Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:57 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 21:33



Много ми е актуален този въпрос и не ми излиза от главата. Надявам се да не досаждам с тази тема и ще са радвам, ако и някой друг се вълнува от този въпрос.
Както повечето кардинални въпроси в педиатрията и тук няма еднозначно мнение. Съветите на педиатъра варират от 7/!!/ капки дневно до 2 капки седмично, а някои препоръчват въобще да не се дава ако няма начални симптоми на рахит. От друга страна моето бебе е на формула и там много точно е дозирано количеството витамин Д, което покрива дневните му нужди.
Предозирането на този витамин никак не е безобидно, за разлика от витамн С например. Хипервитаминоза Д може да протече много тежко, с поражения на бъбреците и черния дроб/ама хайде на ви плаша сега!/ и съществува мнение, че по-добре слаби явления на рахит отколкото предозиране от престараване. Някои педиатри твърдят ,че се наблюдава ранно затваряне на фонтанелата у деца, чиито родители старателно и прилежно са давали капките всеки ден. Другата дискусия е дали да се дава на пролетни и летни бебета, и особена в страна като Бг предвид метаболизма на витами Д чрез УВ-лъчите и кожата. Имайте предвид, че циганите у нас изключително рядко боледуват от рахит, а сигурно майките на ромските бебета не са най-постоянните с Вигантола.
Изхождайки от всички данни, които събрах, четейки точното съдържание на вит Д в адаптиранито ни мляко и факта, че бебето е родено през април, аз реших да не се престаравам с капките, въпреки че както може да се досетите бебешката аптечка е препълнена със всички необходими дивотии...
А как беше или е при вас? Какви съвети и мнения сте чули до този момент???
Предварително благодаря за всеки отзив

Редактирано от bistra на 12.06.03 21:38.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано12.06.03 21:39



аз съм родила през декември месец - 26 миналатаодина, от тогажа жсеки ден дажам по 2 капки, като последния месец по 1 капка, ние сме с Деавит, сега като отидем на консултация лекарката ще каже дали да продължим да даваме само 1 капка или да си върнем 2 те капки.

Нашата фонтанела е много малка, но и бебето сис е роди с малка фонтанела



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор River_ (Eliniki)
Публикувано12.06.03 21:47



ето едно некомпетентно мнение, по-точно моя опит:
Дъщеря ми също е пролетно бебе - давала съм и по 1капка Деавит някъде до към 3-4 месец. После лекарката каза да го спирам, защото е на кърма, не наддава бурно, излиза всеки ден на разходка, няма признаци на рахит и фонтанелата и се затваряше нормално. Всъщност нейната фонтанела се затвори преди годинка, дори и след като спрях витамините.
Синът ми пък е роден през ноември. Давах му Вигантол (но не редовно) докато почна лятото и спрях на моя отговорност. Той се роди с огромна (спроред мен) фонтанела и за 3-4 месеца се затвори до размера на монета от 5ст. Така си и остана доста дълго време, напълно се затвори 2 месеца след годинката, но така и не съм давала повече Вигантол, въпреки, че лекарката редовно ме подсещаше. Не знам, имам някаква неприязън към всякакви синтетични витамини и добавки. Гледам да давам само в краен случай.

Освен това твоето бебче е на адаптирано мляко. Не виждам смисъл да му даваш допълнително витаминД, освен ако няма симптоми на рахит.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор tikota (w kraq na sweta)
Публикувано12.06.03 22:19



Аз също се интересувам от този въпрос, макар, че сме на 1 г. и 2 месеца.
Ние сме в Коста Рика, слънцето изгрява в 5.30 /най-късно/ и залязва в 17.30 /пак най-късно/. Разликата в изгрева и залеза е +/- 15 мин. Тук витамин Д не се дава. Аз всеки път питах, отговора беше един и същи, няма нужда, слънцето е достатъчно /макар, че слънчевите дни са малко/. Не посмях да давам витамин Д на своя глава, защото тук прегледите при педиатъра са на 3 месеца. Молбата да ходим всеки месец за контролен преглед /при полужение, че плащаме винаги/ бяха отхвърлени с мотива, че бебка е здрава и няма нужда.
Туку що и проверих фонтанелата, мисля че е почти затворена. На последния преглед като за пореден път питах дали се затваря фонтанелата и нормално, отговора беше като всеки друг път, ами аз имам в практиката си деца с незатворена фонтанела на по 3 г.
А притесненията са ми най-вече, че кърмих до 1г и малко и не съм давала формула.
Не е по темата, но също така не давам и флуор, пак по гореизброените причини



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Bezhy]  
Автор sladki64eto (minava6ta)
Публикувано12.06.03 22:29



ami az sa6to rodih prez april, no na 15. i na nas v rodilnoto ni kazaha da davame vseki den po 1 kapka D3. zabravih da kaja, 4e sam v Avstria



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: tikota]  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 22:40



Няма значение, че няма много слънчеви дни. В разсеяната слънчева светлина има достатъчно УВ-лъчи под влияние на които дехидрохолестерина в кожата се превръща във вит Д3 под влияние на УВ А-лъчите, но пък липсват "лошите" инфрачервени, които могат да предизвикат прегряване. Още повече, че непосредствено излагане на слънце не се препоръчва до 1 година- ти това го знаеш. Правилно ти е казал педиатъра, май .



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Дeлфин ()
Публикувано12.06.03 22:41



Аз също не го давам от няколко месеца по преценка на баба и. Като я питах защо го спира(не беше още лято), не и се обясняваше много и така и не разбрах по какво е преценила. Ева беше на около шест месеца. Все забравям да я натисна да ми обясни каква е работата с тоя Вигантол, ама забравям. Направи ми впечатление, че като започна да наддава повече бебето ми каза да увелича капките, т.е. да давам по две, а когато реши да ни предпише калций допълнително, каза да спрем с Вигантола. А и винаги ме е предупреждавала да внимавам много с него, защото е имала смъртни случаи с предозирането му. На една жена и предписали течен вит. С за бебето и, но в аптеката по погрешка и дали вит. Д. Тя не погледнала и всеки ден давала по една-две ампули в продължение на 10дена...не могли да спасят бебето.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор tikota (w kraq na sweta)
Публикувано12.06.03 22:47



Ами дано си права, аз за тия неща се шашкам, в смисъл че от бг постоянно питат, това даваш ли, онова даваш ли, без да се съобразяват, че тук е малко по-различно. За педиатъра какво да ти кажа, той обяви че трябва да я пека от първия ден и то в тъмно синя количка
Е за ужаст на всички тя е бяла и ще се опитам да не я пека на пряка светлина поне до 4 години. Вече е много вредно слънцето



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Дeлфин]  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 22:54



Ужас! Вашата баба беше педиатърка ,нали? Абе то и ние сме един куп доктори барабар с баба, работила като участъков педиатър много години...Ама по този въпрос има прекалено много мнения, а и някои наши педиатри повтарят като папагали някои неща. Както се видя и в Австрия е така...От друга страна вие сте се кърмили, нали? В кърмата точното количество вит.Д не може да се изчисли, но във формулата?! Абе ще давам средно аритметично май- по 2 капки седмично



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Aglaiya (mama)
Публикувано12.06.03 22:57



От петия месец на бременноста до раждането вземах по 1 или 2 капки. Богдана е родена на 6.І.2003 г. Казаха ми всеки божи ден- лете и зиме, до година и половина, да давам по една най-много по две капки Деавит или Вигантол. И доскоро го спазвах, но една друга педиатърка ми каза, че през лятото не необходимо, ако крачетата и ръчичките се напичат, а и при рахит много бързо се оправяли нещата, докато при предозиране на този витамин имало страхотни усложнения и се стигало до калциране и бъбречни проблеми, с една дума пораженията от рахита били нищо в сравнение с пораженията от предозиране на "Д". И така отвреме навреме взех да пропускам сутришната капка и смятам да е така до август-септември, на моя глава. Освен това скоро прочетох, че дори и продължителната дневна светлина през лятото помагала за синтезирането на "Д" в детския организъм и не било нужно синтетичното добавяне. Фонтанелата е с нормални размери и затварянето протича нормално.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.