Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:12 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Я да видим  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 14:13



кои са най-смешните и сладки думички на нашите дечица? Не знам как е при вас, но моята Калина(1.8г) не спира да бърбори и изговаря някои думи толкова смешно. Ето и няколко примера:
"тиаг", колкото и да е странно значи врата
"дуа" и "нане"- така казва на водата
"намейш...гухите", т.е. "намери филмечто с прасенцата"
"Ути"- така вика на нейната приятелка, която се казва Любена
И още доста подобни.
Я, сега кажете и вие, да се разнообразим малко

A change is as good as a rest!


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор dodo_dodo (трън)
Публикувано15.03.04 14:47



Добре де, я ме светни как разбираш кое какво значи?
Денис не спира да бръщолеви, цели изречения сглабя, но да пукна ако мога да му разбера и една дума!
Мъча се, мъча се.... и нищо
Иначе най-често повтаряните му лафове са / каквото и да значат/ тъкъ-тъкъ-тъкааааааааа ! йоги-йоги, гогииииииииии, ма, ма, ма / това съм аз като е на зор/, тати си го казва много добре обаче
Чудя се аз ли съм дебил или просто изреченията му нищо не означават. Но явно е първото, защото той си ги приказва със съответна интонация, понякога като обяснява нещо клати пръстче, вдига веждички, надига...явно значат нещо, ама кой да го разбере.....



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор evredika (непознат )
Публикувано15.03.04 14:50



Moqt,sin Krisi postoqnno barbori razni sturotii,naprimer:
Tate,mii,mii budata ozn.-Tate,izmii mi 6i6eto i mi napalni voda.
Mamo,dai bunite ozn.-Mamo,dai mi bonbonote.
Na kraka kazva-kakatite
Na skakalec-kakaq,kakai
Na samolet-q,q let
Na hipopotam-hipotam
Baba kupi butite-Baba mi kupi obuvkite
Ima i o6te ,no sega tova se se6tam



Тема Re: Я да видимнови [re: dodo_dodo]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 14:54



Ами то и Калина си бръщолеви какво ли не и се нерви, когато не я разбирам
Абе, май ние не сме наред Те децата не са виновни. Представи си как се чувства горкото същество, когато иска да каже нещо и го казва на своя си език, а не получава отговор Има неща, които въбоще не й разбирам
Докато разбера какво значи "тиаг"... щеше да счупи вратата, за да ми покаже

A change is as good as a rest!


Тема Re: Я да видимнови [re: evredika]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 14:56



Няма спор- много са сладки всички дечица!

A change is as good as a rest!


Тема странно....нови [re: mali]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано15.03.04 14:57



една от първите думи, които нашия хулиган каза беше "орнитология"
и така добре я повтори след мен, че всички в колата (включително шофьора) се обърнаха да видят какво точно става...

иначе до ден днешен на възглавницата казва "гана" но не защото не може....



Тема Re: странно....нови [re: Topбaлaн]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 14:59



Е, ти ме уби Както се казва на някой голям човек ще му е трудно да я повтори

A change is as good as a rest!


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор dodo_dodo (трън)
Публикувано15.03.04 15:02



Да, аз поставих този въпрос и на педиатъра ни защото се притеснявам малко. Той каза обаче, че проблема е в нас. Детето си имало и пасивен и активен речник, това, че не му разбираме било наш проблем.



Тема Re: странно....нови [re: mali]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано15.03.04 15:15



хохо
работя в АЕЦ Козлодуй...та шефа на жена ми се беше избъзикал преди време дали малкия може да каже "АТОМЕНЕРГОСТРОЙПРОГРЕС" това е руска фирма, с която АЕЦа работи много...

та ние на майтап го научихме да го казва, сега го казва по-бързо от възрастен......;-)



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор juju_O2 ()
Публикувано15.03.04 15:23



хе хе, и аз мога да се приобщя към dodo_dodo. доста често ми се случва да не мога да разбера какво ми казва Никол, е "даа' - знам че е вода, "те" - не ще, "бау - бау" и "мяу" - ги разбирам.
Аз го отдавах на това че ходя на работа и не съм постоянно с нея, мислех че просто ми липсва постоянният контакти затова не разбирам точно какво ми говори?!
Всъщност не знам, може и това да е причината.




Тема Re: Я да видимнови [re: dodo_dodo]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 15:26



Недей да се притесняваш! Все пак детето си говори, защото имам приятелка, чието дете е на 2г. и не казва нито думичка Друг е въпросът, че то е от смесен брак и му говорят на два различни езика.


I know of no way of judging the future but by the past!green]


Тема Re: странно....нови [re: Topбaлaн]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 15:28



А аз не можах и да го прочета

I know of no way of judging the future but by the past!green]


Тема Re: Я да видимнови [re: juju_O2]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 15:32



А знаеш ли как се нерви Калина, когато бърбори нещо напълно неразбираемо Сърди се и крещи

I know of no way of judging the future but by the past!green]


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Milian ()
Публикувано15.03.04 15:55



Казвай й "Да,мамо","Добре,мамо" при нас помага,но само понякога.
Ако ли пък не,започват задължителните писъци и тръшкане по земята.
Иначе за говоренето...най-голямата ни гордост е първото ни стихче:
"Татко име сладко
стом те видя отдалеко
сърце ми става леко"
Превода е :
"Татко,татко
име сладко
щом те видя отдалеко
на сърце ми става леко"
А от другите безброй изречения се сещам за най-тъжното:
"мама няма да ходи на работа"-не искам да ходиш на работа
И това го слушам всяка божа сутрин и ми къса сърцето....
Това е при нас,а бърборенето направо си е проблем,защото вече не мога да изгледам спокойно нито едно предаване...непрекъснато нещо бърборим и аз съответно трябва да му се радвам и да му отговарям на базкрайните въпросчета....и вие сигурно сте започнали с въпросите



Тема Re: Я да видимнови [re: Milian]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 15:59



О, за въпросите ни е още рано, но за сметка на това много обича да гледа ТВ, особено "Стани богат", като види Ники и започва да пищи от кеф и да се върти в кръг

I know of no way of judging the future but by the past!green]


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор HAЙ (новак)
Публикувано15.03.04 16:15



И ние много думички знаем вече.Вода не знае да си иска,но като види кола и ми казва:дай кока.
Преди време като се учихме как казват животните всички си ги знаеше,но като стигнехме до кравата и викаше:кака.Сега се е научил,че казва мууу,ама явно му хареса това мууу и сега като го питаш половината животни казват мууу.Много са сладки като почнат да бърборят.



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор jia (mama (na dvama))
Публикувано15.03.04 16:24



Здравейте и от мен мами и татковци! Ние сме големи вече( 8-10г.), но до към
4-5 годишна възраст имахме фалове.Например: гъзалавница- възглавница ; гъбъл- гълъб ; хидора-коридора ;съвсем като малък сина ми казваше: ткотко-чичо. А до не отдавна дъщеря ми казваше: немирална вода-минерална вода . А когато започва филм по HBO и обявяват:"Позволено за лица от всички възрастови категории" , тя повтаряше: Поз........от всички възрастни декатории. Има и други, но съм ги забравила.(не ме е срам!)



Тема Re: Я да видимнови [re: jia]  
Автор mali (sunny)
Публикувано15.03.04 16:27





I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: странно....нови [re: Topбaлaн]  
Автор Firebird (интернавт)
Публикувано15.03.04 17:23



Леле, орнитология... Купихте ли му бинокьл да гледа птици?
Сега разбирам защо му се радвам аз така на това дете



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор KeiSi (КЦ)
Публикувано15.03.04 18:31



Лора е на 1г 2м и вече има десетина бисера които си записвам в тетрадка. Ето част от тях:

Лора(11мес)
Аз: Лори, кой е по-по-най?
Лора: Тата (тати)

Лора(1г1мес.)
Лора: Гаага (гарга)
аз:Гарга. Кой е гарга? Мама ли е гарга?
Лора: Баба.

Уча Лора да казва "не".
Аз: Не.
Лора: Не.
аз: Не.
Лора: Не.
аз:Ще плачеш ли?
Лора: Да.



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Despina (новак)
Публикувано15.03.04 23:50



За мое най-голямо съжаление моята дъщеричка е на 1 г и 1/2, а думите които казва се броят на пръстите на едната ръка.
Най-интересната и думичка е "бучи", което значи боклуче и обикновенно ми носи някаква прашинка от пода, подава ми я с много даволен вид и иска да ми каже ето още едно боклуче, което вместо да изям ти го нося:))

http://community.webshots.com/photo/107119803/107120493Fghchg120493Fghchg


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано16.03.04 00:50



Най-смешната на мен ми е гънга - скоро разбрах, че значи тигър. Има и още една особена - колюум, която още не съм разгадала, но я повтаря често, а като излезем навън даже вика:"колюум, колюуууум" "Тикам" също повтаря много често, но и нея не съм оприличила на нищо. На пръв поглед прилича на искам, но не е това.
Онзи ден каза "тъпо йе", след като си пийна сок, който и бях представила за вода. Дано е било случайно
Вместо ето казва етнн
Вместо падна паууу, вместо тъмно тумо, вместо пъпче пъпте



Тема Re: Я да видимнови [re: dodo_dodo]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано16.03.04 00:51



Да, страшно безсилна се чувствам и аз като не разбирам какво иска да каже...



Тема Re: Я да видимнови [re: Дeлфин]  
Автор mali (sunny)
Публикувано16.03.04 13:54



Това колюууум да не би да значи камион?

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: Despina]  
Автор mali (sunny)
Публикувано16.03.04 13:55



Ще видиш след някой и друг месец какво става

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано16.03.04 14:11



А, за това не се бях сетила!
Навън хубаво, ама у нас камиони няма. Пък и тя го казва примерно като тичка или като скача от фотьойла на дивана, нещо като боен вик е



Тема Всички думички ми се струватнови [re: mali]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано16.03.04 14:14



смешни и сладки. Крис "проговори" активно от около месец и половина и май само аз се справям с превода. Но от малка съм със склонност към бързо усвояване на чужди езици! Само дето неговия акцетн е много силен!

такаа, какво казва Крис (1 год. и 7 мес.):

дута = душа (с който се къпе)
гуен = леген
ди = звезди
ама = луна и лампа
па-пу = влак (идва от пуф-паф)
тау = сок
кех = кренвирш
какх = кашкавал
йенене = сирене
те = яйце
тута = кифла
тай = чай
тата = чаша
бута = биба (биберон)
ме = мед
тета = крачета
апе = чорапи
ман = колан
нон = нож
мон = камион
ках = кран
баги = багер
гу = гуш (гушни ме) и гълъб
мума = маймуна
Йейе = Лиле (майка ми Лиляна)
баба Анка = баба Жанка (баба ми)
Ан = Иван
Коте = Косе (негов приятел), а на котетата казва "мау"


абсолютно правилно произнася мама, тати, баба, дай и долу. На бавачката леля Дора казва Дода и Додеее (когато я вика), а на баща ми казва дедууу, което трябва да е "дедко".

Почти всички животни се назовават не с имена, а със звуците, които издават - куче (бау), коте (мау), пате (папа), магаре (и-ааа), кон (това не мога да го изпиша!), крава (мууу), мече (гърлено ммммм), прасе (гух) ...

Много ми е смешен, когато настойчиво ми иска нещо, а аз се правя, че не го разбирам. Сочи с пръст, демонстрира какво прави нещото (като мим е много добър!), докато удивено не попитам "Това ли искаш?!". Винаги следва едно "Ааааааа" с интонацията на "сети ли се най накрая!!!!", и една широоока доволна усмивка.

Толкова са сладки, като проговарят! И ВЪОБЩЕ!

Пътят към ада е постлан с добри намерения.


Тема Re: Всички думички ми се струватнови [re: Cпacka]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано16.03.04 14:32




При нас бибата е бибе, гу също значи гуш и гълъб и на маймуната вика нещо подобно.

Правилните думички са същите без долу + айде, деде и...не. Много често вика не, даже вече се мръщи и клати глава като го казва.
С животните същата работа, колкото и да повтарям самите животни, както и с искането на нещо - като позная какво се иска вика: "Айдиии" с едно много особено почти съскащо и. Много е смешна! Онзи ден седнала на дивана, взела ГСМа на баща си и се преструва, че води разговор:"ало, ало" прави физиономия все едно слуша нещо, и после: "ааа, не, не" мръщейки се. После пак така

Ама не мен ми се струва, че много бавен тоя процес. От няколко месеца никакво развитие...никаква нова дума



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор tinkerbell (fair(y))
Публикувано16.03.04 14:42



Хи, хи, хи
Азбуката е много малка да опишем всичките звуци дето ги издават дребчовците - едни такива къси, дълги, насечени, придиханни. Абе бебешкия език е много сложна работа. Аз сега съм на ниво да разбирам, но да не мога да произнеса думата. И не всичко разбирам, де. Има едни нюанси в думите, които ако предметът не е наоколо, или ако има 2 с подобни имена един до друг, трудно разбирам кой има предвид. Ей на, думата "маня" значи носорог, луна, и доскоро значеше парички. Тук се сещам за теорията как децата се раждат, знаейки всичките езици по света (moon и money?) Също и думи, които на български звучат подобно имат и еднакви измислени имена - слона и сока са все "нене". Най-абсурдната дума, която знае е може би "джанта", така де - "данда", или пък бордюрче = "буче". Други смешни, но не измислени са "коля"=шоколад, "кути"=компютър, когато се кара - "Бъ-диии!" (имам подозрения, че може да идва от ну-погоди:) Може да си поиска пинбола на компютъра, но ей на, сега от главата ми изчезна как е пинбол. Уж си казва когато памперсът е пълен, т.е. "пънь", но скоро разбрах, че за нея "пънь" явно значи "неудобен". Адски мрази дрехи всякакви, все иска да е "голаа" и вчера аз се преобличам, а тя ми дърпа пуловера от ръката: "нямаа...мамааа...ГОЛАА!". Диването му с диване, 10 минути се гонихме да ми даде пуловера. Тя още не говори с нормални изречения, а след всяка нейна дума има пауза. Но най-великото изречение изобщо казано от нея е : "Дъъ...Пата...Наня...Дъъъ...Ама...Ут-аа." Превеждам: "дървото е паднало и спи (тук сочи падналото дърво, после сочи дърветата около него) Другите дървета се хранят с вода":))) Някога си явно съм й обяснявала, че падналото дърво не може да пие вода, щото корените му са отскубнати и т.н. и тя го е запомнила...Биоложката на мама тя:))

Абе изобщо страшни скици са. И им сече мозъка, правят асоциации. Мойта понякога си играе с едни карти и оня ден се загледала в пералнята сочи я и вика "кайти, кальо". Нашата пералня е адски стара перла04, и на програматора има нарисувана заедно с другите неща и една пика, и точно тая пика бяха "кайти"-те.

Още много мога да пиша, но Цвета заспа и не може да ми суфлира, пък и със сигурност повечето неща са ми забавни само на мен. Но много усмивчена тема е тая



Тема Re: Всички думички ми се струватнови [re: Дeлфин]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано16.03.04 14:45



Вярно! забравих "да" и "не", които вече са абсолютно категорични и на място, както и "ало" за всички видове телефони. Крис казва и още неща, прост оне се сещам винаги. За сега се движи с бързо темпо, но ще е до време. От книжките знам, че при децата се редуват периоди на напредък и задържане. При вторите "натрупват" материал. Струва ти се, че развитието се е забавило, защото няма външна изява, но в това време те трупкат информация, с която после те изненадват. Продължителността на периодите е различна в различните възрасти и за всяко дете.

Така че, не се коси и не бръзай! После пък ще тие мъчно, че е отминало и това време!

Пътят към ада е постлан с добри намерения.


Тема Re: Всички думички ми се струватнови [re: Cпacka]  
Автор tinkerbell (fair(y))
Публикувано16.03.04 14:46



Е не, с крана и багера ми събрахте очите! Баща й много искаше да я научи да разпознава един трактор и една фадрома, но за нея все беше "кан", т.е. камион:))))



Тема Re: странно....нови [re: Firebird]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано16.03.04 14:50



той малко на баща си прилича
предпочита мацки пред птици и кучета ;-)



Тема Re: Я да видимнови [re: Дeлфин]  
Автор tinkerbell (fair(y))
Публикувано16.03.04 14:51



ХИ, хи. Значи значи "Виж ме какво съм диване и палавница". Колкото до речника, преди месец Цвета бе на същото дередже, никакви нови думи от поне 2 месеца насам. Сега вече знае поне още толкова, аз вече не мога да й ги преброя, все ме изненадва. Явно минават някакъв период на слушане, ако щеш и на учене на граматика и после продължават с нови сили.



Тема Нашия случайнови [re: tinkerbell]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано16.03.04 15:02



е с наследствена обремененост - щом "нещото" се задвижва от двигател представлява първостепенен интерес!

В последно време е пощурал по колата. Кажа ли, че ще излизаме с нея, зарязва всичко, донася си дрехите, с който последно е излизал,че са най-отгоре (като кучето каишката за разходка), после домъква и резервните ключове от колата, които са в едно ниско шкафче, застава пред външната врата и започва да бръмчи. Ако някой отиде до него, задължително казва "Тити бу", придружено с жест на въртене на волан. Това означава, че Кристи ще кара колата!

Пътят към ада е постлан с добри намерения.


Тема Re: Нашия случайнови [re: Cпacka]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано16.03.04 15:05




Невероятни сладури са!



Тема Re: Нашия случайнови [re: Дeлфин]  
Автор SveGab (светулката)
Публикувано16.03.04 15:43



И Габи /1,4г./ къдри едни дълги изречения с интонация, от които нищо не разбирам, но понеже сочи с пръст, та хващам малко от смисъла. Иначе казва добре и на място "мамо", "тати", "бабо",
"дядо"/за това все се чудя как успя да се научи да казва Я/,
"бум" /ако нещо падне/,
"бръм" /на колата/,
"гу-гу"/на гълъбчето/,
"папа" /на патето/,
"ам-ам"/когато е гладна/,
"нани" /на креватчето/.
А как приказва по телефона!!! Започва с "Аву"/ало/ и продължава на нейния език.
Наистина всички са големи сладури като започнат да приказват.
Целувки от нас.



Тема Re: Нашия случайнови [re: Cпacka]  
Автор Milian ()
Публикувано16.03.04 16:03



Ха,колко познато.....до болка познато.Ама тия деца сякаш са правени в колаИ на нас единствения начин да се съгласи доброволно да го облека е да му кажа,че вън го чака баща му в колата или да му покажа ключовете.А напоследък е започнал и да натиска дистанционното и я отключва от разстояние през стените дори без да разбера.А вкъщи вече няма някаква кола,която да липсва....от най-мъничките до чисто новия джип дълъг колкото мен.Дано тази мания скоро да отмине,защото ще полудея скоро......



Тема Re: Нашия случайнови [re: Milian]  
Автор edna_mama ()
Публикувано17.03.04 00:11



Ама наистина до болка познато Само като му кажа на Мартин, че излизаме с колата и застава до входната врата и чака.... даже не дава да го облека! Връчвам му ключовете от колата да ги "пази" и чак тогава мога да го облека и обуя. Днес си купихме нова, по-голяма кола, качихме го вътре и аз го питам "Харесва ли ти?" а той просто започна да ръкопляска Милият, нали хич го няма в приказките, това беше начина да покаже колко много му харесва
А относно смешните думички - ами той може да казва мах 10 думи: мама, тата, како (за радост на кака си, че до преди 3 дни и викаше тата и на нея), баба, бу (кола), да, гол (топка)..... е, включете и звуците за животните (маууууу, ба-ба, мууууууу, мммммм, цвилене на кон) за да ги докарам до 10 Всичко останало е Ъ; Ъъъъ; Ъъ-Ъъ; Ъ-ъ-ъъ и всякакви подобни вариации. Интересното е, че е толкова добър в мимиките и обясненията, че всичко му се разбира Е, често се налага да налучкваме, обаче като уцелим какво иска, започва да вика " ДА!" и да подскача. "НЕ"-то го замества с мълчание.
А, сетих се нещо, което е от 2 дни - "мама-мама" означава да му пея мила моя мамо



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Samsara (непокорна)
Публикувано17.03.04 10:53



Вики има парцалена кукла, която се казва Пипи. Изречението "Мама люлее Пипи" според нея звучи така:

"Мама уя пипа"



Тема Re: Нашия случайнови [re: edna_mama]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано17.03.04 11:18



Хе-хе-хеее! Понякога се чудя откъде научават разни неща, при положение, че никой не им ги обяснява! .

Кристи също казва на топката "гол", както и на всичко, което е с формата на сфера. Иначе всичко, за което няма думичка е "Ъ" - кратко, със заповедна интонация, придружена с остро насочен показалец към обекта на желанието.
И наистина са перфектни в обяснението с жестове.

Миналата седмица започнах пак да му давам КИДИ и сега всяка сутрин застава пред хладилника, потропва по вратата му и с изискващ тон ми казва "опе-опе", което трябва да значи "сиропче!".

Любимите песнички са "Мила моя мамо" (която в неговия вариант е "Мамо ма - мамо ма!", а после я подкарва с "Тати ма - тати ма!"), "Балонът се надува" (от която казва само "мом"=балон и "мум"=бум), "Не желая мамо вече" някаква за гълъбчетата, които му ги пее леля Дода=Дора (нашата бавачка).

В началото, когато още не казваше "гу" за гушкане, заставаше пред бъдещото "муле" и започваше да вика "Да-да!" с високо вдигнати ръце. Е, ако и това не е ясен знак, че иска да бъде гушнат!

Вчера пък видял навънка мравки и калинка и снощи повтаряше периодично "мани", "нинка".

Пътят към ада е постлан с добри намерения.


Тема Re: Нашия случайнови [re: Cпacka]  
Автор Milian ()
Публикувано17.03.04 11:58



Като заговорихте за песнички,чакйте да ви кажа за нашата любима и да слизам долу на обяд....
Първо иска да му пусна касетката "радиото да пее" и когато му пусна "Хей ръчички,хей ги две" просто целия е една голяма усмивка и подскача както никога.После следва "пусниме по-силно музиката да пее" и започват онези писъци,които би трябвало да са песни...
Абе,сладури и половина..



Тема Re: Я да видимнови [re: Дeлфин]  
Автор mali (sunny)
Публикувано17.03.04 22:20



Кой знае тогава какво е Ще разбереш рано или късно

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Всички думички ми се струватнови [re: Cпacka]  
Автор mali (sunny)
Публикувано17.03.04 22:22



Охо, голям и богат арсенал от думи сте усвоили Трябва и ние да напреднем с материала

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: tinkerbell]  
Автор mali (sunny)
Публикувано17.03.04 22:25



Леле колко са сладки
Сетих се още няколко думи от речника:
Пи- пари
бои- боли
гиям- гирлянд, гердан
коки- обици, копчета
камом- камион
паши се- плаша се
тасен- страшен

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: Samsara]  
Автор mali (sunny)
Публикувано17.03.04 22:27



А как ли реагират околните на това изречение?

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Mamma (BG-Mamma)
Публикувано18.03.04 00:29



Хехе, колко весела темичка...

Хммм... да изровя спомени за каката първо.
На Ади едни от най-странните думи, които до доста късно ги използваше, бяха
вовов - вода
и
мемиш - мече, мечо и всичко мечешко
Баща й пък се казва Юли... и тя му викаше "тате уиии", което изречено на обществено място беше едновременно много комично, но и притеснително все пак.

Мони (2 г.) сега вече бърбори ужасяващо много, като все по-голяма част от думите му се разбират. Той повтаря обаче като папагал всичко и понякога ми е доста трудно да разбера дали влага умисъл в дадена дума или просто я повтаря като звуци.

В момента най-използваните хитове са:

таткоти, бабати, какати, дядоти - вместо кака, баба, татко, дядо... (добре че на мама не лепи "ти" накрая)

Пух - така пък нарича всички мечета, включително и мечката от Зоопарка... най-вероятно поради Мечо Пуховската мания на кака му.

Не можем да го убедим, че попарата и млякото с бисквити или корнфлейкс не е супа... Всичко, което се яде с лъжица според него е супа.
Та Симеон, като един отявлен вечен гладник, се буди сутрин с викове "Искам супааааааа"

Идеално имитира звуци и интонации и тъй като обръщенията ни с Татти са бебешки (т.е. бебе, бебенце, бебелине и т.н.), Мони най-редовно вика баща си или мен с нежно "Бебенцеееее" (май ще трябва да го отучваме от това преди да се е затвърдило като постоянно обръщение към нас).

Използва "сена" и за "седна" и за "стана", та значението на словосъчетанието "Сена стола" може да се разбере само, ако се види дали е на стола и иска да стане или пък иска да седне на него.

И като за последно, че много се разписах - за него водата е само в банята, където се къпе и мие зъби. Това, което се пие не е вода, а сок.

Много е смешен, защото се налага и се кара на свой си език, когато не го разбираме или пък, когато се опитвам да му обясня, че нещо не е еди-какво-си, а е нещо друго.



Тема Re: Я да видимнови [re: Mamma]  
Автор edna_mama ()
Публикувано18.03.04 23:54



Много се смях, като прочетох за определението на Мони за супата Ама вие сте добре, че вика "Искам супаааааа", защото Мишето като беше малка викаше "Искам пута". И пак ставаше въпрос за закуска, но тя толкова обичаше супа, че когато и да я попитам какво ти се яде, отговорът винаги беше "искам пута" Много смешно, но както казваш ти, на обществени места си е доста притеснително.
Сетих се и за още 2 думи на Мартин - ту-та (часовник, идва от тик-так) и ту-туууу (влак). Всички бебешки филмчета на Baby Einstein са ба-ба - в Baby Mozart има едно куче, което се показва много смешно - това му беше любимият момент и в негова чест са кръстени всички филмчета



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано19.03.04 00:11



Андрея е на 1г и 8мес;)
Казва....
"брабббра"-вода;) не знам защо така си е решила да и акзва на водата, не иска и не иска да и вика вода;(
"папатата"-памперса...
на дядо си вика направо "Кулай" (от Николай) :)
на мен от скоро освен "мамо" започна да ми казва "майака":)
разпознава и разни жиовтинчета като "паййака" и "мааката":)
на цвете казва "тете"...
абе да си кажа честно си казва почти всичко и катос е замисля думите не звучат ососбено смешно:)то май всички по един и същи начин си ги казват;)
когато иска да яде казва "дай папкаммм":)
Повечето от думичките и представляват истинските думички с някой глътната буквичка например, като наприемр "аяк" (заек):)
Вече не мога да се сетя.... ама утре като се събуди и почне да дърдори ще запиша и другите думички и ще ги напиша и тук:)
Всичко си казва и сочи, това определено много помага... Вече прави и разни изречения от сорта на "ваи няг"-вали сняг... или "Дратии, бабоу" ( Здрасти, бабоооо), "дай ге"-дай гепи... и т.н.;)
Аз не помня всичко, което може да казва вече и кое как нарична;) Но всичко си казва и повтаря;)


Редактирано от saroni на 19.03.04 00:26.



Тема ау:))))нови [re: Mamma]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано19.03.04 00:23



Андрея също всичко членува с "-ти":) Не знам от къде си го е измислила.... казва "мамаТИ", "бабаТИ", татиТИ" и т.н.;) Аз за 1ви път като я чух да ми казва "мамати" помислих, че майка ми или баща мис а я псували-което мис е стори абсурдно, но ми беше много странно откъде знае да псува , а тя просто така си "членувала":))))))))))
Вчера пък и ударих шамар през ръчичката, защото пипа там където не трябва, обеснявам и че не може и тя продъжава гледайики ме втренчено.... и като я удярих и отива при баща си и му казва "Мама бия".... Хм!!! :)))) Тогава обаче се замислих от къде ли знае думичката "бия"....Обаче е страшна симулантка.........



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор Di5 ()
Публикувано19.03.04 02:02



И аз да си кажа за наш най-голям срам, че Диана е най-голяма от двегодишните, а въобще не може да говори, с думичките напредваме по малко, ама с изреченията сме до никъде.
Още преди да ми каже мамо ми викаше по име, ама и на баща си викаше така, както пък после и двамата станахме маме, та и до днес понякога все още мамосва баща си.
Първата и думичка след мама, баба, тати, леля, беше апчи(чипс). Беше на година и половина като и купих един детски сервиз, тя много си играеше с него и аз я учех да казва всичко от него, тя обаче си хареса само апчи(чипс) и понеже в началото много се смеехме на това с баща й, като и се караме нещо и тя иска да ни разсмее викаше апчи.
И макар че не може да говори ни комадва всички с пръсче и с няколко думички: туки-туки и ни казва къде да седнем, къде да и оставя чашата, яденето, ора-ора и ме подканя с ръка да ставам и ме дърпа с ръка и ме води някъде, аз спиш-пиш и ме води в нейната стая да спи. Сутрин като отида да я взимам сочи първо парното и па-па да го спирам, после па-па и да спирам нощната лампа и накрая спиш-спиш така вика на завивката, да я взимаме и нея с нас.
"Та-кооо", казано така провлачено би трабвало да значи спокойно, щото го казва ако например се е покачила някъде и аз и кажа че е опасно и да слиза от там. А ако иска тя да ми се скара или не е съгласна нещо с мен пак казва "тако-тако" ама с друга интонация.
Вчера и обух едни чорапки с рибки, първо бяха "пипки", днес вече са "ибки", но пък р-то в "памперс" много добре го казва.
А иначе бръщолеви много на неин си език, говори много сериозно, ръкомаха с ръце, върти главата. Вече няколко пъти успява да ми докопа мобилния телефон, да го отключи, да набере някой и да говори, дори и триминутно съобщение беше оставила на един познат.
Много хубаво казваше "Какво е това?" на английски, научено от детското което гледа, обаче от безброй пъти казване на ден, от "Уотс дат?", стана на "Отда?" и така по сто пъти на ден може да сочи с пръстче и да ме пита за едно и също нещо и аз отговарям, а тя с очудване отвръща "Ооооо!!!"

Спирам, че стана много дълго



Тема Re: Я да видимнови [re: saroni]  
Автор tinkerbell (fair(y))
Публикувано19.03.04 09:42



Лелее, Ани какви дълги ги къдри. Абе има си деца, дето минават направо на "оринтология", пък мойта работи само с 4-буквени комбинации.
Закачих се за теб, защото "вали сняг" ме подсети как Цвета казва, че вали дъжд. Не вали, а капе, т.е. "капа", и не дъжд, а душ, т.е. "дууу":)
И още 2 думички от тея дни - гъба (домак.) е "гъде", ама то така е и гъдилкам. Лопатката и лъжицата имат едно име - "папа". Когато иска да й сменя клипчето, което гледа на пс-то, или да й дам солета и в другата ръка, казва "да(ъ)да", т.е. другата. А пък пинбола е "бинде", или поне нещо подобно. Паричките са "пички":), добре че не може да казва "ч" хубаво. Цвете също е "тйете", но пък нейното име не си го знае, странна работа:))
Като я питаш как се казва и почва - бау, дау, дяду, татю и т.н...
А, и още нещо интересно се сетих - копчетата на асансьора, звънеца са "дънна", демек "звънна"

Редактирано от tinkerbell на 19.03.04 09:44.



Тема Re: Я да видимнови [re: tinkerbell]  
Автор Mamma (BG-Mamma)
Публикувано19.03.04 12:16



"Вали сняг" ме подседи за една реплика на Мони от преди няколко седмици.
Ставаме сутринта, слагам Мони да седне на столчето да закусва. Навън се сипе сняг на големи парцали. Мони поглежда през прозореца и възкликва "Яяяя топкиии"



Тема Re: Я да видимнови [re: Di5]  
Автор Honda (ентусиаст)
Публикувано19.03.04 12:50



Я да се лепна зад вас, че и ние с тия проблеми покрай проговарянето. Ама явно си е проблем при многоезичните деца. Макар, че ние вече сме на 3 пак не се говорим кой знае колко ( тука на тая възраст като ги слушам децата са латерни). Ама вече почна да вкарва прости изречения и се разбираме.
При нас най-големият куриоз беше на думата "ФАНТА" , защото тя си и викаше " ФЪК".Въпреки, че никой никогат не е ползвал такава дума.Бяха ни на гости шотландци и тя като се изцепи , че иска ФЪК - умрях от срам



Тема Re: Я да видимнови [re: Mamma]  
Автор mali (sunny)
Публикувано19.03.04 15:26



Това с "тате уиии" много ми допадна Гледай ти малките човечета как без да искат могат да те изложат

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: saroni]  
Автор mali (sunny)
Публикувано19.03.04 15:28



И обича да прави "муси"

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема Re: Я да видимнови [re: Di5]  
Автор mali (sunny)
Публикувано19.03.04 15:32



Ами може и по-трудно да й е, защото все пак вие й говорите на български, а по улиците и по ТВ-то е само на английски. На кумовете детето е по същия начин(и те са в Америка), някои думи ги изговаря на английски, други на български

I know of no way of judging the future but by the past!


Тема "Т"-то...нови [re: tinkerbell]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано20.03.04 01:24



Днес я чух да казва още думички;) Като "таптата"-шапката, "топте"-топче, "ади"-хайде, "опаааа"-когато играе с топка или балон:) А когато се стресне или ако нещо стане (от сорта на падане на леген, 4аша...) казва "иииииииии аууу!!" -като дърта бабичка се вайка;)
По симеотика учихме, 4е най-често употребяваният звук в бълг.език е "Т", та си мсиля, 4езатова всички думи, които казва са с "Т":)Като "тете"(цвете), "папатата", "тапатата", "топте".... Дали е за това?Забелязвали ли сте всички, че дечицата заместват сложните звуци не с кой да е звук, а точно със лесното и звучно "Т":)
На чужденците бълг. език им звучал като къртешница, точно заради това "Т"-татататататататтатататататааа...........тттт:))) хахаха



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано20.03.04 01:30



Вече го е позабравила:( А мен така ме кефеше, ама като беше при баба си тя си науми да я отучи:( Ама аз и припомних....месец не ме беше виждала и като ме видя веднага направи "муси" и каза "бляяяяк" с изплезен език:)))))))))))))))На това аз я нау4их:)))))Това си е "наше", така я уча да казва на боклуците....Много е смешна като набара някакъв боклук и не е сигурна, 4е е нещо хубаво и че е за лапане и ме гледа втрен4ени и ако направя леко вкисната гримаса или нещо подозрително, дори и иронична усмивка, казва "бляяяяк", изплезва език и го хвърля;) Лошото е, че това се случва много често когатос е опитва да я нахраня :)



Тема Re: Я да видимнови [re: Di5]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано20.03.04 01:35



Вие нали бяхте в чужбина... може би затова и е трудно да говори добре...все пак чува 2 различни езика, вие помежду си може да си говорите на български, но нали общувате и с други хора и тя 4ува и другият език, а най-вероятно го и разбира, сигурно не и е никак лесно, особено пък като не си говорите по между си на него, а само с другите хора;)))
Ама и аз какво ти обеснявам неща дето сиги знаеш:))))))) Извинявай:) ...И все пак-да кажа аз;))))



Тема Re: "Т"-то...нови [re: saroni]  
Автор edna_mama ()
Публикувано20.03.04 01:38



Аз пък като се замисля, дъщеря ми не заместваше с Т - след мама и татьо, първата друга дума която каза беше кълк - т.е. вълк. Долу и голо бяха все "дого", лимонада беше модолада, а торбалан - путулан Госпожа пък беше "покожа", дори и като 3-годишна така казваше.



Тема Re: Я да видимнови [re: Honda]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано20.03.04 02:17



Plemennicata mi na 3 i polovina-4 zapo4na da govori mnogo, mnogo, mngoo:)) A tq jivee v Gurciq i tam osnovno i govorqt na grucki,z ashtoto bashta i i rodnitite im sa gurci, samos estra mi i nqkoi nejni priqtelki sa bulgarki i i govorqt na bulgarski;) Ta sega govori perfektno grucki i ne do tam dobre bulgarski, no puk vsi4ko razbira perfektno:)no da ti kaja do 3god ne govorehse i perfektno grucki:)taka, 4e ne se pritesnqvaj...a sega govori kato vuzrastna;)



Тема Re: "Т"-то...нови [re: edna_mama]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано20.03.04 02:41



Е, значи "идеите" ми не са съвсем на прав път-за децата:) Но това за Т-то си е вярно, по принцип това е най-често срещаният звук в българския език:)
Ани пък "долу" и "горе" си казва-доу и гое;) ама изяжда букви;))))))))))))))))))



Тема Re: Я да видимнови [re: mali]  
Автор honey13 ()
Публикувано20.03.04 08:32



Ралица(1г. 5м.) пък вчера се изцепи "ам-ам, айде". Това й е може би първото разбираемо словосъчетание. Иначе мамо, мами, маме...край нямат. На баща си понякога казва тата. Също много често казва мъня, но нямам никаква представа какво значи. А като плаче извива едно непрекъснато айайайайайайайайайай - много е смешна отстрани, обаче явно за нея е някаква висша форма на възмущение. Като се лигави с маца изкарва едно маааи, ама с толкова пуберски глас... Другото е ъ, ъъ, ъъъъ-ъъ-ъ!



Тема Re: Я да видимнови [re: saroni]  
Автор Honda (ентусиаст)
Публикувано20.03.04 12:31



Оф, дай боже. Че що рев изревах.



Тема Re: Я да видимнови [re: honey13]  
Автор edna_mama ()
Публикувано22.03.04 01:19



Хи-хи-хи - трябва да ги съберем с Мартин - ще има да си Ъ-кат и 100 % ще си разбират кое Ъ какво значи



Тема Re: Я да видимнови [re: edna_mama]  
Автор honey13 ()
Публикувано22.03.04 08:35








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.