Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:14 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Апетит и вьзрастнови [re: Almira]  
Автор Nadin (цветна)
Публикувано19.11.03 16:48



И моят от известно време вече има претенции - на година и 7 месеца е.
Ако в чинията му има например нарязана пилешка пържола и гарнитура си изяжда само месцето и после доста трудно хапва останалото, иначе е голям любител на хляба, дай му хляб и не го търси повече.
Кисело мляко много обичаше, но сега го яде само с бисквити или активия със сини сливи.
И все си мисли, че ние яден нещо по-вкусно от него, макар че от доста отдавна не му готвя отделно



Тема Re: Апетит и вьзрастнови [re: Almira]  
Автор Flash_ ()
Публикувано19.11.03 23:22



Ти си отговорила на въпроса си.
И ние минахме от там. От столчето аз я отказах в момента в който я видях права на него , правеща опит да слезе по облегалката! Веднага беше отсвирен! Вилица и давам отдавна...то нямаше и как да не дам, след като отказа категорично да яде супи/и въобще всичко което изисква лъжица!/ и помоща ми. Колко макарони е изяла , тя си знае...
Но всичко си идва на мястото...сега си хапва прилично...малко към вегетарианството клони, ама не го смятам за проблем!



Тема ТОП 10нови [re: Almira]  
Автор bimba (Викината мама)
Публикувано20.11.03 15:06



вижте какво прочетох в сп. 9 месеца :
Десетте най -подходящи храни за деца над 1 год. са :
1. банани-отличен енергиен внос
2.броколи или карфиол-съдържат антиоксиданти и желязо
3.моркови-важни за растежа,здравата кожа,лигавиците и зъбите.Топлинно обработени съдържат много повече витамин А отколкото сурови
4.риба-източник на мастни киселини
5. мляко-осигурява всички хранителни съставки,нужни за растежа на детето.Дете над 1год. трябва да приема около 300-400 мл. мляко и млечни продукти
6.сирене най-доброто за здрави зъби икости.Приемано в края на храненето,то подпомага неутрализацията на киселинността в устата ,която причинява кариес
7.хляб и зърнени храни- богати на влакнини и въглехидрати
8. яйца-белтъци,минерали и желязо
9.червено месо -осигурява желязо в детския организъм.Съдържа белтък и цинк
10.киви-съдържа два пъти повече вит. С от портокалите.Добър източник на калий ,влакнини вит.В,витл Е, минерали



Тема Ех,тези списания..нови [re: bimba]  
Автор Milian ()
Публикувано20.11.03 15:32



...да дойде някой от редакцията и да го видя как ще накара моя разбойник да схруска морков,или да преглътне сирене след като се е наял....как само ще ги направи целите в супа,преработена и то....
Колко им е лесно да дават препоръки кое е редно да ядат и кое не....А субективния фактор винаги го забравят...Аз не близвам сладки неща и вкъщи естествено няма...затова и малкия приятел плюе всичко което е сладко.Мама редовно яде луканка,на бебчо също вече е любимото лакомство.
Затова е добре да казвак как да ги излъжем да проядат едно или друго,а ние много добре знаем кое е полезно и от какво растат...няма малоумни...




Тема Re: Ех,тези списания..нови [re: Milian]  
Автор Almira (zaeta)
Публикувано20.11.03 15:54



Истина е това което казваш - лесно им е да кажат - следваите таблицата Ами аз ако се вманяча да я следвам трябва това да правя по цял ден - готвене и гоненене на детето да го нахраня.

А пьк и в детскита градина и там не се много престарават да ги хранят много здравословно камо ли пьк да ги гонят да ядат.

Все ще израстнат и без тази таблица.

Serenity now Insanity later.


Тема Re: Ех,тези списания..нови [re: Milian]  
Автор bimba (Викината мама)
Публикувано20.11.03 16:41



е хората ти подават някакъв ориентир,все ще се намери нещо ,което обича в тези 10 неща а и те не са единствените .Всяка майка си има своя собствена схема,ето ти сама казваш той обича луканка ,защото аз обичам ,по същия начин Вики свикна да яде варени моркови на парченца още на 7-8 месеца и още продължава да ги обича, защото е позната храна,освен това моркови слагаш в супата и пак ги поема.И ние обичаме луканка и всичко което е на кокъл ,всеки си има любими храни



Тема Знаеш ли...нови [re: bimba]  
Автор Milian ()
Публикувано20.11.03 17:00



..аз си мисля,че целия този списък е за нормално ядящите деца,а виждам че тук има доста злояди като моето....Иначе и аз много бих искала да обича моркови като твоето,защото този каротин няма откъде другаде да се набави.
И не ставаше дума какво обичаме аз или ти,а за техния изграден и ограничен вкус,който не виждам как може да се промени вече.
Твоето дете обича ли броколи,ние не можем дори да ги проврем в устата,камо ли да ги глътнем.....
Затова на майките със злояди деца въобще не ни трябват и допълнително някакви списъци,които само наливат масло в огъня и осъзнаваме колко е ограничено менюто на децата ни....А като се замисля,какво ли не направих и не правя за да му осигуря всякакъв вид храна...но той си иска супите и това е....
А,щях да забравя...ти защо приемаш всичко лично...тук просто даваме мнения.



Тема Re: Знаеш ли...нови [re: Milian]  
Автор bimba (Викината мама)
Публикувано20.11.03 17:11



а не го приемам лично, просто се опитвам да дам някакъв съвет,и моето не е много ящно,тя пък не пие мляко и плодово не яде,но нали все се опитваме да намерим някакъв заместител,за нас това е сиренето



Тема Re: Ех,тези списания..нови [re: bimba]  
Автор MM (za mama)
Публикувано20.11.03 17:17



Така е напълно съм съгласна с теб. Тази таблица просто е ориентир, както и всички подобни по книгите за детско хранене. И ние имаме любими и не толкова любими храни. Има някои дори които за момента ги избягваме напълно (риба) защото причиняват лоша реакция. И на повечето места, освен че дават таблици, също така казват да не се притесняваме ако детето откаже да яде нещо или не винаги изяжда само полезните неща. Децата имат много по-добър инстинкт според мен за това кога им се яде и кога не (особено в по-ранна възраст, преди да въведем разните 'изкушения' и преди да се научат на определени навици от нас възрастните) и дори и затова какво им се яде. Постепенно обаче ги приучваме да ядат когато на нас ни се иска, т.е. в определен режим. Това е неизбежно, не го отричам, но просто си мисля че много от проблемите със деца които са обявени за злояди от родителите си, са предизвикани от самите родители.
И при нас има моменти в които Анна отказва да яде, понякога е от зъби, от неразположение но понякога просто определени неща не й се ядат. Знам че тепърва ми предстои да се сблъсквам със ситуации в които моето търпение ще бъде подлагано на изпитание, но се надявам да мога да виждам нещата не само от гледна точка на родителя, опитващ се да нахрани детето си а и на самото дете. Според мен важно е да се гледа на тези неща от перспектива - дали например тази седмица е поело детето достатъчно от необходимите му витамини, белтъчини, въглехидрати, мазнини и т.н. а не всяко конкретно ядене да се гледа като победа или провал на родителя.

Анна например обожава да яде варени моркови, броколи, зелен фасул и т.н. все неща които по принцип се считат за непривлекателни от децата. Но обича да яде и не толкова 'добрите' неща. Не съм полагала някакви особени усилия да я накарам да яде полезните работи нито пък да й забранявам другите. Не знам как ще се развият нещата в бъдеще, но в момента диетата й не се различава много от нашта, а ние по-принцип се храним здравословно без да изпадаме в крайности (т.е. не се лишаваме и от 'изкушенията' под формата на сладки неща, сладолед и т.н.) И тъй като и в яслата ги хранят горе-долу здравословно, мисля че за момента сме ОК.
Колкото до столчето - нашто е на височината на масата и няма проблеми досега поне. От скоро я слагам и на нормален стол понякога, ама все ми се струва че ще вземе да падне със все паницата. Като излизаме да ядем навън, или я слагам в столче ако имат, или си нося нашто от плат и я 'завързвам' за стола за големи, като подлагам по някоя възглавница отдолу ако има за да не й се опира брадата в масата. Яде с лъжица горе долу добре вече, но бързо й омръзва и ако не я наблюдаваме преминава с ръце. Аз нямам нищо против, но въпроса е че не всички храни са удобни за ядене с ръце. Затова като я усетя че не е в настроение да бъде хранена от мен, й давам храни които се ядат лесно с ръце.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.