Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:23 22.09.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Витамин Д3 профилактика-хайде да помислим  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 21:33



Много ми е актуален този въпрос и не ми излиза от главата. Надявам се да не досаждам с тази тема и ще са радвам, ако и някой друг се вълнува от този въпрос.
Както повечето кардинални въпроси в педиатрията и тук няма еднозначно мнение. Съветите на педиатъра варират от 7/!!/ капки дневно до 2 капки седмично, а някои препоръчват въобще да не се дава ако няма начални симптоми на рахит. От друга страна моето бебе е на формула и там много точно е дозирано количеството витамин Д, което покрива дневните му нужди.
Предозирането на този витамин никак не е безобидно, за разлика от витамн С например. Хипервитаминоза Д може да протече много тежко, с поражения на бъбреците и черния дроб/ама хайде на ви плаша сега!/ и съществува мнение, че по-добре слаби явления на рахит отколкото предозиране от престараване. Някои педиатри твърдят ,че се наблюдава ранно затваряне на фонтанелата у деца, чиито родители старателно и прилежно са давали капките всеки ден. Другата дискусия е дали да се дава на пролетни и летни бебета, и особена в страна като Бг предвид метаболизма на витами Д чрез УВ-лъчите и кожата. Имайте предвид, че циганите у нас изключително рядко боледуват от рахит, а сигурно майките на ромските бебета не са най-постоянните с Вигантола.
Изхождайки от всички данни, които събрах, четейки точното съдържание на вит Д в адаптиранито ни мляко и факта, че бебето е родено през април, аз реших да не се престаравам с капките, въпреки че както може да се досетите бебешката аптечка е препълнена със всички необходими дивотии...
А как беше или е при вас? Какви съвети и мнения сте чули до този момент???
Предварително благодаря за всеки отзив

Редактирано от bistra на 12.06.03 21:38.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано12.06.03 21:39



аз съм родила през декември месец - 26 миналатаодина, от тогажа жсеки ден дажам по 2 капки, като последния месец по 1 капка, ние сме с Деавит, сега като отидем на консултация лекарката ще каже дали да продължим да даваме само 1 капка или да си върнем 2 те капки.

Нашата фонтанела е много малка, но и бебето сис е роди с малка фонтанела



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор River_ (Eliniki)
Публикувано12.06.03 21:47



ето едно некомпетентно мнение, по-точно моя опит:
Дъщеря ми също е пролетно бебе - давала съм и по 1капка Деавит някъде до към 3-4 месец. После лекарката каза да го спирам, защото е на кърма, не наддава бурно, излиза всеки ден на разходка, няма признаци на рахит и фонтанелата и се затваряше нормално. Всъщност нейната фонтанела се затвори преди годинка, дори и след като спрях витамините.
Синът ми пък е роден през ноември. Давах му Вигантол (но не редовно) докато почна лятото и спрях на моя отговорност. Той се роди с огромна (спроред мен) фонтанела и за 3-4 месеца се затвори до размера на монета от 5ст. Така си и остана доста дълго време, напълно се затвори 2 месеца след годинката, но така и не съм давала повече Вигантол, въпреки, че лекарката редовно ме подсещаше. Не знам, имам някаква неприязън към всякакви синтетични витамини и добавки. Гледам да давам само в краен случай.

Освен това твоето бебче е на адаптирано мляко. Не виждам смисъл да му даваш допълнително витаминД, освен ако няма симптоми на рахит.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор tikota (w kraq na sweta)
Публикувано12.06.03 22:19



Аз също се интересувам от този въпрос, макар, че сме на 1 г. и 2 месеца.
Ние сме в Коста Рика, слънцето изгрява в 5.30 /най-късно/ и залязва в 17.30 /пак най-късно/. Разликата в изгрева и залеза е +/- 15 мин. Тук витамин Д не се дава. Аз всеки път питах, отговора беше един и същи, няма нужда, слънцето е достатъчно /макар, че слънчевите дни са малко/. Не посмях да давам витамин Д на своя глава, защото тук прегледите при педиатъра са на 3 месеца. Молбата да ходим всеки месец за контролен преглед /при полужение, че плащаме винаги/ бяха отхвърлени с мотива, че бебка е здрава и няма нужда.
Туку що и проверих фонтанелата, мисля че е почти затворена. На последния преглед като за пореден път питах дали се затваря фонтанелата и нормално, отговора беше като всеки друг път, ами аз имам в практиката си деца с незатворена фонтанела на по 3 г.
А притесненията са ми най-вече, че кърмих до 1г и малко и не съм давала формула.
Не е по темата, но също така не давам и флуор, пак по гореизброените причини



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Bezhy]  
Автор sladki64eto (minava6ta)
Публикувано12.06.03 22:29



ami az sa6to rodih prez april, no na 15. i na nas v rodilnoto ni kazaha da davame vseki den po 1 kapka D3. zabravih da kaja, 4e sam v Avstria



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: tikota]  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 22:40



Няма значение, че няма много слънчеви дни. В разсеяната слънчева светлина има достатъчно УВ-лъчи под влияние на които дехидрохолестерина в кожата се превръща във вит Д3 под влияние на УВ А-лъчите, но пък липсват "лошите" инфрачервени, които могат да предизвикат прегряване. Още повече, че непосредствено излагане на слънце не се препоръчва до 1 година- ти това го знаеш. Правилно ти е казал педиатъра, май .



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Дeлфин ()
Публикувано12.06.03 22:41



Аз също не го давам от няколко месеца по преценка на баба и. Като я питах защо го спира(не беше още лято), не и се обясняваше много и така и не разбрах по какво е преценила. Ева беше на около шест месеца. Все забравям да я натисна да ми обясни каква е работата с тоя Вигантол, ама забравям. Направи ми впечатление, че като започна да наддава повече бебето ми каза да увелича капките, т.е. да давам по две, а когато реши да ни предпише калций допълнително, каза да спрем с Вигантола. А и винаги ме е предупреждавала да внимавам много с него, защото е имала смъртни случаи с предозирането му. На една жена и предписали течен вит. С за бебето и, но в аптеката по погрешка и дали вит. Д. Тя не погледнала и всеки ден давала по една-две ампули в продължение на 10дена...не могли да спасят бебето.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор tikota (w kraq na sweta)
Публикувано12.06.03 22:47



Ами дано си права, аз за тия неща се шашкам, в смисъл че от бг постоянно питат, това даваш ли, онова даваш ли, без да се съобразяват, че тук е малко по-различно. За педиатъра какво да ти кажа, той обяви че трябва да я пека от първия ден и то в тъмно синя количка
Е за ужаст на всички тя е бяла и ще се опитам да не я пека на пряка светлина поне до 4 години. Вече е много вредно слънцето



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Дeлфин]  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 22:54



Ужас! Вашата баба беше педиатърка ,нали? Абе то и ние сме един куп доктори барабар с баба, работила като участъков педиатър много години...Ама по този въпрос има прекалено много мнения, а и някои наши педиатри повтарят като папагали някои неща. Както се видя и в Австрия е така...От друга страна вие сте се кърмили, нали? В кърмата точното количество вит.Д не може да се изчисли, но във формулата?! Абе ще давам средно аритметично май- по 2 капки седмично



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Aglaiya (mama)
Публикувано12.06.03 22:57



От петия месец на бременноста до раждането вземах по 1 или 2 капки. Богдана е родена на 6.І.2003 г. Казаха ми всеки божи ден- лете и зиме, до година и половина, да давам по една най-много по две капки Деавит или Вигантол. И доскоро го спазвах, но една друга педиатърка ми каза, че през лятото не необходимо, ако крачетата и ръчичките се напичат, а и при рахит много бързо се оправяли нещата, докато при предозиране на този витамин имало страхотни усложнения и се стигало до калциране и бъбречни проблеми, с една дума пораженията от рахита били нищо в сравнение с пораженията от предозиране на "Д". И така отвреме навреме взех да пропускам сутришната капка и смятам да е така до август-септември, на моя глава. Освен това скоро прочетох, че дори и продължителната дневна светлина през лятото помагала за синтезирането на "Д" в детския организъм и не било нужно синтетичното добавяне. Фонтанелата е с нормални размери и затварянето протича нормално.



Тема ot Firebirdнови [re: Aglaiya]  
Автор bistra ()
Публикувано12.06.03 23:17



Здравей Бистра,
За вит. D - аз досега не съм давала и сега се чудя дали да му давам...
Моята майка ми е давала много старателно капките -аз съм родена през октомври и много слънце не съм видяла през първите си месеци. Въпреки редовната профилактика на около 3 год. съм имала силно деформирани ребра, а местните педиатри отсекли - рахит - и майка ми ужасно се изплашила и ме отнесла в София. Завела ме при някакви много големи светила, които се позасмели на нейната паника и единственото, което предписали, било - да спре да ми дава вит.D, за да не се калцират ребрата ми така изкривени. Да не ме стяга с колани, пояси и тем подобни бабини деветини. Това изискване внесло смут, но все пак послушали и всичко се оправило само, след година нямало и следа от това...
На Наско не му давах досага Вигантол, понеже има леко деформирана от раждането глава. Тя му се оправя постепенно, и аз се боя, че ако прекалено рано му се затвори фонтанелата, ще му остане ръбеста главата...
Ако искаш, публикувай ми бележката в темата, понеже нали знаеш - ние с екзотичните компютри.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Vache ()
Публикувано12.06.03 23:21



На Александра (2,5 месеца) й давам по една капка Вигантол. Фонтанелата й беше малка като се роди. Педиатърката каза засега да го давам, тя ще каже докога. В аптеката ми написаха на кутийката - сутрин на гладно. Първият месец изпадах в ужас, защото сутрин сънена трябваше да й давам САБ Симплекс и Вигантол. Страх ме беше да не ги объркам, ужас 15 капки Вит. Д. Така че е имало случаи когато не съм го давала вигантола.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Дeлфин ()
Публикувано12.06.03 23:22



Да, на кърма сме все още. Звучи ми разумно както си решила, пък и бабата ще го наблюдава бебочето, ще види навреме ако нещо му липсва! Ей, не е лесно лекар мама да бъде!



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано12.06.03 23:24



Аз мисля, че трябва да се дава.
Дъщеря ми е есенно бебе и й давах от втория месец по 1 капка само на ден деавит. До лятото някъде - тогава спрях, защото педиатърката ми каза, че през лятото може да доведе до разстройство. Дъщеря ми беше изключително подвижно бебе, фонтанелата й се затваряше нормално.
Синът ми е лятно бебе и му давах вигантол само зимните месеци. Не мисля, че му се е отразило зле. Тук иначе не препоръчват даването на витамин Д и е пълно с рахитични деца - страшно криви крака имат.
Дъшерята е кърмена до 6 1/2 месеца, а синът ми до 4 месеца.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано13.06.03 00:39



Аз давам на Митко по 2 капки дневно Вигантол от началото на втория месец,защото беше наддал много,а и фонтанелата му беше големичка.До 6 мес. е кърмен,а оттогава дохранвам и с формула.От м. април обаче започнах да му давам по 1 капка,а от края на май го спрях въобще.Ние сме по цял ден навън,освен в най-големите жеги.Оставям го на разсеяна слънчева светлина с голи ръчички и крачета.На последния преглед казаха,че е добре и за лятото мога да спра вигантола.За мен също рисковете от предозиране са по-страшни,отколкото леката форма на рахит.
Само нещо от прочетеното дотук ме притесни.Давах му калциев глюконат,защото костните ядра не бяха вкостили,а не ми казаха да спра вигантола.Има ли някакъв проблем,че ще се побъркам вече с тия доктори.

Димитър-26.10.2002


Тема Re: ot Firebirdнови [re: bistra]  
Автор Gretta (непознат )
Публикувано13.06.03 00:56



Naistina mnogo interesna tema!!!!



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Shanya]  
Автор Nevena (приземих се)
Публикувано13.06.03 02:44



Един може би глупав въпрос- как се познават рахитичните деца? Щото Сашко е кривокрак, но така си се роди, а и баба му и баща му са с такива крака.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор MoniT ()
Публикувано13.06.03 04:23



Нашият педиатър, който е от UK (ние живеем в Канада) препоръча по 1 мл Вит D (това е еднократната доза) през зимните месеци, докато бяхме на кърма. След като преминахме на изкуствено хранене (след 7 месец), което съвпадна и с настъпването на лятото, спряхме приема му.
МониТ



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор ET (Dementor)
Публикувано13.06.03 08:30



на големите двама давах Вигантол по колкото ми е казвала лекарката, Кайо се роди с огромна фонтанела, а Галя с много малка, и двамата въпреки вигантола и това, че бяха летни бебета и са държани голи по цял ден имаха рахит - и изпотяване и "броеница" на ребрата, не са наддавали по много..... с увеличена доза капки за месец мина - сега да не наскачате, че не минава така - цитирам само което са ми казали докторките

сега на Велимир на всяка консултация педиатърката ми казва да намалявам капките, че много бързо му се затваря фонтанелата, а аз й казвам добре и продължавам да не му давам капки изобщо - роди се с малка фонтанела, още е основно на кърма, няма и не е имал никакви признаци на рахит



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор babaToHka (старило-патило)
Публикувано13.06.03 08:30



Ние също пием ВигантОл редовно още от малки, даже когато Ния беше на 4-5 месеца започна да наддава твърде бързо и беше с 2-3 кг над нормата ни казаха да увеличим дозата от 2 на 4 капки. Но дойде лятото и лекарката ни каза да го спрем, защото той бил мнооого мазен и в горещините става вреден, а и мисля, че спомена нещо за това, че от слънцето също се образува витамин Д и така капките не са необходими, защото се получава по естествен път. Есента почнахме да и го даваме пак и така до последните месеци, като дозата беше 2 капки на ден.

Жить, как говорится, хорошо! А хорошо жить - еще лучше!


Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Nadin ()
Публикувано13.06.03 09:58



Аз давах през първите месеци по 2 капки дневно, а после минахме на 1 и на последната консултация педиатърката каза вече да не давам.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Merkata (*************)
Публикувано13.06.03 10:23



И кажете все пак наистина ...... какви са признаците на рахит - в главата ли са, в крачетата, в гръдния кош?
На мойта Ния й давах доста стриктно 7 месеца по 2 капки Вигантол и фонтанелата й като че ли си стоеше все на едно и също място. Спрях го на своя глава когато времето се запролети, като също на питането на педиатърката "давате, нали?" казвах "да, всеки ден". И фонтанелата леко се сви, но като че ли ъгълчетата са леко вдлъбнати навътре. Тя е вече на 1г1м а има дупчица колкото ....... примерно монета от 1 стотинка. Кажете, до каква възраст е нормално да се затвори?



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Merkata]  
Автор *Milena (Варна)
Публикувано13.06.03 12:13



ред.
изтрито по молба на авторката

Редактирано от Debora на 15.06.03 07:21.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор Димa (невъзможна)
Публикувано13.06.03 17:52



Ще ти кажа какво се получава при мен в момента по тоз въпрос - 3-ма доктори - 3 ама коренно различни мнения за дозирането ...

Но първо малко история - родих на края на коември миналата година. Към 3-тия месец ни откриха рахит т.к. тя растеше с бурни темпове . До тогава давах по 2 капки Деавит. Предписаха 5 капки Деавит в продължение на 2 месеца след което ги намалих постепенно на 2 петия месец, т.к. симптомите изчезнаха.... Обаче 6-тия месец изведнъж се оказа че пак имаме симптоми .... и я заведох на трима доктори :

1-вия каза да давам по 8 капки Вигантол сутрин и вечер за 2 месеца, защото първо има симптоми на рахит, второ била прекалено едра и тези 2 капки са крайно недостатъчни, трето след време като проходела можело да има проблем с изкривяване на краката и последно образуването на вит.Д от слънчето било крайно недостатъчно и нищожно малко в сравнение с нуждите на организма .....става въпрос обаче за 16 капки на ден ........

2-рия каза че фонтанелата поддавала .....и да увелича Деавита на 4-5 капки ......което май се равнява на 7-8 капки Вигантол .....

3-тия каза че има леки симптоми на рахит - да давам за известно време 4 капки Вигантол ...а после ще ги спрем защото е лято все пак и слънце .....

А сега познайте верният отговор

и аз избрах средния вариант - давам по 8 капки сутрин и така ще давам 1 месец и после е я водя и на тримата и да видим

И всичко това като се има предвид че ние растем сравнително бързо т.е. на 6 м. сме 8.700 и 72 см.

Като сравнение обаче - с жена с която родихме заедно и еднакви по тегло бебета какво се получи: Тя дава открай време по 2 капки Деавит /по предписание на моя лекар №2/ и от 3-тия месец Вигантол. Чак сега - 6-тия месец следкато направи консултация с друг лекар се оказа че има напреднал рахит - даже деформация отпред на гърдите ....като прочетох че рахита може да причини анемия се сетих че може и от рахита нейното детенце да има анемия, която лекуват сега. И то расте доста по бавно от нашата госпожица и върви с 1 - 1.5 кг по малък.

Така че в момента съм много объркана и аз от дозите за този витамин.



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: Nevena]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано13.06.03 18:42



на Х са им краката на повечето малки и големи - ама много на Х. И или е от рахит според мен или е от неправилни обувки при прохождане.
На Сашко как са криви?



Тема Re: Диманови [re: Димa]  
Автор bistra ()
Публикувано13.06.03 21:44



Както ти казах ромите не боледуват от рахит , много рядко. Което ме навежда на мисълта, че нещата с усвояването на калция и вкостяването не са толкова прости и не зависят само от приема на витамин Д3.
Сега, по отношение на слънчевото греене- в северните страни са изчислили че и в най-студените и облачни дни, при 2 излизания с бебо по 15 минути, ако откриеш само ръчичките се образува достатъчно витамин Д в кожата, дори май се откриваха за по 5 минути...



Тема Dneska na konsultaciata..нови [re: bistra]  
Автор Tandoori ((chick))
Публикувано13.06.03 22:11



Dneska za puri put bjahme na konsultacia( stanahme na 20 dni) i kato otidohme sled pregleda lekarkata ni izpisa Vigantol po 1 kapka dnevno. Kato vidjah sega diskusiata vi ..chudja se zashto sa ni go izpisali tolkova rano? Ne ni e goljama fontanelata, a i sme naddali 450 grama za 15 dni...A puk i az go kurmja..
Vie kakvo shte me posuvetvate?

*Za vsjako neshto koeto si struva da se napravi, si struva i da se precakash s nego*


Тема Миленанови [re: *Milena]  
Автор bistra ()
Публикувано13.06.03 22:17



Похвално е, че си се постарала да откриеш и да набереш и постнеш това.
Тази клинична картина обаче е много драстична и рядко се открива в цялото й великолепие. В замяна на това обаче доста мами, прочели тези симптоми вече ги "откриват" в бебетата си и това се чете в другите постинги по други теми. Моля те, не го приемай като обвинение, знам че си искала да направиш едно хубаво, добро дело...Обаче когато става дума за деца и особено за нашите такова подробно описание кара дори и мен да се вглеждам в бебето защо върти главата например- ами върти я, може да я върти и я върти, а за мократа възглавница в тия жеги да не говорим.
Я да каже някоя мама, ама без климатик, дали бебето и не мокри възглавницата при 27-28 стайна температура...
Това най-вероятно не е рахит, както и признаците на безпокойство и прочие...
Прощавай, не е лично, просто използувах постинга ти, защото всяка мама която се интересува ще намери и прочете тези ужасни симптоми отнякъде...



Тема Re: Миленанови [re: bistra]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано13.06.03 22:22



я и аз пътем да попитам като тебе потят ли се много нощем дечицата тия дни? Аз вече четвърта вечер час след заспиването го преобличам, щото тениската - мокра, и обръщам възглавницата ( и тя влажна). Отворен прозорец, съвсем лека завивка, ама явно пак му е горещо... Ако има поне още две такива дечица спирам да се тормозя



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор dembi (J.lo)
Публикувано13.06.03 22:29



Nа мен тук доктора ми е каzал да давам на Вальо едни хапчета, които съдържат флуор и витамин Д (каzват се D-Fluoretten) до 2 годиШна въzраст.Не е имал приzнаци на рахит.Явно им е такава практиката тук,като се има в предвид климата и малкото слънце.Но все пак малко се притесних,като чета ,че вие го спирате тоzи витамин доста рано...
Как мога (видимо) да раzбера,че е предоzирано количеството,което му давам?



Тема Re: Миленанови [re: bistra]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано13.06.03 22:35



m da i moeto bebe imashe 6 dneven period v kojto si wyrteshe glavata a sega postoqnno se poti, no veche ne si vyrti taka glavata a inache doktora kazha che nqma problem



Тема Re: Миленанови [re: ellion]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано13.06.03 22:37



ami da ti kazha dnes predi da sybleka bebcho po pampers ne iskashe ili nemozheshe da zaspi, a si tyrkashe ochichkite i mrynkashe, kato go syblqkoh i sled nqkolko minuti weche spinkashe ta taka....



Тема Re: Миленанови [re: ellion]  
Автор bistra ()
Публикувано13.06.03 22:39



Хе, ние се преобличаме по 4-5 пъти на ден. То верно, че може и аз да съм се вманиачила, ама е толкова горещо, че щях да откача ако не се поти и да питам като бесна: "ама що така не се поти, бе...?"



Тема Re: Миленанови [re: bistra]  
Автор Димa (невъзможна)
Публикувано13.06.03 22:43



Между другото днес моята педиатърка ме изненада, че въртенето на глава е и един от симптомите за болки в ушите ....



Тема Re: Миленанови [re: bistra]  
Автор Димa (невъзможна)
Публикувано13.06.03 22:48



Виж това не съм се сетила да се запитам - защо не се поти - само това ми липсва .....
Аз не я преобличам - тя не се и поти ....а и не се и движи много.... и добре че е така, че не се виждам по 5 пъти на ден да свалям и слагам каишки измежду пасирането на плодове, соковете и готвенето на манджите .....



Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: dembi]  
Автор bistra ()
Публикувано13.06.03 22:50



Абе виж, явно всяка майка САМА си преценява. По-скоро моята идея за дискусията тук е да се има предвид цялата налична информация и голямото богатство на непосредствения личен опит- на теория е едно, а на практика съвсем друго. Всичко написано тук не е повод за паника, а по-скоро за спокоен размисъл



Тема Re: Миленанови [re: ellion]  
Автор Aglaiya (mama)
Публикувано13.06.03 23:31



И от нас голямо потене и голяма вода тече, най-вече когато сме в количката, и възглавницата мокра. Две вечери се страхувах да оставя климатика да работи (защото изритва всичко и спи само по боди), и слагах хавлии под главата й и тях мокреше, дори реших да меря Т (36,2), въртеше се, но не се събуди цяла нощ, не пи вода. Днес го оставих да работи и в кошарата й е 25 градуса. Като чета тук, че и други бебоци са мокри, ми е по-спокойно. А в тази жега прибрах шишето с Вигантола. Събират ни се 6-7 часа навън, по оскъдно облекло, смятам, че достатъчно витамин синтезираме. На есен ще си го извадим. Ако на консултациите видят нещо обезпокояващо, ще продължим.



Тема Re: Миленанови [re: Aglaiya]  
Автор Димa (невъзможна)
Публикувано14.06.03 07:38



Една аптекарка сподели с мен, че много майки купували напоследък големи пелени - памперси, нарязвали ги и ги слагали под главата, като се потели да попивало. Същите се използвали и при високи Т. Аз не съм го пробвала, защото още не ми се е наложило, но можеш да опиташ.



Тема Re: Миленанови [re: ellion]  
Автор userkata (юзерка)
Публикувано14.06.03 09:34



що не оставиш крис гол и без завивка? ти как спиш?
аз поне така правя.



Тема Re: Миленанови [re: userkata]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано14.06.03 10:06



еми последно така го оставих, по памперс, а да е отвит - той сам се грижи за това



Тема Нашият педиатърнови [re: bistra]  
Автор Гълъбицa (наперена)
Публикувано14.06.03 11:36



ни изписа по 2 капки Д3 /ден преди сутрешно хранене . Тъй като се дохранва ме и с Фрозолак а той също съдуюържа Д3 си намалихме дозата до 1 капка

Живи и здрави!


Тема Re: Витамин Д3 профилактика-хайде да помислимнови [re: bistra]  
Автор saskia ()
Публикувано14.06.03 14:09



На мен ми казаха да давам по 4 капки на ден витамин Д след 3тия месец, преди това смао витамин К давах.



Тема Re: добре де, а предозирането на витамин Днови [re: bistra]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано14.06.03 21:09



какви са симптомите, ами какви са количествата които се изписват при рахит (колко каппки вит деавит или вигантол)

аз съм малко притеснена за състоянието на бебето на Дима, не че не вярвам на докторите, не че искам да кажа да не ги слуша, но 16 капки вигантол достатъчни ли са, недостатъчни ли, а не са ли прекалено много.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.