Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тексаски трансфери  
Авторdir4O (Нерегистриран)
Публикувано18.04.07 15:32



Някой знае ли как се използват "Тексаските трансфери"??? Много ще съм Ви благодарен, ако обясните каква е разликата между обикновенити трансвери след едно безкоз и тексаските. Благодаря предварително



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: dir4O]  
АвторGenady (Нерегистриран)
Публикувано19.04.07 13:10



Доколкото на мен ми е ясно , при Jackoby Transfers ръката на отговарящия е много с по-голям диапазон от стойносто ( НСР или точки ) и започва от 0 т. , а при Texas трябва да имаш ръка за GF . Освен това 4БК след Jackoby TRgansfers е "количественно покачване"( quantitive raise ), a след Texas , e Blackwood . Прави ми впечетление , че в ВВО-то Texas почити не се използва .



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: Genady]  
Авторdir4o (Нерегистриран)
Публикувано19.04.07 16:30



А какво е това "GF" или по-точно "при Texas трябва да имаш ръка за GF". И каква е целта, поради, която се прави Тексаския трансфер. Кога и с каква ръка се прави?



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: dir4o]  
АвторGenady (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 09:50



GF = Game Forcing - Манш Форцинг , но според мен е по-общо понятие .



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: dir4o]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 13:34



Когато играеш и двата трансфера, можеш по-прецизно да си опишеш силата, макар това да не е особено достойнство, понеже без коз е ограничена обява и отговарящият трябва по-скоро да изисква допълнителна информация, отколкото да описва точно ръката си.

Целта може да е да не се даде възможност на противниците да намерят добра жертва - напр.

1NT - 4D дава много по-малка възможност на врага да си намери цвят, на който да защити или да се намеси, за да укаже атака, отколкото
1NT - 2D



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: ochinko]  
Авторdir4O (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 14:40



Значи пак се използват само след 1 БК както обикновените трансфери. И показват ограничена сила, изразяваща желание за маншова игра и без шанс за шлем (например без късини в някой цвят или други допълнителни стойности). Не може ли да се използват и след друга обява например 2 БК? (То след обява в цвят е ясно, че може да се използват.)



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: dir4O]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 15:55



Под "обикновени" имаш предвид Джакоби трансферите, предполагам. Те се използват по същия начин след 2NT, както и след 1NT. Тоест, те не са ограничени отгоре. Иницииращият трансфера може да ги пропасува, а може и да назначи шлем.

Генади ти е отговорил много добре. Секвенцията

1NT - 2D - 2H - 4NT означава покана за шлем в купа или БК, докато
1NT - 4D - 4H - 4NT е Блекуд

Много играчи онлайн и офлайн бъркат стандартното значение на първата секвенция.

Например следната ръка:

xx AKJxx Axx Axx

не се интересува от аса в открилия, просто го уведомява за 5-тата купа и му предлага с максимума си (17 т.) да обяви 6 купи или 6 БК, с минимума (15 т.) да пасува или да поправи на 5 купи, а с 16 точки да прецени колко си харесва ръката и да я преоцени като по-силна или по-слаба.

Ако я направим малко по-силна:

Qx AKJxx Axx Axx

можем да я обявим така:

1NT - 2D - 2H - 5NT, което кани партньора да си избере между 6 купи и 6 БК. Тук той няма право да пасува и с минимална ръка.



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: ochinko]  
Авторdir4O (Нерегистриран)
Публикувано30.04.07 18:12



Благодаря за точното обяснение!

Едно въпросче още може ли?

Ако се приеме, че БК се обявава стандартно (без секове и шикани), тогава Джакоби трансферите се правят с 6 карти в цвета, защото е сигурно, че имаме фит в цвета. Тогава възможно ли е (както в примера) Тексаски трансфер да се прави с 5 карти в цвета, въпреки че е много силна ръка (предвид на това, че партньора ни открива с 1 БК)??? И ако ние имаме 16 точки в ръката (както в примера) тогава какъв е смисълът от трансфера??? Не се ли нарушава смисъла на трансфера - да се свали като мор на масата ръката с по-малкото точки.



Тема Re: Тексаски трансферинови [re: dir4O]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано01.05.07 02:46



Джакоби трансферите се правят и с 5 карти. Но ако да речем, че имаме общо сила за манш, с 5 карти в мажор правим Джакоби трансфер и отиваме на 3 БК, давайки възможност на партньора, открил 1 БК да пасува или да поправи на 4 в мажора. Докато с 6-картов цвят след като партньорът завърши трансфера, направо назначаваме 4 в мажора.

За тексаските трансфери наистина е желателно да сме поне 6-ти, иначе стават бели.

За силата си прав, но и играещите слаб без коз обикновено използват трансфери. Причината, предполагам, е удобството, че имаш форсиращи отговори на 1 БК, което улеснява наддаването.

Между другото Джакоби и тексаските не са единствените трансфери на БК. Съществуват и т. нар. южноафрикански трансфери. Те пак са на 4-то ниво и трефите са за купа, а карите - за пика.

Имаше една много интересна лекция в ВВО за трансферите на една аржентинска звезда - Luis Argerich. Той цитираше три предимства на южноафриканските пред тексаските трансфери:

1. По-малка опасност има партньорът да проспи трансфера и да ни пасува 4 купи.

2. Дава възможност 4 купи и 4 пики да са натурални обяви, в случай че искаме да предпазим от импас при атаката някой свой оньор или просто сме решили, че докато партньорът ухажва някоя блондинка и яде спагети, по-добре ние да сме разиграващи.

3. Губи се възможността да се използва Гербер.

Много експерти смятат Гербер за вредна обява. Той твърди, че няма ръка, с която бихме направили Гербер, която да не може да се обяви по-добре без него, защото никога не става въпрос само за аса.



Тема Re: Тексаски трансфери, от Южна Африканови [re: ochinko]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано01.05.07 17:27



Както очинко каза има и Южноафрикански тансфери, които аз играя и ще споделя моето виждане:

1. След 1БК (слаб или силен) целта на трансфера е силната ръка да бъде декларант и да ПОЕМЕ атаката.

2. Джакоби трансферите се правят с 5+ картов мажор и са неограничени отгоре. Т.е. можем да тръгнем за шлем с трансфер.
1БК - 2кари (трансфер за купи)
2купи - 4 трефи (шлем интерес, автосплинтер в трефи, сек или шикан)
4пики (кю бид) - 6 купи (краен договор)

3. Южноафриканските трансфери са ОГРАНИЧЕНИ отгоре. Т.е. Открилия 1БК знае, че партнера му е слаб и маншът е максимума. Затова, колкото и до харесва ръката си открилия 1БК не продължава да анонсира над манша, както направи с 4 пики в по-горния пример.
1БК-4трефи (трансфер за купи, но по скоро 6+, даже и повече)
4купи

4. Джакоби трансферите се играят и със слаби ръце! Моля да не бъда разбран погрешно!!! Често със 6-ти цвят и слаба ръка се прави трансфер и се пасува след това.

5. С 5-3-3-2 и слаба ръка НЯМА теория дали трябва да се направи трансфер в 5-ия мажор или да се пасува 1БК.
Аз прилагам следното правило, което не казвам, че е теоретично издържано и супер вярно, но на мен ми харесва:
Със слаб цвят НЕ ПРАВЯ трансфер. Щото качвам партнера да играе ниво 2, и при липса на фит, вече сме дали число. 1БК може да се вади, от някой минор да речем, докато нашите 5-2 пики не работят на второ ниво - даваме козови взятки, лесна жертва сме на скъсение в коза.
С по-добър цвят отивам да играя дори с 5-2 в мажора на второ ниво. Така или иначе при 1БК партнера пак ще разчита на взятки от силния 5-2 цвят.
----------------------

Така го играя аз. Но всичко е до уговорка. Добре е да има разлика в силата и разпределението, когато се използват Джакоби и ЮАР тансфери.
Тъй като, когато не сме силни на точки, а имаме добро разпределение е по-добре да се скача веднага на нашето ниво, за да не може противника да си обяви неговите си цветове.
Когато сме силни със шлем идеи, играеме ниско по тревата, противника практически не може да ни попречи, маже само да помогне, ако се мушне в анонса и даде инфо как до разиграем напънатия шлем .... да речеме.

По същата логика играя и откриване 4 купи, 4 пики - 8 картов цвят, максимум 1 асо, бараж.
Но 4 трефи и 4 кари откриване е 4 трефи за купи, а 4 кари за пики. Пак 8 картов цвят, но ръка която би играла шлем, ако намери добра ръка в партнера. Може да съдържа повече от 1 асо.



Тема Re: Тексаски трансфери, от Южна Африканови [re: 1 kapo]  
Авторdir4O (Нерегистриран)
Публикувано02.05.07 14:49



Много добро обяснение. Благодаря, за което. Вече всичко е ясно.

И аз предпочитам като "1 каро" със слаба ръка да правя скок, а със силна да обавявам постепено. Поради същата логика, но това не се разбира много, много. Много често ми се е случвало да играя (в интернет) и да направиш обикновен скок на маншово ниво от рода на:

1 пика (партньор) - пас - пас (аз) - 1 контра (враг)
пас..........................- пас - 4 пики.. - пас
6 пики.....................- пас - пас........- контра

Играта излиза или на 4 пики, или най-много 1 вътре на четири пики, обаче на 6 става ужас. Аз съм с 4-5 точки и поне 5 пики в ръкта. Ами нали ако съм имал сила нямаше да пасувам на анонса на партньора.



Тема Re: Примерът с пикитенови [re: dir4O]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано03.05.07 14:49



Мисля, че разбирам какво искаш да кажеш с примера, който даваш, но също така ми изглежда малко не издържан функционално, ако наистина така се е случило в реалната игра.



Първо е странно, че на контрата от врага последват 2 паса. Ако това е факт, на теб защо ти е да обявяваш 4 пики, когато можеш да пасуваш и партнера ти да играе 1 пика с Х за 10 ръце /+3/ и да запише +460 вместо +420 на 4 пики.

А, пък то вече е абсолютна кретения партнера ти да ходи на 6 пики.

Ако искаш да баражираш врага, трябва да го направиш веднага 1 пика - 3 пики или 1 пика-4 пики.



Тема Re: Примерът с пикитенови [re: 1 kapo]  
Авторdir4O (Нерегистриран)
Публикувано07.05.07 14:42



Прав си, че е неиздържан. Нямах много време да го обмисля. Важното е, че си ме разбрал. А за това дали е 3 или 4 пика зависи от уговорката с партньора - ако открива с 4-ти мажор 3, ако открива с 5-ти мажор - 4. На базата на това, което прочетох за "Закона за тоталните взятки". Не за друго, ами имам основание да се заям БЕЗОПАСНО. Вече ти ще кажеш дали съм го разбрал (закона) или пак съм в грешка.





Тема Re:Законътнови [re: dir4O]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано08.05.07 10:16



Съвсем правилно си го разбрал Законът.
И съвсем правилно отбелязваш, че 3 или 4 пики зависи от уговорката с партнера. Зависи, дали отваряме с 4+ или 5+ в мажораи т.н.
И още нещо. Дори 1 пика-3 пика може да не е баражно. Някои играят покачване до 3 пики да е с 8 лузерна ръка, което вече е поканващо.

Въпросът е в спазването на генералния принцип произтичащ от Закона за Тоталните взятки, че със слаба ръка да се достига БЪРЗО до нивото на безопасност:
С 8 карти фит - ниво 2;
С 9 карти фит - ниво 3;
С 10 карти фит - ниво 4.

Сега обаче обърни внимание.

Вече има излязла книга казваща се: "Как се преборих със Закона за Тоталните Взятки", където се оборва универсалността на Закона за Тоталните Взятки (ЗТВ). Твърди се, че ефекта на този закон, е страничен ефект и случайно съвпадение отколкото следствие от определена причина.

Както и да е, аз се придържам към изводите от ЗТВ, но имам в предвид и идеите, които горната книга проповядва.

А, те са: ЗТВ разглежда двата най-дълги фита в нас и противника. Би трябвало да се разглеждат двойките най-дълги фитове между нас и противника.
Оттук, от значение за тоталния брой взятки в играта са НЕ сумата от двата най-дълги фита, а остатъците по тях в другата ръка.
Знам, че звучи сложно, но нали сме педантични аналитици! С по-прости думи това означава, че ако противника има 9 картов фит и втория фит им е да кажем 7 картов, то важно е остатъка от 4 карти по 9 картовият фит в нашта ръка дали е 2-2, 3-1 или 4-0. Когато е 3-1 или 4-0 в играта има 1 до 2 взятки в повече от сумата на двата най-дълги фита в раздаването.

Оттук: (вече прости неща)

Приемаме, че отваряме с 5+ в мажор

1купа - 4 купи

4 купи се казва с 5 карти в купа със сек или шикан в страни.
4 купи с 5 карти в купи и без сек/шикан може да се окаже скъпо.

Затова:

Кагато ние сме 2 зона, а врага 1-ва, 1 мажор-4мажор се прави само със сек или шикан в страни.

При равни зони може и без сек/шикан, но ще има случаи в които ще даваш 100 или 300, когато врага няма 4 пики. Щото Вие сте с 10 карти фит в купа срещу 8 карти фит в пика общо 18 взятки по линията при законни 9 ръце в пика срещу 9 ръце в купа. Затова без 1 на 4 купи е резонно, но понякога това без едно ще става понякога без 2 заради много балансираността на ръцете и някои аджъстманти дефинирани от ЗТВ.

Вие 1ва зона, врага 2-ра - с 5 карти ВИНАГИ 1маж-4маж без значение от наличието на сек/шикан.

Същата теория е приложима и за 9 картов фит. Винаги имайте в предвид, че със фит и сек в раздаването има повече взятки от сумата на двата най-дълги фита. Така, че избягвайте да водите партнера на 3 ниво само с 4 карти фит, без точки и 2ра срещу 1ва зона. Задоволете се се с 1маж-2маж, или просто пасувайте.



Тема В резюменови [re: 1 kapo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано08.05.07 12:01



Понеже блещих "теории" в предходния постинг пропуснах да назова директно нещата. А именно:

Когато имате фит и сек, нивата гарантирани като безопасни от Закона за Тоталните Взятки са наистина сигурни

2 ниво - 8 карти фит
3 ниво - 9 карти фит
4 ниво - 10 карти фит

Когато няма сек/шикан, тези гаранции са малко по-слаби.
И когато зоната е неблагоприятна трябва да се внимава.

Затова с 5 карти подкрепа без сек/шикан може да се отиде за бараж само на 3 ниво, а не на 4-то.
С 4 карти подкрепа без сек може само проста подкрепа до второ ниво вместо до 3-то
С 3 карти фит без сек може и пас.

Това е теоретичната постанавка по отношение на очакванията за предстоящия изход от играта. Кои точно анонси ще се употребят за да се реализира тази идея е функция на уговорката /системата ви/ с патнера.



Тема Нещо повеченови [re: 1 kapo]  
Автор dnff ()
Публикувано09.05.07 16:35



Мисля, че е безсмислено да питам дали книгата е има на български език.

Затова просто питам как се казава книгата и от кого е? Нещо повече да кажеш за нея "1 каро".

I love this GAME!

Тема Re: Тексаски трансфери, от Южна Африканови [re: 1 kapo]  
АвторGenady (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 11:11



Благодаря на "1 каро" за хубявите лекции. Чудесни са. Учудвам се обаче защо използва термини като "враг" и "аджустмент" , вместо например"опонент" и "корекция". А по темата моето мнение за Джакоби трансферите малко се различава и бих желал да го споделя :

Аз например използвам трансфер с 5-рен мажор и 0 НСР . Основанието ми за това е , че е много малка вероятността да осигуря взятка на БК с такава ръка дори при фит 5-3 в мажора . Докато при Договор 2М в цвета вероятноста да осигуря 3 взятки при фит 5-3 е значителна , а при фит 5-2 резултатът ще е най-малко същията както и при Договор 1БК.



Тема Re: Тексаски трансфери, от Южна Африканови [re: Genady]  
Автор dnff ()
Публикувано16.05.07 16:01



И това, което казваш също не е лишено от логика. Затова БРИДЖ-а е страхотна игра. Всеки си има свой начин на мислене и обявавяне, затова и са толкова различни игрите и анонсите. Аз например не обичам трансферите, колкото и полезни да са те.

I love this GAME!

Редактирано от dnff на 16.05.07 16:02.



Тема Re: Тексаски трансфери, от Южна Африканови [re: Genady]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 21:51



Разбира се винаги е по-продуктивно да се играе на коз, когато дължината е в нулевата ръка. Така ще се правят взятки с оньорите на силната ръка плюс козове от дължината в слабата ръка.

След 1БК 15-17 и нулева ръка отсреща ако въобще нашата линия ще играе определено е по-добре на 5ия цвят на нулевата ръка.

Въпреки това продължавам да твърдя, че няма теория кое е по-добро със слаба ръка - пас на 1БК или трансфер в 5ия цвят.

1. Ако 1БК срещне нулева ръка, тогава противника ще има 23-25 точки. Пас на 1БК с 0 точки може да позволи противника да анонсира и ние да се окажем с лекота в дефанс, което е ОК.

2. Проблемът е голям когато ние сме на 2ро ниво без фит. Ако ние стигнем до 2ро ниво ние почти винаги ще го играем когато сме 5-2 фит и рядко когато сме с 5-3 и никога когато сме 5-4. Това е така защото когато противника е с 23-25 точки той ще ни оставя да играем в мисфит, а когато имаме фит в единия мажор, той обикновено ще има фит в другия мажор и вероятно ще е там тъй като има предимство в оньорните точки 23-25.

3. Ето защо не е рецепта за успех винаги да правим трансфер с нулева ръка след 1БК в 5 картов мажор. Това би могло да става да речем след като получим контра на 1БК.

4. Не искам да ви отклонявам от стандартите ви ако сте свикнали да правите трансфери с 5 картов мажор винаги когато вие е раздаден. След като сте възприели това правило, следвайте го докрай.

Аз само споделих моя опит в трансферите.



Тема Re: слаби трансферинови [re: 1 kapo]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 16:13



Не съм съгласен, че със слаба ръка и пети мажор трябва да оставиш партньора на 1БК.

Ето един пример от вчера. След два паса партньорът открива 1БК. Аз държа

98643
64
875
K63

Ако аз съм отворил 1БК, ще имам 1-5 пики (да, случва ми се и със сек), но най-често 2-4. Само защото може да са 2 не значи, че трябва да се целим в най-неблагоприятния случай. Бриджът е игра на проценти и в дългосрочен план е печелившо да се залага на по-високия процент.

Та с тая ръка и през ум не би ми минало да оставя партньора да се гърчи на 1БК. Рига трефа му дава някакъв достъп до мора, но само един и то несигурен. Тоест, ако я нямаше, още по-категорично щях да направя трансфер.

Един пример нищо не доказва, разбира се, давам го само като илюстрация. Освен това имаше само три маси за сравнение. Трансфер беше направен на три от четирите маси. Партньорът влезе -2, а на другите две маси: -1. На единствената маса, на която договорът беше останал 1БК резултатът беше -3.

А има и друго съображение. Ако левият ни противник е стиснал липсващите точки, много е вероятно да ни контрира. Тогава и да направим трансфер, няма да се отървем без нова контра, а защитниците от една страна са в неизгодно положение, понеже силната ръка в тяхната линия е преди силната в нашата, но пък атаката е от слабата им ръка, което за тях е предимство.

Ако пък има добро разпределение, ще ги оставим да си намерят добра игра, понякога дори манш. Тоест, трансферът ни е от полза и заради баражната си стойност.



Тема Re: слаби трансферинови [re: ochinko]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 17:27



ОК.

Тезата ми е че: с 5-3-3-2 след 1БК не е ясно кое е по-добро трансфер или не. Нищо повече не твърдя.

За ръката, която даваш

98ххх
хх
ххх
Кхх

ами 1БК е по-добре винаги когато партнера ти е отворил 1БК със 5ти минор.

Примерно 1БК е отворил с: Qхх AJ10 Kxx AQxxx.
или Kх AKx KQ10xx Qxx, Jx KJx AQJxx Axх


Аз не случайно повдигнах този въпрос в предходните си постинги ЗА трансфера или НЕ с 5-3-3-2 защото много хора считат че това е норма.
Исках да обърна внимание, че НЕ Е норма. И това е една от "темните дупки" в бриджа както би се изразил един мой стар приятел.
Т.е. няма гаранция, че трансфера с 5-3-3-2 ще ти донесе по-добър скор в лонг ръна, както и че ако НЕ направиш трансфер това ще ти помогне да спечелиш дона.



Тема някои + и -нови [re: 1 kapo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано18.05.07 13:49



Темата ми даде повод да поразмишлявам малко повече по материята, както и да поговоря с някои мои стари приятели по въпроса. По-долу ще нахвърля някои плюсове и минуси, които видях.


1БК (15-17) - 5-3-3-2 ? трансфер или не?

За трансфера

1. Цветният договор ни позволява да спрем чрез цакане опъването на някой дълъг цвят на противника. Това е най-основният плюс за трансфера.
2. Може да намерим фит и също така страничен дубъл при открилия 1БК, което дава възможност да се цака от късия коз и това да резултира в 1 взятка повече от игра на БК.
3. Ако ръката с 5-3-3-2 е много слаба при игра на нейния цвят може да се спечелят 1 до 2 взятки от дължината в коза, което не би се случило при игра на БК заради проблеми с достъпа до тази ръка.


Против трансфера

1. Играе се на второ ниво вместо на първо (т.е. 1 ниво по-високо).
2. При липсата на цакащи стойности от късия коз (в ръката на открилия БК) обикновено няма ресурс за правенето на тази 1 взятка в повече за компенсиране на ниво 2. Оттук и факта, че средните ръце срещу 1БК играят еднакво добре както на 2 в мажор така и на 1БК дори и при 5-3 фит в мажора.
Защото при 1БК е от по-слабо значение фактора, че някой ще ни опъне 5 взятки в някой страничен цвят. Нали играем на 1 ниво - издържаме и 6 ръце да ни опънат стига ние да имаме да вземем 7. Щото нали сценария илюзия - те нямат да ни опънат цвят, но ние вземаме само 6 ръце и останалите си ги даваме... без да ни ги опъват ....От значение за 1 ръка повече при 2 в мажор е основно дали можем да цакаме от късия коз в мора.
3. Много слабите ръце срещу 1БК отивайки да играят на мажора могат да лишат декларанта да кешира първите 7 ръце от високи карти (обикновено дълъг минор) тъй като ще трябва да се справи първо с коза където той определено има проблеми. Защото целта на играта в мажор с нулева ръка е да се постигне ефекта на спечелването на 1 до 2 взятки повече в мажора, който на БК не играе заради липсата на достъп до него в слабата ръка. Ако ръката на очинко
98ххх
хх
ххх
Кхх

дори да намери фит в партнера, то едно 4-1 разпределение в пики в противника, оставя мора само с 1 дължинна взятка в повече отколкото при игра на 1БК, което само покрива разликата между ниво 2 в мажор и ниво 1 на БК.
Разбира се 3-2 е по вероятно и това би донесло 2 взятки в повече, което е ОК.

На практика всички гореизложени фактори не могат да се преценят само на база информацията от откриване 1БК. Ето защо казвам, че няма теория кое е по-добре трансфер или не.



Тема Пропуснах и това:нови [re: 1 kapo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано18.05.07 14:19



Пропуснах да кажа защо съм си избрал правилото да правя трансфер в мажора при 5-3-3-2 когато имам добър мажорен цвят и да не правя трансфер с лош цвят.

Както обясних в предходния постинг 2 в мажор се компенсира главно от взятката от цакане от късия коз в ръката на открилия 1БК.

Когато имам късмета да намеря страничен дубъл за да цакам от късия коз, ако козът ми е слаб противника много лесно осуетява тази възможност като направо ми изтегля коза без дори да губи темпо. И пак съм все едно на без коз само че 1 ниво по-високо.
Ако съм с по-стабилен коз, то поне докато те са длъжни да ми играят 2-3 рунда коз за да не цакам, аз ще имам темпото да освободя някой 4-5 картов страничен цвят и да компенсирам донякъде невъзможността от цакане с правенето на метър в този цвят.

От друга страна обаче, ако трансфера срещне 4 картов фит в ръката открила 1БК това дава такова неимоверно предимство, че няма нищо което да го компенсира. Може да се стигне и до 3 взятки разлика между 2 в мажор и 1БК в полза на цветния договор.



Тема Re: Пак не си прав :)нови [re: 1 kapo]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано19.05.07 11:54



Не е въпросът, че противниците ще опънат някой дълъг цвят, а че ако морът е нулев, ще трябва през цялото време да си подскачаш от ръката. Ето една типично безкозова ръка, и то доста добра:

QJx
Axx
KJxx
AQx

Атакуват ти купа. Какво друго ще вземеш освен двете аса, след като не можеш да слезеш в мора, за да играеш към силата?

Случвало ми се е и с четворен цвят да направя трансфер за пика, ако разпределението ми е 4=1=4=4. Такава ръка, която не предлага нито една взятка от сила, е много вероятно да предостави две цакания от нищото, че и да осигури още 1-2, понеже ще може да играе към силата след цакането и да врътне някой импас.

Не само трансфери се правят с нулева ръка. Стейман също се прави. Идеалното разпределение е 4=4=4=1 или 4=4=5=0. Пак има шанс да нямате фит, ако партньорът е 3=3=2=5, но много по-вероятно е, каквото и да отговори партньорът, да имате поне 4:4 фит.

Друг Стейман се прави с разпределение 5:5 в мажорите или 4 пики с 5 купи. След 1БК - 2трефи, ако партньорът отговори в мажор - пасуваме, а ако отговори 2 кари, казваме 2 купи и той трябва да пасува или да поправи на пика.

Изобщо когато има някакво разпределение трябва да се потърси по-добър договор, така че да можем да се измъкнем в най-лошия случай с 1-2 зли вместо 4-5. Грубо казано, смятам, че с подобна тактика ще записваме по-добър резултат в 75% от игрите, в 20% няма да има значение, а в 5% ще се окаже, че е било по-добре да пасуваме 1БК. И това е възможно най-песимистичната ми оценка.



Виж, ако ръката не е близо до нулева, а има 5-7 точки, много вероятно е да пасувам 1БК с 5332 особено на мачпойнти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.