Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:46 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ДОМАШНИ ПЮРЕТА. ПЪПЕШ  
Автор Лeoнapтиc (Таткото на Аги)
Публикувано04.07.03 13:08



Въпреки, че е трудоемко и в епохата на ХИП и дори на ГАНЧЕВ може да изглежда анахронизъм приготвянето на зеленчукови пюрета и храни за бебчетата в домашни условия има ли някой от вас успешни рецепти за бебе на 4-6 месеца? Засега на Аги страшно и харесва картофено пюре, приготвено от мама, но искаме да разнообразим.
Другият ми въпрос е откога и в какъв вид може да се дава ПЪПЕШ?



Тема Re: ДОМАШНИ ПЮРЕТА. ПЪПЕШнови [re: Лeoнapтиc]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано04.07.03 13:21



за пюретата - вариш всякакви зеленчуци (най-добре да са цели и на пара) и пасираш с адаптирано мляко и мъничко масло. без сол. могат да се правят всякакви комбинации от картофи, моркови, домати, чушки, броколи, карфиол, грах, лук, тиквички... каквито зеленчуци имате на разположение. преди осем години вики само с домашни пюрета съм я хранила.

за пъпешите - габи е родена на 12.04.2002 и миналото лято "ядеше" всякакви плодове без ягоди и малини. месестите плодове като пъпеш, праскова, кайсия пусках в сокоизтисквачката заедно с ябълка и се получаваше страхотен сок. понякога само ги пасирах и й ги давах с лъжичка.

пасирани плодове или сок могат да се слагат и в бебешките каши - така бебето всеки ден яде "различна" храна.

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема МЛЯКОТОнови [re: yanita]  
Автор Лeoнapтиc (Таткото на Аги)
Публикувано04.07.03 13:33



Хм... И тук е друг проблем. Жена ми прави картофеното пюре, което дори и на мен ми е много вкусно, по рецепта от "Детска кухня" /изд. Медицина и физкултура 1990, Лиляна Трифонова и Надежда Русева/ и там за моя голяма изненада рецептата я дават за бебе, което кара петия месец и е с... прясно краве мляко... Така и го направихме, въпреки, че навсякъде съм чел, че даването на краве мляко е рисковано. Аги май повече от седмица вече яде пасираното пюре, вижда се, че и е много вкусно и няма проблеми за момента. Ти пишеш, че трябва да е с адаптирано мляко.



Тема Re: ДОМАШНИ ПЮРЕТА. ПЪПЕШнови [re: Лeoнapтиc]  
Автор MM (za mama)
Публикувано04.07.03 13:38



Oсвен казаното от янита, ще допълня само че изобщо не е анахронизъм а напротив много си е добре за детенце да яде домашно приготвени пюрета,защото по този начин вкусовите им и хранителни качества се запазват най-добре.
А за пъпешите - Анна много ги обича. Това е един от първите плодове които яде на парчета сама, заедно с бананите много ги обича. Е, малко се пързалят, но като успее да си ги набута в устата ги изсмуква с такова удоволствие че направо е трудно да я спреш. Но оня ден толкова много пъпеш изяде че се уплаших да не й стане нещо и й го спрях. Е нищо не му стана на детето, то всъщност по-голямата част е вода. Не съм видяла хубави дини още,. но като си отидем в БГ след няколко седмици мисля и тях да ги пусна в употреба.



Тема Re: МЛЯКОТОнови [re: Лeoнapтиc]  
Автор MM (za mama)
Публикувано04.07.03 13:50



Надали нещо ще й стане на Аги от това че сте сложили краве мляко, но и аз също не давах никакви млечни продукти до началото на 7ия месец. Просто така съветват и така бях решила за да избегна евентуални проблеми. Картофеното пюре е толкова лесно за приготовление че дали ще му сложиш прясно мляко или адаптирано няма да усложни рецептата. А ако мама го прави толкова вкусно, нека прави за теб отделно с краве мляко.....



Тема Re: ДОМАШНИ ПЮРЕТА. ПЪПЕШнови [re: MM]  
Автор Flash_ (дочака пролетта)
Публикувано04.07.03 13:58



Хм....аз се надявах разстройството на Сиси преди няколко дена да е било от пъпеша ...пък ти казваш, че при вас не е имало подобен ефект...Щото за друга причина за еднократното разстройство не се сетих...но всъщност - може да е било и нещо друго...




Тема Re: ДОМАШНИ ПЮРЕТА. ПЪПЕШнови [re: Flash_]  
Автор MM (za mama)
Публикувано04.07.03 14:45



Ами може и от пъпеша да е било, аз затова се бях уплашила да не я хване А. разстройство, но явно тя се оказа издържлива към пъпеша. Ама всяко дете е различно. Може би ако и го даваш заедно с банан ще предотвратиш разхлабващия ефект.
Анна яде доста плодове и в интерес на истината й е доста редовно стомахчето. Само веднъж е имала разстройство и то си беше тежко, когато я диагнозираха със стомашно-чревен вирус. А и от рибата това беше другия ефект освен повръщането



Тема Re: МЛЯКОТОнови [re: Лeoнapтиc]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано04.07.03 15:02



ами аз по същите рецепти от същата книга готвех на вики. с прясно краве мляко. и нищо й нямаше. чак по-късно разбрах, че краве мляко се давало след определена възраст. затова на габи слагах адаптирано до осмия-деветия месец и после го смених с "истинско".

ако Аги го приема добре и ако педиатърът ви потвърди, че не е проблем (все пак моето е единичен случай), давайте си му на детенцето мляко още отсега.

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема Re: ДОМАШНИ ПЮРЕТА. ПЪПЕШнови [re: Лeoнapтиc]  
Автор mima (любопитна)
Публикувано04.07.03 16:04



Въобще не е анахронизъм домашното приготвяне на пюрета защото повярвай ми сред тях има и големи гадости. Веднага давам пример с пюрето на Ганчев картофи с царевица- абсолютна гадост даже кучето ни не го изяде след като бебка категорично го изплю. За това смело ще приготвям пюре от пресни зеленчуци, които в момента се намират а иначе мисля да предлагам готови само с плодове и зеленчуци които не се намират в момента на пазара или се приготвят по особено. Преди ден бях пуснала и тема за пюретата от екзотични плодове защото мисля че е по добре да са приготвени домашно така поне зням какво ще сложа в тях като качество.



Тема ЗА ДОМАШНИ ПЮРЕТА!нови [re: Лeoнapтиc]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано04.07.03 18:08



КОгато захранвах Крис, купувах от готовите и така докъм 9-тия месец, защото се притеснявах за качеството на пресните плодове и зеленчуци и месото, които мога да купя. Все пак се предполага, че тези в готовите пюрета са ако не "био", то поне не са фрашкани с нитрати и пропорциите на продуктите в пюрето отговарят на необходимостите на едно бебе.
След това се престраших и откакто бебо ги опита, промишлената стока не върви .

Приготвям ги от пресни и замразени зеленчуци в произволни комбинации, които варя 30-тина минути в тенджера под налягане с малко масло. Задължително в комбинацията присъстват картофите, копър, магданоз, джоджен, дивисил, чубрица, риган, мащерка, дафинов лист и понякога джинджифил и куркума.
Може да ти се стори ужас, но аз така готвя и за нас - македонско влияние в кухнята, което аз (а и доста приятели!) намирам за успешно.
След товам си изваждам бульон с малко от зеленчука и го пасирам - това е обедната супа.
Към остатъка добавям фиде и доварявам или направо предварително сварени макарони, както и малко сол- да се усеща леко на вкус. Пасирам юнашки и ето го пюрето. Всичко затварям в бурканчета и кипвам за 5 мин., за да се стерилизират. Така съм готова за 3-4 обяда.
Пропорциите са на око, а същата рецепта ползвам и за местните пюрета, но естествено с бяло пилешко месо, нетлъсто свинско или телешко.

Непосредствено преди да ги дам на обяд добавях и по малко адаптирано мляко, но вече спрях. Достатъчн охранителни са и без него. Сега слагам понякога сирене в зеленчуковите, защото Крис отказа попарата и го яде или чисто или така.

Пъпешът мисля, че можеш да даваш спокойно. Не алергизира, само е силен диуретик , така че сменай памперса по-често.

Пътят към ада е постлан с добри намерения



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.