Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:53 18.04.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови  
Автор SveTL1OOO ()
Публикувано20.06.08 21:04



Здравейте!
И аз както много хора се хванах на рекламата за евтиния, бърз и качествен интернет, и минах на 12 mb/sec. Проблемът е, че модемът ми не се закача на повече от 7200-7300. От БТК ми обясниха, че проблемът бил в жиците, разстоянието и дрън дрън. Е добре, дори да е така, защо даунлодът ми е 650-700 kb/sec? Стигал съм до 750, но много рядко. Както и да го смятам, това са си 6 mb/sec. Пусках си разни тестове на скоростта към speedtest.net и към други сайтове, и ми излиза, че скоростта ми наистина варира между 6000-6100 kb/sec. Е къде, аджеба е останалият мегабит, който линията ми поддържа? Мислите ли, бе БТК налага допълнително ограничение на скоростта?
Живея в центъра на Сливен, на не повече от километър от БТК, и си мисля, че линията би трябвало да е добра.
Данните от модема ми днес са:

Line Rate 6309 Kbps 963 Kbps
Attainable Line Rate 6324 Kbps 959 Kbps
Noise Margin 12.1 dB 11.9 dB
Line Attenuation 37.0 dB 18.0 dB
Output Power 12.2 dBm 18.6 dBm

От една седмица не мога да се вържа дори и на 7200. Сега даунлоудвам с 640 kb/sec, което по прости сметки е 5100 kb/sec. Е добре де, защо винаги ми се губи около 1 мегабит от връзката?
Забравих да отбележа, че от БТК ми смениха модема и сега съм с от тия, новите.
Има ли други потребители от Сливен, които са се сблъсквали с този проблем?
Нормални ли са стойностите, които ми отчита модемът?
Благодаря предварително на всички отговори!

Powered by Suzuki
Inspired by Nikon

Редактирано от SveTL1OOO на 20.06.08 21:08.



Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: SveTL1OOO]  
Автор DTMF (ветеран)
Публикувано20.06.08 23:43



Доколкото съм чувал ,гарантираната скорост е 3 Мб, останалото зависи от къде теглиш.жиците и т.н.



Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: DTMF]  
Автор тъпия (смотания)
Публикувано21.06.08 06:37



Кой ти я гарантира-мекеретата ли?

хахах



Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: DTMF]  
Автор SveTL1OOO ()
Публикувано21.06.08 07:25



Според обясненията, които получих, БТК не гарантира нищо. Когато са решили да преминават на по-високите скорости са тествали линиите. Ако модемът успее да се закачи над 6000 kb/s приемат поръчката ти за 12 mb/s, а ако не успее - оставаш на "ADSL-Start". Много удобно за тях нали?
Сългасен съм, че може да са им остаряли кабелите и прочее. Но така и не можах да получа отговор защо се връзвам на 7200 kb/s, а свалям с 6000 kb/s (в най-добрия случай).
Не разбирам технически от тези неща, затова се допитвам и до вас, но си мисля, че по някакъв начин БТК ограничава скоростта под тази на линията.
Общо взето, на колкото и да се закача, винаги свалям с 1 mbit/s по-малко.



Powered by Suzuki
Inspired by Nikon


Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: SveTL1OOO]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано21.06.08 09:55



Ще се опитам да го обясня, пък ако не успея другите ще ме поправят и допълнят.

При теб постижимата скорост от ADSL при това състояние на линията е 6309 Kbps в посока "сваляне" (download) и 963 Kbps в посока "качване" (upload).

Теб те интересува преди всичко "свалянето" на информация от Интернет. Канала за "качване" се използва за предаване на твоите заявки към сървърите, от които сваляш информацията. Канала за "качване" се използва също, когато самия ти поддържаш някаква информация върху сървър в Интернет пространството и прехвърляш някаква информация към този сървър.

В текста си на места бъркаш бит (b, bit) с байт (B, byte). Примерче: От една седмица не мога да се вържа дори и на 7200. Сега даунлоудвам с 640 kb/sec, което по прости сметки е 5100 kb/sec.

Възможен отговор на конкретния ти въпрос защо винаги ми се губи около 1 мегабит от връзката може да бъде, че причината е в твоя компютър или в сървъра от който теглиш информацията.

За да намериш коректния отговор може да пробваш да сваляш от твоя ADSL с друг компютър (желателно със забележимо по-добри или по-лоши параметри. Няма голям смисъл да връзваш подобен на твоя компютър - резултатите би следвало да са също подобни.) При този експеримент ще видиш как се влияе скоростта на "свалянето" от параметрите на компютъра.

Другия възможен експеримент е да помолиш някой твой приятел на същата ADSL скорост да свали същия файл от същия сървър. После сравнете резултатите - колко е постижимата скорост според ADSL модема скорост и колко се е получило на практика.

За да добиеш представа за качеството на твоята линия (синьо) ти давам за сравнение данни от друг модем (червено). При тебе затихването на линията е повечко. Може да си погледнеш кабелите и ако са по-дълги да се опиташ да ги скъсиш.


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 6309 Kbps 963 Kbps
Attainable Line Rate 6324 Kbps 959 Kbps
Noise Margin 12.1 dB 11.9 dB
Line Attenuation 37.0 dB 18.0 dB
Output Power 12.2 dBm 18.6 dBm

Това е от твоя модем.


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 12798 Kbps 975 Kbps
Attainable Line Rate 14504 Kbps 1026 Kbps
Noise Margin 12.7 dB 13.1 dB
Line Attenuation 23.5 dB 11.0 dB
Output Power 12.2 dBm 14.7 dBm

А това е от друг модем, на 12 Mbs

Редактирано от нaблюдaвaщ на 21.06.08 10:12.



Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор DTMF (ветеран)
Публикувано21.06.08 11:30



А колко е приемливата граница за добра линия при Noise Margin ?



Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: SveTL1OOO]  
Автор bTk ()
Публикувано21.06.08 11:45



Без да съм специалист ще споделя, че една част от информацията се използва за служебна комуникация между ДСЛАМ и модема на клиента. И предполагам, че този канал е достатъчно голям (1Мбит/сек) за да гарантира безупречната работа на модема



Тема Re: ADSL в Сливен - проблем със скоросттанови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор SveTL1OOO ()
Публикувано21.06.08 13:08



Благодаря за отговора!
Това с битовете и байтовете ми е ясно, може би не съм го обяснил точно. Връзвам се на 7200 килобита/сек., а максималният даунлоуд, който съм постигал, е 750 килобайта/сек., което прави 6000 килобита/сек. Когато се вържа на 6200 килобита даунлоудвам с 640-650 килобита, което се равнява на 5200 килобита, и т.н...
Връзвам се към същия модем и с лаптопа си. И, преди да ме нахокате, че имам безжичен рутер, ще кажа, че и със и без рутера, уайърлес или не, с PC или лаптоп - резултатите са абсолютно едни и същи

. 1 мегабит си се губи. В някакъв форум преди време четох нещо, че в Уиндоус Майкрософт "заделят" част от връзката на ADSL-а за служебна информация, мисля че около 10 процента. Имаше упътване какво да бъзнеш в регистрите и да я намалиш, да речем на 1-2%. Пробвах и това - нищо не става.
В тези статистики, които си ми написал, ми прави впечатление, че Line Attenuation (размиване, заглъхване на линията) се различава доста от моите показатели. Дали това не е една от причините да не мога да се вържа поне на 8-9, ако не на обещаните 12 мегабита?

Powered by Suzuki
Inspired by Nikon


Тема Noise Marginнови [re: DTMF]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано21.06.08 18:33



С уговорката, че не съм специалист в ADSL областа:
- при Noise Margin под 6dB вероятно няма да ти работи ADSL-а
- за стабилна работа трябват поне 9-10 dB
- при Noise Margin над 12 db линията вече е добре
- при Noise Margin над 18 dB е линията е повече от отлична

Доколкото Noise margin е разликата между желания ADSL сигнал и нежелания шум по линията колкото по-голяма е стойността на Noise Margin - толкова по-добре.





Тема Re: Noise Marginнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор SveTL1OOO ()
Публикувано21.06.08 18:58



Значи нещата изглеждат наред.
Би ли трябвало, щом тези стойности са добри, да мога да се вържа на 12 мегабита? Теоретически де...



Powered by Suzuki
Inspired by Nikon



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.