Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:13 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Тема ? за погачата(след 40ден)  
Автор bamby ()
Публикувано10.08.04 15:49



Здравейте!Имам въпрос от една майка,която съвсем скоро прави погача на момиченцето си!
След като събере парички и върже кърпата и я постави на високо какво следва?До кога трябва да стои тази кърпа там?Аз не съм следвала толкова традицията такаче не мога да дам съвет!От архива ми дава :няма резултати!Благодари ме ви,ако кажете вие какво направихте!



Тема Хм...нови [re: bamby]  
Автор Keнra (мама)
Публикувано10.08.04 16:01



А всъщност какво става преди да върже кърпата на високо?!?
Иначе казано - раздуй що за обичай е това? На нас 40тия ден все още ни предстои, но аз не съм чувала за подобен обичай.
Мислех тогава да поканя колегите си на гости и би било интересно ако го направя съобразно някаква традиция.



Тема Re: Хм...нови [re: Keнra]  
Автор bamby ()
Публикувано10.08.04 16:24



Канят се само майки с деца или жени!Прави се погача за здраве на детето!На масата е хубаво да има повече сладки!Погачата се разчупва над главата на майката с детето от 2 жени с настоящи живи родители!След това се събират парички желателно монети в бяла кърпа,за да си купи бебето съня и тази кърпа се вързва от майката не много стегнато-за да не е стиснат(а) и не много хлабаво,за да не е разсипник!И тази кърпа се вдига на високо,за да има високи цели в живота!И после незнам какво става с кърпата!Задължително на масата да има мед и бебето да се захрани(да му се намажат)устните та да му е сладък живота!И когато гостите си трагват да не изнасят нищо от къщата ви за да не стане бебето крадец и да не спре кърмата на майката!Ако нещо съм пропуснала прочети от www.bg-mamma.com



Тема Re: Хм...нови [re: bamby]  
Автор Kapиммa (мама на Ася)
Публикувано10.08.04 16:35



За пръв път чувам за такъв обичай...знам, че почти веднага, след като бебето си дойде у дома, се прави погача и се канят само жени. Не знам обаче каква е семантиката на ритуала, освен че се прави за здравето на майката и новороденото. Що се отнася до това какво се прави на или след 40-тия ден от раждането на бебо, то това е въвеждането в Божия храм, ако майката /родителите/ са източноправославни. Приема се, че до този момент родилката е "нечиста" /организмът й се чисти чрез т. нар. лохии/, поради което до този ден тя не бива да излиза от дома си и, разбира се, да влиза в черква. На 40-тия ден майката и бебчето отиват в черква, където свещенникът прочита молитва за очищение на майката, взема бебето и се покланя с него пред олтара, ако е момиченце, или влиза с него в олтара, ако е момченце. На бебето молитва не се чете, ако /и така е най-често/ до този момент то не е кръстено. В това се състои обредът, както го знам аз и както самата аз направих точно на 40-тия ден от раждането на Ася.
Но...всеки край на страната, всеки етнос и вероизповедание - с обредите си.

Лесно е да станеш майка, трудно е да бъдеш майка.

Редактирано от Kapиммa на 10.08.04 16:36.



Тема Re: ? за погачата(след 40ден)нови [re: bamby]  
Автор SilverElfМодератор (DecusEtTutamen)
Публикувано10.08.04 17:22









Тема Re: Хм...нови [re: Kapиммa]  
Автор sannia (и бебе Дея)
Публикувано11.08.04 15:31



Когато Дея стана на 40 дни имах голямо желание, освен погачата, да направим и това, което си описала. Но за моя изненада свещеникът обясни, че майката е "нечиста" до първата менструация. А когато кърмиш детето това се отлага неопределено във времето. Ходихме на черква, но без тази "очиститилна молитва" или както там се нарича.
Сигурна съм, че някой др. свещеник би бил на др. мнение, но просто за информация.



Тема Re: ? за погачата(след 40ден)нови [re: bamby]  
Автор coccinella (мама на Калоян)
Публикувано11.08.04 22:58



Ние направихме този ритуал, както беше описан в bg mamma. Падаше се в неделя и сутринта ходихме на църква. Там главния свещенник на главната църква в града /не зная как се води длъжността според канона, но го пиша, защото смятам, че е най-компетентен и не разбирам какви са тези неща за нечистите майки до първата менструация от горния отговор/ ни чете очистителна молитва и василеви молитви /само на мен/. След обяд в къщи събирането. После с всички гости ходихме на демонстрацията по повод празника на полицията /нашия тати имаше празник/. Вечерта в къщи отвързах въпросната кърпа с паричките и ги прибрах при паричките на бебо, с които му купуваме разни неща само и изцяло предназначени за него.



Тема Re: ? за погачата(след 40ден)нови [re: bamby]  
Автор Di2 (непознат)
Публикувано12.08.04 01:46



Аз правих погача на бебето по миналата събота. Това което знаех за погачата, беше това което прочетох в бг-мамма. Искаше ми се преди всичко да отидем на църква, но тук за съжаление си нямаме българска църква. Та направихме събирането, някои от приятелките ми знаеха какво е погача, други не, зависи кой от кой край на България е. Свекърва ми е от северна България и тя много се учуди че се прави за 40 ден, според нея 40 дни и 40 години не се празнували. Това за паричките не го споменах, защото не исках да го правим, а само за питката и завързахме парче питка в кърпа и я сложихме на високо, та сега не знам какво да го правя, сигурно ще го изхвърля по някое време. Една приятелка обаче беше говорила със свекърва си в България и тя и казала за монетите, та тя каза че все пак ще го направи и завърза в една кърпичка символично левчета, евро и долари за бебето, сложихме ги при питката, тях мисля да ги сложа после в кутията за спомени на детето, която мисля да направя.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.