Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:31 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Вечния спор БТК или Ланнови  
Автор value (unknown)
Публикувано27.05.08 14:09



Ситуацията в моя град с Лана е плачевна а сигурно е така и в много други градове.
Висят кабели и разклонителни кутии по дървета, блокове, къщи и където се сетите. На много места кутиите са сложени отстрани по фасадите на блоковете и често пъти са изложени пряко на различни атмосферни влияния.
Скоро ми се наложи да слеза до мазата в блока който живея и какво да видя
Две талашитени кутии се появили на стената. Едната като я отворих видях един свич, който се състоеше от една гола платка и набодени на нея кабели. Много интересно е, че този свич се захранваше от втората кутия два кабела, които завършваха с така наречените "крокодилчета". Захранването идваше от втората кутия, която беше специално закована цялата да не може да се отваря. Вътре бръмчеше вероятно компютърно захранване. А 220в влизаха в тази кутия чрез кабел UTP тоест компютърен мрежов кабел, който идваше незнайно от кои мази. Тока на мазите е общ за целия вход!
Подобна самодейност видях и на тавана. Пак хвърчаща платка и са захранва от захранването на асансьора, което отново е общо за входа.
Такова е положението в целия град.
Иначе много отворени ланаджиите.
Ама сега в този сезон на дъждове и гръмотевици как горят компютри не е истина. Да не говорим и как може някого да го прасне 220 без дори да разбере какво става.
Скоростите, които предлагат дори да са малко по високи от на БТК в пиковите часове стават доста ниски в много случаи и насечени.
А като почнат да им горят самодейностите по колко време се стои без нет не е истина.
От три години се махнах от лана и се родих. Не помня да съм имал някакви сериозни проблеми с прекъсвания или да съм оставал дълго без интернет.
Естествено и от тогава не ми се е налагало и смяна на мрежови карти. Добре, че съм се разминал само с това тогава.
Те затова сега и не предлагат никакви договори така, че нямат никакви отговорности пред потребителите каквото и да стане. Всеки да си бере грижата.
Пиша за град Ловеч и ако някой от този град чете тук може да потвърди думите ми.



Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: value]  
Автор ls1 (Варна)
Публикувано27.05.08 14:35



Ами решението е много просто и очевидно. Кълцаш захранващия кабел, мисля че входа имате пълно основание да го направите. Откъде накъде ще ползва общия ток?! И да го възстановят - кълцаш пак, все пак си е твой вход. По някое време ще се откажат. Или пък може даже да сложиш бележка до скълцаното, че ако продължават да ви ползват тока ще се оплачете на енергото и прокуратурата за незаконно включване към захранване. Щат не щат ще намерят друго решение. Така както го описваш си е пълно безобразие.



Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: value]  
Автор ToдopoB ()
Публикувано27.05.08 17:01



Що пък да е спор. То е ясно-АДСЛ! само че досега цените бяха неприлично високи. Сега за 20 лева мин.гарантирани 6 мегабита - ок!



Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: value]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано27.05.08 23:12



Само не виждам къде е спора.
Сходна услуга различни подходи, нормално е всеки да търси най-доброто за себе си. Некадърници никой не иска да търпи.
Аз например си пуснах оптика... щото досикс доставчика ми видя зор да дига скорости и почна да претоварва трасетата, нито въздухарка в стил ТНТМ, нито бТк ме привличат ама грам - специално за бТк брал съм сериозни ядове с наети линии и служебни аДСЛи.

И за тия клиенти дето нямат избор и стават шамани при всяка буря - колкото до тоците и светкавиците (от гърма нищо не става) - слагайте занулени/заземени протектори + жълт хъб за 15 кинта, с много голяма вероятност ще оцелее това отзад подобна двойна защита.

Welcome to the real world!


Редактирано от Mopфиyc на 27.05.08 23:20.



Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: Mopфиyc]  
Автор value (unknown)
Публикувано28.05.08 07:22



Има хубави защити за лан ама струват около 40лв. Кое е редно обаче всеки потребител сам да си слага или ланаджиите да си поставят по мрежите. Много потребители на лан дори и не знаят за опаснотите, които грозят машините им.
От гръмотевицата нищо не става обаче падне ли светкавица примерно в един квартал с гъста въздушна плетеница от кабели познай, какви напрежения ще се индуцират в тези кабели.
Преди години това стана. Падна светкавица в задния двор на хеито, които тогава бяха на лан.
Не птосто им изгърмяха компютрите, направо се бяха изпържили.
С ел. мрежата нямаше никакви проблеми, никакви пренапрежения обаче от към мрежовата карта всичко е гърмяло по ред на номерата.
Ланаджиите естествено идват вдигат ръце и се смеят най-нагло. Добре, че не е била някоя частна фирма с заядлив шеф, че не ща да ги мисля.
И пак подчертавам, че проблема им не е само в светкавиците а и има много други още. Едва ли ще оцелеят още дълго време с този тип окабеляване и с всички тези недостатъци. Накрая така и ще си зарежат кабелите по диреци, къщи и блокове. Добре поне, че може да се намерят инициативни цигани та да ги орежат.
Много фирми вече почнаха да правят оптични вкопани мрежи отговарящи на всички съвременни стандарти. Това обаче все още не е навлязло пълноценно в провинциалните градове и затова доста хора, които са избрали лан вместо БТК ще страдат.
100% скоро и БТК ще заделят ресурси за модернизиране на мрежата си иначе няма да издържат на конкуренцията. Те поне си имат вече прокопани канали просто ще трябва да положат новите кабели. Е на места също ще им се наложи да поразкопаят ама няма да е както да изграждаш цяла мрежа на ново.
Дали обаче ланките ще имат ресурси да си модернизират цялостно мрежите? Едва ли!
Че и БТК АДСЛ има кусури има но се вижада, че хората там работят и имат желание за усъвършенстване на системата.
Това, което виждаме в последните години и то особенно за провинцията, защото България не е само София е, че АДСЛ задава високия стандарт и нови скорости а после ланките, за да не увяхнат почват да ги догонват с последни сили.

Редактирано от value на 28.05.08 07:40.



Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: value]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.05.08 09:19



С ел. мрежата нямаше никакви проблеми, никакви пренапрежения обаче от към мрежовата карта всичко е гърмяло по ред на номерата.
Ланаджиите естествено идват вдигат ръце и се смеят най-нагло. Добре, че не е била някоя частна фирма с заядлив шеф, че не ща да ги мисля.


Основна грешка в този етап на развитието ни е този начин на мислене.
Всеки редовен абонат на услуга може сравнително лесно и с много голям % вероятност за успех да поиска обезщетение за причинени вреди, настъпили през преносната среда на доставчика на услугата.
За пример - периодично се чува за поредното проявление на един от коронните номера на Е(нержи).ОФФ - междуфазово напрежение в домашните мрежи по селата наоколо, изпържване на елуреди и после, сравнително бързо и безболезнено щетите се отстраняват за сметка на дружеството.
При ЛАН ситуацията е идентична, но нали обикновено гърми само карта за 6-7 лв. и хората махат с ръка.



Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: value]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано28.05.08 10:10



Редно е и клиента да мисли за собствената си безопасност... дори когато избира доставчик.
И ако пострада заради некадърност на доставчика - да си търси правата.
Не можем да очакваме друг да се грижи за нас и друг да ни търси правата...

Welcome to the real world!




Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: Mopфиyc]  
Автор Pyceнeц (Аз!)
Публикувано28.05.08 12:13



Много зависи как е изграден LAN-a. Не можеш да сравняваш примерно Мегалан с някой квартален доставчик. Моят "LAN" (аз не бих го нарекъл LAN) стига до блока по оптика, UTP е само до клиента. Никакви грижи нямам и скоростта си заковава колкото е по ценоразпис. Но има и ланаджии, които гледат с минимални средства да окабелят някое кварталче и да препродават интернет. Ето от такива трябва да се пазим, а авторът на темата вероятно е бил точно на такъв доставчик.
Аз моя "LAN" не си го сменям!





Тема Re: Вечния спор БТК или Ланнови [re: Pyceнeц]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано28.05.08 12:52



Знам, не напразно в първия пост ги наричам някои въздухарки.
Оптиката ми идва от доставчик предоставящ и ЛАН услуги.
А това, че ЮТП е само в блока не гарантира защита от статични заряди - особенно при голям метраж м/у теб и конвертора, протектора не е излишен, няма да фалираш за 40 лева.

Welcome to the real world!




Тема Моля да не подвеждаш хората.нови [re: ToдopoB]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано30.05.08 10:45



АДСЛ и гарантиран интернет са взаимно изключваеми.

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.