Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:54 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема КРС прие окончателното си решение...нови  
Автор 5rov ()
Публикувано04.07.09 15:50



КРС прие окончателното си решение за пазарните анализи на пазарите на дребно за достъп до обществена телефонна мрежа и обществено достъпни телефонни услуги в определено местоположение

01 Юли 2009



На 25 юни 2009 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие окончателното си решение за пазарните анализи на пазарите на дребно, както следва:


достъп до обществена телефонна мрежа в определено местоположение за домашни потребители;
достъп до обществена телефонна мрежа в определено местоположение за бизнес потребители;
обществено достъпни национални телефонни услуги, предоставяни на домашни потребители в определено местоположение;
обществено достъпни международни телефонни услуги, предоставяни на домашни потребители в определено местоположение;
обществено достъпни национални телефонни услуги, предоставяни на бизнес потребители в определено местоположение;
обществено достъпни международни телефонни услуги, предоставяни на бизнес потребители в определено местоположение.


В анализите са отчетени резултатите от проведеното обществено обсъждане и са отразени постъпилите от Европейската комисия (ЕК) препоръки след нотификацията на шестте пазара. Резултатите от анализа показаха, че на пазарите липсва ефективна конкуренция поради наличие на предприятие със значително въздействие върху пазара. КРС определи „Българска телекомуникационна компания” АД (БТК) за предприятие със значително въздействие върху анализираните пазари.


С постановяването на окончателното решение на КРС регулаторните мерки ще подлежат на незабавно изпълнение. Предвидените задължения засягат бъдещ двегодишен период, след което пазарите ще бъдат изследвани отново.


При обосноваване на наложените мерки на пазарите на дребно КРС се ръководи от констатираните потенциални конкурентни проблеми, които биха могли да възникнат при липса на регулация. Не на последно място е и оценката на въздействието на наложените по реда на Закона за далекосъобщенията (отм.) на БТК задължения, които не са довели до съществено развитие на конкуренцията. В тази връзка с оглед изпълнение на целите на закона и за да се подкрепят интересите на гражданите, КРС задължи БТК:
да продължи да предоставя възможност на потребителите и абонатите си да избират оператор на преносната среда за изходящи повиквания;
да отдава под наем абонатни линии на алтернативните предприятия с цел предоставяне на услуги на потребители и абонати на БТК;
да определя цените на дребно за достъп и месечен абонамент в зависимост от изменението на инфлацията;
да определя еднакви цени на дребно за селищни и междуселищни разговори, независимо дали виканият абонат е абонат на БТК или на алтернативно предприятие;
до определяне на разходоориентирани цени за разговорите към мобилни мрежи да намалява цените на дребно в съответствие с графиците за намаление на цените на едро за терминиране.Намалението на цените на едро по съответен график е наложено на БТК и мобилните предприятия с окончателни решения на КРС за пазарите на терминиране на гласови повиквания в индивидуални мобилни мрежи, на генериране на повиквания от определено местоположение на обществени телефонни мрежи и на терминиране на повиквания в определено местоположение на индивидуални обществени телефонни мрежи.



С наложените задължения се гарантира намалението на цените за повиквания към фиксираните мрежи на алтернативните предприятия и цените за повиквания към мобилни мрежи.



След приемането на окончателното решение на КРС за пазарите на дребно предстои КРС да стартира процедурата за избор на предприятия за възлагане предоставянето на универсална услуга.


Окончателните решения, приложените към тях пазарни анализи, заедно с обобщените резултати от проведените обществени обсъждания и консултации с Комисията за защита на конкуренцията и ЕК, са публикувани в раздел „Пазарно регулиране - електронни съобщения”


Е, вижда се някаква светлинка в тунела...





Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: 5rov]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано04.07.09 17:22



и .



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор 5rov ()
Публикувано04.07.09 18:08



Благодаря, за становището на БТК, не го бях видял и ми беше интересно да го прочета. Дано КРС не се съобразят с него. Все пак минаха доста години с тоталната хегемония на БТК? Крайно време е нещо да се предприеме. Ние като потребители отдавна чакаме...



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: 5rov]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано04.07.09 18:21



Радвам се, когато съм полезен.



При обсъждане всяко едно мнение е важно. Особено когато е обосновано и аргументирано, както е в случая с мнението на БТК.

Можеш да прочетеш и .



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано05.07.09 09:51



Даже и мене ме отегчиха всичките тези локуми.
Като се сложи чертата - всеки тегли към себе си и налива вода в своята си мелница. Абонатите да го духат...както винаги.
Все пак, както се и очаква, БТК са най-нагли.

Много им идвала регулацията - ами при 80% пазарен дял на фикс. услуга и при обявени 230М само за дивиденти, и то при криза...явно, че са на свръхпечалба от монополно положение и е нормално да са най-регулирани. Всички монополисти в Бг (и в ЕС) са регулирани. Ясно е, че AIG мечтаят за либерализъм ала Адам Смит, ама са закъснели с има-няма 2 века и кусур



Не искат разделно счетоводство - ами ясно, че не искат:

С други думи казано - това е вратичка за забраненото крос-субсидиране за което се е говорило тук.

Ето и къде най ги стяга чепика:

Просто бизнеса трайно и необратимо изоставя БТК, а там са най-едрите овци за стригане



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.07.09 11:02



Прилагам три откъса от

.

Можеш ли да оспориш доводите на БТК?

1. Общо по въпроса:


2. Неоправдано високи цени към мобилни мрежи


3. За "еднаквите цени" на дребно за селищни и междуселищни разговори, независимо дали виканият абонат е абонат на БТК или на алтернативно предприятие:




Тема Re: КРС прие окончателното си решение... [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано05.07.09 11:36



Значи аз написах Все пак, както се и очаква, БТК са най-нагли., не съм писал, че нямат и верни доводи. А и не ми се прави разбор, карах по едрите неща.
И все пак, щом задаваш точки:
1. Кое по-точно те смущава? Свръхрегулацията? Еми има свръхмонополизъм* и менгемето е най-стегнато. Я виж ЕРП-тата? При тях направо им казват на какви цени да купуват от НЕК и да продават нататък, никакви толеранси. Хем те декларират много по-ниска печалба от бтк, а са по-монополисти и от нея.
Още - явно в КРС не са забравили как историческия оператор процедираше с трасетата си и с отношението си към още малките навремето моб. оператори. Просто махалото сега е към другия полюс, нищо страшно. Ами с безплатното ползване на общ. земя за подземните си съоръжения? А искането на наем за да се пуснат кабели под тротоарите, също общ. зема?
С една дума "историческият оператор" през цялата си история е доказвал, че трябва да му се държат юздите много здраво



2. Е, това е свързано с любимата ми тема за незаконното крос-субсидиране от фикс. услуга на мобилната, че май и на АДСЛ-а. Защо посочват само МТел и Гл? Защо не намесват Вивател? Не е ли вярно, че цените към/от 087 са по-различни? Ако цените на едро са еднакви и за трите - кой покрива разликите в цените на дребно и безплатните пакети м/у фикс. и моб. минути? Дали не е подчертаното от мен извънсчетоводно третиране на различните услуги? Ако цените на едро са различни, то това е злоупотреба с монополно положение откъдето и да се погледне. Също може да се докаже и дъмпингово ценообразуване, но нямам данни за да го твърдя категорично. Дори и за картелно споразумение може да се говори.
А, намерих и нещо интересно - хем говорите "за силна субституция от фикс. към моб. услуги", хем после се жалвате от свиването на пазара на фикс. услуги. Освен, че звучи като оксиморон, показва и незачитане на пазарните правила.

3. Тук сте прави, затова и не го повдигнах. Никой не твърди, че другите фикс. оператори са на подчинение на Масларката, те също гонят печалба. Каквото могат да вземат от абонатите, с каквото могат да прецакат бтк. Пазар.

* Тук имам предвид и неравнопоставените условия за даване на инфраструктурата за ползване от други оператори, проблемите със селекцията, последната миля. Така, че винаги цената за другите да е по-висока от вашата. Аз и затова навремето все говорих, че честната сделка с бтк беше компанията без последната миля.

Редактирано от Cтepн™ на 05.07.09 11:40.



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.07.09 12:03



Дотук постигнахме съгласие, че БТК е права и не може да има еднакви цени на дребно за селищни и междуселищни разговори, независимо дали виканият абонат е абонат на БТК или на алтернативно предприятие.

Продължаваме нататък.

При фиксираната услуга на Мобилтел има "100 минути към мобилни номера". Цената им по цени на едро е много по-голяма от платената от абоната цена на дребно.

При фиксираните услуги на Мобилтел цените на дребно за разговори към фиксирани мрежи са по-ниски от цените на едро.

Защо КРС си затваря очите пред наглото незаконно крос-субсидиране на фиксирана услуга от мобилната извършвано от Мобилтел.

Кога КРС ще започне да гледа безпристрастно към всички играчи на пазара?

Поправката е защото те цитирах с Copy-Paste. А посоката на нелегалното крос-субидиране извършвано от Мобилтел е от мобилната към фиксираната услуга.

Редактирано от нaблюдaвaщ на 05.07.09 12:19.



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано05.07.09 12:34



това сме го дъвкали вече, но си позабравил детайлите.

При фиксираната услуга на Мобилтел има "100 минути към мобилни номера". Цената им по цени на едро е много по-голяма от платената от абоната цена на дребно. - продължаваш тотално да не познаваш услугата Войс-ххх на МТел. Това НЕ е (точно) фиксирана услуга, а услуга, предоставяща на абоната 1 фиксиран и 1 мобилен номер. Дори и да искам (пробвал съм, естествено

) НЕ мога да набера 088.... от апарата (т.е. директното избиране, което е от фикс. номер 98...., казва "Този номер не може да бъде избран"), мога да избера задължително като 9088... В случая 9-ката указва на модема, че ще се ползва мобилния номер, а не фиксирания.
Така, че написаното от теб е глупост - всъщност избирам 088 --> 088, т.е. нормален мобилен план на оператора, включващ 100 безпл. мин. към 3 СиП...така де, към 5, ама аз пряко сили запълних само 3. Извън тях цената си е 18 ст./мин., което е даже повече, отколкото плащам от картата в мобилния ми телефон.

При фиксираните услуги на Мобилтел цените на дребно за разговори към фиксирани мрежи са по-ниски от цените на едро. - аха, това са дъмпингови цени. Само че...това е промоция (па макар и за 2 години, а може и да я удължат след това), виж колко внимателно бтк са обяснили за промоциите и невлиянието им в/у ценообразуването. Никъде в законите не се дефинира някакъв срок за промоция, фирмите си го определят сами. Има определени забрани за промоции, тип "игри на щастието", но тази не в тази категория. Ако станат постоянни цени, то тогава може да говорим за дъмпинг. Докато цените м/у бтк и Вива не са промоционални, а нормални.

Защо КРС си затваря очите пред наглото незаконно крос-субсидиране от фиксирана услуга на мобилната извършвано от Мобилтел. - къде го видя това? Любопитен съм за пример.



Тема Re: КРС прие окончателното си решение...нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.07.09 12:57



Ами не ме карай да преписвам "глупости" написани от теб в

. След като си написал За нормална такса 9,90 на месец (ср/у 13,80 на бтк) получавам 50 безпл. мин. към бтк (толкова са и на бтк). След това плащам по 1 ст./мин с ДДС към цялото бтк (от бтк е 1,8 ст. и 8,4 ст.), не плащам нищо за всяко "ало" (13,2 ст. при бтк). Междун. ми са като на бтк (с по 1-2 ст. разлика). Отделно си имам 100 мин. към 5 МТелски номера (м/у 33.80 и 48 лв. при бтк). и написаното от теб не е вярно, просто намери доблест и се извини за това, че не познаваш услугата Войс-ххх на МТел.

Не забравяй да си корегираш и анализа за сравнението мужду цените на услугите на БТК и МТЕЛ. Е, може трима от новоизлъганите новопреместени към МТЕЛ абоната да си развалят мнението за твоите анализаторски способности, но не е зле човек да проявява доблест и да си признава грешките.

Поне постигнахме консенсус, че МТЕЛ предлага дъмпингови цени... като промоция за период от две години. Тук да попитам - ти сети ли се да споделиш при твоите анализи, че изтъкнатите от теб предимства на Войс-ххх важат за ограничен период от време?





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.