Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 20.06.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Много се радвамнови [re: Cтepн™]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано06.12.03 02:09



Добре, съгласен съм, че БТК прибира по-малко пари. Но!!! За поддръжката на твоята линия отиват пари за (примерно аналогова централа) механиците в АТЦ, за градската мрежа, за ток... а като те няма теб, тези разходи се "пестят". Фактически излиза, че БТК прибира по-малко пари "от теб", но и харчи по-малко пари "без теб". Или греша? :)

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Хехехенови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано06.12.03 02:11



ти са на "мушка" ли си ме взел?! :) Вярно, не ми е работа да разбирам от икономика, но човек, ако мисли/чете малко, може и без да е учил да отговори на някои въпроси :) Не казвам с което, че съм отговорил 100% вярно ;) Но и такъв човек май няма в света?!

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема наистина ми е интереснонови [re: KlD]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано06.12.03 09:03



как си направил този свой извод.

Честно казано, и аз се опитах да философствам на икономическа тема, даже четох

на БТК, ама видях че не съм за тази работа и се отказах.

Тук съм да науча и аз нещо, не си нося пушка, та да те взимам на мушка.




Тема Re: Много се радвамнови [re: KlD]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано06.12.03 11:59



Не, не грешиш, точно така е.
Обаче лошото става, когато тези случаи набъбнат, както винаги става с цифровизацията (пример - във Варна, когато БТК обяви цифровизация на даден район, то веднага се появяват 1-2-3 ЛАН мрежички; понякога даже и изпреварват обявите на БТК).
И когато това "пестене" достигне някаква критична маса, то изведнъж се оказва, че се плащат заплати (соц.осигуровки и т.н.) на механиците в АТЦ, които нямат работа; тока, който харча за 5 мин.разговор едва ли е >5% от 10-ината стотинки, така че неплащайки за този ток не се прибира доста по-голямата част от сумата; за градската мрежа, която е с неуплътнен капацитет и поддържането й изисква повече средства, които могат да дойдат само от 2 места - вдигане цените на услугата, които обаче се приближават вече критично близко до тези на мобилните или икономии, т.е. свиване на коланите, т.е. съкращения. А това е кофти, не го желая никому, включително и на хората в БТК. Отделно, че те пък са най-малко виновни за факта, че няколко правителства използват БТК за дойна крава и/или за сбъркания мениджмънт на фирмата, тотално проспал Интернет бума на дребно и съответстващия го пазар.

И в крайна сметка си остава факта, че БТК неизменно губи от всеки загърбил я ИНет-потребител. Все пак не си забравил за "пари-стока(услуга)-пари прим"; всяка фирма иска да увеличи парите в началото(разходите за повече клиенти да кажем условно) за да се увеличи и примата накрая

Така, че няма откъде да вземеш същите пари или пък няма да ги вземаш още дълго - това не е заяждане или кой знае какъв дълбокомислен извод; просто елементарна логика, че парите първо трябва да дойдат и после да ги вземеш. А те идват от клиенти...или от другарчето ти, като го съкратят и пререзпределят заплатата му.

Редактирано от Cтepн™ на 06.12.03 12:10.



Тема Еми...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано06.12.03 12:11



има макро има и микро управление. И в двата си типа има предимства и недостатъци. Разгледах за около 20 минути (през работно време!!!!) отчетите на приходите и разходите... Ето ти резултатите:

1996
Приходи - общо 41 345 053 хил. лв.
Разходи - общо 33 187 107 хил. лв.
Разходи за заплати 5 804 131 хил. лв.

Разлика между Обща Печалба и разход за заплати - Около 7 пъти (Ако не се лъжа, 96 били е било последното увеличение на заплатите за 90-те, Имаше една така големичка инфлация...)
--------------------------
1997
Приходи - общо 388 897 825 хил. лв.
Разходи - общо 304 728 647 хил. лв.
Разходи за заплати 63 135 553 хил. лв.

Разлика между Обща Печалба и разход за заплати - Около 6 пъти
--------------------------
1998
Приходи - общо 563 594 209 хил. лв.
Разходи - общо 432 360 767 хил. лв.
Разходи за заплати 90 975 239

Разлика между Обща Печалба и разход за заплати - Около 6 пъти
--------------------------
1999
Приходи - общо 730 580 304 хил. лв.
Разходи - общо 583 250 389 хил. лв.
Разходи за заплати 109 213 863 хил. лв.

Разлика между Обща Печалба и разход за заплати - Около 6.5 пъти
--------------------------
2001/2000
Общо приходи от дейността 954,526,ххх / 824,945,ххх лв
Общо разходи за дейността 696,126,ххх / 615,276,ххх лв
Разходи за заплати и други възнаграждения 128,091,ххх / 120,550,ххх лв

Разлика между Обща Печалба и разход за заплати - Около 7.5 / 7
--------------------------
2002
Общо приходи от дейността 1 040 699 лв
Общо разходи за дейността 777 536 лв
Разходи за възнаграждения 126 876 лв

Разлика между Обща Печалба и разход за заплати - Около 8 пъти
---------
Та така... аз виждам само, че заплатите спадат спрямо печалбата... (което също може да не е вярно, щото не знам колко е ръста, а и не съм го смятал).


обърни внимание на първата графика (не знам защо ми се наби в очите сама ;) ) и годините. Прави ли ти впечатление, че всяка следваща година печалбата и разходите разтат, само че... в отношение повече от 1:1 (в полза на печалбата)?! :)

Погледни сега графики 3 и 4. Уляля... Делът на БТК е половината от общия дял печалба за Бг?? Ужас... Аз лично не мога да го повярвам... а ти?

Та тия две графики по повод на това, защо държавата се отказва от едно печелившо предприятие?! (Са да не се объркаш, че правя пропаганда да не се продава - аз съм твърдо за да се отдели от държавата!!!)



Имай предвид, че не взимам и много фактори (брой служители, трафика изразходван, продажбите и т.н.). За един пълен анализ (Аз и да искам сигурно няма да мога да го направя, защото това е работа за специалист, а аз не съм) ще ми отнеме доста повече време, от загубените 20 минути :)


П.С. Сега ми кажи ти кой си, какъв си :) Или се притесняваш/срамуваш?

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.

Редактирано от KlD на 06.12.03 12:26.



Тема ...нови [re: Cтepн™]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано06.12.03 12:31



Аз не се опитвам да казвам, че управлението е парвилно. Икономичеки погледнато (това по повод другата тема... да се направя на икономист де ;) ) има краткосрочни печалби има и дългосрочни печалби... явно някой има интерес преди приватизацията да се завиши печалбата на предприятието :) Изкуствено "завишаване" на цената за продажбата, го наречи ако искаш :)

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Re: Еми...нови [re: KlD]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано06.12.03 13:38



---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Погледни сега http://www.telecom.bg/portal/otchet2002/05.htm графики 3 и 4. Уляля... Делът на БТК е половината от общия дял печалба за Бг?? Ужас... Аз лично не мога да го повярвам... а ти?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Стига бе, това пък как го измисли?



Тема Re: Еми...нови [re: KlD]  
Автор1 (Нерегистриран)
Публикувано06.12.03 17:32



има макро има и микро управление
има, ама за тебе и двете са непознати. А и за 20 минути не се разбират.

Съпоставките по години говорят, че компанията увеличава разходите си, увеличава и печалбите си. Оставало и да не го прави при условията на абсолютен и законен монопол при който работеше, а и още работи. А това, че делът на заплатите е все по-намаляващ говори единствено, че синдикатите ви спят.

Таблицата от първия линк, дето ти се е набила в очи казва същото.

Графика 1 от втория линк показва, че през последните 3 години (даже 4, защото и за 2003 ще е подобно) печалбата на БТК е 30-35%, докато страни с реална конкуренция в сферата се движат около нормалната норма 20%. Аз пък се учудвам, че при БТК не е над 50% - все пак като законен монополист тя е поставила на колене всичките си клиенти и може да прави каквото й скимне. Но пък след серията увеличения на цените без реално подобрение на качеството току виж наистина стигнала достойно за Гинес отношение печалба/приходи от 50-60% - увеличаваш цени без да влагаш и без риск клиентите ти да се разбягат.

Поглеждаме и графики 3 и 4 - Уляля... Делът на БТК е половината от общия дял печалба за Бг?? Ужас... Аз лично не мога да го повярвам... а ти? Ами как да го повярвам като мога да чета и познавам цифрите - от графика 3 се вижда, че около 1/2 от БВП се формира от услуги. Вярно, че БТК е един от големите играчи в този сектор, ама защо да приписваме всичко на нея; то и превози, и туризъм и какво ли не са също услуги. От графика 4 пък се вижда съвсем ясно, че на БТК се пада малко над 2% реален дял в БВП; което не е зле, ама чак пък половината...ако това си мислел да изтъкнеш, наблягайки на тези две графики...защото БВП не значи "общата печалба на Бг"



Тема Re: Еми...нови [re: ESPACE]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано06.12.03 20:22



А не!!! Аз нищо не измислям!!! Всичко си е показано на графиката... ако е вярна, излиза, че БТК има половината приходи от държавните предприятия за БГ!!!! Ако не е вярна, тогава защо изобщо ме занимавате с глупости?!?:)

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Re: Еми... [re: 1]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано06.12.03 20:30



Това за макро и микро икономиката имах друго предвид, но не се е разбрало. Както и да е, зарежи... Остави буквално писаното и ми отговори на въпросите?! :) Между впрочем, когато Славински взе и транспорта и съобщенията се говореше много, как БТК била на голяма печалба, а транспорта на голяма загуба... ъъъъ... как така всичко е наред с транспорта в момента?! Аз лично не знам, но имаше разни слухове за преливане на кинтаро... мхм... а дали само в транспорта или и в нечии други джобове и джобченца?! Въх въх въх... Бе не съм икономист, ама... опитвам се да разбирам от туй-онуй.

Вярно, монопола е помогнал много, но факта си е факт, че БТК има много печалба за страната... и защо страната се освобождава с "лека" ръка от една така добре печеливша компания?!

А аз не съм член на синдикатите... а бе фък дъ синдикатите :)

Всъщност фък ол шит! Аз си бачкам и квот си зависи от мен си го правя, ако някой иска да ми каже нещо на въпреки... фък и него :) Да дойде да ме види аз как работя и дали не си гледам работата!!!

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.