Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Имената на нашите деца  
Автор klamerche (непознат)
Публикувано05.06.03 11:55



Измъчва ме един въпрос - как да кръстим нашето бъдещо детенце. Не само се двуомя, а направо се раздирам на късчета. Мъжът ми иска ако е момченце да носи името на баща му - Петър, но мен това никак не ми допада, защото и дядо ми носеше това име лека му пръст и не ми се иска да го свързвам с неговата съдба. Не знам, това са си мои си терзания, но това име .... не искам да го носи бъдещото ни детенце. Не държа да е кръстено и на някой от моите родите, а просто името да е красиво и детенцето ни да си го носи със здраве. За момиченце сме избрали Виктория, напълно неутрално, дори в нито една от нашите 2 фамилии няма човек с името В, но ни харесва и на двамата, а за мъжко не можем да се разберем. Вие как избрахте имената на децата си... ??? Ясно ми е че в нашия случай някой ще отстъпи ако си имаме мъжка рожба, но .... кой ли, ще видим живот и здраве към 2 октомври



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Merkata (*************)
Публикувано05.06.03 12:15



И ние до последно нямахме идея за името на детето ни. Знаехме само, че не искаме да е кръстено на никой. Казват, че давайки му такова име го натоварваш с негативната енергия и кармата на този човек - това естествено са бла-бла приказки. По-скоро гледахме умалителното на това име да не е "грозно". Например ми харесваше името Александра, но само като се сетех, че ще й викат Сашка и нещо в мен се обръщаше. И така бебка се роди и следващите 4 дни си имаше само номерче, защото с баща й не бяхме решили. Накрая му връчих едно листче с 5 женски имена ....... но само за становище, защото аз си бях избрала. Така че е каквото ТИ решиш, таткото няма ка да влезе да даде име на бебето ви
Виж списъка с имената в сайта на Mamma.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Beceлa (vesi)
Публикувано05.06.03 12:18



ние бяхме решили да кръстим дъщеричката на свекър ми - Георги , но не исках да е Гергана. мъжа ми мисли и измисли Габриела, на мен страшно ми хареса, и мислех че всички ще са доволни. но като че ли не е така , никой и не споменава че тя носи името на дядо си, нито и се честити имен ден. така че въпреки, че исках да е по традицията , пак не се получи. но на мен не ми пука , на Габи и отива името и може би така е по-добре че въпреки всичко не е "обвързана " с баба или дядо.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Jmuche (непознат )
Публикувано05.06.03 12:20



Това с името наистина е сложна задача. Бащата на съпруга ми се казва Никола, а моя Николай. На пръв поглед е лесно да изберем името. Но племенникът ни е кръстен вече на баща му, а си мисля че ако го кръстим на моя баща - Николай, то свекър ми може да се разсърди. Затова решихме да е съвсем неутрално име. Но тук започнаха дебатите Аз искам Стефан, а съпругът ми харесва повече Стоян - едно от двете имена ще е засега, но има време...
А за момиченце вече сме решили - Таня - на майката на мъжа ми



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано05.06.03 12:21



И аз като теб исках да не свързвам детето си с някого, когото познавам и исках да го кръстим с име, което и двамата харесваме. Свекърва ми се опита на няколко пъти да натякне, че много й се иска ако е момче (каквото още от рано знаехме че е), да е кръстено на свекъра ми, който е починал, когато мъжа ми е бил на 10 год. и когото той е боготворял. А аз знам, че на мъртви, деца не се кръщават. А и не само от суеверие не ми е приятна самата мисъл.

Рових дълго и продължително по всякакви сайтове и именници (тел. указател вкл.) и подбрах няколко имена. Най-много ми харесваше Владислав, но се оказа, че мъжът ми имал съученик с това име, който бил "адски мързелив" и най-накрая останаха 3-4 варианта, от които аз си избрах един в родилното като си видях детенцето. Просто го свързах веднага с Кристиян и така го записах. После се оказа, че май в момента името е доста популярно, но това не ме притеснява.

Смятам, че родителите трябва да изберат името и не смятам че тези "родови" повторения са удачни. Нали носи фамилията на бащиния род - това е достатъчно. Е, ако името на някой от дядовците (бабите) им харесва, тогава е друго, но само заради идеята ... Според мен името на детето не е начин да се отблагодариш на родител.

Имаме съседи, от които дядото, сина и внука са Георги. Живеят в едни апартамент и като се обади някой по телефона и търси ГЕорги, обикновено питат "Кой Георги?" - малко е нелепо, нали?!

Пътят към ада е постлан с добри намерения


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Biba (hamster)
Публикувано05.06.03 12:22



НаШето бебе живот и zдраве Ще дойде Чак в наЧалото на януари, но и мен веЧе ме вълнува тоzи въпрос. Имам няколко предполагаеми имена zа момиЧе, тъй като не zнам zаЩо съм си втълпила, Че Ще е момиЧе, zа мъжко име иzобЩо не съм мислила. От край време съм против кръЩаването на баби и дядовци, аz не виждам никакъв смисъл в това и се радвам, Че съм омъжена в Чужбина и няма да водя войни с родата какво да е името (виждала съм подобни неЩа в поzнати семейства). Искам името да не е специфично zа една от държавите (да не е чисто българско или чисто zападно). Имам време оЩе, пак Ще му мислим.
Скоро Четох в една немска книга zа бременни неЩо много хубаво по тоzи въпрос, Ще се опитам да го пресъzдам по памет.

Името, което даваме на детето си е първият и един от най големите подаръци, които му правим. Името Ще бъде негов спътник преz целият му живот zатова много добре трябва да обмислим иzбора. Името трябва да zвуЧи добре в комплект с фамилното име. Представете си как детето ви след няколко години Ще се представя по телефона с това име, как по късно Ще се представи с теzи си две имена на интерв*то zа работа и т.н. ПовеЧе от 60% от хората са недоволни от името си, а това спомага zа лоШото им самочувствие. След раждането иzчакайте малко с даването на име, преспете една ноЩ с реШението, вгледайте се добре в детето си и помислете дали иzбраното име наистина му подхожда......




Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор smg ()
Публикувано05.06.03 12:23



Здравей!
И при нас има подобен "проблем". Терминът ми е за 05.11, но сме мислили по тези въпроси. Ако е писано да имаме момиченце, ще се казва Марина. Това име съм си го избрала още от ученичка, а и таткото ни е съгласен. Проблемът е ако е момче. Аз искам да го кръстя на мъжа ми, но той малко се дърпа. А пък ми е и трудно да измисля име, което да ми харесва с Р. Мъжът ми се казва Румен. Не ни се оказва натиск да е кръстено на някой роднина. В това отношение имаме пълна свобода, защото вече почти 6 г. живеем самостоятелно.
А имаме и достатъчно време до ноември, за да го измислим.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: smg]  
Автор Mamma (щастлива)
Публикувано05.06.03 12:47





Адашка ще е живот и здраве. Пък ако се и позабави с няколко дни и се роди на 12-ти ноември съвпадението ще е пълно.

Поздрави и лека бременност!

Never cared for what they do
Never cared for what they know
But I know


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор MM (za mama)
Публикувано05.06.03 12:47



При нас проблема не беше в това да го кръстим бебето на някого или не. Нито мойте родители нито родителите на съпруга ми слава богу са настоявали или намеквали за нещо подобно. Ние искахме името да звучи добре и да е лесно за произнасяне както на българските, така и на английските баба и дядо. Всъщност, името Анна си го бяхме избрали много отдавна, но за момчешккото име се чудихме до последния момент. Е, то не се наложи де но ние си бяхме избрали да е Самуил ако е момченце - хем има Samuel (ili na kratko Sam) а и е хубаво българско, царско име.
Освен това аз много исках децата ни да носят и моята българска фамилия и тази на мъжа ми. Така че сега Анна е Анна Елизабет + мойта фамилия+на мъжа ми фамилията. Тя да си избира като порасне дали ще ги ползва всичките или не. Мъжът ми в началото се стресна леко от идеята за фамилията, но после доста му хареса и сега казва че не би и помислил да е по друг начин. (Всички са решили в неговата рода че ще я правим Анна тенисистка - по логиката , че имената на толкова много известни тенисистки завършват на "-ова". Иди обяснявай после че това са поне полвината от българското женско население и още милиони други в източна Европа - то ако всички ставахме известни тенисистки....)
А не мога да ти опиша пък баща ми как се израдва. Но аз нямаше да го направя заради баща си ако не бяхме и двамата със съпруга ми убедени че това искаме.



Тема Re: :)нови [re: Mamma]  
Автор klamerche (новак)
Публикувано05.06.03 13:24



Хех благодаря ти, но се съмнявам да остискам дребосъчето до 12 ноември, тъй като терминът ми е 2 октомври. То и на мен ми се искаше да е ноември, ама с татко му май сме поизбързали с правенето. Бебче е станоло точно на 1 януари, поне броенето на месеците ми е много лесно. Ако е Виктория, хем няма да има сръдни в къщи, хем всички ще сме щастливи, но ако е момченце - ще има доста да поумуваме....
p.s. Между другото никой от родителите ни не упражнява натиск върху нас за това как да кръстим детето си, просто мъжът ми си е наумил че така ще бъде, но дали ....



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор dez ()
Публикувано05.06.03 13:27



В къщи пък никой не се интересува от това как ще се казва бебето /полът още не го знам/. Аз, разбира се, имам някакви варианти, но всички оставиха на мен да решавам, а това май не е много лесно. Друго е все пак да чуеш мнение. Дори съпругът ми казва "както си решиш". Чак ми се струва, че не е нормално да е толкова незаинтересуван... уж се радваше много като разбра че съм бременна...



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Bebka (очакваща)
Публикувано05.06.03 13:37



Здравей -наистина сложен проблем.
Аз моето съкровище го чакам всеки момент, но ще ти разкажа как му избрах името. По принцип не съм вярваща, въпреки че съм кръстена и си палвам свещичка за здраве. Една сутрин обаче /мисля че бях бременна в 3 месец/ някакъв вътрешен глас ми каза, че бебо е момиче и трябва да се казва Яна. С мъжа ми не съм имала проблеми -с течение на времето сам се съгласи. Е, имам вариант и за момче /винаги стават изненади /.
Моят съвет е да слушаш вътрешната си интуиция и да оставиш таткото сам да приеме името, което му предлагаш.
Успех!



Тема Re: :)нови [re: klamerche]  
Автор Mamma (щастлива)
Публикувано05.06.03 13:37



Постингът ми беше като отговор на smg - за името Марина
Но пък дъщеря ми е родена на 1-ви октомври и много ви се радвам на бъдещите октомврийски мами - налягат ме мили спомени.

Виктория е също много хубаво име - на победителка!

Редактирано от Mamma на 05.06.03 13:39.



Тема Подобна дилеманови [re: klamerche]  
Автор _Kally_ (florist)
Публикувано05.06.03 13:43



Здравейте на всички.
Ние имаме почти същата дилема-дори със същото име. Свекър ми е Петър и дядо ми е Петър. Определено ме блазни мисълта за това име-бъдещия татко също го предпочита. Но като цяло името Павел на мен ми харесва повече, а и толкова много Петър-овци имаме в родата и от двете страни-мисля си, че е време за промяна. За това оставяме крайното решение да дойде от само себе си, когато видим мъничето. И понеже не знаем пола на бебчо, сме се подготвили и за момиче. Първоначалната идея беше за Виктория-както при вас, но в последствие решихме, че ще бъде Вероника. И така си имаме 1 вариант за момиче и 2 за момче, а пък ще видим в крайна сметка какво ще стане. Ние трябва да се появим на бял свят в края на Юли.
Поздрави и лека бременност на всички!



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано05.06.03 13:47



виктория- все се чудехме дали да е виктория или йоана - и двете имена ни харесваха много, имат си хубави умалителни, а в същото време са царски, тежки имена. решихме да е виктория, за да дойде и като малък жест към свекър ми - володя - не че е кръстена точно на него, но има някакво "сходство" в имената, на което той много се зарадва.

по подразбиране второто момиче трябваше да е йоана, ама междувременно в главите ни се промъкна мисълта за една габриела и все не можехме да решим. хем ни се искаше царското име, хем в устата ни беше все габче-жабче. докато раждах още се чудехме. по едно време точно след като родих анестезиоложката ме пита за името на бебето, а аз казах, че таткото ще реши. (той през това време беше в съседната стая да гледа как мият бебка). като се върна при мен го попитаха за името, а той: "майката да каже". смях в залата! и когато я гушнахме вече знаехме, че е габриела.

ако има трето момиче най-вероятно ще е йоана.

аз нямам претенции за това детето да е или да не е кръстено на роднини, познати и т.н. смятам, че е важно името да е популярно и лесно за произнасяне/чуване, да има хубаво умалително и да не води до неприятни асоциации в семейството.

вики има съученик с доста необичайно име и горкичкият винаги като се представя го казва на срички, за да го разберат. съпругът ми пък беше готов на живот и смърт да брани името марио, ако имаме момче, но докато бях бременна имаше контакти с едно леке със същото име и го намрази завинаги.

и още - все пак децата трябва да надписват тетрадки в училище, а знаете какви са размерите на етикетите...

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема първи октомвринови [re: Mamma]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано05.06.03 13:52



ще празнуваме заедно с малката палавница! досега не знаех за никой роден на тази дата, но вече няма да празнувам самичка!

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор vesi1 (лудата)
Публикувано05.06.03 13:57



Нашите условия са да е кратко, ясно, звучно, лесно за запомняне,а не като се кажеш името да те молят да го произнасяш наново
Разделили сме си задачата - таткото мисли за женски, аз за мъжки. Досега са ми харесали Сава, Слав, Нестор, Наум (тук репликата на таткото беше и всичките свети Седмочисленици)
А важно е да се връзва и с другите имена. То фамилията на таткото е малко особена, ама подсказаната идея за двете фамилии е супер. Ще си помислим по въпроса.
Просто с времето ще ти изникне дадено име в съзнанието и скоро няма да можеш да се отървеш от него, а като видиш бебчо - ще си сигурна



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор babaToHka (новак)
Публикувано05.06.03 14:04



С първото дете пробелми нямахме. Аз още от 8 клас си знаех, че ако някой ден имам дъщеричка, се казва Ния. Почти на себе си (Антония) я кръщавам. В нашето семейство беше много забавно. Аз съм кръстена на майка ми, а брат ми - на баща ми и сме имали хиляди забавни ситуации, в които някой се е обяснявал в любов на майка ми по телефона. Искаше ми се да продължа традицията, но съпругът ми никак не ще. Проблемът е като/ако второто е момченце. Съпругът ми е категоричен, че трябва да е на баща му - Тодор, а на мен някак не ми се иска. Опитах да смекча, поне да е Теодор, ама тц. Не ще и да чуе. Сега си мисля какво ще правя, ама има още поне 2 години до 2-рото, но ако някое знае как се убеждава упорит мъж... отворена съм за предложения

Жить, как говорится, хорошо! А хорошо жить - еще лучше!


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: yanita]  
Автор Biba (hamster)
Публикувано05.06.03 14:08



И на мене Йоана много ми харесва, а и термина ми е на Ивановден и си мисля ако се появи на датата (което е малко вероятно) Ще го кръстя Йоана. Има и оЩе една подробност zа таzи цел- бебчо Ще трябва да е момиче.




Тема Re: първи октомвринови [re: yanita]  
Автор Mamma (щастлива)
Публикувано05.06.03 14:10



Супер!
Няма как да пропусна рождения ти ден

Never cared for what they do
Never cared for what they know
But I know


Тема Re: първи октомвринови [re: yanita]  
Автор klamerche (новак)
Публикувано05.06.03 14:14



Доста майчета чакат бебчета в началото на октомври, така че може да има още желаещи да празнуват на този ден. Дай боже!!!



Тема Re: първи октомвринови [re: yanita]  
Автор _OZZY (dreamer)
Публикувано05.06.03 14:18



И моят термин е на първи октомври... Казаха ни със сигурност че е момиче. Ще я кръстиме Рая.

Поздрави!



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Aglaiya (mama)
Публикувано05.06.03 14:35



И ние нямахме натиск отникъде, относно името на беба. Мъжа ми каза аз да реша. Ама то много трудна работа- отговорна, за цял живот остава това име, мислих, мислих. Реших, че ще е име на цвете, защото знаехме със сигурност, че ще е момиченце, но на баткото нещо не му харсваха цветята. В крайна сметка оставихме на съдбата, защото термина ми беше на 4 януари- едната лекарка казваше, че ще се роди по Коледа или Нова година (именни дни наоколо, колкото искаш), а другият лекар твърдеше, че ще е на 6 или 7 януари (Йордановден и Ивановден). И така бебка се роди в 6.12 часа на 6 януари и казах- Богдана. Семейството ми го харесва. А и други казват, че е много хубаво име. Важното е тя да си го харесва. Засега незнам



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор lenny (тъжна)
Публикувано05.06.03 15:06



нямам време да чета всички мнения така че предварително се извинявам ако повторя някой. Та на въпроса и двамата си сина кръстих съвсем умишлено с имена различни от тези и в двете фамилии. Когато се роди големия чакахме момиче и бяхме измислили поне 10 имена за момичета и като дойде изненадата изподнохме в недоумение - как да го кръстим - мъжът ми искаше само името да е българско и да звучи добре - така че след кратки консултации стигнахме до взаимо съгласие - че най-хубавото име е Борислав. Когато бях в 8-мия месец с малкия разбрах че ще имам още един син, изкушавах се да го кръстя на баща ми - един прекрасен човек, но от друга страна исках това дете да бъде себе си а не да го свързавт с дядо му. Бях се спряла на името Владимир - харесваше ни и на двамата, но в момента в който ми го показаха - просто установих че не мога да нарека това слънце - с това сериозно име - и така името само си дойде - Лъчезар. Така че мила, слушай сърцето си то ще ти подскаже - само го чуй, и знай че каквото и име да избереш на детето си важното е да е с любов



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано05.06.03 15:17



сетих се за една майка, която роди две момчета - близнаци, когато аз родих вики - бяхме в една стая заедно с още 6 жени. та жената чувстваше някаква принуда да кръсти поне едно от децата на свекърва си - цветанка. да, ама искаше детето хем да е кръстено на нея, хем това много-много да не си личи. съсипахме се да изброяваме имена на растения - дървета, цветя, подправки.... и накрая като дойдоха да запишат имената на бебетата, майката гордо заяви, че близнаците ще се казват александър и кориандър. често се чудя как ли ще се обръщат към хлапето съучениците му...

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема Re: първи октомвринови [re: _OZZY]  
Автор geryt (непознат)
Публикувано05.06.03 15:19



Моят термин е на 5.10. но ако съдя по предишното си раждане , вероятно ще избързаме
Много искам бебето да се роди на 1.10 ,защото майка ми е на тази дата и това дете искам да го кръстя на нея.Тя се казва Иванка и подобни имена за момичета има от хубави по-хубави - Ива , Йоана, Иванина , Ваня. Още повече ,че покровител на зодия Везни е св.Йоан Рилски.
До тук добре , само че 2 доктори видяха пак мъжки поли съм затруднена с името.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: yanita]  
Автор Biba (hamster)
Публикувано05.06.03 15:24



Кориандър???
Горкото дете. На това му се вика "ОтмъЩението на майката"




Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Biba]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано05.06.03 15:26



а дали свекървата е останала доволна?

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема Re: първи октомвринови [re: _OZZY]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано05.06.03 15:31



poznavam edin dakel na ime Raq :))))



Тема Йоананови [re: yanita]  
Автор gugolinka (непознат )
Публикувано05.06.03 15:47



 е хубаво име.

Така нарекохме нашата дъщеричка (1,8 г.). Аз бях категорично против
кръщаването на баби и дядовци, обаче мъжът ми е доста консервативен
и уважава традициите. Въпреки, че ме беше оставил сама да решавам
тайничко искаше да уважим някоя баба.
Аз да си призная изобщо нямах никаква идея за име, а знаех, че чакаме
момиченце. В края на краищата таткото предложи Йоана (с прозрачното
желание на уважим свекървата Йорданка). На мен ми хареса, защото има
общ корен с моето име Яна. Така, че всички харесваме името, за нея
още не знаем, а свекървата е много щастлива.
По повод именните дни на Йоана е много интересно, защото може да се
празнува на няколко дати - Ивановден (6.01), Еньовден (24.06) и на Св.Иван
Рилски (19.10). Ние специално празнуваме на Ивановден.




Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор axa ()
Публикувано05.06.03 16:20



Майчетата от клуба си спомнят моите терзания по същия повод. Съпругът ми искаше да кръстим бебо Стоян, ако е момче- на неговия баща. Аз нещо не бях навита, за момиче бяхме единодушни- Елена- на неговата майка, която е починала/аз нямам предрасъдъци по въпроса с починалите8, но поговорихме няколко пъти и решихме , че ще го кръстим Момчил. И двамата харесваме името, а и имаме много добър приятел, който се казва така. Това име ни носи все положителни емоции и е някак българско, родопско.
Както се казва Рада/ тя е кръстена на майка ми/. И двете имена много ни харесват и с удоволствие викаме децата си по име.

Като четох за кориандър се смях искрено, защото и моето име е едно шантаво...Аксения, Как ли не са ме прекръщавали, включително Хортензия!



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: yanita]  
Автор MM (za mama)
Публикувано05.06.03 16:28



Тя свекървата дали изобщо е загряла че Кориандърчо има нещо общо със нейното име?
Горкото хлапе, то хич не е здравословно това - на единия близнак хубаво звучно име Александър, а другия наказан с Кориандър. Предпоставка за завист още от ранна възраст....а представи си в училище какви 'шеги' ще отнесе горкото.



Тема защо да енови [re: dez]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано05.06.03 19:27



незаинтересован вашия татко - напротив много е прав даже. Ти си тази, която имаш право да кръстиш детенцето си, защото си най-близо до него. Това показва и голямото доверие и уважение, които изпитва вашият татко към теб, защото името е за цял живот ! Радвай се, че имаш такъв страхотен мъж!



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: babaToHka]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано05.06.03 19:37



а защо не ти харесва Тодор?



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано05.06.03 19:58



при нас решението за това, кой да избере името бе много просто. Дъщерята си я кръстих аз - мъжът ми каза, че аз трябва да избера и уважи всяко мое решение:) Моите критерии бяха за българско име с имен ден, силно и здраво! След години, когато бях бременна със сина ми, той пак настояваше аз да избера, но аз му върнах жеста и мъжът ми имаше тази чест. Много хубаво име избра- но аз му имам доверие.




Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Teди (мама на Оги)
Публикувано05.06.03 21:26



Много хубав въпрос
Като слушам и чета в бебешките списания имена на бебета чак ми става мъчно за мъничетата. Ние със съпруга ми държахме да кръстим нашето бебче с българско име. Избрахме Огнян. Всички Огняновци, които познаваме са страхотни хора! Смятам, че името е много важно и е показателно за човека, който го носи. Така стана и със сина ни - нашето Огънче си е огнено момче




Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор arrows (оранжева)
Публикувано05.06.03 21:55



Аз много исках да имам момиче и си бях избрала десетина женски имена кое от кое по хубаво,но някак си вътрешно знаех, че ще имам момче.Но надеждата ми за момиченце се стопи в 4тия месец,когато докторът ми каза че му вижда `гордостта`...Какви ли не сайтове с имена прегледах,но все не можех да си харесам.Мъжът ми предложи `Тillman`.И на мен ми хареса ама баща ми е с буквата Т,а аз нямам намерението да му правя кефа.Още повече,че е страхотен темерут и особняк,а аz знам че детето взема характера на човека на когото е кръстено...
Свекито ми се опита да се намеси.Да сме кръстили синковеца на починалия й съпруг.Твърдо отказах.
Замислихме се отново с мъжо и остановихме,че името на детето трябва да завършва на `С`,за да се върже с бащиното и фамилното си име.(мъжът ми има гръцки имена).Тогава се спряхме на `Маркус`, `Николас` и `Янис`.Маркус ми харесва ама като се замисля,че на село на всичките магарета викат Марко...а и е страшно обукновено име в Германия.Николас...много често срещано име(не точно в този си вариант).И така се спряхме на Янис (Yannis).
През останалите месеци до раждането ние си го наричахме Янис и когато се появи на бял свят,вече си беше с името.
Та така беше при нас.

... оранжевите майки с оранжеви дечица, оранжеви китари-оранжево звънят...


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: yanita]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано05.06.03 21:58



Аз пък познавам един Ихтиандър
Чудех се от къде идва името му, а то може би от кориандър

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.

Редактирано от dodo_dodo на 05.06.03 21:58.



Тема Re: първи октомвринови [re: _OZZY]  
Автор Дeлфин ()
Публикувано05.06.03 22:14



Моя термин също беше 1.10., но Ева реши, че 8.10. повече и харесва! Пък миналата година имаше много малко мами с термин октомври



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Bebka]  
Автор Дeлфин ()
Публикувано05.06.03 22:21



При мен беше почти по същия начин с Ева. Сънувах, че ще е момиченце и Ще се казва Ева, при това около няколко месеца преди да решим да правим бебе. Затова не сме имали никакви колебания за момичешко име...виж ако беше момче незнам какво щяхме да правим! На мен фаворити ми бяха и четиримата евангелисти - Тома, Марко, Йоан...е, без Лука, а таткото не искаше и да чуе. Особено много ми се харесваше Тома



Тема Re: Йоананови [re: gugolinka]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано06.06.03 01:48



Може и на 9,12.-Св.Ана

Димитър-26.10.2002


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано06.06.03 02:05



Аз много се ядосвах,че мъжа ми твърдо отказваше да вземе становище по въпроса за името.Много се чудих,защото това е много отговорна работа-все пак името остава за цял живот.Той е много вярващ и все казваше,че детето ще се роди на църковен празник,или пък ще изберем името на някой светия,който се чества около този ден.Терминът ми беше на 27,10,а бебо се роди на 26 и готово.
Иначе аз по начало бях против да го кръщавам на някой от родителите,но много ми беше харесало името Цвета,а името на свекърва ми започва с Ц.Една приятелка ме предупреди,обаче,че има опасност като се ядосам на детето да му викам-"същото си като баба си/дядо си".Тогава си спомних как майка ми все ми натякваше,че съм се метнала на баба си и реших да е Елица.Да де,ама то само си избра името,пък и пола,защото докторите бяха 100% сигурни,че е момиче и за момче не бяхме мислили нищо.
М/у другото след раждането свекърва ми ни разказа,че преди години е сънувала сън,в който й било казано да почита празника на Св.Димитър и тя много се чудела защо,но все си палела свещ за здраве на този ден.Мистерии..

Димитър-26.10.2002


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Shanya]  
Автор babaToHka (новак)
Публикувано06.06.03 07:36



Може би заради свекър ми основно. Не искам детето ми да прилича по какъвто ида е начин на него. Сега мисля усилено умалителни и приемливо ми се вижда само Тоти.

Жить, как говорится, хорошо! А хорошо жить - еще лучше!


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: babaToHka]  
Автор Merkata (*************)
Публикувано06.06.03 09:23



Точно с това умалително наричам моя Тодор вкъщи - Тоти. Но май на околните им е смешно, защото за дребосъче е мило и сладко, но за мъж, който е близо 2 метра висок и над 100 кг е ............... учудващо и смеховато.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Teди]  
Автор amber (теменужена)
Публикувано06.06.03 09:44



ммм, хубаво име



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: dodo_dodo]  
Автор Katrin (непознатa)
Публикувано06.06.03 10:09



е, то и аз познавам Ромео Котараков и Трендафил Кукуригов (истински случаи!!!), но незнам дали някой ги приема насериозно горките хорица...



Тема Май това беше иметонови [re: dodo_dodo]  
Автор eливko (бившата Силва)
Публикувано06.06.03 10:49



на Човека-Амфибия /от Ал. Беляев/

МОже родителите да са били запалени плувци или водолази...



Тема Re: Май това беше иметонови [re: eливko]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано06.06.03 11:03



Съмнявам се
Принадлежат към малцинствените групи, и едва ли са чели много, много.
Но знае ли пък човек........

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.


Тема vse trjabva da imate njakakavo predpochitanie...нови [re: klamerche]  
Автор veronikka ()
Публикувано06.06.03 11:25



predpolagam che sas sapruga ti imate predvid kakvo ime tarsite...az naprimer tarsih ime koeto da e blagozvuchno,kato se proiznasja da zvuchi krasivo i sachtevremenno tvardo и така се спряхме на Никифор/таткото се казва Николай но това просто е съвпадение че от 10 одобрени имена се спряхме на това :)
има доста сайтове в дир.бг и в гоглето за имена където можеш да прегледаш и да избереш ,жалко че съпруга ми затри папката иначе щях дати ги запиша.
съгласна съм с теб,нека бебо да си носи собствено име а не да го кръстите на някой дядо или на баба
Когато избираш име пиши и трите имена на малкия/малката защото така ще разбереш дали е подходящо името иначе доста грозно ще звучи.
Предполагам знаеш че името на съпруга ти Петър доколкото разбирам ще стане второто име на бебо -Петров.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: dodo_dodo]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано06.06.03 11:39



абе нямаше ли едно лекарство - ихтиол? сигурно е хибрид между ихтиол и кориандър - кръстено горкото на баба си Цецка аптекарката....

нашето гардже си е най-хубаво!

Редактирано от yanita на 06.06.03 11:42.



Тема ниенови [re: klamerche]  
Автор saroni (Saroni)
Публикувано06.06.03 11:40



избрахме името в последния момент...не го кръстихме на никого детето... оба4е малко или много не спират да ми се правят намеци за това ама както ид а е...
дори ид ане го кръстите на никого е прекрсано защото така детето ще си има своя съдба, а няма да вземе тази на човека на когото е кръстено:)
а за мъжко може да ви предложа Пресиян



Тема Re: vse trjabva da imate njakakavo predpochitanie...нови [re: veronikka]  
Автор klamerche (новак)
Публикувано06.06.03 11:43



Не, съпругът ми се казва Михаил и бебчето ни ще има име ..... /Виктория Михайлов/а Петров/а, което е сигурно, но ако е момченце .... още не сме избрали какво да е личното му име, е поне аз не съм съгласна с това което ми предлага бъдещият татко. И се чудя как този мой доктор все още не е видял какво е бебчето, а вече съм в 23 г.с. седмица.



Тема Ауууууунови [re: yanita]  
Автор MM (za mama)
Публикувано06.06.03 12:11



значи аз съм имала страхотен късмет. Баба ми е аптекарка и се казва Пенка - като нищо са можели да ме кръстят Панацея или не дай си боже Панадолка!!! Разминало ми се е лесно значи!!



Тема Re: vse trjabva da imate njakakavo predpochitanie...нови [re: klamerche]  
Автор geryt (непознат)
Публикувано06.06.03 12:12



Ако искаш да видиш пола отиди при д-р Давидков във Манус Вита. Сигурно си чула за него и ехографа му(най-модерния във Варна). Прегледа е 25лв. Поне ще видиш(триизмерно) и дали плода се развива нормално.
Пожелавам ти женски пол. Името е измислено и е постигнат консенсус.Успех!



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: yanita]  
Автор Пaлмиpa (отегчена)
Публикувано06.06.03 12:37



Ихтиандр наистина е името от "Человек-амфибия", по Беляев.
Е, все пак не е Светльо на дядо си Ламби, нали?
Аз пък имах съученичка, която се казваше -Автономка. Според мен е кошмарно. Доколкото знам , заведе някакво дело да си го сменя, но незнам какво стана. Изобщо знае ли някой как се сменя име , законово става дума?

Не допускайте магаретата да ви четат конско.


Тема Подсетихте ме!нови [re: Пaлмиpa]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано06.06.03 12:56



Любимите ми закачки по темата имена са за Електра на дядо си Ламби (извинявай, Палмира! Нали знаеш българската традиция за вицовете - всеки има свой вариант!)
и Юрдечка на баба си Йорданка и баба си Дечка.

А от живия живот фаворит ми е Пети-Конгрес Величков (нещо като Анна-Мария, но не съвсем! ). Мой бивш шеф колекционираше ксерокопия от страницата с името от паспортите на хора с "екстравагантни" имена и този случай е от неговия архив. Ако не го бях видяла, нямаше да повярвам. Владилен (от Владимир Илич Ленин), Сталин, ЛЕнин и Сократ са си направо нормални в сравнение с гореописания.

Пътят към ада е постлан с добри намерения


Тема Re: gerytнови [re: geryt]  
Автор klamerche (новак)
Публикувано06.06.03 13:22



А знаеш ли къде точно се намира този 3D ехограф, защото аз само съм чувала за него, но къде е из Варна не зная? Предварително благодаря.



Тема Re: gerytнови [re: klamerche]  
Автор geryt (непознат)
Публикувано06.06.03 14:17



Телефона на Манус Вита е - 611 543 , трябва да си запишеш час предварително. Намира се отстрани на Стоматологията- уличката по която минават тролеите 83.
Като отидеш да не забравиш след това да се похвалиш.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Пaлмиpa]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано06.06.03 14:35



Да, смяната на името става по съдебен ред.
Но за да се смени името, то трябва да е осмиващо, опозоряващо, обществено неудобно или други важни обстоятелства да налагат това.
Процедурата е следната: подава се писмена молба до РС по местожителство. РС се произнася и изпраща препис от влязлото в сила решение на длъжностното лице по гражданското състояние по местожителство на лицето за да се отбележи промяната в акта за раждане и в регистрите на населението.

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.


Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Dino (притеснителна)
Публикувано06.06.03 14:59



Не искам да звучи натрапчиво. Ако е момче, казват че обикновенно те избързвали с излизането. Можеш да се измъкнеш например като се огледаш в религиозния календар за близка дата на светец. Например на 14 септември е Кръстовден. Едно прекрасно име е Кристиян. Може да опиташ и с Калоян, въпреки че идва от Иван. На 17 септември е Вяра, Надежда и Любов и майка им София. Женски имена са, но може да ти хрумне нещо мъжко около тях. Или на друг празник.

Когато ние наричахме децата си търсихме име, което хем да е хубаво, хем да има имен ден. Важни са празниците за децата ни. Моят мъж не харесваше Константин - щели да му викат "Коце" и да разбират нещо друго, подсъзнателно. Тогава за да се измъкнем го кръстихме Божидар = дарен от бога. И никой не мърмори след това. Намаха думи!

Та ето ти един вариант на измъкване.

Редактирано от Dino на 06.06.03 15:14.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: babaToHka]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано06.06.03 17:36



е да по-скоро не искаш да носи името на свекъра ти
Значи лично мое мнение - ако решиш да кръщаваш на някого - или даваш съвсем същото име или по-добре дай име, което е съвсем различно



Тема предизвикан отговор...нови [re: geryt]  
Автор Xвъpчилo (мечтател)
Публикувано06.06.03 19:38



здравей geryt!
Без да искам да те обидя, желая да направя една малка забележка.
Св. Йоан Рилски по никакъв начин не може да се свързва с така наречената зодия везни. Православната религия и тези астрологични измишльотини нямат нищо общо!

Поздрави!
мечтател



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Shanya]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано07.06.03 01:04



първият е кръстен на баща ми ( Гено) и на свекър ми( Генчо)...и носи нашите две фамилии
Вторият е кръстен на майка ми...(Мария)...Марк( Марко,Марчо..Марийчо...)....



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: Merkata]  
Автор Vache ()
Публикувано07.06.03 01:31



И аз имах тези опасения. Сега на Александра й казваме Саша или Алекс, а според мен както се представи детето само така ще му казват. Е, разбира се като й кажат Сашка и настръхвам, но все пак името е много хубаво. Не е кръстена на никой от роднините, дори не се сещам да има Александровци в родовете ни. Смятам, че така се подновява и освежава семейството - с ново име.



Тема Re: защо да енови [re: Shanya]  
Автор dez ()
Публикувано09.06.03 10:15



Благодаря за хубавите думи!!! Пак ще поговорим с таткото и дано да си права.



Тема Re: Имената на нашите децанови [re: klamerche]  
Автор Чeтa (с ударение на е)
Публикувано09.06.03 11:11



Аз също не исках пушон да се казва Борис...не знам как да му казвам на галено, а обръщението Борисе или Боре или Борко или Боби хич не ми харесват,но в крайна сметка се примирих. Следващото дай боже ще го кръстя както аз си реша и никой гък няма да може да ми каже.
Принципно съм на мнение, че на когото цепят дупето, той кръщава.
Имам син, някой ден се надявам и свекърва да бъда, но мнението си по този въпрос няма да променя.


]

Тези които не умеят критикуват[/purple


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.