Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:21 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: mima]  
Автор miroslava (заета)
Публикувано30.09.03 10:48



Тя е защитена от уволнение, освен в случай на съкращаване на щата ( закриване на нейното работно място) - в този случай тя ще получи всички дължими суми от Социални грижи! В случая има голямо нарушение - нека подаде жалба в Инспекцията по труда - те са длъжни в 7 дневен срок иа направят проверка и ще разрешат случая!
Адресът на Инспекцията е:


Регионална агенция " Главна инспекция по труда",
София - 1797, бул. Г.М Димитров , ул.172, номер 11 ( това е зад ЦИНТИ)


Там работят страхотни хора, които (смея да твърдя) много ще й се зарадват!

Горният адрес разбира се е в случай, че жената е от София! Нека си вземе всички документи и да отиде! А знаете ли, че има адвокати, които биха я консултирали и биха изготвили жалбата за 10-15 лева?
Успех!
Мира





Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: mima]  
Автор Лeйди (defender)
Публикувано30.09.03 11:01



Ужас! Тоя да го хванеш и да го... както и да е, много се нервирам на такива неща, но е много възможно оня наистина да не я е осигурявал... За съжаление не мога да дам актуална информация, понеже не съм запозната много добре със законите, но ако я е осигурявал нормално, би трябвало да няма право ад и отказва тези неща.

Четох току-що и съседната тема (за ДжиПи-тата) и сега, като чета и тази, си мисля, че наистина тярвба да има организация, която да защитава правата на майките. Не такава, която по принцип се грижи за правата на хората и между другото и за майките, а такава, която да е само за нас. Знам, че малко неясно звучи това - "Дайте да се хванем някои си, да направим нещо си", но за съжаление не съм специалист по тези неща. Ако има майки-юристки, нека дадат по-обосновани мнения и идеи по въпроса.

I sometimes fancy myself as an evil which exist to opose other evils


Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: miroslava]  
Автор Biba (модератор)
Публикувано30.09.03 11:11



А как стои наистина въпроса със срочните договори. Длъжен ли е работодателят да й плаща след изтичането му?(след като всички договори в тази фирма са със срок от една година предполагам и нейният е бил такъв). Поне тука в ДЕ след изтичането на срочният договор (ако не се поднови) взаимоотношенията се прекратяват автоматично и няма нужда от уволнения, съкращения и т.н. и работодателят няма повече задължения, тях ги поемат други иституции...




Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: miroslava]  
Автор cacadu (кукувица)
Публикувано30.09.03 11:16



Нещо близо до темата - аз съм бременна и съм в болнични. Когато се разговорихме с работодателя ми, се оказа, че заплатата ми по документи е 150 лева!!! . Иначе, получавах повече. Преглеждайки по-внимателно трудовия си договор, който иначе се състои от 10 страници, се оказа, че в графата за заплата не е вписана никаква цифра!!! Знам, че аз съм за бой, и че не е трябвало да се подписвам под празна графа, обаче - не знам къде ми е бил акъла като съм гледала. Та, въпросът ми конкретно е:има ли някакъв закон, който защитава работниците в случаи, когато договорът не е попълнен коректно? И другият ми въпрос: В случай на болнични, каква част от заплатата ми се изплаща? Мисля, че една част поема работодателят, а друга част - държавата. Някой има ли някаква информация?



Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: cacadu]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано30.09.03 11:44



Мисля,че са 90 % от брутното ти трудово възнаграждение болничните.Но те пък не се облагат с данъци,тъй че ще вземаш долу-горе толкова,колкото си вземала преди чисто.Абе не го обясних точно,но на мен чистатата ми заплата беше ок.160 лв.,а болничните-158 лв. или нещо подобно.Не си спомням точните цифри.
А заради случаи като твоя се въведе задължителната регистрация на договорите в НОИ.Ако ти се разправя,сигнализирай там.Но това пък значи евентуално да си имаш проблеми с работодателя и т.н.А това никак не е маловажно,защото от размера на внасяните осигуровки ти зависи и пенсията,и обезщетенията,ако се разболееш.

Димитър-26.10.2002
http://mitko02.hit.bg


Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: miroslava]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано30.09.03 13:18



ако е на срочен договор няма сила, която да я защити от уволнение след изтичане срока на договора
защитатата на бременните и майките с деца е само при безсрочни трудови договори



Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: mima]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано30.09.03 13:24



първо неможе да и отказва да плати парите - за тази цел обаче трябва да се заведе трудово правно дело, което неминуемо ще доведе и до освобождаване от длъжност впоследствие, но по принцип уволнението не е законно когато работника е в болничен, а дали е законно когато е в майчинство вече незнам, но би трябвало да е незаконно и тогава.



Тема Re: Тва щях да попитам и азнови [re: Smile]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано30.09.03 13:28



само ако това е станало преди 5 месец на бременноста, после няма право да я уволни, а договора се продължава автоматично след изтичане на годината ако тя вече е в майчинство



Тема Re: трудово-правните дела санови [re: Чeтa]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано30.09.03 13:30



само да уточня че трудово-правните дела са безплатни



Тема Re: Ако можем да помогнем на една майка?нови [re: Biba]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано30.09.03 13:36



срочния договор се продължава автоматично, ако след изтичането му работника продължава да ходи на работа

даже имаше нова наредба, незнам дали я приеха - когато някой започне работа дори и без договор, веднага се смята че е възникнал такъв, дори да няма писмено споразумение, ссамо че тррябва да можеш да докажеш това, ако ти се наложи




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.