Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Объркана съм от законите, pls help?нови  
Автор _Valia_ ()
Публикувано23.10.03 15:15



Здравейте,

Преди 3 месеца ми се роди щерка и тези дни ми изтичат 135-те дни болничен даден покрай раждането. Време е да уредя формалностите покрай отпуската по майчинство. Аз съм първата майка във фирмата и работодателя ми не е много в час със законите, а мойте опити да си отговоря на конкретни въпроси пропадат...

Може ли някой да ми отговори:
1) Може ли бабата пенсионерка да взима полагащите се за отглеждане на малко дете 110 лв?
2) Може ли тази баба паралелно с получаваните помощи да работи по граждански договор?
3) Ако може, какви документи се подават, къде и от къде ще получава парите?
4) Някой да е имал взимане даване с НОИ заради подобни въпроси?

Объркана съм, pls help?



Тема Re: Объркана съм от законите, pls help? [re: _Valia_]  
Автор titi111 ()
Публикувано24.10.03 10:00



1.Бабата пенсионерка не може да ползва отпуск по майчинство и съответно не може да получава 110-те лева. По принцип може да се прехвърли майчинство на баба но само ако тя е в трудови правоотношения т.е. ако не е пенсионер и е осигурявана през предходните 3 месеца преди майчинство.
2.Извода от първото бабата не може да получава 110лв но може да си работи на граждански договор.
3.За кои по точно взаимоотношения с НОИ говориш?
4.110-те лева трябва да ти ги плаща работодателя а той след това си ги тегли от НОИ.
5.Ако се върнеш на работа преди изтичането на 2г. Работодателя е длъжен да ти плаща 55 лева в повече/т.е.1/2 от майчинството/ като работеща майка.
6. Ако имаш още въпроси питай! УСПЕХ



Тема ХЕ:-))нови [re: titi111]  
Автор Flash_ ()
Публикувано24.10.03 10:23



Разписа се в клуба! Браво!



Тема Re: Объркана съм от законите, pls help?нови [re: titi111]  
Автор swallow (лястовичка)
Публикувано24.10.03 10:27



Ако може и аз да попитам нещо ...понеже си споменала за 3-те месеца, проблемът ми е следния: на граждански договор съм(даже по-скоро е договор за изработка, подвизам се в art средите ) моя позната е съгласна да ми пусне трудов договор, но няма да имам 3 месеца преди да изляза в болничен (термина ми е 02.04, а договора ще ми го пуснат от 01.11.03) означавали това че няма да мога да ползвам майчинсво и съответно да получавам тези 100-110 лв?
По договора, които имам в момента ми се отдържам осигуровки, но не са за цяла календарна година, а само за няколко месеца . Незнам какво да правя ще имам нужда от тези пари, след като бебо се роди



Тема Re: Объркана съм от законите, pls help?нови [re: swallow]  
Автор titi111 ()
Публикувано24.10.03 10:47



Това за 3-те месеца е съвсем ново за да се избегне точно това за осигуровка за 1 месец и хоп майчинство.
Сега по твоя договор за изработка би трябвало да са внасяни суми за ДОО ако са внасяни значи имаш осигурителна книжка или? Ако осигурителната книжка е заверена там пише колко трудов стаж имаш .Ако стават 3 нямаш проблеми .Ако нещо не ти е ясно питай ме или се обади на паразитите в НОИ на 926 10 10



Тема Re: ХЕ:-))нови [re: Flash_]  
Автор titi111 ()
Публикувано24.10.03 10:48



Защо какво имаш в предвид?



Тема Re: Объркана съм от законите, pls help?нови [re: titi111]  
Автор swallow (лястовичка)
Публикувано24.10.03 11:37



Благодаря ти за бързия отговор
Да, имам осигурителна книжка, всичко ми е внасяно както трябва,но има проблем с заверката и..... Ще се оправя някак си
Благодаря ти!
Информацията, която ми даде, макар и много обезпокоителна е и много ценна

Поздрави от мен и бебока



Тема Re: Объркана съм от законите, pls help?нови [re: swallow]  
Автор titi111 ()
Публикувано24.10.03 12:29



Zaverkata ne bi triabvalo da e problemna Hodi v NOI .I si opravi ne6tata dokato o6te ima6 vreme nedei da gubi6 pravoto si namai4instvo.USPEH




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.