Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:02 21.09.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пазете се от измамници !  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано12.08.06 09:10



Пускам една дискутирана тема наново защото тя е толкова актуална, че дори и лично на мен успяха да се обадят. В момента се разработва Черноморието - основно Бургас, Добрич и Варна, но не пощадени и подстъпите към него - селата около Хасково. Има достатъчно случаи из цяла България, така че никой не е застрахован от подобни измами.

Пускам темата с молба, да се сетите за нея, когато ви позвънят по телефона и започнат разговора с фраза от сорта "Я да видим сега дали ще познаеш кой ти се обажда?".

Искам и да коригирам полицията - вече далеч не се ограничават със суми до 5 хиляди лева. Ако усетят, че някой е склонен да се включи в сделка за по-гляма сума - не се колебаят да му предложат и сделка за 15 (петнадесет) хиляди лева.

Мислете и се пазете !



Източник: varnapool.net

В сектор “Икономическа полиция” на ОДП–Варна, са получени множество сигнали за подготвяни или извършени измами при покупко-продажби на машинни части чрез използване на таксиметрови услуги, съобщиха от пресцентъра на полицията.

Схемата на престъплението е следната. Лицето, извършващо измамата, се свързва с граждани на мобилните им или стационарни телефони. В разговора ги въвежда в заблуждение, представяйки се за далечен роднина или стар познат. Заявява, че участва в много изгодна сделка, и убеждава потърпевшия да му услужи с различна сума – между 2000 и 5000 лв.

Определя място, на което ще пристигне такси, чийто шофьор му е близък приятел. Той щял да достави парите в другия град, в който чакал мнимият роднина или познат.

След постигане на уговорката с потърпевшия, извършителят на престъплението се обажда на диспечер на произволно избрана таксиметрова компания и поръчва такси за мястото на уговорената среща. Разказва, че при шофьора ще дойде човек, който ще му предаде плик с пари, които трябва да достави в Разград, Търново и други градове. Междувременно се информира и какъв ще е автомобилът и номерът му, както и мобилният телефон на шофьора. Инструктира го къде точно трябва да достави плика с парите.

След като получи сумата измамникът изключва телефона, от който се е свързвал с потърпевшия. Когато жертвата се усъмни и открие истинския си роднина или приятел, научава, че такава “сделка” няма.




Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано12.08.06 09:31



Малко линкове по темата:





Русе:



Ако потърсите, ще се ужасите колко много подобни случаи ще откриете.

Пазете се !



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: нaблюдaвaщ]  
Авторyyyyy (Нерегистриран)
Публикувано12.08.06 13:38



И на мен са ми се обаждали с подобно предложение на мобилния телефон.Човека ми каза, че се познаваме, но аз не се сещам кой е и започна да ми предлага да направим сделка с едни машинни части (вече не си спомням какви бяха).Аз трябваше да му ги платя и да ги закарам до накакъв завод в гр.Септември и съм щял да спечеля тройно.Дълго, дълго ме убеждава по телефона (номерът, от който се обаждаше беше скрит), но аз не клъвнах.



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано12.08.06 14:45



По-ужасяващото е, че подобни съшити с бели конци измами продължават да виреят...наистина ли сме толкова кух народ?



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: Cтepн™]  
Автор lvaylo (Master)
Публикувано12.08.06 20:43



Ми не не сме всички кухи, и мен ме убеждаваше един да купя бензинови смесители, които не съществуват......бе какво да ти кажа изнервих го човека с моите въпроси, накрая започна да вика по телефона и тръшна слушалката





Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: yyyyy]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано12.08.06 21:10



Скрит е за простосмъртите.



И това е част от играта. Защото този със скрития номер дава други номера. SIM картите на другите номера след като стане измамата и се вземат парите се изхвърлят. Ама като се има предвид, че става дума за няколко хиляди лева - могат да си позволят да изхвърлят SIM картите барабар с телефоните.



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: lvaylo]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано12.08.06 21:17



Добре де, как стигнахте до бензиновите смесители - припозна ли го за роднина?



Защото в моя случай като взе да ми се сърди, че нямам чак толково много роднини за да не си спомня за него - изобщо не стигнахме до предлагане на каквото и да било. Човека пътуваше към морето, не бързаше за никъде и разговора искрено го забавляваше. Ама аз имах работа и му затворих телефона...



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано13.08.06 09:33



По-скоро много трудно се устоява на изкушението да спечелиш изведнъж много пари. Не знам дали това е само кухотия. Виж, каква новичка думичка измислихме - някак си по-нежно звучи от тъпотия.



Хората които се занимават с тови бизнес не са особенно умни, обикновенно дори не са и много образовани. Но доста добре знаят как да омайват събеседниците си.

Интересното е, че при измамите все повече се увеличават случаите в които самите измамници намекват, че сделката трябва да се пази в абсолютна тайна. Например слагат етикет за цена от 400 (четиристотин) върху китайски боклук от 5 (пет) и открито намекват, че нещото е крадено и начина на придобиването му трябва да се пази в тайна. Ефекта е двоен:
- измамения се чуства гузен и не се оплаква
- начина на измамата остава неизвестен за останалите по-дълго време.

В разглеждания случай вероятно се внушава да не са споделя за сделката за да не я осъществи някой друг.

Не е за подценяване и че самите измамени се срамуват от това, че са били подведени и не споделят много-много преживяното.

За да намалеят измамите за тях трябва да се говори повече. Лошото е, че хората по селата обикновено не се ровят в Интернет. Но пък обикновено имат внуци, които киснат там по цял ден. Задачата на ползващите Интернет да предупредят останалите. Това вероятно няма да пресече бъдещите случаи на подобни измами, но поне значително ще ги намали.

По време на диалога си с мен измамника попита толкова ли много роднини имаш, че не можеш да се сетиш кой съм? Аз ще попитам по по подобен начин - толкова ли много роднини и приятели ли имаме, че да не можем да ги предупредим всичките за този тип измами?

Много ли е наивно? Ами друго не мога да измисля.



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Пeтъp_ (познат ;-))
Публикувано13.08.06 09:58



ами така ще е като има прости и алчни хора, няма лесно и бързо забогатяване изключенията са само влезлите много навътре в игрите на мутрите
но това не става през такива телефонни търговци


това е побългарен вариант на "nigerian scam", използват се слабостите на човешката психика и който се хване - гори



Тема Re: Пазете се от измамници !нови [re: Пeтъp_]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано13.08.06 10:18



Във всяка схема на измама се използват слабостите на човешката психика. Да се промени психиката на човека е трудна и непосилна задача. Но не е редно да се гледа отстрани как хората изгарят поради алчността си. Този тип естествен подбор нещо не ми допада.

Сравнението ти на Българския вариант на измамата с Нигерийската примка е доста добро. Ама там се стигна до човешки жертви. Да чакаме ли и тук да загинат десетина, та тогава да почнем да предупреждаваме? Не мисля, че това е правилната политика. Нигерийската измама е описана в хиляди сайтове (включително на държавни институции) на английски език. Не знам дали има сайт за измамите на Български език.

И като няма официален сайт - нека поне по форумите да ги споменем и да се опитаме да разкажем за тях на хората, които нямат Интернет.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.