите да се почерпим), кърпа и сапун (за попа да си измие ръцете - остават за църквата), кърпа за детето - т.е. достатъчно голяма (също нова - купува я кръстницата и с нея поема детето от купела), обредни свещи (от църквата се купуват).
- Детето ако е по-малко го топят в един казан голичко цялото. На голям човек - само джапа в един леген. Не знам като е студено как е?!
- За фурните - и ние поръчахме питката. Попитай в някоя квартална където пекат и хляб.



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: Чeтa]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано12.10.04 17:50



Мисля, че няма проблем и ксерокопие да е.
1. Не е задължително, препоръчително е. На Митко му взехме бели дрешки, ама така и не съм му ги обличала после, защото ще станат сиви за нула време. Да не говорим, че много трудно намерихме бели дрешки за момченце. Спокойно може да са цветни дрешките.
2,3 и 4. Хавлии се има предвид малки (като за ръце). Ние носихме 2- за свещеника и за Митака. Халат- ако ще къпят Борис целия. Договорете се със свещеника. Ние уж бяхме говорили да му топнат само краката, но попаднахме на възрастния свещеник и той го окъпа целия. Наложи се да го бършем с малката кърпа. В резултат на това Митака се обзаведе с гнойна ангина и впоследствие отит (първото му заболяване).
По т. 5 не мога да те посъветвам.
Весело изкарване! И да покажете после снимки.
А тук можеш да видиш

.



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: Чeтa]  
Автор Bebka (щастлива мама)
Публикувано12.10.04 17:59



Привет!
На нашето кръщене дрешките не бяха бели.Мисля, че това е въпрос на личен избор.Занесохме 2 кърпи.Едната беше по-голяма, но Яна я къпаха цялата /беше юни месец/.При вас сигурно ще топнат само крачетата.Халат не сме носили.За кръщелното на кръстницата най-добре да питате в църквата.
Трябва да си приготвите китка от чемшир и здравец и някакво червено цвете.
За питката се поогледай из фурни, където пекат хляб.

Желая ви късмет!



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: Чeтa]  
Автор nezy (мама на Цвети)
Публикувано12.10.04 19:52



Аз самата бях кръстница през август 2004 г. в Стара Загора. Ще споделя моя опит, но за всеки случай питай и свещеника в църквата, дето ще кръщавате Борис.
1. Изобщо не е задължително дрешките да са бели. Аз лично купих дрешки, които бяха нужни на майката, а тя си донесе нови дрешки и си обляка бебока.
Обувки пък изобщо не съм купувала.
2. Да, наистина се носят две хавлии: една за попа и друга за детенцето. Аз като кръстница купих халат, а не хавлия за детето, да могат родителите да си го ползват по-дълго време. а кърпата за попа те си я купиха.
4. Майката решава дали да къпят детето цялото или не. Това кръщене беше през лятото и изкъпаха малкия нацяло, но ти може да кажеш, че не искаш цялостно къпане и да потопят в казана само краченцата на Борис. По това време изобщо не ти трябва да лепнеш някоя настинка и да си помрачиш спомена.
5. По пета точка питай в квартала или някой от София.
Що се отнася до оригиналното кръщелно на кръстницата, на мене ми го поискаха и го вписаха някъде си, така че питай на място и ако се налага, нека родителите на кръстницата ти го изпратят с курриер или по пощата по-бързо!



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: Чeтa]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано12.10.04 22:42



Здрасти!:)
Искаха кръщелното на кръстницата да се носи,но така и не го поискаха на самото кръщене(поне аз не видях де,eti да ме поправи,ако греша)
1.ти решаваш
2.,3. - питай в църквата,всеки иска различно
4-топят само крачетата. Тук пак ти имаш думата
5.не мога да помогна:(

ти и нашето кръщене,ако ти помогне с нещо

наште баби и му сложиха



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: Чeтa]  
Автор Aйeз Ceдaй ((бойна))
Публикувано12.10.04 23:30



Кръстница, кръщелно, отговори :
За ксерокопие, питай в църквата, там най-добре ще ти отговорят.
А сега за другите въпроси:
1. Не, не е задължително. Това пък откъде го измисли?
2. Значи, носи се една хавлия. И правилно разбираш, че е голяма кърпа. (пиша ти от бастиона на православната църква - Гърция - и по тия въпроси, вервай ми, съм станала спец). Върху нея можеш да сложиш една пелена, с размерите на хавлията, от хасе, за да се попие олиото. (Стават иначе разкошни лекета върху хавлията).
4. Не знам. Тук кръщенетата започват от май и приключват края на октомври. През зимата родителите много рядко се навиват за кръщене.
Ако има нещо друго, питай...





Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и? [re: KaтИ.]  
Автор ЧeтaМодератор ()
Публикувано13.10.04 13:13



И аз си мисля, че бели дрешки, няма да е много удачно, още повече, че ще трябва и яке да има, заради сезона, а бяло яке за Борис хептен не ми се връзва

Много хубави снимки!
На колко е бил твоят хубостник на кръщенето?



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и?нови [re: blekuta]  
Автор ЧeтaМодератор ()
Публикувано13.10.04 13:26



Ама мноо готин Боян с тоя венец бе!



Тема Re: Кръстница, кръщелно, въпрос/и? [re: Aйeз Ceдaй]  
Автор ЧeтaМодератор ()
Публикувано13.10.04 13:51



Ние нямаме много избор с кръщенето, защото кръстницата ще си е в БГ за малко, а държа да е тя и никоя друга




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.