Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:44 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Matzinka]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано02.07.04 14:37



Уважаема Госпожо,

Таласемиите са най-честите наследствени болести, от които боледуват милиони хора по света. Те се срещат в Средиземномориието, около екватора и субтропиците - там където е имало или в момента има тропическа малария. От многото видове в България се среща предимно т.нар. бета-таласемия. При нея дефектът е в ген, който е отговорен за синтеза на хемоглобина - белтък в червените кръвни клетки, който пренася кислорода и въглеродния двуокис до клеткити.
Болестта има много признаци, но основният е АНЕМИЯ.

Има 2 основни форми:

1) БОЛНИ с тежка, майорна форма. При тях са засегнати и двата гена на индивида. Значи, за да се появи болестта трябва да са налице двама родители носители и те да предадат на детето по 1 дефектен ген. При двама родители носители това може а се стане с риск 25% при всяка бременност. Следователно, шансът да не се случи е 75%. Годишно у нас се раждат 10-12 деца. Болните в момента у нас са около 300 човека.

Тежките форми у нас се лекуват безплатно с чести кръвопреливания и специални лекарства. Окончателното лечение е костно-мозъчна трансплантация.

При носителите и леките форми обикновено не се налага лечение.

2) Практически здрави НОСИТЕЛИ или с лека анемия (минорна форма). При тях е засегнат само единя ген. Такива са 2-3% от българите или около 200 000 в момента. За сравнение в Кипър и Гърция носители са около 15% от населението. Болшинството от тези хора въобще не подозират, че са носители и само при случайно изследване на кръвтта може да се намери лека анемия.

Как са решили проблема в Кипър и много други страни.
- На всички бременни се прави обикновената обща кръвна картина.
- При всички бременни с анемия се прави допълнително изследване за доказване/отхвърляне на носителство.
- Ако се докаже носителство се изследва и партнйора.
- Ако се докаже носителство при партнйора се предлага на семейството да се изследва плода. След поставяне диагноза на плода (в 10-12 седмица). Семейството решава да продълши или да прекъсне бременноста (при доказана тежка форма), тъй като при следващата бременност шансът за здраво дете е 75%.
Благодарение на тази програма в Кипър от 15 години не се раждат деца с тежки форми.

У нас всички възможни изследвания за поставяне на диагнозата могат да се правят от 40 години, а на генно ниво (ДНК анализ) от 15 години.

Защо тогава се раждат деца с тежки форми у нас, след като имаме всички възможности за диагноза? Защото нямаме насочена програма като Кипър, защото когато се намери лека анемия се спира до тук, защото 99% от хората не са информирани за какво става дума и т.н. Ще си спестя процента за информираността на лекарите.

За съжаление, освен бета-таласемията има още няколко хиляди наследствени болести.
Какво трябва да направим тогава?
Това, което от 2-3 години започнаха над 15 страни (Естония, Литва, Словения, Англия и др.) - НАЦИОНАЛНИ ГЕНОМНИ ПРОЕКТИ.
От началото на годината се опитваме да информираме (не да плашим) българите за генетичните рискове и възможноситте за предотвратяването им.
- Когато болшинството от българите кажат ДА и пожелаят да се възползват от съвременните възможности на МОЛЕКУЛНАТА МЕДИЦИНА,
- Когато тези от, които зависят нещата у нас кажат ДА, ние ще осигурим за всеки българин да се възползва от възможностите на СЪВРЕМЕННАТА МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА.
Тогава голяма част от въпросите, които задавате просто ще бъдат излишни.

В България има специалисти, които знаят как да се организират нещата.
България има дългогодишен опит с профилакитката на генетичните болести.
Основният проблем, дори не е в парите, а в това да се получи по-бързо първото ДА.

Надявам се, че не Ви обърках допълнително.

Бъдете здрава.

Кременски.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Matzinka (новичка мама)
Публикувано02.07.04 19:01



Изключително съм Ви благодарна за предоставената информация, доцент Кременски и мисля, че тя ще бъде от полза и на много други бъдещи и настоящи майки тук от клуба.
Както вече споменах едва преди известно време научих за съществуването на таласемиите и тъй като наскоро се вглеждах в моя малък син на месец и 10 дни и ми се стори бледичък, веднага си спомних за тази болест. Сигурно има и други майки като мен, които веднага си мислят за най-страшното, но все пак е по-добре човек да бъде информиран, така че още веднъж Ви благодаря, не сте ме объркали допълнително. По принцип нямам специални основания да се съмнявам за тази болест, но все пак ми беше много полезно да науча нещо повече и в случай на нужда Ви моля да ми позволите да се обърна отново към Вас!

Предполагам, че само във Вашата лаборатория се прави изследването за наличието на тази болест?

Сърдечно Ви поздравявам!
И Вие бъдете здрав, това е най-важното



Тема Поздравявам Ви, доц.Кременски!нови [re: дoц. Kpeмeнckи]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано11.07.04 19:31



Току що гледах "Репортерите" на бТВ. Поздравявам Вас и Томи за това, че обръщате вниманието на младите майки към този проблем.
Приех репортажа много лично, тъй като аз самата съм майка на дете, родено с диагнозата SPINA BIFIDA. Синът ми е роден през 1981г. и е едно от не многото деца с луд късмет - въпреки отворените три прешлена на кръста нямаше засягане на гръбначния мозък, нямаше парализа на долните крайници. На две годишната му възраст му беше направена операция в тогавашната Детска неврохирургия от д-р Цеков.
Благодарна съм на съдбата - въпреки преживените кошмарни (за нас) първи години (когато не знаехме как ще се развие детето!) сега синът ми е здрав млад мъж.
За жалост, поради непознаването на болестта и страхът, че и следващото ми дете може да се роди с такава малформация, останахме с едно дете.
Аз също разбрах от американските сайтове през последните няколко години за причинителя за тази кошмарна малформация.
Напълно Ви подкрепям, че трябва да се задължат лекарите да попълват въпросника, който показахте, както и да се правят всички необходими изследвания, за да се избегнат до възможния минимум уврежданията на неродените ни още деца.
Радвам се, че сегашните млади майки могат да получат информация и помощ, за да се предпазят от това, което преживях аз...

Благодаря ви!


Редактирано от ДжoДo на 11.07.04 22:30.



Тема Re: Поздравявам Ви, доц.Кременски!нови [re: ДжoДo]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано12.07.04 13:53



И аз благодаря Госпожо,

Бъдете здрави.

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. Kpeмeнckи]  
Автор Cтpeйнджъp (Лъжливо вампче)
Публикувано29.07.04 16:17



Доц. Кременски, сърдечно ви благодаря за отзивчивостта и вниманието, както и за възможността да си направя кръвен тест при вас. Благодаря ви!




Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор mar_go (нова)
Публикувано29.07.04 17:53



Доц. Кременски, приемете още една благодарност от Добрич. Прави Ви чест, че се отзовавате на всички въпроси и притеснения. Това, за съжаление, не се среща вече често...Но се радвам, че Ви има и че имате търпението да отговаряте на всички!
Мария

(image)http://lilypie.com/days/041215/0/24/0/+2/.png
[/image]


Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. Kpeмeнckи]  
Автор Beни (Майка на Лора)
Публикувано31.07.04 09:54



Здравейте!
Аз съм жената, която скоро преживя за втори път смърт на плода в 9-та седмица. Имам едно момиче на почти 5 години и се питам как е възможно да се говори за генетична несъвместимост между мен и мъжа ми?
Моля обеснете ми по-подробно какво точно трябва да се предприеме, какви изследвания трабва да се направят и кога като имате предвид, че бременността беше прекъсната преди 2 дни.
Аз ще се върна в София след 25 август - ще бъдете ли на разположение по това време/ се пак е време на отпуски/?
Благодаря!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Beни]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано31.07.04 18:14



Уважама Госпожо,

Мойте най-искрени съчуствия за това, което се е случило с Вас.
До 9-ти съм на работа и от 15-ти септември.
Можете изцяло да разчитате на моето съдействие.

Бъдете здрава.

Кременски



Тема Re: ? за дородовата диагностиканови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Rommi (вече търпелива)
Публикувано04.08.04 16:16



Здравейте д-р Кременски,
Първо да Ви благодаря за това което правите, като пишете в този клуб и ни информирате.
Аз за сега обаче съм в клуб `Проблемно забременяване`.

Изчетох всички въпроси и отговори по тази тема, но понеже се говори предимно за рисковете и генетичните изследвания СЛЕД настъпила бременност, не можах да намеря отговор на един въпрос, който напоследък ми се върти в главата и не ме оставя на мира.

Затова се обръщам към вас.
Дали е необходимо да се направи някаква ДОРОДОВА генетична консултация при вас, при положение че, спермограмата на съпруга ми показва само 8% с нормална морфология (направена по стрикните критерии на Крюгер).

В рода и на двамата не знам да има някой с наследствени заболявания.
Аз съм на 32 години. Не съм забременявала.
Съпруга ми е на 36.

Най-много ме притеснява това, че може, въпреки че сперматозоидите изглеждат нормално (тези 8%), може би има вероятност при тях да има Не-правилно предадена ДНК.
Ще пробваме варианта с вътрематочна инсеменация, и искам предварително да знам дали има и какъв може да е риска.
Дали е необходимо да се направят някакви изследвания при Вас?
Имам ли изобщо основания за притеснение или да вярвам, че природата си знае работата и ако стане оплождане, то то ще е от сперматозоид с наистина правилно ДНК.
Може би ставам прекалено пароноична, надявам се да разсеете съмненията ми.
Оставям и е-майл: rommi@abv.bg

Ако имате обобщена информация по тази тема, препоръки или съвети, които може да са полезни и на другите момичетата от клуб `Проблемно забременяване`, ще очакваме мнението Ви на специалист и в нашия клуб.

Желая Ви много професионални успехи.
Благодаря Ви предварително.

Rommi



Тема Re: ? за дородовата диагностиканови [re: Rommi]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано04.08.04 19:42



Уважаема Rummi,

Расъжденията са Ви напълно логични. Природата винаги си "знае" работата. Всички в даден момент ни обзема някакъв вид параноя, особено когато започнем да мислим за рискове. За съжаление те винаги съществуват. Мисля, че най-добре ще бъде да обсъдим проблема, ако Вие желаете това, след 15-ти септември в нашата консултация.
Колкото до клуба "Проблемно заболяване", вероятно е много интересен, но все още не съм си позволил да влеза в него. Все още не съм готов с обобщена разбираема информация по въпроса за генетичните рискове (аз разбирам предимно от това). Темата е много широка и засяга всеки, но за съжаление у нас по нея цари пълен хаус от митове и дезимформация.
През есента непременно ще посетя Вашия клуб.
Силно се надявам, че в него няма много свърхкомпетентни доктори.
Оптимист съм, защото българските жени (а те са повече от мъжете) са напълно адекватни и силно мотивирани.

Желая Ви успех.
Бъдете здрава.

Кременски




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.