Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:59 12.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Baron Bridge  
Автор dnff ()
Публикувано08.05.07 15:26



"1 каро" както винаги СТРАХОТНИ постове. Може ли и на мен малко помощ. В последно време нямам много време да играя бридж и един приятел ми препоръча "Baron Bridge" да си поддържам нивото (колкото и ниско да е то). Наистина много добра игра. В нея освен, че можеш да играеш с компютъра има и нещо много интересно за мен - има стари турнири с всички сесии (поне така предполагам). Ти играеш с истинските карти на тези турнири, а на останалите маси (така предполагам) явно са истинските игри и постигнатите резултати.

Та искам да попитам как да попедиш в тези турнири???? В началните сесии е доста лесно, но постепенно става направо невъзможно (поне за мен) да победиш. Не можеш да напраши топ запис (или поне не винаги). Понякога връщам по 2-3 пъти играта и нищо не става. Въртиш сучиш и пак си на 5-6 място. Понякога така разиграват, че просто не мога да разбера логиката.
Ето най-абсурдното разиграване, което няма да забравя никога (не е от турнир, а от обикновена игра):
Играеш на 6 БК и имаш една сигурана взятка, която трябва да дадеш на противника (мисля беше някакво асо, което още не си отстъпил) и същевременно в друг цвят имаш:
......................................Север (мор)
......................................Д 9 х
Запад................................................................Изток
К х х...................................................................х х х
.......................................Юг
.......................................А В 10 х

За да изкараш шлема не трябва да не даваш взятка в цвета. Ако ти не изкараш малък шлем падаш с 15-16 импа (ако не ме лъже паметта), поради простата причина, че скапания компютър изкарва обявения малък шлем.

Как ще разиграваш? Стандартното разиграване не е ли дама за валето и или десятката. Последвана (в случай, че запад реши да блъфира) от девятката за хикса към ръката. Поне аз така го играх и естествено изпуснах шлема за без едно (компютъра дори и не помисли да пропусне дори и първия път).

По късно когато се върнах към играта и няколко пъти се мъчих да я изкарам без да искам щракнах по погрешка малка от ръката, която беше пропусната и взех с 9. След това играх десятка за дамата, която за голяма моя изненада пак беше пропусната. Само така може да се изкара малкия шлем, но аз много се съмнявам някой човек (дори и начинаещ) да направи такава грешка в защита, още повече, че се играе малък шлем.

Нещо подобно е и на турнирите. Някакви идеи за разиграве и най-вече за защита???
Ако някой иска може да я пробва.

I love this GAME!



Тема Re: Baron Bridgeнови [re: dnff]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано08.05.07 17:07



Благодаря. Радвам се, че с нещо съм полезен.

За Baron Bridge. Не съм ги тествал игрите. Но, е както ти казваш. Играеш с реалните карти, които са били на истински състезания и се сравняваш с другите.


Трудно ми е да коментирам защо не е лесно да се стане първи в по-тежките турнири на Барона. Може би това е целта на този софтуер. Пък вероятно и в реал лайфа е така - на трудните турнири не са става лесно първи.
Както и да. Ще нахвърля разни парчета идеи, може някоя да помогне.

1. Освен безупречна игра е необходимо и малко късмет. В реалния живот това е със сигурност. При Барона, може и да не е от значение.
2. Сигурен ли си, че точно следваш начина на записване в турнира. Имам предвид, дали турнира е на максове, на импове, Патън, board a match. Различният начин на записване изисква различна тактика на анонсиране и разиграване. Без съмнение за да си първи трябва да си перфектен и тук.
3. Все пак Барона е софтуер за обучение. Може би не трябва да отдаваш толкова голямо значение на факта, че първи не се става лесно. Възможно е това да е част от обучението.

За играта която даваш.

..................Q9x
Запад
Kxx.................................xxx

.................AJ10x

Стандартната техника за разиграване на този цвят е 9 от мора и малка от ръка.
Ако това спечели се продължава с Дамата от мора /10 от ръка/, и ако тя спечели, нова от мора с която прибираш целия цвят.
Това разиграване дава възможност да прибереш 4 взятки в цвета, когато Попа е отпред /на импас/ и имаш само 1 достъп до мора.

Ако изиграеш Дамата първо вместо 9, и поставиш 10 от ръка, Попа на Изток ще покрие изиграната на 2ри рунд 9-ка и ако Изток е започнал с К8хх ще загубиш 4ия рунд в цвета.
Ако пък на Дамата от мора дадеш малката от ръка, 9-ката ще трябва да я вземеш с 10 на втори рунд и ще ти е необходимо още 1 достъп до мора за да довършиш импаса в случай, че цвета не е 3-3.

Сега за шлема при който импаса не излиза.

Определено извън контекста на цялата игра играенето на малка към Дамата в мора с цел да вземеш 4 ръце е налудничаво. Но, може би логиката на цялото раздаване позволява да се прецени, че този импас не става и е необходима да се играе блъфово или нещо подобно.

Например, от гледна точка на Запад може да изглежда, че сигуацията е:

..................Q9x
Запад
Kxx.................................Аx

.................J10xхх

където първия път Запад е пуснал с цел декларанта да цели Валето. Но след като се вижда, че Валето не е в Изток, Запад се притеснява да не направи крокодил с второто асо на Изток да речем. Сега го съчиних, въпреки че щом Изток не взима значи няма и асото. Но извън контекста на цялата игра е трудно да предполагам...

или

..................Q9x
Запад
Kxx.................................Jхх

.................А10xх


При този случай първото пускане на Запад е задължително за да остави декларанта да цели Валето. Особено, ако страничното асо още не е минало и Запад не знае за него...



Тема Още нещонови [re: dnff]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 10:53



В Барона, поне този който е даден като мостра в ВВО -то и служи за реклама на иначе платения софтуер Bridge Baron, важи следното правило:

Само ако изиграеш правилно комбинацията или правилно подходиш към генералния план на разиграване, тогава ти излиза играта. В противен случай, компютърът върти картите така, че да попадаш на всички лоши за тебе разпределения или стоене на фигурите, които си могъл да предотвратиш, но не си предвидил в разиграването си. Т.е. ако разиграването ти е лошо, НИКОГА няма да имаш късмета да извадиш. За разлика от играта в реална обстановка, когато понякога и лошите разигравания водят до същия резултат, както и технологично издържаните такива.

Затова си мисля, че ако този шлем е от тези игри, може да е било важно да тръгнеш точно с 9-ката от мора и да изиграеш малка от ръка, а после с Дамата и 10 от ръка. Тогава и импасът ще ти минава. Ако ли не, компютъра прави така, че да загубиш импаса.



Тема Re: Още нещонови [re: 1 kapo]  
Автор dnff ()
Публикувано09.05.07 16:39



Благодаря много за помощта. В турнирите, които аз играя резултата е на максове, като при равен процент се гледат естествено имповете. Точно както в ВВО. За обикновените игри не знаех, че трябва да играеш възможно най-правилно вече няма да занимавам никой с тях само с турнирите.



Каква стратегия се прилага при максове? Аз стигнах до извода, че не трябва да оставяш противника да анонсира, което лично според мен е доста глупаво, а да не говорим, че в реална игра е почти невъзможно. Ако го оставиш да си анонсира тогава стига до игра, която може да изкара и ти си с много лош запис. Това води до много тежки изкривявания при обикновена игра. Какво правя аз за момента, за да мога да постигна някакъв що годе добър резултат анонсирам по няколко пъти, за да ми се изяснят картите на противниците и естествено на партньора, за да разбера какъв е оптималния договор и след това веднага откривам с него или с такъв анонс така че накрая да завърша на оптималния според мен договор. Това е много тъпо защото в обикновена игра в процеса на анонсирането да достигнеш до подходящ договор е доста по-интересно.

Например вчера точно имах ръката (естествено при турнир) при неблагоприятни за мен зони: пики – х, купи – В, х, кари - Д, В, х, х и трефи – А, х, х, х, х, х. Какво ще обявиш на откриващ анонс??? Анонса беше 4 трефи от мен за три зли за без контра като у партньора заварих дама с вале и две малки трефи. Не помня точно какви точки имаше партньора ми, но не много защото ако обявиш нещо по-малко от 4 трефи противниците достигат договор от 3 без коз и ако съдя по другите маси явно излиза, тъй като ти си на атака и не можеш да хванеш поп трефа, който е на течение. Ако пропуснеш да откриеш с 4 трефи, после ако се намесиш достигаш до 4 трефи с контра. Така бях на трето място като имах само - 300 докато другите имаха по -330 и -360. Като макса беше +270, на второ място бяха с + 140. Това за мен доста глупаво, защото в обикновена игра са съмнявам, че може да стане подобна глупост, най-малкото ще получиш такава контра и заедно със зоната ще си поне едно 500 назад.

Някакъв съвет относно играта по турнири???

I love this GAME!

Тема Re: Още нещонови [re: dnff]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано10.05.07 14:50



Виждам, че добре се забавляваш с картите… Това е добре разбира се…


Един от красивите моменти в бриджа е, че нито една игра не се повтаря.

Но се повтарят определени модели, които човек като заучи как да отиграва, ще му се случва по-често да постига добри записи и по-рядко лоши.

Ето защо, като се играе по-често и като се използват такива помагала като Bridge Baron софтуер, човек се научава.

Като използвам израза „в реалната” игра аз имам предвид игра, която е раздадена по случаен начин (от компютер или на ръка) и статистическите вероятности са запазени изцяло. Такава игра може да изиграеш в къщи както с приятели, така и на турнир от махленска или световна величина.
Ясно е, че при така раздадени игри една не малка част от тях са безинтересни игри. Изиграваш и забравяш. Други пък са силно запомнящи се. Те изискват много добра техника на анонсиране или добро разиграване, дефанс, атака и т.н. Без съмнение в обучаващите софтуери намират място игри от втория тип. Те са добри за да се заучат определени правила, които по-късно да бъдат прилагани.
В реалната игра играчът освен всичко трябва да определи за себе си тази игра колко „обикновена” е. И ако не е обикновена, какъв прийом да приложи. Но ако си мислите, че необикновените игри сами си казват, че са необикновени просто се лъжете.
Защото, когато играете игри в които знаете, че има нещо, което трябва да се съобрази, това вече НЕ е истински бридж. Нарушено е основното правило в тази игра. Картите да са раздадени по случаен способ.

Как бих анонсирал ръката x Jx QJxx Axxxxx

Просто пасувам. Откриването 4 трефи не е пожар само ако намериш 4 карти фит в партнера и не те контрират. Ти си го разбрал това след като си изиграл донът за 2ри път. При изиграването му за първи път 4 трефи крие огромният риск при липсата на фит в партнера да спечелиш 3-4 ръце, което си е гугъл (минус 1400-1700 в първа и 1700-2000 във втора зона).
Когато се вземат решения в режим на непълна информация, винаги се прави баланс между потенциалните плюсове и минуси. Тук имаме минус 970 (1400 – 430 от 3БК на противника) сравнително доста вероятен, при потенциален +280 (-150 на 4 трефи при наличието на -430 от 3БК на противника).
-970 срещу +280, при сравнително равновероятен изход за двете събития.Определено 4 трефи откриване е срещу шанса (against the odds)!

За турнирите.
На турнирите на максове има значение само колко записа са по-добри, по слаби или равни с твоя, но НЯМА значение с колко. Но като казваш, че при равни максове се гледат имповете както в ББО определено с това не мога да се съглася и мисля че не е вярно.

За всеки запис по-слаб от твоя /но без значение колко по-слаб с 10 или с 1000 точки/ ти печелиш 2 точки, а за всеки равен на твоя 1 точка. Когато се играе в турнир, която двойка спечели най-много Мач точки печели турнира.
Когато се играе на импове е ЕДИНСТВЕНО важно с КОЛКО се различава твоя запис от противниковия или на противниците. Ако разликата е 0-10 т. не печелиш нищо, ако е 1000 т. печелиш 14 Импа. Ако е над 4000 бридж точки разликата в едно раздаване записваш максимума от 24 Импа. ИМП идва от IMP – International Match Points.

Без съмнение различният запис води до различна стратегия при турнири на Максове и Импове.
Тя обаче не е в това дали оставяш противника да аносира или не, защото се приема за даденост, че и в двата начина на запис ти експлоатираш до максимум този елемнт. Пък и сам знаеш, че и при този елемент има някакъв баланс и неможе до безкрай да се говорят глупости по масата само и само да си декларант. Има контри и от този бизнес се печели много добре.
Разликата идва при оценката, при баланса на плюсовете и минусите от предприемането на определени рискове.
Например:
Имаме следната ръка
AKxx Kxx x AQ10xx

А партнера държи:
Jx QJ109 xxx KJ98

Очевидно договор 5 трефи е почти 100%. Даваме двата червени аса и цакаме 2 пики в мора или 1 пика пък освобождаваме купите. Но 5 трефи ни дава запис +600.

Някои обаче биха играли доста по-рисковия договор 4 купи. Вярно, че фита е 4-3, но мора ще цака кари и ако успеем да изтеглим козовете и реализираме трефите ще запишем 620. Вярно, е че можем да влезнем на 4 купи, ако врага намери цакане в трефи или пък купите са 5-1 навън или дори при 4-2 купи навън може да се влезне на 4 купи.

ОК.
На импове когато разликата между 620 и 600 е 20 т. и оттук 1 имп НЕ си заслужава риска да рискуваме 12 импа (в случай, че 4 купи влизат) срещу БОНУСЪТ от 1 имп ако 4 купи стават.

На максове.
620 печели 2 точки срещу 600. 620 е също толкова повече от 600, колкото и 4000 е повече от 600. Сиреч 620 взима всичко – 2 точки. Сега вече, рискът си заслужава. 620 бие 600 по всички показатели.
На максове добрите са от изключително значение. Оттук дефанса и разиграващия са нащрек във всяка игра и по време на целия турнир. За разлика от тези които играят на импове, понякога като се види, че договорът няма вкарване дефансът лекичко релаксира, като спира да мисли върху раздаването.

Също така се избягват договорите в минор за сметка на БК контрактите, доколкото все пак това е възможно. При максове, често не е необходимо да отиваш на рискови 4 пики, когато и 3 пики за +1 вследствие на отлично разиграване върши почти същата работа като 4 пики точно. На импове това не е така. 4пики ти дава премия за манш и нито едно добро разиграване на 3 пики не може да компенсира това.

Но, за тези неща е по-добре да се прочете някаква литература, защото там е обяснено по систематично и по-обстойно. В библиотека Чупа има доста материали на руски език по въпроса.



Тема Re: Още нещонови [re: 1 kapo]  
Автор dnff ()
Публикувано10.05.07 16:04



За "Чупа" ще погледна. Благодаря много за помощта!!!!!

Повече няма да занивам форума с "Bridge Baron", само една последна игра, която е от турнир от 1986 г. и е от първата сесия, но кой дон не помня.
..............................................Север
..............................................пк. В, 6, 4
..............................................кп. 9, 6, 5, 4, 3
..............................................кр. 10, 5, 2
..............................................тр. 9, 2
Запад.......................................................................................Изток
пк. К, Д, 9, 8.............................................................................пк. А, 10, 7, 5, 2
кп. А, Д, 10...............................................................................кп. В, 8
кр. Д, 8, 6.................................................................................кр. А, К, 7, 4
тр. Д, 10, 7...............................................................................тр. В, 4
................................................Юг (аз)
................................................пк. 3
................................................кп. К, 7, 2
................................................кр. В, 9, 3
................................................тр. А, К, 8, 5, 4, 3
Изток................Юг.....................Запад.....................Север
1 пика...........5 трефи.................пас..........................пас
пас

Колкото пъти връщах наддаването и колкото пъти се опитвах да се намеся все се озоваваха на 4 пики, а аз ако се опитах да ги надпея се озовавах с контра, само така си спестявах контрата. Влезнах без 6 ръце и запис - 600. Макса беше 100 точки. Явно някой е бил желязна защита и много лош декларант.

С тази игра бях на второ място, а всички други почваха от - 660. Сега разбрах каво значат тези 10 точки, за които говориш.

Само държа да подчертая, че с тази ръка при каквато и да е друга ситуация (в реална игра) бих се намерисл с 2 трефи и след мълчанието на партньора да се кротна.
Иначе в "Bridge Baron" има много кофти начин на образуване на ръцете. Винаги играеш поне с 1 фит и това доста улеснява играта. Плюс това според мен компютъра си е компютър и не анонсира на макс. В реалната игара по-често се случва да нямаш фит и тогава според мен си личи кой е майстор.

I love this GAME!

Тема Re: Още нещонови [re: dnff]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано10.05.07 16:52



С тази ръка 2 трефи върху 1 пика от Изток е ОК.

Пар скорът при тази игра е 3БК за 660. Ако се играе 4 пики записът е 650 и е по-малко от 660. Затова експертите на максове ще изиграят 3БК за 660. На импове няма значение 4пики или 3БК. И на двата контракта, ако противника не си обере АК трефи на атака декларанта ще направи 12 ръце.
Ако обаче някой се е пробвал да изиграе шлем и са му прибрали АК трефи записът може да е 100 за Север-Юг.

Определено 5 трефи за -600 ще ти донесе много добър резултат. Но ако те контрират ще ти донесе най-лошият.

На турнири експертите не се стремят към топовете. Те се стремят да правят добри записи колкото се може по-често. Те се и стремят да не допускат ЛОШИ записи. Теоретично за да запишеш топ противника ти трябва да е сбъркал. Когато и двете двойки са изиграли играта в рамките на пар скора записът ти обикновино е между 40-60%.

Обикновено слабите играчи правят множество топове и нули /преобладаващо нули разбира се/ защото играят играта неестествено и резултатът който получават е неестествен, с други думи или много добър за тях или много лош.

Добрите играче "държат" картите се здраво и целта е да не даваш числа, ида правиш нули. Вина ги се намира някой който да ти снесе. Но като това се случи, този бонус не трябва да компенсира твои стари простотии, а да се добави към иначе спретнатия ти до момента резултат от около 53-55%.

Един едносесиен турнир от 24-27 дона се печели с около 60%.
На по-големи състезания сесиите са минимум 2.

Като направиш на двете сесии по 60% винаги се в челото.
Въобще на по дълги турнири всичко над 57% е отлично.



Тема Re: Още нещонови [re: 1 kapo]  
Автор dnff ()
Публикувано16.05.07 15:55



"1 каро" точно така е. Направих тест с 3-4 турнира. Дори и шампионите не направиха повече от 60%. И за нещо друго си прав. Само аматьорите правят някакви свръх топ записи последвани от още по инересни минимум записи (личен опит).



I love this GAME!

Тема Re: Още нещонови [re: dnff]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 16:37



През последните няколко години много често играя в турнири на максове. По интернет разбира се.

Наблюденията ми показват, че ако не си сгрешил в дефанса, въпреки че противникът е анонсирал и разиграл доста добре играта рядко записваш под 33%.
Това не трябва да служи за някакъв специален ориентир, а по скоро да покаже, че и на добрите играчи им случва да записват под 50% когато противникът се е справил добре. Но, 33% не е трагедия защото лесно се компенсира с други по-добри игри. Лошото е, когато се записват резултати под 20%. Те тежат много. Понякога и без да си виновен ти врътват 2-3 такива 15-20% записки и тогава е практически невъзможно да водиш вече битката за челните места. Ето тук се проявява късметът. След два лоши такива записа го минаваме, че не сме имали късмет в тази сесия и очакваме следващата.



Тема 1 лоша игра за 37%нови [re: 1 kapo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 16:58



Седя на Изток и държа:

AKJ2
J
KQJ104
K84

Всички в ЗОНА, раздава Юг.

Юг.........Запад.........Север........Аз

Пас.........Пас...........1 купа........Контра
4 купи....4 пики.......Пас...............Пас
5 купи......Пас............Пас.............Контра
Всички Пас


5 купи с контра влезе без 2 в зона за +500, което ни носи 37%. Проблемът е, че ние имаме +650 на пики. Можехме да обявим 5 пики за 650. Но не е никак лесно. Защото ако влезнем на 5 пики, директно се абонираме за 0%. По-добре да приберим в зоната каквото можем от 5 купи. После видях, че само на нас и на още една двойка противника е обявил 5 купи върху правия контракт 4 пики. Малшанс за нас. Много добра игра на противника. Постави ни дилемата да избираме между контра на 5 купи или да обявим 5 пики. Правилното било да играем на 5 пики, но ние /или аз/ не се справихме. Затова записваме 37% вместо 68% ако бяхме играли на 5 пики за 650.

Ето цялата игра:

........................Q10
........................AK8543
........................A75
........................Q3

987654.............................AKJ2
109...................................J
983...................................KQJ104
A2.....................................K84

........................3
........................Q762
........................62
........................J109765




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.