Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:28 09.06.24 
Компютри и Интернет
   >> БТК
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: B-ISDNнови [re: пeшka]  
Авторт (Нерегистриран)
Публикувано26.01.03 16:43



Глей сега бате!
Един AddDrop за STM-16 се побира в 22U на 21" шкаф заедно със захранването и сигнализацията. Не питай отде знам!
После! За какво ми трябва да качвам моите 64бк върху IP а след дова IP-то върху ATM? Защо направо да не ги метна на ATM комутатора и да ги предам? Кой е тоя луд дето дава пари за нещо за което няма смисъл? Впрочем има, ако използва канали с ограничена пропускателна способност и се опитава да продава повече трафик от колкото може да поеме! Щото не вярвам някой да предава пълните 64 кб по IP като учеличава излишъка на предаваната информация! Отделно после и АТМ комутатора вдига още тоя излишък! Такова нещо могат да правят само VoIP операторите които определено не предават 64кбитов войс поток по IP. Освен това IP рутера рутира на L3 а АТМ или STM "рутират" ( термина не точен ) на L1, което пределено е доста по-бързо!
Т.е по твоя IMHO измислен в момента метод имаме:
1. Цифровизиране до 64к поток.
2. Пренос до машинката 1 rack която го качва ти IP с излишък.
3. Закъснение в рутера който от ип го енкапсулира в Етернет фрймове с още излишък.
4. В обратен ред до премахване на излишъка.
Нещо не мога да го вържа това. За какво тогава ми е тази междуградска централа когато ще е необходим само един рутер. Нали вече сме на ИП в т.2!

И още нещо! А-law си е чист компресорен закон при които линейно кодирания аналогов сигнал се компресира до 8 бита ( всъщост 7 защото осмия е знаков) - 3 за номер на сегмента и 4 за позиция в сегмента, при което вече имаме нелинейно кодиране. Като работиш във фирма с телекомуникационна насоченост поне да беше прочел малко от ITU или поне основата на цифровата телекомуникационна техника.

бтв: Какъв телефонен апарат използваш, дето успява да кодира гласа ти до 64кб и да го предаде до местната телефонна централка?



Тема Re: B-ISDNнови [re: т]  
Авторпeшka (Нерегистриран)
Публикувано28.01.03 18:59



Сега вече си говорим по-нормално. За add-drop mux е нормално да се обира в 1 шкаф. Аз имам предвид телефонната централа (switch) - това, което прави call setup. Ако не се лъжа БТК използва Ericsson за целта. Те не се побират там.

Това което казваш, че колкото по-нагоре отиваш по нивата, толкова повече излишък се натрупва е вярно. Проблемът е малко по-друг и идва не от техниката. В рамките на един гарантиран монопол, ако аз съм БТК, мога да правя каквото си искам, защото хората нямат алтернатива. Когато споменаваш VoIP оператори сигурно имаш предвид разните ISP-та, които използват Интернет за пренос. Недостатъците ги знаем всички. В този вид те не са и не могат да бъдат истиска конкуренция на БТК за сериозни цели. Нещата се променят при освободен пазар. Има два начина да се вземе пазарен дял - по-ниски цени и повече услуги, а не само разговор от точка А до точка В.

Именно минаването към IP е ключът и към двете. АТМ (между другото е L2, а не L1) наистина е по-ефективен ако носи директно звук, отколкото звук върху IP върху АТМ. Работата е там, че IP може да се търкаля върху всичко, включително SDH, SONET, Ethernet. И тогава нещата стават много по-ефективни. Вярно е че допълнителното кодиране и компресиране добавят закъснение, но всичко остава в рамките на нормалния MOS звук. В крайна сметка, чисто аналоговия сигнал, без цифрово преобразуване, дава най-малко закъснение, но БТК все пак мина към цифрови мрежи...

И нищо не пречи да се предават 64кбит/с по канала, но ако се компресира с G.728 или G.729 нещата не са по-зле.

Що се отнася до въпроса за какво ми е телефонна централа , като си имам рутър отговорът е следния. Рутърът хал-хабер си няма че през него тече телефонен разговор между Пешо и Иван. Той само маршрутизира пакети според IP адреса. Телефонната централа ти трябва за да установи кой адресс е на Пешо и кой на Иван, да установи сесията на по-високо ниво от L3 и да я прекусне, когато някой от тях затвори телефона. Пусни

И няколко уточнения. Приложението на A-law и u-Law се нарича companding. Телефоният ми апарат в къщи е аналогов и си няма и представа от цифрово кодиране. Това го прави местната телефонна централа. В описаният преди сценарий, звукът след това отива във VoIP gateway.

Телефонът в единия от офисите, в които работя е Cisco 7940 си изкарва директно IP, само че u-Law, а не A-law. Той вързан към системата, която споменах в момента.


Ей, колко нещо може да изпише човек...



Тема Re: :)нови [re: пeшka]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано29.01.03 09:30



za towa sichkoto spor niama. Problemyt e, che obryshtash wnimanie na wsichkite takiwa tehnologii izsmukani ot prystite na R&D dept. na proizwoditelite, shtot neznaiat kakwo drugo da naprawiat :)
i ponezhe i haber si niamat kakwo se tyrsi-hop Voice over IP :)) da, ama ne-ima edin nachin za telefonia i toj e prez telephony switches. A kakwo shte swyrzwa teia so called centrali-wse taia /atm & E1s/ Towa e - kolkoto i da ne ima se iska na Cisco neshtata sa taka. tyj che wmesto da citirate knigi i standarti zemete goworete za neshto "nowo" i raboteshto...da rechem IN :)))
ajde-pusnah muhata



Тема Re: :)нови [re: DLCl]  
Авторпeшka (Нерегистриран)
Публикувано29.01.03 14:08



А бе то и книжките на прозводителите трябва да се преглеждат, защото ITU само стандартизира нещата, ама не произвежда комутатори... Между другото Cisco хич ги няма в carrrier class, освен при рутърите. Споменах ги само защото имам такъв телефоен апарат, който можеше със същия успех и да е от друга фирма.



Тема Re: B-ISDNнови [re: пeшka]  
Автор БTK (ГенДир РУД)
Публикувано31.01.03 08:59



Здравейте отново! Малко се бях позагубил...

Винаги съм се чудел, какво точно имате впредвид под термина call setup? Принципно разговора се изгражда от един софтуерен регистър ( когато става дума за вътрешен разговор ) и 7 сигнализация ако външен!
А иначе в мрежата на БТК се използват и Ериксон и Сименс и Тадиран...

Работата е там, че IP може да се търкаля върху всичко, включително SDH, SONET, Ethernet - Това е хитро. Там е работата че и звука може да се търкаля върху всичко!
По принцип VoIP използва 16kbit за говорен канал ( след компресията разбира се ). Т.е. върху 64кбит канал в идеалния случай RTP-то може да прекара 4 ( съмнително ) канала! Реално промушва 3. И ако вземем впредвид ограничените възможности на някой оператори то по-често получавам гласово ( в момента разговора ви не може да бъде осъществен ). Та си напълно прав, че ВоИП не оже да бъде реална конкуренция. Между другото навремето имаше тука един който беше убеден, че тези оператори били отмъкнали голямо парче от международния трафик. Реално според както се казва "сигурен източник" когато не трябва да се споменатват имена, реалния международен трафик през ИП е 2-4% от общия!

Сега! Това за централата е една наистина сериозна тема, която може да ми отнеме поне два дена писане. Но най-общо централата може съвсем спокойно с цел опростяване може да се разглежда като един малко по-сложен рутер. Тя прави същото! Когато Пешо избере номера на Иван още след първата цифвра започва така наречения Би намър аналайзиг - т.е. алализиране на номера на Иван. Ако първата цифра е за локалната централа регистъра в централата засмуква останалите цифри намира свободен пит в комутационното поле до устройството ( не адреса ) към което е привързан номера и готово. Това наподобява работата на един прост мрежови комутатор.
Ако първата цифра не е от локалната централа, се чака цифра за която е известен път. След това регистъра се освобождава, а получените и останалите цифри се предавадат по сигнализацията към другата централа. Това да ти прилича на рутиране? Ми то си е направо такова само дето не е с ИП адрес, а с адрес от друг тип мрежа... Т.е в една обикновенна централа имаме рутиране на L1 ( ако не смятаме физиката на комутационното поле за L1 което е тъпо )
Компадиране или компресия все тая! Резултата е почти един и същ! Верният термин е компандиране наистина 12->8 и 8->13 бита.( Не питайте защо експанда е към 13 че ме мъзи да пиша, но е така наистина! )

Ако имаш претенции се обърни към 'Жалби и Рекламации'


Тема Re: B-ISDNнови [re: БTK]  
Авторпeшka (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 13:23



Здравей. Онзи ден погледнах каква точно компресия използват за ситемата. G.711.

Та пестенето на канала не е причината да се тръгне натам...



Тема Re: e da, ma neнови [re: пeшka]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 16:28



tochno towa e prichinata!
samo da ti kazha



Тема Не и не :-)нови [re: DLCl]  
Авторпeшka (Нерегистриран)
Публикувано03.02.03 17:09



Не е за пестене на канал. G.711 си докарва 64к, при това преди да се качи на IP, което добавя още, така че е нужен дори по-голям канал. Ако идеята беше пестене на канала, щеше да е G.729 или нещо подобно, като при хората с евтините международни карти. Цялата далавера е да се пести от големите разходи, а именно поддръжката и управлението на мрежата. Разбирай системи за поддръжка и управление, лицензи за софтуер, заплати и обучение на хората. Това са над 70% от общите разходи. А ако ти потрябва по-голям канал се пуска още един цвят по оптическия кабел. Оборудването така или иначе е инсталирано.



Тема Re: B-ISDNнови [re: т]  
АвторBoby4 (Нерегистриран)
Публикувано04.02.03 12:12



В изброените градове(а и в други наистина има АТМ комутатори,но те не се ползват за пренос на глас. Минаваш си през стандартния SDH до Полски Тръмбеш.



Тема Re: B-ISDNнови [re: Boby4]  
Авторт (Нерегистриран)
Публикувано05.02.03 08:51



Бах мааму! А за какво се използват тогава?
И защо си мислиш, че твоето ало не минава през АТМ комутатори?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.