Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кашитенови  
Автор Шoши ()
Публикувано07.04.03 11:30



Имаме още 3 седмици, но да се подготвя психически отсега... През 6-ия месец ще започна да давам на Теди каши: сега й давам на обяд пюренца, но все още не съм заместила напълно яденето и след като й дам пюренце я кърмя. Та въпросът ми е: някоя от вас прави ли каши и ако да, то как ги прави и с какви продукти. И изобщо бихте ли ми препоръчали да й правя (ако не е много трудоемко де). Сега й правя пюренцата и ми е много лесно: само сварявам зеленчуците и вълшебният пасатор свършва останалата работа



Тема Re: Кашитенови [re: Шoши]  
Автор MM (lyubopitna)
Публикувано07.04.03 11:45



Аз още от началото на захранването - през 5ия месец - започнах да давам на Анна оризова каша, т.е. слагах по малко от бебешкия ориз в плодовите или зеленчукови пюрета, особено когато ми се случеше да ги направя прекалено течни. Вече като стна на 6 месеца започнах да и давам и други каши - купувам или готови (но гледам да са без захар) или сама и правя овесени ядки с плодове и после през пасатора. Ама тя вече свикна и да дъвче доста така че гледам да не и ги правя съвсем 'гладки' за да не се мързеливи и да ги използва тези два зъба които има вече. Любимите и каши са с банан, аз винаги и намачквам допълнително банан дори и да го има в готовата каша. Много обича и кайсия (като не са сега в сезон аз и варя сушени кайсии и после ги пасирам, същото правя и с фурми и смокини само че на тях им махам семките).



Тема Re: Кашитенови [re: Шoши]  
Автор monikata (тя)
Публикувано07.04.03 12:01



До колкото знам всички педиатри изрично предупреждават да не се приготвят каши за бебета в домашни условия. Готовите са чудесни на вкус и приготовлението име много лесно. Освен това са обогатени с витамини и йод.
Аз давам от тези на ХУМАНА и съм изключително доволна. Даже бебо като опита банановата, известно време не искаше и пюретата, които до тогава ядеше и се наложи да му ги смесвам с кашата.
Има също така на Милупа, Хип, Нестле и още много. Има и бъгарски Слънчо ( не съм ги пробвала и не мога да дам мнение) Цените са от около 3 до 6 лева а кутия. От една кутия излизат около 5-6 порции.



Тема Re: Кашитенови [re: monikata]  
Автор Mami (обичаща)
Публикувано07.04.03 12:16



Monikata е права - педиатрите не препоръчват домашно приготвени каши. Готовите имат отлични вкусови качества и състав, обогатен с витамини, минерали и други необходими вещества. Качествени каши предлагат Хумана, Милупа, Хип - за тези марки зная от личен опит.
Виж, относно домашните пюрета - в много отношениия са за предпочитане от готовите.



Тема Re: Кашитенови [re: Шoши]  
Автор saskia ()
Публикувано07.04.03 14:08



Ох, бе кажете какви са тия каши? Оризовото брашно за каши ли се използва, защото тук ми казват преди пюренца и разни други да почна да слагам по малко оризово брашно в млякото понеже било лесно хрносмилаемо и не знам какво още, и се възприемало най-добре като първа храна от бебетата и можело да се дава от 4тия месец.



Тема Re: Кашитенови [re: saskia]  
Автор MM (lyubopitna)
Публикувано07.04.03 14:18



Ами, то оризовото брашно мисля е най-ниско алергизиращото и затова го препоръчват от самото начало. Дори на някои места съм чела да се започне захранването само с него, смесено с млякото на бебето - но в никакъв случай не му го слагай в шишето, може да се задави ако е много гъсто а е и хубаво да се учи да яде с лъжичка и да свиква с това че млякото постепенно ще се превърне само в напитка а яденето си е ядене и не се поема от шише.
Аз обаче започнах с плодови и зеленчукови пюрета и от време на време им слагах ориз или на оризова каша слагах плодови пюрета защщто само оризово брашно и мляко (кърма или формула) е много безвкусно
Иначв другите готови каши които предлагат съдържат и ориз но освен това имат овесени ядки и други зърнени храни. Аз до 6ия месец от кашите давах само оризова защото се страхувах от непоносимост към глутена.



Тема Re: Кашите [re: Шoши]  
Автор dembi (J.lo)
Публикувано07.04.03 14:21



И аz сьм сагласна с двете мами които са ЗА готовите каШи.Не само че се приготвят лесно,обогатени са сЪс необходимите витамини и йод,а и има голиамо раzнообраzие от вкусове,което ти едва ли би могла да му осигуриШ.Аz сам наи доволна от теzи на Милупа.На Хип сЪЩо са добри.



Тема Re: Кашитенови [re: MM]  
Автор monikata (тя)
Публикувано07.04.03 14:23



Точно заради глутена се препоръчва кашите за бебета да не са домашно приготвени. Тези каши, на които има означение, че са от 4-я месец са без глутен и това изрично го пише на опаковката. В същото време съдържат всичко необходимо за бебонче - витамини, минерали, тежки и леки метали (за последните се шегувам!)



Тема Re: Кашитенови [re: monikata]  
Автор MM (lyubopitna)
Публикувано07.04.03 14:47



Да така е - някои са без глутен за след 4 месеца, но за съжаление не всички и настъпва едно диво объркване, аз и затова карах само на каши на оризова основа до 6 месец. Колкото до обогатяването с витамини - аз съм на по-различно мнение а именно че бебето ако яде пълноценно не са му необходими тези обогатени храни, това си е чиста доза пропаганда за да взимат паричките на майките. По същия начин и когато видя бебешки пюрета от зеленчуци и/или плодове на които пише че са обогатени с витамини и т.н. бягам надалеч. Че защо им е да ги 'обогатяват' допълнително, те плодовете и зеленчуците ако са качествени и приготвени подходящо просто нямат нужда от обогатяване. Същото и за кашите - много малко са масово произвежданите каши които са наистина пълноценни (пак мое лично мнение) - повечето имат прекалено много излишни съставки вкл. захар. Естествено са улеснение за майката за това спор няма, но след 6 месеца аз вече си давам домашно направени овесени ядки и си ги ядем с голям кеф и и никакви нежелани реакции.
Всеки сам решава естествено и аз не твърдя че има един единствен или правилен начин, но тъй като си падам леко маняк на тема здравословно хранене затова се и ровя непрекъснато из разни литератури...в днешно време има много улеснения за майките и аз съм последния човек който ще ги отрече но за съжаление те имат и отрицателен ефект. В интерес на повечето производители на бебешки храни е да убедят майките да се оставят в техните 'експертни' ръце защото видите ли само те са способни да направят такива храни които са подходящи за вашето бебе (а като порасне и дете). Е, да но аз не съм убедена...



Тема Re: Кашитенови [re: MM]  
Автор tinkerbell (fair(y))
Публикувано07.04.03 15:33



Абсолютно съм съгласна с теб.
За кашите - аз почнах с готова на сънвал, точно защото освен зърно (пшеница, ечемик и овес) в нея нямаше нищо друго. Цвета беше на 6 месеца без малко тогава. Не ме беше страх от глутенова алергия, макар че в кашата имаше глутен. Тя е по-характерна са за севените народи, отколкото за сравнително по-тъмнокожите българчета. А и житото е национална българска храна от стотици години. До известна степен генетично има поносимост към него. За сметка на това непоносимостта към лактозата тук се среща малко по-често, отколкото при северните народи. А до колкото знам негрите са съвсем предразположени.

Мисля, че е много лесно човек да си прави сам 'кашите' като смила от ядките, които се продават на пазара и ги смесва така както му харесва. Имам предвид зърнените на фамилия Никола, например. Имат овес, пшеница, елда. Чудя се все още на каква възраст да се добавят и слънчогледови семки, или някакви други ядки. Смесваш ги с гореща вода, или кис./адапт. мляко и добавяш плодово пюре и ей ти я кашата. Не трябва да ползваш обикновено брашно, защото в него няма нищо, освен калории. Плюсовете са, че знаеш точно какво слагаш, променяш съставките според апетита и предпочитанията. Че е чисто, не е обработено по химичен начин.

Цвета вече я пробвах с няколко лъжички кис. мляко + фини овесени ядки на фамилия Никола. Даже не бяха смлени, а само бяха киснати една нощ в млякото. Доста ги хареса. Понеже не искам да й давам адапт. мляко, ще изчакам още малко преди да почна да давам такава 'каша' за ядене. До тогава ще си карам на готовите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.