Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:11 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: terrigal]  
Автор terrigal (непознат )
Публикувано01.06.04 09:36



Получих факса.
Благодаря Ви много!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор nani* ()
Публикувано03.06.04 07:21



Уважаеми доц. д-р И.Кременски,

един въпрос ме терзае от няколко дни, а именно- бременна съм в 14 г.с., и в последните 4-5 дни преболедувах някаква вероятно вирусна инфекция- ще ви я опиша накратко- силно главоболие, покачване на температурата (еднократно ) до 39 градуса, неприятно (дори болезнено) дразнене от светлина, на следвашия ден главоболие нямаше, но през следващите 3 дни - остра диария. С витамини, аналгин и антибиотик (Амопен - беше ми предписан от гинеколога който наблюдава бременността ми) и разбира се с диета преодолях това състояние. Въпросът ми е - така описаната вирусна инфекция би ли могла да доведе до увреждане на невралната тръба на ембриона и необходимо ли е да се подложа на някакви изследвания?

Предварително Ви благодаря!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: nani*]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано03.06.04 08:51



Уважама Госпожо,

Нищо страшно не се е случиол.
Оформянето на невралната тръба и болшинството от органите е завършило до 28-ден (7-ма седмица). Това е най-ранимия период.
Това не изключва:
1. Провеждане на серумен скрииннг за Даун в 15-18-та седмица. След като се запознаете с нашата информационна листовка и ако желаете да го проведете.
2. Ултразвуков преглед за "фетална морфология" - най-добре при наш специалист в 16-19-та седмеца.
3. Ултразвуков преглед за "фетална морфология" в 19-22 седмица - най-добре от наш специалист.

Искрено Ви пожелавам успешна и безпроблемна бременност.

Кременски



Тема Re: ИНФОРМАЦИЯ - DOWN СКРИНИНГнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор terrigal (непознат )
Публикувано03.06.04 09:51



Доц. Кременски,
Кои са другите хромозомни болести, за които БХС дава оценка за риска? За Даун разбрах как се оценява. А другите?



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. Kpeмeнckи]  
Автор terrigal (непознат )
Публикувано03.06.04 10:04



Доц. Кременски,
Кои са другите хромозомни болести, за които БХС дава оценка за риска? За Даун разбрах как се оценява. А другите?



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: terrigal]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано03.06.04 13:06



Уважаема Госпожо,

Серумният скрининг е с ограничени възмоности. Той е насочен предимно за най-честите хромозомни болести (50% от болните с хромозомни болести се заемат от болестта на Даун) и някои малформации:
1) Даун (три 21-ви хромозоми) - скринингът дава повишен риск при не повече от 70% от увредените плодове.
2) Дефекти на невралната тръба (спина бифида открита и аненцефалия) - скринингът дава повишен риск при 80% от увредените плодове.
3) Тризомия 18 (три 18 хромозоми) - скринингът дава повишен риск в 50% от увредените.
4) Тризомия 13 (три 13 хромозоми)- скринингът дава повишен риск в 50% от увредените.

Специализираният ултразвуков преглед (в 18-22 седмица) хваща до 80% от всички малформации. Квалифицираният ултразвуков специалис може да открие големи малформации още в 14-та седмица.

Подробности по въпроса за генетичните болести и генетичните изследвания ще намерите в близките дни в www. BG-mamma.com

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. Kpeмeнckи]  
Автор Heбecнa (истинска)
Публикувано22.06.04 11:25



Г-н Кременски, много Ви моля за отговор на следния въпрос: Точно по време на зачеването и малко след това имах контакт с дете /4,5г./, болно от Варицела. Контактите ми с детето и сега са чести. В момента съм бременна 7 г.с. седмица. Не съм се разболяла от Варицела през бремеността до сега и не знам дали съм боледувала като малка и дали имам антитела. Съществува ли някакъв риск за бебето, при положение, че не съм се разболявала.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Heбecнa]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано26.06.04 15:19



Уважаеам Госпожо,

Отсъствах няколко дни, поради което се извинявам за закъснелия отговор.
Надявам се, че всичко при Вас е наред и не сте развили клиника на варицела и сте прочела многото, което е изписано в интернет. Ще Ви повторя някои неща:
- Над 90% от бременните имат антитела срещу варицела, независимо дали си "спомнят" да са боледували. При тях практически няма никава реална опастност.
- Най-голяма е опасността при неболедувалите и заболели между 8 - 20 седмица. Рискът за аномалии при плода на заболелите до 13-та седмица е около 0,5%, а по-късно до 2%.
- Поради ниския риск и несигурните данни за риска не се препоръчва прекъсване на бременността.
- Силно се препоръчва (както при всяка бремемна) поне 3 пъти специализиран ултразвуков преглед в 12-14 седмица, 16-19 седмица и 19-22 седмица.

Ако желаете можете да си направите т.нар. "серумен биохимичен скрининг" за други аномалии, като Даун и спина бифида. Изследването се прави само при нас в 15-18 седмица.

Искрено се надявам, че всичко при Вас ще бъде наред.

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Heбecнa (истинска)
Публикувано29.06.04 11:32



Благодаря Ви за успокоението! Все пак ще направя и кръвните тестове!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. Kpeмeнckи]  
Автор Matzinka (новичка мама)
Публикувано02.07.04 10:19



Уважаеми Доцент Кременски,

Ще Ви бъда много благодарна, ако отговорите на няколко мои въпроса, свързани с една болест за която за пръв път научих от този форум - таласемията.
1. Възможно ли е да си носител на тази болест без да имаш никакви симптоми и ако да, това означава ли, че всички бъдещи родители трябва да си правят генетично изследване за тази болест?
2. От колко време в България се прави изследване за тази болест?
3. Какви са симптомите и кога се проявяват на всички видове таласемия?
4. Колко често се срещат различните видове таласемия и особено таласемия мажорна?

Благодаря Ви предварително!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.