Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:08 03.11.25 
Компютри и Интернет
   >> БТК
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Албанският телеком 6 пъти по-скъп от БТКнови  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано01.06.05 10:49



Албанският телеком 6 пъти по-скъп от БТК
Абонат в Тирана струва 500 евро, в София - 82 евро

Най-бедната държава се изтъргува по-добре от нас

Телекомът на най-бедната държава в Европа - Албания, струва 6 пъти повече от БТК. Това стана ясно преди ден, когато турският консорциум между "Тюрк Телеком" и "Чалък енерджи телекомюникейшън груп" спечели търга за 76% от компанията на Тирана. Сделката е за 120 млн. евро. Монополистът "Албтелеком" се продава в комплект с лиценза за третия GSM оператор в Албания. Аналогична бе ситуацията и при продажбата на БТК. Но сделката в Тирана за пореден път доказа, че българският телеком е продаден рекордно евтино. "Албтелеком" е компанията с най-малко абонати на фиксирани телефони в Европа. Те са едва 240 хиляди. За всеки от тях обаче турците плащат по 500 евро. Докато за БТК, която е с 2,8 млн. абонати, бяха дадени жалките 82 евро на клиент.
Съотношението между потенциала на пазарите също не е в полза на Албания. Страната има само 3 милиона население, докато в България е близо 8 милиона. Въпреки това за компанията в Тирана бяха платени повече пари, отколкото за българския монополист. Нещо повече. Купувач на "Албтелеком" е турската компания, която бе кандидат и за БТК. "Тюрк Телеком" има над 25 млн. абонати. Докато нашият телеком бе подарен на дружеството "Вива венчърс", което бе специално създадено за сделката. Нито то, нито фондът "Адвент", който го притежава, е телеком.
Цената за "Албтелеком" е с пъти по-изгодна в сравнение с тази за БТК. Въпреки това опозицията в Албания разкритикува параметрите по сделката. Предложената цена от 120 млн. евро е под реалната, заяви председателят на Демократическата партия Сали Бериша, цитиран от "Утрински вестник".
Сделката в Албания е още едно безспорно доказателство, че платената за БТК цена е смешно ниска. Това вече стана ясно и от продажбите на телекоми в други страни в Източна Европа. През 2001 г. 51% от македонския телеком бяха спазарени за 344 млн. евро. За 27% от компанията в Чехия бяха платени 1,32 млрд. долара през 1995 г. Много успешна приватизация на компанията си реализира и Полша през 2000 г. За 35% от него бяха платени 4,34 млрд. долара. Словакия продаде 51% от своя телеком за 1 млрд. евро.
Виктория Илкова


Както се казва - на спечелилите, честито!



Редактирано от Cтepн™ на 01.06.05 10:54.



Тема Перспективанови [re: Cтepн™]  
Автор Colombino (безработен)
Публикувано01.06.05 11:33



Оптимистите учат английски, песимистите учат китайски, реалистите учат калашников.

Спокойно можеш да замениш 'китайски' с 'албански' и няма да сбъркаш що се отнася до Европа. Докато България скоро и до 6М ще падне, като мнозинството са цигани и старци, Албания има един от най-големите естествени прирасти в света (вероятно най-големият). Населението й е младо и албанско. Тия дето са им купили телекома явно са песимисти.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема !нови [re: Cтepн™]  
АвторMarapeв (инж.) (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 13:08



Човече, ама ти наистина си любопитко! Къде ги вадиш тези истории?!
За цената - ами не си ли чувал за цени на едро и цени на дребно?
Голям телеком - ниска цена на абонат. Малък телеком - ами излиза скъпо, това е!
Поздрав!




Тема Re: Албанският телеком 6 пъти по-скъп от БТКнови [re: Cтepн™]  
Автор Stipe (Bandwagon)
Публикувано01.06.05 13:15



Тази имформация в ущърб на БТК ли би трябвало да е?

Feathers hit the ground
before the weight can leave the air


Тема Не точнонови [re: Stipe]  
Автор Colombino (безработен)
Публикувано01.06.05 13:39



А трябва ли? По-скоро изразява мнението, че БТК е продадена на безценица от правителството. Въпреки това мястото й е тук, а не в Политика.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Re: Не точнонови [re: Colombino]  
Автор Stipe (Bandwagon)
Публикувано01.06.05 14:31



А защо реши, че е на безценица? Защото едната струва Х, а другата ХХ, а имало продадени и за ХХХ ?
За мястото на темата не съм казал нищо.

Feathers hit the ground
before the weight can leave the air


Тема Re: Не точнонови [re: Stipe]  
Автор Colombino (безработен)
Публикувано01.06.05 15:10



В отговор на:

А защо реши, че е на безценица?




А защо реши, че така съм решил?!? Ти попита в ущърб на БТК ли е трябвало да бъде инфото, а аз отговорих, че трябвало да е в ущърб на правителството.

Ако те вълнува моето мнение по въпроса за цената на 6Tk, то е че е продадена за толкова колкото струва. Ако някой е смятал че струва повече да я беше купил за повече. Нещата струват толкова за колкото се търгуват.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Либерал с либерал такъв!нови [re: Colombino]  
АвторKиpe (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 15:45



Тъй де!



Тема Re: !нови [re: Marapeв (инж.)]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано01.06.05 18:24



Цитирах източника от който съм копнал целия текст

Защо тогава чешкия, с повече абонати беше продаден толкова скъпо? А румънския?



Тема В тази връзка... [re: Cтepн™]  
Автор PeterPan^ (стар познайник)
Публикувано01.06.05 18:28



Съвсем случайно забелязах един факт, който много ме изненада.
Като разглеждах финансовите резултати на Cosmote забелязах, че 97% от абонатите на албанския мобилен оператор използват предплатени карти. Та ми хрумна да направя съпоставка на приходите, които правят от един абонат за тези три месеца, уж за да се успокоя, че има и страни с по-лош бизнес климат от нашия. Но ето резултатите:

(България): 3 143 267 абоната, 119,4 млн. € приходи, 37,99 €/абонат;
(България): 1 775 337 абоната, 53,7 млн. € приходи, 30,25 €/абонат;
(Албания): 700 047 абоната, 31,910 млн. € приходи, 45,58 €/абонат;
(Гърция): 4 230 948 абоната, 349,614 млн. € приходи, 82,63 €/абонат;
(Македония): 282 117 абоната, 7,5 млн. € приходи, 26,58 €/абонат.

Не знам как ще ги стигнем американците и европейците, но имам чувството, че и албанският реотан е взел да загрява...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.