Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:49 30.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Захранване  
Автор Пaлмиpa (мистична)
Публикувано09.10.02 14:18



абе чета аз темата на Ивана, и там разни зеленчукови пюрета, каши...мама миа, ми то мойто е в 4тия месец, и освен мляко и малко сок/ако иска, обикновено плюе/, друго не е видяло!
кога и с какво да почвам?
Да не вземе да заслабне сега, тамън е станал сладък дебелан, а като не му давам допълнително.....

И той разбра колко хубаво е било тогава, когато е било толкова лошо...


Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 14:39



moiat go zahranih kato beshe na 6 meseca i ne sum zabeliazala da e zaslabnal predi tova
mnogo dobre si se razvivashe. Naposleduk preporuchvat zahranvaneto da stane kum 6 meseca.



Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор nadinm75 (:))
Публикувано09.10.02 14:42



Можеш в края на 4 да започнеш с плодово пюре като евеличаваш всеки ден с по 1 лъжичка- може и в млякото и накрая заместваш цяло хранене с пюре.
Аз започнах с ябълково после и морков и т.н.




Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано09.10.02 21:06



в БГ захранването става по-рано
1. плодов сок - след 9тата седмица
2. плодово пюре - след 3тия месец
3. зеленчуково пюре - след 4тия месец
4. каша - след 4тия
5. месно пюре - след четвъртия
:))
разбира се всяка майка си решава как да го захрани, но това е което препоръчват педиатрите.
Изглежда не е само в БГ защото храните на HIPP например / и не само/ са също по тази схема.

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема Re: Захранваненови [re: bejb]  
Авторпипи (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 21:16



Ние толкова проблеми си имахме с ранното захранване , че и аз съм спряла сокове и пюрета. Ще направим четири месеца след няколко дни, но мисля да изчакам докато започна да захранвам отново. Сега ядем четири пъти в денонощието по 150мл мляко и наддаваме двойно от нормата. Ти как го храниш твоето момченце и с какво ?
Междудругото Хип сменя етикетите си в момента. Тези пюрета , който бяха за след 12 седмица вече са с етикет за след четвърти месец.



Тема Re: Захранваненови [re: пипи]  
Автор Пaлмиpa (мистична)
Публикувано10.10.02 01:14



как го храня ли?
ПИе само мляко, никакви пюрета, днес се опитах да му дам от круша, ама направо плюе само, добре, че е баткото , та го изяде, та не отиде зян.
Моя след 2 седмици става на 4 месеца, но се храни още на 3 часа, включително нощем. Рядко обаче пие повече от 120 грама, ако изпие за мен е героизъм направо.
Аз обаче му правя млякото по-гъсто, например , ако е дозата за 90 драма, аз слагам за 120 и така...Ние наддаваме по между 800 -1000 грама на месец.

И той разбра колко хубаво е било тогава, когато е било толкова лошо...


Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано10.10.02 01:36



не се ли запича от гъстото мляко ? Като е по-концентрирано ?

А за захранването защо не опиташ с някоя от готовите каши - има на Нестле /Карелак/ за над 4 месеца. Към тях постепенно можеш да добавяш направо плодове пасирани, ако не ги харесва на пюре ... или части от пюрето


Редактирано от [desi] на 10.10.02 01:42.



Тема Re: Захранваненови [re: [desi]]  
Автор nadinm75 (:))
Публикувано10.10.02 09:38



Аз давам на Нестле двете оризови - едната е с банан а другата с три плода и добавям пасиран банан и малкия така се облизва и все не му стига на душата




Тема Re: Захранваненови [re: nadinm75]  
Автор sweetkids_mama ()
Публикувано10.10.02 13:15



В САЩ ги захранват дори след 6-ия месец. Там се смята, че ранното захранване може да доведе до алергии. Мисля, че малко се "втеляваме" с това захранване...мислим си, че като бебето ни не иска още да яде такива неща, значи нещо му има и изостава...И моят син не искаше, та прояде чак към края на 5-ия. И аз през цялото време се притеснявах защо не иска, как така, ама нали вече трябваше да е проял и пр. Сега с дъщеричката мисля въобще да не си давам труд...Тя е още на 1 месец, де, но като му дойде времето, ако иска, ще й давам, ако не- ще изчакам и пак ще опитвам, и така.
Споко!!!

Константин, 16.06.1998
Зорница, 6.09.2002


Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор Mamma ()
Публикувано10.10.02 16:05



И каката, а сега и бебо ги захраних по схемата, която ми препоръча педиатърката - на 1 м. сок, на 3 м. плодови и зеленчукови пюрета, 4 м. - каша, 5 м. - пюрета с месо, 6 м. - попари и жълтък, 7 м. - бульони . От средата на 6-тия месец започнах да му давам и обезмаслено кисело мляко, като добавям плодове или домашно сладко

Нашият бебок явно прилича на мен (аз въобще не обичам мляко) и в момента, в който започна да яде по-истинска храна, започна все повече да се мръщи на млякото. Колкото повече храната се доближава като вкус до храната за голям човек - толкова повече я харесва - попарата я вдишва направо, а за бульона да не говорим.

Животът е такъв, какъвто си го направиш!


Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано10.10.02 16:42



Въпроса за захранването не е толкова лесен, но не е и толкова сложен.
Първо трябва да се има предвид дали бебето ти има алергия, склонност към запек, нормално ли натдава и т. н. .
Общата схема е такава :
- Почваме да захранваме със каши или зеленчукови пюрета
Кашите : Ориз (ако няма запек), Елда/гречка/ (ако няма алергия), Ако има и запек и алергия - Царевична каша.
Първата каша на бебето е добре да не съдържа захар,глутен и мляко.
- Зеленчукови пюрета: Тиквички/карфиол/тиква/моркови/картофи. Добре е също да не съсържат глутен мляко и сол.
ЗАЩО НЕ ЖЕЛАЕШ ДА ЧАКАШ ДО 6 МЕСЕЦА ???? Имаш ли основателна причина да захранваш по-рано бебето. Все пак след 6 месеца ферментиращата система на бебето е по-зряла за да възприема нещо освен кърма или мляко и се намаля риска от евентуални алергии.
Имаи предвид, че в цяла западна европа и САЩ, а и СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ препоръчва захранчането да започне 6 месец. За съжаление в българия почти всички съветват по-ранно захранване вкл. и лекарите.



Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор Nevena (приземих се)
Публикувано10.10.02 16:49



Zashto pravish mliakoto po-gusto? Davash li voda dopulnitelno?



Тема Re: Захранваненови [re: Anna_D]  
Автор Пaлмиpa (мистична)
Публикувано10.10.02 18:16



абе изобщо не се натискам със захранването, но се учудих, че другите бебета малко по-големи от моето ядат каши, а моя такова нещо изобщо не иска. Само мляко. Купих му и оризова, с ванилия, ама нея пък изобщо не я хареса, и седя гладен цял час ,защото се заинатих, че трябва да я изяде.
Баткото ядеше май всичко, той омиташе наред, затова и беше адски дебело бебе, като го гледам на снимките, 2 пъти колкото е сега Дейви...
а тук , в моята книжка пише, че на 1 година бебето ми трябва да яде ...вездесъщия сандвич! Значи за да го дресирам със сандвича, трябва от сега да почвам, че май ще имаме затруднения, и ще се оцъклят сестрите в консултацията...


И той разбра колко хубаво е било тогава, когато е било толкова лошо...


Тема Re: Захранваненови [re: sweetkids_mama]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано10.10.02 18:33



да наистина, всяко дете си е различно. Ние нямахме проблеми със захранването. За сокове пък да не говорим - по едно шишенце на ден не и стига ше през лятото. Вода не иска да пие обаче:) Всичко си хапва детенцето:)

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано10.10.02 21:58



Различни книжки има ......................... ! В някой например пише, че първото зъбче излиза на 6 м. , а в действително може да излезе и на 3, а може и на година. Щом пише за сандвич сигурно книжката е американска. Когато се говори за 6 месеца това не значи, че бебето е готово точно на 1 ден от шестия месец ! ИМА НЯКОЛКО ФАКТОРА КОИТО ПОКАЗВАТ, ЧЕ ДЕТЕТО Е ГОТОВО ЗА ЗАХРАНВАНЕ !!!
Ако наистина се отнасяш сериозно към захранването и искаш да разбереш как е по западен стандарт мога да ти ги напиша.



Тема Re: Захранваненови [re: Anna_D]  
Авторpipi (Нерегистриран)
Публикувано10.10.02 22:08



Molia te da napishesh . Men mnogo me interesuva



Тема преди околонови [re: Anna_D]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано10.10.02 22:24



половин година четох в едно американско списание статия за захранването. Надълго и нашироко се разискваше американската система. Та в тази статия опровергаваха точно това, което си написала :)). Това е американския начин на захранване, нали?
Какво още пишеха, че е желателно да се започне захранването с плодове, защото не е вярно, че бебето ще има наклонност да яде сладко, както са смятали досега и са оставяли плодовете за най-накрая. Освен това предлагаха и по-начално захранване на бебетата, защото за съжаление напоследък затлъстяването при бебета е сериозен проблем и го свързават доголяма степен с пиенето на формула...
Въобще много интересна статийка беше в едно бебешко списание. Ако ми остане време ще я изровя...ако много те интересува. Аз моите и двамата съм ги захранвала по бг метода и въобще не съжалявам

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re: Захранваненови [re: Mamma]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано10.10.02 23:01



и аз съм спазвала абсолютно същата схема , с малкото изключение на киселото мляко, което започнах да давам по-късно. Екстра си ни беше. И си права за храната с вкус като за големи - откакто една вечер от "нямане какво" вечеря пържени картофи с кюфте не поиска повече да погледне купичката с мляко и бисквити... Е, няма на гората да прилича я



Тема Re: преди околонови [re: Shanya]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано10.10.02 23:40



Принципно ми е интересно да разбера автора на статията. И аз съм чела много различни статии на различни автори които имат различни мнения, но повече се доверявам на информацията която публикува СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ и АМЕРИКАНСКАТА ПЕДИАТРИЧНА АКАДЕМИЯ. Тези две организации правят иследвания и проучвания на основани на които съставят директиви с които по принцип трябва да спазват всички педиатри, но за съжаление много лекари не знаят, че съществуват. Освен това, това са наи-новите проучвания и 2000 г. е решено, че не трябва да се захранват бебета под 3 м. , а 2001-2 г. се установява, че най-подходящата възраст е 6 м. , а в краен случай 4м. . При деца които имат алергии и се хранят с искуствено мляко още по-късно. Що се касае за схемата която споменах, тя не е точно американска. По принцип бебето трябва да започне да се захранва с храна която е характерна за региона (за Япония това е риба, за Европа и Америка зеленчуци и каши)
Плодовете се оставят за най-накрая не заради бъдещи опасности, а защото те садържат прекалено много киселини и минерали които имат агресивно въздеиствие върху стомашно чревния тракт на слабото бебешко стомахче .



Тема статиятанови [re: Anna_D]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано10.10.02 23:46



не беше научно популярна, а цитираха един куп доктори и включително АМЕРИКАНСКАТА ПЕДИАТРИЧНА АКАДЕМИЯ (брей кака гръмко, пък колко са зле ). За Световната не споменаваха нищо- беше си американско изследване - поне в това ги бива.
Въобще не мисля, че американският начин на гледане (с някои изключения във възпитанието им) и хранене на бебетата е най-здравословен и удачен! Толкова дебели бебета в живота си не бях виждала . Ето и днес чета заглавие, че всеки трети в Америка страда от затлъстяване....Е всеки сам избира за себе си!
ОК ще поровя като имам време в кашона и без това трябва да помагаме на Mamma за сайта.[

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Фактори за захранваненови [re: pipi]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано10.10.02 23:51



1. Бебето да е наи-малко на пълни 4 месеца.
2. Теглото да е два пъти поголямо от раждането ( но не по-малко от 6 кг.)
3. Добре държи главичка и може да стои в столче.
4. Да има гълтателен рефлекс ( един от признаците е, че вече не се лигави)
5. Може да се обърне да заварти главата с което да покаже, че нежелае да яде повече.
6. Може да държи предмет в ръката и да го пъхне в устата си.
7. Изяжда един литър мляко на ден или изсмуква двете гърди и иска още.
8. И най-важното - трябва да проявява интерес към храната.
Ако има всички тези фактори, то значи детето е готово за захранване.
Обикновенно всичко това става между 5 и 9 месец.



Тема Re: статиятанови [re: Shanya]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано10.10.02 23:59



Не си мисли, че в Америка всеки спазва тяхните директиви - дебелите бебета жив пример за това . АПА прави иследване, констатира, а от там на татъка всяка маика си решава как да си отглежда бебето.
И на мен не ми харесва много американската система, но мисля, че разумно е да вземем от тях най-доброто което имат. И да чакаме момента в който и в България ще започнат да се правят някакви иследвания по този въпрос. За съжаление може много дълго да чакаме.



Тема Re: Фактори за захранваненови [re: Anna_D]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано11.10.02 00:02



Не знаех, че лигавенето е един от белезите за неразивт гълтателен рефлекс.
То по тая логика моят юнак се е родил с перфектен такъв рефлакс, а с порастването си, тоя рефлекс почва да се губи!
Щото покрай тия зъбчета такова лигавене пада.........И става все по-зле!

Толкова отдавна се появих, май вече си отивам


Тема Re: статиятанови [re: Anna_D]  
Авторпипи (Нерегистриран)
Публикувано11.10.02 00:03



Моля те напиши за признаците , по които се познава , че трябва да започне захранването



Тема за БГнови [re: Anna_D]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано11.10.02 00:07



може много да се чака...
Аз пък не мисля, че тази статистика, която водят в Америка си струва - че моите и 2мата според нея се губят. И как няма да е така, като бебета на по 4-5 месеца са вече близо 9 кг? Аз казах вече всеки си избира сам за себе си. Аз никога не съм си насилвала децата да ядат - предлагаш -ако искат. Една майка, която е 24 часа на ден би трябвало да знае по-добре от един лекар, който особено в Америка вижда бебето толкова рядко, че въобще не би имал прдстава. Това, което правят е да си изрецитират лекцията. Ти им кимаш добре и правиш това, което ти сметнеш за нужно...Карай няма смисъл да разводняваме темата. Днес пак ми сервираха поредната американска мъдрост в здравеопазването и може би съм малко по-отричаща от обикновено

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема моят синови [re: dodo_dodo]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано11.10.02 00:14



се лигавеше почти до една година, само че той още на 10 месеца вече дъвчеше и се хранеше с пюретата с едрите парчета и си ги гълташе без проблем. Каката пък никога не се е лигавела - как да позная че има вече развит гълтателен рефлекс. Тя не можеше и да сяда до към осмия си месец някъде, малкият пък седна още на 5 и въпреки това беше поне с месец по-назад от кака си в захранването... Това е от мен за статистиката. Ето сега ми хрумна да си направим ние бг стастистика за бебетата на клуба - като АПА

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re: моят синови [re: Shanya]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано11.10.02 01:02



И какво ще вкараме в статистиката ?

Толкова отдавна се появих, май вече си отивам


Тема ами налинови [re: dodo_dodo]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано11.10.02 01:09



Анна каза, че в Америка имало статистика и тя много помагала.
Та и ние може да направим подобна - въвеждаш по месеци теглото и ръста, първо зъбче, захранване и т.н. Специално за ръста и теглото правиш криви и може да лседиш спрямо статистиката как се движи Охо- Бохо
Та и аз това се чудя ако се хванем да направим статистика на бебетата от форума дали няма да помогнем

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re:нови [re: Shanya]  
Автор DeboraМодератор (без титла)
Публикувано11.10.02 05:54



Да вадим бележниците тогава!



Тема Anna_Dнови [re: Anna_D]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано11.10.02 06:46



Само да отбележа, че това за което говори Anna_D не е само американското разбиране за захранването, а на практика разбирането в целия западен свят. България разбира се прави изключение, какво винаги и като във всичко останало.
Ваш - PRN




Тема не всичконови [re: PRN]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано11.10.02 21:02



западно е най-доброто като модел, нали

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re: не всичконови [re: Shanya]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано12.10.02 01:03



Драга ми Shanya, когато в България се прави нещо, което е точно обратното на това което се прави в целия останал свят, има много голяма вероятност българският подход да е правилният, нали така...

Твой - PRN

Редактирано от PRN на 12.10.02 01:03.



Тема драги ми RRNнови [re: PRN]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано12.10.02 01:17



това доказва само още веднъж гениалността на българския народ!

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re: Фактори за захранваненови [re: Anna_D]  
Автор River_ (доброжелателна)
Публикувано12.10.02 09:59



Аз също съм привърженик на късното захранване и го приложих на второто си дете. (Първото го захраних по схемата в БГ.). До 6-тия месец бяхме само на кърма, наддаваше добре и не беше гладен. Сега е вече на 10месеца и го кърмя 3 пъти на ден, яде всичко за възрастта си. ОБАЧЕ - имаме 2 "проблема", които не знам дали са от късното захранване - първо на 7м. изследванията му показаха нисък хемоглобин - 100 и второ след 7ми месец започна да наддава по-малко и сега сме малко на долната граница на килограмите. Моля кажете ми че не е от късното захранване!!!
Има и друго - нямаме и не сме имали никакви проблеми с храносмилането, не се е раболявал от нищо (утежняващ фактори - кака, която ходи на градина) и си е едно много пъргаво и весело бебе.



Тема Я че интересно спорче сте захваналинови [re: Shanya]  
АвторTinkerbell (Нерегистриран)
Публикувано12.10.02 12:46



Ще ми е много интересно да разбера какво мислите за другите разлики между американскиа и БГ модел в храненето - американските бебета не пиат вода, пък тук педиатърката щеше да ме изиаде с парцалите как може да не изпива поне по 1 шише. Защо ниамало захар във водата и т.н. и т.н. Пък тиа хубостницата една капка не ще да пие, камо ли циало шише 120 мл. И другото което ме вълнува - на 3 часов режим с пауза през нощта, или винаги когато иска? Мен това с режима ми се вижда голиам садизъм - залъгваш го с глупости - вода, pacifier и прочее, само да не му дадеш, когато виждаш че умира от глад. Та си караме на пук на правилата, когато ревнем и налапаме ръцете, мама дава цица. И се надиавам като и порасне стомахчето, нещата да се регулират по 'нормалниа' за бг начин...Но все пак ме човърка едно съмнение. И ще ми е интересно да прочета още мнениа ЗА и ПРОТИВ двата модела.



Тема Моето вижданенови [re: Tinkerbell]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано12.10.02 13:29



Не казвам че е правилното:
На детето вода не му трябва - нали затова суче. Млякото има различен състав в началото и към края на кърменето (в началото е по-воднисто, към края доста по-мазно). Бебе което е само жадно суче малко и изсмуква само млякото в началото около 10 мин. (воднистото мляко), когато е наистина гладно суче 20-30мин ("истинската храна").

Почти всяка жена има достатъчно мляко за да изхрани едно бебе - дори да е по-малко в началото млякото бебето суче по-често и стимулира продукциата на точно толкова мляко, колкото му трябва. Затова и разните там дохранвания и сладки води просто разстройват естествения процес. Цеденето с помпа може само да помогне в началото, когато бебето е объркано от лекарствата дадени на майката по време на раждането и не суче добре - т.е. няма го нормалния стимул на лактацията. След като лактацията се е установила, помпата превръща майката в "дойна крава" - отново, счупва се нормалната връзка на лактацията с глада на бебето. Нашето бебе още си няма шише, за каквото и да е.

Тричасовата пауза през нощта е измислена през 50-60 години и не почива на никакъви биологични/физиологични причини. Никой не споменава за такова едно нещо вън от България. На езика на бебето тази пауза се нарича: ГЛАД (всяка майка го знае, че и доста от бащите). Поне моето суче когато си поиска - понякога всеки половин час, понякога и 4-5 часа минават докато се сети. С времето паузите стават по-дълги.

Захар и сол бебето не вкусва (в каквато и да е форма) докато не стане на 1 година. Биберона не е лошо нещо ако можеш да го накараш да го смуче (на моята хубавица не можеш й го пробута - не го ще и това е).

От друга страна всеки прави с бебето си това, което реши. Аз поне много вярвам във въртешното чувство на родителите: да правят това което чувстват, че е правилно за тяхното си бебе...
Твой - PRN


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от PRN на 12.10.02 13:31.</EM></FONT></P>

Редактирано от PRN на 12.10.02 13:32.



Тема Re: Я че интересно спорче сте захваналинови [re: Tinkerbell]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано12.10.02 14:39



Сина си го отглеждах по българските стандарти - едвам изкарваше и 3 часа без кърма и викаше и ядеше почти постоянно. Нощем си ядеше мляко до 2 години - въобще не издържах да го държа гладен.
Сега съм решила че бебо ще го гледам по тукашната система- колкото пъти иска да яде - яде. Тука ги слагат на цицата колкото искат и когато искат. За колики не са и чували - незнам дали от това, или от натурата им ... Захранват в периода 4-6 месец с Карелак, към който постепенно добавят плодове и зеленчуци. Тука поне целегодишно има пресни плодове и зеленчуци. Но млякото си остава пак колкото и когато иска бебо. Кърмят до около 2 години /или карат на адаптирано мляко, но в повечето случаи кърмят/

За водата - смята се че докато е на кърма бебо е по добре като е жаден да пие кърма. Вода се дава след въвеждане на формулата. Или като попорасне.

Моя син също не пиеше вода, но пиеше липов чай :) 1 цветче на 20 грама вода- да стане съвсем леко чайче, без да го варя много. За захарта мисля че е според бебето. АКо е слабичко да му слагаме, ама ако е дундьо за какво му е ?




Тема Деси,нови [re: [desi]]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано12.10.02 19:32



и на мен ми казаха, че не бива да кърмя нощно време, но аз кърмех Кремена когато тя беше гладна, даже и през нощта. Беше на 2 месеца, когато се научи да спи по 6-8 часа без кърмене - спокойно си спеше. Пиеше вода от малка.
Вторият път още в болницата ми връчиха схема на кърмене - трябва да кърмя по график и според тях. Аз пък кърмех пак само когато е гладен. Казаха да не му давам вода, но аз давах и той пиеше - лятото Т е над 45 на сянка - не мисля че може да се кара само на кърма. Щом захладня спря да пие вода. Вода трябва да се предлага - за да може бебето да има избор.
Бебета се гледат най-добре с майчина система - аз вече казах, че майката най-добре познава детето си и знае кое е най-добро за него!

Преди 4 години в БГ дойде на гости едно бебе англичанче - 4 месеца. Само на кърма. Майката българка се оплакваше колко е неспокойно, как още я мъчат колките и т.н. Плачела по цяла нощ - но не искала да суче. Посъветваха я да даде вода на беба - ами то какво се оказа - беба била жадна - и иска вода, а не кърма...От този момент нататък соряха ревовете и неспокойните нощи. При бебета забрани няма !

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re: Деси,нови [re: Shanya]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано12.10.02 19:34



Съгласна съм!

Бебо си знае най-добре:)




Тема Re: Захранваненови [re: pipi]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано12.10.02 21:12



Виж фактори малко по-нагоре



Тема Re: Фактори за захранваненови [re: dodo_dodo]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано12.10.02 21:14



Може би малко неясно съм обяснила. Имах предвид, че бебето трябва да умее да преглъща слюнката макар, че когато никнат зъбки тогава това не е сигурен критерйи, защот бебето се лигави постоянно.



Тема Re: Фактори за захранваненови [re: River_]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано12.10.02 21:17



Сигурно на теб са ти казвали друго, но хемоглобин 100 е долна граница при КЪРМАЧЕТА (за деца хранени с изкъствено мляко нормите са други).
Към 6 месец хемоглобина при кърмачетат намалява.
Що се отнася до теглото – напиши колко тежеше твоето бебе при раждането, колко към към момента на захранване и колко тежи сега. Ще опитам да прокоментирам.



Тема Re: Моето вижданенови [re: PRN]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано12.10.02 21:21



Съгласна съм с всичко което е написано
Моето бебе е на 4 месеца и е единствено на кърма, вода никога не съм му давала и ако всичко е нормално ще започна захранване след 6 месец. Сокове няма да му давам поне до 1г. .
Всеизвесно е, че захарта е “бялата отрова” и е вредна както за децата така и за възрастните и затова няма да му давам колкото се може по-дълго време.
Режим на кърмене никога не съм спазвала, моето бебе яде колкото иска и когато поиска. Ако започне да хленца първо винаги му давам гърдата и ако не помага тогава търся др. начини на успокоение.
Само мога да попълня, че това не съм го измислила аз, в продължение на 1 г. обиколих безброи саитове и постоянно общувам със стотици маики в наи различни страни. От там събрах много и разнообразна информация и си направих изводи за мен.



Тема Re: моят синови [re: Shanya]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано12.10.02 21:27



Всъщтност това се нарича – “отблъскващ рефлекс на езика” тоест ако докоснеш езика на бебето то той първо прави движение напред, а после назад. В такъв случай инстикта на бебето е да изхвърли твърдата храна, някъде към 4 месецтози рефлекс исчезва бебто почва да движи езика си нормално и може нормално да преглъща твърда храна.
Друг косвен признак, че този рефлекс не е изчезнал освен лигавенето, че ако му дадеш вода с лъжичка то няма да може да я изпие нормално, а ще върне (изплюе) половината.



Тема Re: Фактори за захранваненови [re: Anna_D]  
Автор River_ (доброжелателна)
Публикувано13.10.02 09:29



Педиатърката ми каза че долната граница била 111, но най-добре да е около 120. (Ще отбележа само, че на дъщеря ми (захранена по схемата в БГ) преди 5г. на 6м хемоглобина й беше 124). Сега давам на сина капки Малтофер заради ниския хемоглобин. Вярно ли е, че преди 6м желязото не може да се усвоява от бебето?
Сега за теглото:
при раждане - 3700/52см
при захранване (6м) - 7600/71см
сега (10месеца) - 8600/76см



Тема Re: Я че интересно спорче сте захваналинови [re: Tinkerbell]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано13.10.02 15:49



незнам кой модел какъв е, но аз я храня когато поиска още от както се роди.
Още в болницата обаче имаше едни големи табели с 'разписание' на храненето на бебето - през 3 часа. Е, първата нощ, малката така ревеше, а аз новоизлюпена майка- чакам да стане време за храна...
И се чудя какво му е на бебето - уж яло, спало..пък плаче. Накрая се предадох на 2рия час и и дадох да суче. ЕЕййй, тва бебе щеше да ми откъсне цицата от глад - така стръвно сучеше:))) И от тогава - никакъв режим - когато иска, тогава и давам. До 3-4 месеца ядеше на 3 часа през нощта, но после лека полека сама си направи режим и сега като заспи в 21, чак в 7.30 се събужда сутринта:)

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема Re: Я че интересно спорче сте захваналинови [re: Tinkerbell]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано13.10.02 15:51



иначе я захраних по БГ модела и нямаше никакви проблеми. Не страда от липса на апетит, яде редовно, ака редовно и спи като голяма:) съвсем в норма си е - нито слаба нито дебела:) Само дето е много щура, но това няма да е от модела:))

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема Re: Моето вижданенови [re: Anna_D]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано13.10.02 16:01



не съм съгласна с теб относно соковете. Пресния натурален сок е много полезен, захарта в него е плодова и въобще не е 'бяла отрова'. Това клише е измислено доста отдавна и се отнася за бялата рафинирана захар. Освен това е доста пресилено. Ако се използва умерено не виждам какъв е проблема.
Навремето много са я превъзнасяли и са я употребявали в огромни количества, но какво пък толкова ще ти стане ако си сложиш малко захар в кафето или чая (не става дума за бебето):))
Аз на мойта съм и подслаждала водата в началото заради жълтеницата. Сокове и давам от 50тия ден и тя страшно ги харесва. Сега е на 10м и изпива средно по 200гр на ден.

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема не е вярнонови [re: River_]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано15.10.02 11:33



Наистина, желязото в кърмата е малко, но то се включва в състава на фермента лактоферин, който отговаря за усвояване на желязото в организма и затова се усвоява много по-добре. Освен това бебето има голям запас от желязо, натрупан от майка си още по время на бременноста(освен ако майката е нямала анемия, разбира се).
Ако разбираш английски, прочети това:
Iron--According to THE BREASTFEEDING ANSWER BOOK, 1997 Revised Edition, published by LLLI, the iron in human milk is better absorbed by your baby than is the iron in cow’s milk or iron-fortified formula. This means that the quantity of iron in human milk is appropriate for baby instead of the larger quantity in cow’s milk. The full-term healthy baby usually has no need of additional iron until about the middle of his first year, around the time he starts taking solids. Then, it is easy to offer the baby foods which are naturally rich in iron. Women are often advised to continue to take prenatal vitamins as long as they are breastfeeding and these vitamins often include a large dose of iron. Vitamins that contain high levels of iron (taken by either you or your baby) may affect the color and consistency of your breastfed baby’s bowel movements and may even cause constipation. However, as long as a breastfeeding mother does not menstruate, her need for iron will be lower than a woman whose menstrual cycles have returned.

И още ведъж ще ти кажа, че хемоглобин 100 при незахранени кърмачета е НОРМАЛНО. А след захранването наистина хемоглобин трябва да е най-малко 110. И ако имате проблеми с хемоглобина то гледаите да използваите каши обогатени с желязо.


2. Може би всичко зависи от това, каква табличка исползваш :)

При раждането теглото е в нормите..
Нормите на 6 месяца са:
6,9-8,5кг /64-68,5 см при вас 7,6кг/71см

на 10 месяца:
8,4-10,2 кг/69,5-74,5 при вас 8,6кг/76см

на 11 месяца :
8,6-10,3 кг/ 70-75,5см
така че, твоят син е по-скоро малко по-дългичък, отколкото слабичък :) Освен това много зависи от наследственните фактори, колко подвижно е детето и т.н.. И според мен майката трябва повече да обръща внимание на настроението и самочуствието на детето, а не на някакви измислени таблички.



Тема Re: не е вярнонови [re: Anna_D]  
Автор ET (Defender)
Публикувано16.10.02 13:43



я чакай да те питам - моите големите са захранени и двамата много рано, ако правилно помня, синът ми прояде каша на 3 месеца, нямахме проблем с алергии или друго до пълното заместване на кърмата с краве мляко - адаптирано и кисело, което стана сред 6 месеца - тогава имаше първоначално запек, после просто почнаха хремите и болестите, ама аз бях млада и глупава и като ме стряскаха докторите, че малко наддават от кърмене и гладуват и се чудех какво да им давам - и двамата бяха по 4 кила и 53/52 см като се родиха, наддаваха малко - по 200-300 грама в първите три месеца, макар да не са се съдирали от рев, след захранването влязоха в нормата на наддаване по таблиците и на една година бяха 13 кг синът ми и 10 дъщеря ми и двамата доста по високи от средното - на горната граница.... сега единият е на 6, другият на 5, високи, слаби и жилави, всичко им е наред, но имам лоши спомени от ранното отбиване и сега бебока смятам да го кърмя докато мога - до година поне - така съм запланувала - роден е 4650/54 см, свали в родилния дом до 4370 - така пише на бележката - или до 4450 - така пък пишеше на памперса, с който го изписаха - на един месец тежи 5000 +- 40 грама, въртеше се на кантара - тоест наддал е поне 500 грама от кърмене, а може и повече, давам му да яде почти при всеки рев, даже когато е ял до преди 15 минути и е повърнал малко, спи спокойно и будува спокойно........ та стигнах и до въпроса най-сетне - колко е нормално да наддава това дете на кърма на 2 и на три месеца примерно? Според педиатърката детето е на ръба на глада и трябвало да си взема кутия адаптирано мляко за всеки случай, което няма да направя - когато се примирих, че големите трябва да се дохранват, им взимах майчина кърма от банката...... педиатърката да си гледа работата, но с тоя темп на наддаване малкият кога ще си удвои теглото? Много е лаком, сок от ябълка пие с удоволствие, вода не обича ни със захар - в родилния дом, ни без - вкъщи, та само му предлагам - обикновено дърпа по няколко глътки и като се усети почва да плюе.....

Когда ты говоришь с богом, это молитва. Когда бог с тобой -- шизофрения.


Тема Re: не е вярнонови [re: ET]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано16.10.02 14:30



аз доколкото знам редените по-едри бебета качват по-малко в началото. А по-дребните - повече. Моника се роди 2.900 и първия месец качи 1,200кг само от кърма. Иначе казват че в първите 3 месеца трябвало да качват средно по 900гр.

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема Re: не е вярнонови [re: ET]  
Автор River_ (доброжелателна)
Публикувано16.10.02 14:54



правилно ЕТ, педиатърката да си гледа работата. Естествено че ще ти наддава по-малко, няма да става слонче я. Той още с раждането си е кило, кило и половина напред. Ако на 6 месеца ще трябва да си удвои теглото ами той трябва да е 9300!!! Това си е тегло като за годинка. Ако наддава като другите 3кг бебета като дойде време да прохожда ще го издържат ли краката!!
Ама и педиатърки имаме тука...........



Тема ами данови [re: River_]  
Автор bejb (едно такова...)
Публикувано16.10.02 15:05



те бебетата си знаят. Малките растат повече, големите по-малко, за да се уеднаквят:)))

Животът е това, което става докато правим планове за бъдещето...


Тема Re: ами данови [re: bejb]  
Авторthebee (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 15:55



Lelelee, ami moia e na 3 meseca i si e udvoil tegloto. Rodi se 3.200kg. Sega kato vi cheta, che chak na 6m e normalno da si udvoi tegloto i se shashkam.



Тема Re: ами данови [re: thebee]  
Автор ET (Defender)
Публикувано16.10.02 18:14



представям си Велимир на 3 м. - 9 кила.......
ама от кърма няма да стане :-)

Когда ты говоришь с богом, это молитва. Когда бог с тобой -- шизофрения.


Тема дъщеря минови [re: Anna_D]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано16.10.02 21:15



на 1 година тежеше 7.140 кг и хемоглобина й беше 138!
Синът ми на 1 година бе 9.500 и хемоглобин 145!
И двамата са захранени с месо късно- след 9тия месец и не ядат повече от 2 пъти седмично. Но пък за захранени преди 6тия си месец и затова според мен са с добри данни за хемоглобина.


100 не е нормална граница за хемоглобин - може да го пишеш това за собствено успокоение, но аз съм анемична и много добре знам колко е гадно да ти се вие свят и да пиеш гадни Fe таблетки!

Все пак избора си е твой! Аз имам практика със захранването на две деца (всяко е захранвано различно според детето), а ти както казваш само си чела и детето ти е едва 4 месечно.



Тема точно така -нови [re: bejb]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано16.10.02 21:18



в миналото даже фруктозата е била използвана за лечение на диабет! Моите и 2мата обожават плодовите сокове, а вече ядат и много плодове.



Тема Re: статиятанови [re: Shanya]  
АвторMoni (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 22:53



Az sxsto se namesvam v podrepa na Anna_D. Svetovnata zdravna organizacija preporxchva zahranvaneto da stava sled 6 meseca kato dotogava se preporxchva izkljuchitelno kxrmene. Prez shestija mesec obiknoveno stava zahranvane s kashi, sled koeto se vxvezdat zelenchuci, plodove i meso. Krave mljako i mlechni produkti NE SE PREPORACHVAT do 1 godina, t.k. e ustanovena vrxzka mezdu edin ot proteinite na mljakoto i razvitieto na diabet u decata (imunologichna reakcija). Vxvezdaneto na sokove se preporxchva sled 10 meseca, a na citrusovi sokove sled edna godina (kiselinnostta im e vredna za stomaha na bebeto). V obsti linii, tova e kakvoto se preporxchva v cjal svjat (imam dete na 1 godina i uchastvam v njakolko podobni foruma, kxdeto ima uchastnici ot mnogo strani; osven tova sxm i lekar).



Тема разбрахменови [re: Moni]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано16.10.02 23:14



се вече, че всеки сам си избира! Никой няма да вреди преднамерено на детето си, нали така.
Аз казах специално наблюденията си за Америка - почти всички бебета са с наднормено тегло. Освен това статията беше достатъчно сериозна - все пак явно са се замислили и тук, че след като има толкова хранителни проблеми сред американчетата трябва да се започне от самото начало. Явно сегашното им захранване не дава добри резултати.
Няма смисъл вече да спорим.



Тема Re: Я че интересно спорче сте захваналинови [re: Tinkerbell]  
АвторMoni (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 23:33



Otnovo se namesvam - ne samo v US a v povecheto strani ne se preoprxchva pieneto na voda kogato stava vxpros za KXRMACHE (predpolaga se, che do 6 meseca deteto priema samo majchina kxrma)! Osven tova vxv vodata absoljutno ne biva da se slaga zahar! Az lichno kxrmeh dxsterja si kogato ja projavavashe priznaci na glad a ne po chasovnik. Stom deteto e gladno, nahranete go!
Moni



Тема ненови [re: Moni]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано16.10.02 23:37



съм съгласна и за водата! Вода трябва да се предлага - вече е друг въпроса дали бебето ще пожелае да пие или не. Вече го писах - моят син пиеше през лятото вода, защото беше горещо и искаше ВОДА, а не кърма или формула. Като се поразхлади спря да пие вода, но аз никога не съм преставала да му предлагам!



Тема Re: ненови [re: Shanya]  
АвторMoni (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 23:41



Tova, che Vie ne ste sxglasna ne oznachava, che ste prava. Glupavo e da sporim. Neka obmenjame mnenie kato inteligentni hora i da ostavim vseki sam da vzema reshenie.



Тема таканови [re: Moni]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано16.10.02 23:46



е - затова аз съм написала, че трябва да се предлага бода, пък бебето само ще си покаже иска или не иска. Защо трябва да се лишава жадно бебе от вода? Само защото в западната литература не се препоръчва? Има и бебета, които са жадни. Даже и тук са ми попадали материали от доктори, които пишат че няма 100 % забрани и че водата разбира се е възможност, особено при по-горещ климат! Така че е точно това - важното е да предлагаш, а не да забраняваш!



Тема Re: разбрахменови [re: Shanya]  
АвторMoni (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 23:46



Za da moze da ima izbor, chovek trjabva da e informiran. Tova e i cjalata ideja na tozi forum, nali? Obmenjame informacija i mnenija i sled tova vseki pravi tova, koeto nameri za dobre.
Moni



Тема данови [re: Moni]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано16.10.02 23:49



майките вече са информирани и за този начин на захранване -ако ги накараш да напишат всяка ще напише абсолютно различна схема за захранване, защото бебетата са различни и всяко разбира се има различни вкусове! Така че нормите при бебетата са излишни!
Сега ще ида да ровя в архива - дано да открия лесно споделенето от една майка навремето, захранила детето си още на 2 месеца



Тема Re: не е вярнонови [re: ET]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано17.10.02 10:31



На такава възраст кърмачета трябва да наддават най-малко 125 г в седмица или 500г за месяц.Така че твоят син е в норма, но е на долна граница. Сигурна ли си, че наистина не остава гладен? Изглежда спокоен, весел? Пикае често? Може би наистина му стига кърмата...
Но има вероятност той да може и повече. И от двете гърди ли го кърмиш или той се задоволява с едната и заспива? Колко пъти на ден го кърмиш? Получава ли се поне 12 пъти?
А това че се е родил голям(браво на теб!!!) не значи, че трябва да наддава малко. Знам бебета, които на 3 месяца тежат 8-9 кг!!!(само на кърма).




Тема Понеже съм точно на Анемията, да цитирам ...нови [re: Anna_D]  
Автор DeboraМодератор (без титла)
Публикувано17.10.02 11:01



един професор с над 50 годишна работа с деца (няма да се спирам на автобиографията му)

Анемия.
С това название се обозначава недостатъчното количество на хемоглобин и еритроцити в кръвното русло. Причините може да са в недостатъчното производство в костният мозък, некачествени еритроцити или пък кръвозагуба. А за образуването на хемоглобин е необходимо желязо, което детето си осигурява чрез храните – месо и месни произведения, зеленчуци и плодове, мляко и млечни произведения. Най-честите анемии в детската възраст са недоимъчните запас от железни соли, каквито след това получава и с майчиното мляко. То обаче не може да задоволи напълно нуждите на бебето от желязо и ако след 5-ия месец с плодово-зеленчуковите храни не се внесе желязо, детето развива желязонедоимъчна анемия - най-честата за кърмаческата възраст.
Добре е все пак да повторим. В ежедневния език често казват за побледнялото дете, че е прежълтяло. Ако кажете за дете, че е пожълтяло, това означава жълтеница, а не анемия. И второ: вие можете да се ориентирате, че детето ви вероятно има анемия, по бледите лигавици на очите и устата, по белите нокти и прозиращите на светлина уши. Ако и лекарят е с това впечатление, той ще назначи необходимите изследвания за доказването на анемията и определяне на естеството й.
Желязонедоимъчната анемия преминава бързо след даването на железни соли в сиропче или таблетки - в зависимост от възрастта на детето.
Ако детето загуби много кръв след травма, продължително кървене от носа, за момичетата и от обилен и продължителен мензис, пак се развива анемия, която много прилича на гореописаната. В тези случаи рядко се налага кръвопреливане. Обикновено се назначават пак железни соли.



Тема Добре денови [re: Anna_D]  
Автор DeboraМодератор (без титла)
Публикувано17.10.02 11:34



Ние дето сме извън БГ, но гледаме децата си по БГ стандарта, сме ограничени, непросветени, нямаме възможност да се информираме, да видим ...



Тема Re: не е вярнонови [re: Anna_D]  
Автор ET (Defender)
Публикувано17.10.02 14:41



горе-долу на три часа - като поиска - редувам гърдите до вечерта, след 9-10 почва да мрънка и яде почти непрекъснато докъм 1 - тогава давам от двете гърди, щото няма достатъчно мляко - пуска гърдата на всеки няколко дръпвания и надава вой - после напоследък се буди да яде чак сутринта - не ме изглежда гладен освен вечер - понякога ака по много - има дни, в които на ака, но на следващия ден излиза извън памперса, няма запек, понася ябълката чудесно....... по колко пикае не мога да преценя - нали попива в памперса....
не знам, доста съм напрегната, защото предните деца не наддаваха особено от моята кърма, а от другата кърма - по-добре, депресирам се да не би да не ям достатъчно, почвам да ям по повече, оттам тлъстея, и допълнително се сдухвам.......... не искам да спирам кърменето, защото първо много лесно се успокоява детето, което не е така с шишетата - каквото и да има вътре - кърма или адаптирано мляко, и второ - имам двама по-големи, които сега са сополиви и кой знае още какво ще донесат от училище - а докато съм ги кърмила не са пипвали никаква болест - иначе ще почна да пиша тука през два дни от какво ми е болно бебето.............
а иначе по темата със захранването не ми се спори и нямам какво повече да кажа - всичко, което съм им давала да ядат, ядяха с огромен кеф - примерно риба на 5 месеца - ревяха, ако се забавиш със следващата лъжица - и нямаха проблеми ни с храносмилане, ни с алергия - виж кравето мляко в нашето семейство докара веднага и запек и загрубели бузки...... все тая, всеки си захранва детето както му се струва най-добре, а и самото бебе си знае и не поема нещо, за което не е готово - дъщеря ми примерно без възторг прояде попара три месеца по-късно от батко си, който направо налиташе с конско пръхтене на сиренето.....


е, Shanya, много ме успокои както винаги, като гледам колко кила е била дъщеря ти на година - значи все до толкова ще качим на кърма - а и наистина прохождат по-бързо като не са шишкави :-)))))

Когда ты говоришь с богом, это молитва. Когда бог с тобой -- шизофрения.


Тема Re: Добре денови [re: Debora]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано17.10.02 15:42



neka i az da se namesia. Sled rajdaneto na sina mi misleh da go zahranvam po BG standarta. Zashtoto za men tukashnite doctori sa absoliutni znahari i ne im viarvah.
Sled kato obache sinut mi poluchi exema, malko se pozamislih dali ne sa pravi za niakoi neshta svurzani sus zachestilite naposleduk alergii pri bebetata.
Presen primer. Onzi den mu dadoh kasha sus carevichno brashno i cialoto mu lice pochervenia.
Ta spored men kogato chovek reshava kak da zahranva triabva da se suobrazi s niakolko neshta, kato:klimata na stranata v koiato e, istoria na zaboliavaniata v taia strana, nasledstvenni factori etc.
Az zahranih moiat na 6 meseca i sega vsiako novo neshto koeto mu davam triabva da go probvam 3 posledovatelni dni i ako niama reakcia da go vkliucha v meniuto mu.
Adski trudno kato se ima predvid kakvo raznoobrazie ot hrani ima.
No go pravia zashtoto ako dam smes niama da znam kum koia hrana ima reakcia. A puk ako produljavam da davam hrani kum koito ima reakcia... prosto ne vurvi.
Obiasniha mi che sled vreme toi moje da nadrastne tia alergii, no te v nikakuv sluchai ne triabva da se stimulirat chrez davane na alergena.
Zahranvaneto v Bg spored men (no ne sum mnogo zapoznata s tova ) ne e promeniano s godini. V sushtoto vreme alergiite pri detcata se uvelichavat i zahranvaneto triabva da se suobrazi s tova.
Drugo neshto: dushteriata na moi poznat e alergichna kum hliab. Povecheto hora tuk znaiat che glutena predizvikva reakcii. No v posledstvie se okazva che tia niama taia reakcia ako kupuvat hliab ot hlebarnica raboteshta s biologichno chisti, nemodificirani produkti.
Ta misulta mie che tia modifikacii sushto ne sa vzeti predvid pri ostarialoto BG zahranvane. Ne sum spec. v taia oblast no mi se struva che kolkoto po-kusno se dadat tia modificirani hrani tolkova po-dobre e , i organizma e po-silen.
Kolkoto do vodata... sum suglasna s Shanya. No po-moi nabliudenia ne zavisi ot tova kolko e goreshto a ot vlajnostta na vuzduha. Moiat tuk v NL pie po-malko voda dori kato e goreshto otkolkoto pieshe v BG, no v BG se poteshe mnogo po-obilno.



Тема аз я кърмихнови [re: ET]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано17.10.02 18:38



до 7 месеца някъде. После сама се отказа. Наддаде единствено около 1 кг първия месец (роди се 3.00о кг точно). След това е качвала по 200 г на месец... От втория месец спеше непробудно по цяла нощ, винаги беше жизнена и игрива. Проходи на 10 месеца.
Аз също много се шашках за килограмите, но тя си беше толкова жизнена и спокойна, че реших, че си е такава. Тя и досега е слабичка.



Тема спореднови [re: val]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано17.10.02 18:49



мен правилното захранване трябва да протича много постепенно - с въвеждане на един вид храна за седмица и то с по една, две лъжички за начало и постепенно увеличаване на количеството. Чак след като си убедена, че картофеното пюре понася добре, може да пробваш някаква нова храна и то пак постепенно. Чак вече, когато детето е по-голямо, може да се въвеждат по-разнообразни храни, но все пак не бива да са две нови храни наведнъж. Тук на мен специално докторката ми каза - след 6 месеца е готов за нови храни- но въобще й не предложи да се въвежда на порции и т.н. Каза да започна с оризова каша - направо да му заменя хранене. След това да съм пробвала и с О-та - много популярни - развиват и двигателните рефлекси. На мен по-логична ми изглежда постепенната система, а не давай всичко накуп...



Тема Re: съгласна съм,нови [re: Shanya]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано17.10.02 20:57



само че тук говорим не за възрастни или деца, а за незахранени кърмачета на 6 месяца!
А това че моят опит е само на 4 месяца, не значи че не мога да исползвам опита на другите. Защо човек трябва да се учи само от своите грешки? Специално за хемоглобина питах консултанти по гръдно кърмене от Германия и Канада преди месяц.



Тема аз предпочитамнови [re: Anna_D]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано17.10.02 21:07



моите деца да не са анемични. Граничните стойностите на много от параметрите в БГ са по-различни отколкото навън. Имам пресен пример - разговор с нашата докторка тук.
Разбрахме се вече, че ти сама избираш.
Аз имам и преки наблюдения върху захранени американчета - нашето съседче е на 3 години и не яде нищо друго освен ориз, макарони, тукашни палачинки, О-та и кракери. Не пие друго освен мляко и вода. Детето е кърмено до към 2 г и 2-3 месеца. Майка му казва, че съжалява, че не го е захранила по-рано, защото се оказва, че то иска да бъде кърмено, а не да дъвче!. Има проблеми с хемоглобина и пие таблетки Fe. Може да е единичен случай, но аз не забелязвам особени разлики у другите деца в хранителните им навици, когато ми гостуват. Аз не съм противник на кърменето- и аз бих кърмила до година, че и повече, но не постоянно, а само сутрин и вечер, ако имам достатъчно кърма. Но бих си захранила децата постепенно и подходящо, защото само кърма/формула не стига!



Тема Re: Добре денови [re: Debora]  
Автор Anna_D (непознат )
Публикувано17.10.02 21:09



Не съм казвала таково нещо.
Аз написах, че има и друг начин на захранване, освен този, който предлагат българските педиатри.
Нали това е целта на подобни форуми, да дадем/намерим различна информация, за да можем да избираме !?



Тема Re: аз я кърмихнови [re: Shanya]  
Автор ET (Defender)
Публикувано18.10.02 09:46



това с теглото ми е ясно, че е относително - дъщеря ми беше 10 кила на година и 12 кила на 4 години - много висока, ядеше си нормално, нямам оплаквания от това как се храни...... сега е вече 18 кила на 5 и нещо и пак е висока и слаба..... ама като са малки бебета и не наддават ме шашка малко, иначе от цялата къща само оз съм с анемия и то основно като съм бременна и като съм дебела - като съм 60 кила, което за мен е нормално, хемоглобинът ми е 145 - направо за даряване на кръв :-)))))

Аппетит приходит... и уходит, а кушать хочется всегда.


Тема ето тинови [re: ET]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано18.10.02 22:58



как се е движила:

раждане - 3. 000/ 49 (18.10.97)
изписване - 2.900/49 (24.10.97)
1 месец - 3.800/ 52 ( 25.11.97)
2 месеца - 4.085/ 54 (17.12.97)
3 месеца - 4.660/57 (20.01.98)
4 месеца - 5.200/ 60 (24.02.98)
5 месеца - 5.350/ 61 (18.03.98)
6 месеца - 6.070/ 62.5 (29.04.98)
7 месеца - 6.200/ 63 (19.05.98)
8 месеца - 6.555/ 66 (17.06.98)
9 месеца - 6.710/ 67 (14.07.98)
10 месеца - 6.960 / 69 (18.08.98)
11 месеца - 7.360/ 69.5 (16.09.98)
12 месеца - 7.140/ 71.5 (20.10.98)
13 месеца - 7.500/ 71.5 (18.11.98)
18 месеца - 8.130/ 72.5 (14.04.99)
22 месеца - 8.700/ 80.5 (24.08.99)
24 месеца - 9.100/ 84 (20.10.99)
30 месеца - 10.000/ 87 (20.04.00)
4г и 1/2 - 12.900/ 96 (22.04.02)

За бебешкия й ръст имам съмнения за верността - зависи как сестрата успее да й изпъне крачето.

С тези показатели беше под нормалните за БГ - но според мен се е развивала съразмерно. Тук я обявиха направо за слаботелесна. Докторката последния път каза, че нямало начин да не е анемична - веднага я изследваха - не е - 138. Въобще хемоглобина й рядко пада под 130. Аз съм много доволна от това, защото се притеснявах че моята анемичност може да им причини нещо и на двамата - моят нормално е около 100. По време на бременност и раждане ми падаше още - даже след секциото ми бе 88, но се пооправих....



Тема Re: ето тинови [re: Shanya]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано18.10.02 23:07



лелееее, аз ще се засрамя :(((
сина ми на 7 дена тежи 2550 (роден е 2900), 49см.
на една година е 79см и 14.500 кг ..... първите 3 месеца само на кърма наддаваше по около 2 кила на месец.... и все ми се караха как го храня :( и аз все обеснявах че нямам деления на цицата да разбера колко яде, след като се кърмеше мах по 2-3 минути... и аз бях убедена че не яде достатъчно....

сега на 5 и половина е 117см, 22килограма... и му се броят ребрата де :)) миналата година (на 4,5) тежеше 16килограма ...

Явно всяко дете си е индивидуално.....



Тема моята същонови [re: [desi]]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано18.10.02 23:28



бе първите 3 месеца само на кърма - много добре си ядеше според мен - знаеш ли колко мляко цедях (хранех кучките с тях- много добре им се отрази и на тях - беше ми жал да я изхвърлям кърмата). На ден съм събирала над 300 мл - кърмех я винаги, когато тя пожелаеше. Истината е, че яде по много малко и досега. Имаше период, в който всичко отказваше - без мляко, вода, сок и шоколад. Но сега е много добре - яде почти всичко.



Тема Re: Захранваненови [re: Пaлмиpa]  
Авторdonna (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 08:38



Моят син 6 месеца беше само на кърма и малко сокове ,от 7 започнах да му давам постепенно пюре за обяд ,после заместих още едно кърмене с плодовозърнена каша ,някъде към 9-10 месец чаена попара .Кърмих го до 1 година ,сега само вечер пие адаптирано мляко .




Тема в кърмата има желязо ,малко ,но то се усвоява изцянови [re: Debora]  
Автордoнa (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 08:48



ло ,това твърди нашата педиатърка и наскоро четох една статия в 168 часа май беше.Хемоглобинът на моя син след шест месеца кърмене без захранване беше 144.



Тема Re: в кърмата има желязо ,малко ,но то се усвоява изцянови [re: дoнa]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано21.10.02 10:58



ia az da si popitam.
Kak taka vsichki znaiat hemoglobina na detcata si okolo 6 meseca.
Niakakvi izsledvania li se provejdat po tova vreme??



Тема Re: в кърмата има желязо ,малко ,но то се усвоява изцянови [re: val]  
Автор DeboraМодератор (без титла)
Публикувано21.10.02 17:26



В България правят изследване на 6 месечна възраст и 1 годинка.



Тема Re: в кърмата има желязо ,малко ,но то се усвоява изцянови [re: Debora]  
Автор Mamma ()
Публикувано22.10.02 02:59



На моите деца не са им правени никакви изследвания досега.... ама никакви. Дъщеря ми е на 5 г., а бебока е на 8 месеца.
Явно не са задължителни и ако всичко е ОК може и да не се правят.
Аз имам много голямо доверие на нашата педиатърка и не мисля, че може да е неин пропуск.

Животът е такъв, какъвто си го направиш!


Тема Re: в кърмата има желязо ,малко ,но то се усвоява изцянови [re: Mamma]  
Автор ET (Defender)
Публикувано22.10.02 08:50



може, може, аз на моята понеже нямам доверие и си питам - освен прегледа на сърцето при деца с шум и семейна обремененост, който случайно при питане се разбра, че има, се оказа, че на 5 години има и очен преглед - тя го преглежда с едно табло с пчелички и пр. Има куп стандартни изследвания, за които не си правят труда да съобщават. Ако не си поискаш, няма прегледи, няма и изследвания, да са живи и здрави хлапенцата, но според мен лекарите трябва да казват - сега правим това, догодина - онова, а не аз да питам като хипохондрична квачка "няма ли как да пуснем изследване на кръвта и урината като сме болни"......... моят син е със синузит, открит миналата година, сега ще ида пак да питам не трябва ли пак физиотерапия, да не мислиш, че докторката ще ми каже, че трябва да се следи и да се действа профилактично, а не като почне да го боли главата............

Аппетит приходит... и уходит, а кушать хочется всегда.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.