Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:39 15.06.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема спад на скоростта на адсл темпо  
Автор phew (непознат )
Публикувано04.07.08 21:48



Само при мен ли от 3 дена модема се връзва на noise margin 12.x а не на 9.х както бях досега? Досега теглих с около 10 Мб, а сега с 8 и то в най-добрия случай





Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: phew]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.07.08 10:10



от 3 дена модема се връзва на noise margin 12.x а не на 9.х както бях досега

Според теб какво означава това?



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор phew (непознат )
Публикувано05.07.08 10:55



Значи имам Wi-fi модем, който се връзва на АДСЛ 2+. Noise margin 9 db е минималният праг, както предполагам знаеш, при който се закача модема (говоря за момента на закачането, иначе с течение на времето се мени нагоре-надолу). Под тази граница на шума (превода на термина може да не е съвсем точен) модема не може да се закачи (условно казано, има доста изключения). Когато line attenuation е 34 db да речем, както в моя случай, бяха настроили модема (или тяхните съоръжения, не знам) за да се достигнат скоростите 9-12 Mb при този праг (9-9.5 някъде). Но преди 4 дни са променили настройките и сега при долен праг от 12 db (т.е. модема не ще да се върже пак на 9 db ) едва стигам 8 Mb, в повечето случаи 7, а ъплоада също падна с 20 KB - от 110 до 90. Досега не съм имал проблеми с надежността на връзката и не съм се оплаквал, така че не знам защо са го направили. Не че искам да се заяждам или да недоволствам, просто питам дали има някой, който е забелязал същото нещо за да знам дали е тенденция или временно положение.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от phew на 05.07.08 11:15.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от phew на 05.07.08 11:16.</EM></FONT></P>

Редактирано от phew на 05.07.08 11:22.



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: phew]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.07.08 14:27



Не разбрах какво имаш:
а) собствен WiFi рутер, който се връзва към БТК ADSL модем (две устройства, едното твое, другото на БТК)
или
б) БТК WiFi ADSL? (едно устройство, собственост на БТК. Дал съм картинка, видимо основните разликати са антенката и броя светодиоди.)

Ако говориш за втория случай ми е любопитно дали с паролата с която разполагаш може да променяш използвания канал за WiFi връзка.

Според мен сама по себе си промяната на noise margin от 9 на 12 dB говори за подобряване качеството на връзката.

Стойността на line attenuation от 34 db за мен е малко височка. По-вероятно е изменението на стойността именно на този параметър да е причина за влошанане на качеството на услугата. Спомняш ли си колко е било преди?





Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор phew (непознат )
Публикувано05.07.08 16:18



Модемът ми е на бтк - същия като на картинката. Затихването (Line attenuation) винаги ми е бил 33.5 или 34 db, което отговаря на 2,3-2,4 км от дслама. Модемите имат способността да се адаптират според нивото на шума. Ако модемът не може да се закачи на 13998 Кб, така че нивото на шума да е поне 9 db, от бтк правят следното: Настройват си техниката, така че модема ми да се връзва винаги на 9 db, при което според състоянието на линията се постигат вариращи скорости. При мен те са 9-12 Мб като предимно се задържа някъде около 10 Мб (но има дни с повече шум по линията и съм падал до 6-7 Мб). Тъй като следя често линията си, мога да дам и конкретни примери: Връзвам се на 9 Мб с noise margin 9 db, но след няколко часа трасето се подобрява и noise margin е станал около 11 db. Ако в този момент рестартирам модема, той ще се закачи отново на 9 db, но вече на по-висока скорост - около 11 Мб да речем. Факторите, които влияят на noise margin са много, така че той се мени нагоре-надолу, но аз говоря за долния праг, на който се закача модема, който е един вид мишена, към която се стреми модема. При сегашното положение, скоростта ми варира средно около 7 Мб, като мога да очаквам да падне и до 4-5 Мб в дните с повече шум по трасето. Подозирам, че това се прави повсеместно от бтк с цел да се подобри качеството на връзката, тъй като при по-ниския праг от 9 db е възможно да не може да се свърже модема в даден случай или след няколко часа да падне до 6-7 db и да се рестартира сам. При мен тези проблеми бяха рядкост, но може би при други потребители са по-чести и това да е причината за такава промяна в настройките. Затова и повдигам тази тема. Ако и други потребители са забелязали, че от известно време скоростта им е паднала, а noise margin е 12.1-12.3 (най-често) това ще означава, че е повсеместна практика.

Засега не ползвам wi-fi, така че не знам за каналите. Менюто не ми е много ясно и не бърникам там да не омажа нещо, само пренасочване на портовете си направих.

Редактирано от phew на 05.07.08 16:25.



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: phew]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано07.07.08 11:17



В отговор на:

Модемите имат способността да се адаптират според нивото на шума. Ако модемът не може да се закачи на 13998 Кб, така че нивото на шума да е поне 9 db, от бтк правят следното: Настройват си техниката, така че модема ми да се връзва винаги на 9 db, при което според състоянието на линията се постигат вариращи скорости


Малко не е такова положението....
Самият параметър не мери качеството на линията, а показва запаса който има в съотношението S/N за да се поддържа текущата скорост. По този начин ако нойс маржина ти е 11 db и рестартираш модема, свързването на по-висока Line rate ще е за кратко, докато модема прецени, че не може да гарантира запас 9 db нойс маржин и ще свали скороста отново. Това решение се взема от модема и от зададените параметри на връзката. Ако падне по 9-те децибела, следва ново договаряне за скорост в зависимост от текущото състояние на линията. 9-те децибела са като стандартна стойност, която може да се регулира от dslam-а, но не е за предпочитане да се намалява. Критерий за качество донякъде е какво показва модема за Attainable Line Rate.
Та отговора на въпроса е "Не! Не е повсеместна практика и подозренията ти са неправлни! Зависи изцяло от текущото състояние на линия." В твоя случай имаме комбинация от дълга линия с голямо затихване и зашумена среда. ( ако наистина си на 2.3-2.4 km от дислама....
бтв: Един страничен въпрос. За какво ти трябва да пренасочваш портове?

Наблюдаващ - Спокойно можеш да сменяш канала на Wi-Fi в модемите на бТк.



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: dot]  
Автор phew (непознат )
Публикувано07.07.08 13:15



Пренасочването го правя заради dc++ най-вече. Благодаря за обясненията, те са полезни. По принцип това, което твърдиш не се различава толкова от моята представа. Изчел съм доста обяснения на тази тема, но не ми се искаше да навлизам в детайли какво представляват точно параметрите на линията. Искам само да отбележа, че същото нещо, което обясняваш за 9 db, аз твърдя, че сега се пренася за 12 db, т.е. от бтк според мен са направили промени в настройките на дслам-а. Така че скоростта, която може да се достигне при мен автоматично намалява с 2-6 Мб. Това колко краткотрайно ще е увеличението на скоростта зависи от стабилността на noise margina. При описания от мен пример, става въпрос за 4-5 часа минимум, а ми се е случвало и по цял ден да не се рестартне модема (т.е. line up count=1).

Самият факт, че при мен в течение на деня noise margin варира обикновено с +-0.2 и само в редки случаи с +-2, според мен говори за стабилна линия. Откак съм на темпо (от началото на април), по цял ден съм карал на noise margin 9-9.5 и скорост около 10 Мб (стигал съм и до 12). От миналата сряда вечерта обаче noise margin си стои закован на 12 db а скорост предимно около 6-7 Мб. Това си е факт. Вчера говорих с един познат техник от бтк, който се занимава с кабели и той е констатирал същата ситуация за неговия модем. Според него, това е от настройките на дслам-а, а не от проблеми в трасето.



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: dot]  
Автор D-rA ()
Публикувано08.07.08 01:16



В отговор на:

Наблюдаващ - Спокойно можеш да сменяш канала на Wi-Fi в модемите на бТк.




Би ли споделил как- и за други любопитни?



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: phew]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано08.07.08 09:49



В отговор на:

което обясняваш за 9 db, аз твърдя, че сега се пренася за 12 db, т.е. от бтк според мен са направили промени в настройките на дслам-а. Така че скоростта, която може да се достигне при мен автоматично намалява с 2-6 Мб. Това колко краткотрайно ще е увеличението на скоростта зависи от стабилността на noise margina.


Ще опитам отново. Noice margin показва запаса в нивото на съотношението сигнал/шум при което модема може да поддържа текущия line rate. Ако лайнрейта ти е ххххх с нойсмаржин yyy, то при скорост zzzzz нойс маржина няма да yyy a ppp при същите шумови нива на линията. Ако бТк по някаква причина промени праговите 9 децибела, единственния ефект, ще бъде по-честия ритрейн на зашумена линия. Има смисъл да се променя лайнрейта за да се поддържат високи нойс маржини.
Факта, че модема ти се вързва така или иначе на зададената 13 мб скорост, показва, че това не е направено.
Флуктуациите в нойсмаржина наистина говорят за стабилна линия, а ниската скорост при която тези флуктуации стават стабилни в определени граници, говори за стабилна но шумна линия. Един вид шума по линията ти е стабилен. Само като малък съвет. Погледни колко ти е достижимата скорост. Това е моментно измерената скорост която модема може да поддържа при зададена граница на нойс маржина. Ако ти имаш запас в S/N от 3 децибела както твърдиш и модема ти не качва скороста, то това означава, че вдигането на скороста ще доведе до спадане на запаса под прага на 9-те децибела. Което пък е нежелателно....
За подобен ефект може да има няколко причини, като най-вероятната е голямото затихване на линията ти. Модема може да променя нивото на сигнала който излъчва ( дслам-а също ) но в определени граници който може пък от своя страна да не покрият голямото затихване.
Модема ми е бриджнат и в момента нямам достъп до него. Може по някое време да се закача към него и да ти покажа какво значи всеки един параметър в adsl модула.



Тема Re: спад на скоростта на адсл темпонови [re: D-rA]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано08.07.08 09:50



С административен достъп до уебконфигуратора.


А и да знаеш къде да пипаш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.