Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:50 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Конвенции, SAYC, партньор?  
Авторstefan4o (Нерегистриран)
Публикувано14.04.06 22:54



Здравейте отново, скоро не бях писал в този форум
Доста се зарибих да играя в ББО и в момента си търся партньор, понеже този, с който играхме месец и нещо скоро няма да има възможност да играе с мен. С него играхме по системата SAYC, която все още не съм усъвършенствал кой знае колко, но се справям. Постигнахме отлични резултати в последните седмица-две в турнирите и отделно в играта. Та, ако някой от вас има желание да играем заедно на турнирите и през деня да загряваме по малко, моля, да заповяда. Аз съм на ниво - както се изразява партньорът ми - "имаш да учиш малко анонсите" и "перфектно ги разиграваш". Дано не е прозвучало като реклама, но съм може би над средното ниво, мисля... Горе-долу човек от моето ниво на игра би ми дошъл идеално, пък ако чатка малко повече системката - още по-добре, останалото са само договорки между нас.
И имам една молба към по-запознатите от вас. Ако на някой му се занимава и има време, нека ми напише накратко по-използваните конвенции - Стеймън, ДОНТ( против БК на противника ) има и някаква Майкълс, май беше, имаше и една за питане за стопер в определена боя и т.н. Анонси - реанонси, за да ми станат ясни. Просто искам да понауча няколко по-приложими конвенции, които да НИ помагат в анонсирането.
Оставям си ICQ-номера : 336937226, online съм почти винаги
Стефан



Тема Re: Staymanнови [re: stefan4o]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано15.04.06 03:44



Стейман е запитване за мажорна четворка - 2 трефи върху 1БК. Отговорите са:

2 кари - отрича такава
2 купи - 4-на купа, но не отрича и 4-та пика
2 пики - 4-на пика, отрича 4-та купа

Няма други отговори, другото е произвол. За някои 2БК е максимална ръка без мажори, за други е и двата мажора, но това не е SAYC.

Реанонсите на отговарящия без скок не са форсинг. Скок на маншово ниво също не е форсинг. Върху 2 купи 2БК е покана за манш с 4-на пика. 3БК след 2 купи е декларантът да избере пас или 4 пики.

Стеймън може да се направи и с 0 точки, ако да речем разпределението ти е 4=4=4=1 и отговарящият е готов да пасува всеки отговор на открилия, тъй като с подобно разпределение всеки цвят на второ ниво ще е за предпочитане пред 1БК.

Стеймън се прави и с 5-4 в мажорите, но не 5-5 или 6-4. При 6-4 се предпочита изцяло да се пренебрегне четворния цвят и да се направи трансфер за 6-ия. При 5-5 се прави трансфер в единия цвят и после върху отговора се обявява другият.

Ако 1БК бъде контриран, 2 трефи вече не е Стеймън, а натурална обява, но при уговорка може и да си запази смисъла. Ако ли пък 2-те трефи бъдат контрирани, открилият преценява дали да отговори на Стеймъна, да пасува или да реконтрира.

Доста играчи (в това число и аз) комбинират Стеймън със Смолън (Smolen). Той представлява скок в мажор след негативния отговор 2 кари и обещава 5 карти в другия мажор, като се подразбират точно 4 карти в цвета на скока (иначе отговарящият е щял да направи трансфер). Смолън е форсинг до манш и е вид трансфер.

Съществува и Стеймън за минорите, но върху 1БК е само след уговорка, понеже 2 пики по-често ще се изтълкува като трансфер за трефи. Върху откриване 2БК 3 пики обаче следва да е Стеймън за минорите и обикновено се прави с цел намиране на шлем в минор с 4:4 в двете ръце.

Върху 2БК откриване е по-добре да се използва Нимайер отколкото чист Стеймън. Той пак е отговор 3 трефи, но открилият обявява мажор, само ако е 5-ти. 3 кари от открилия показва поне една мажорна 4-ка, докато 3БК отрича такава. Реанонсът на отговарящия върху 3 кари е 3 купи с 4-та пика и 3 пики с 4-та купа, тоест като при Смолън се завъртат, за да се играе отново договорът от силната ръка.



Тема Re: DONTнови [re: stefan4o]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано15.04.06 11:27



Dbl - едноцветна ръка. Обикновено партньорът прави реле 2 трефи, но има право да обяви и собствен цвят, ако смята, че е много добър, както и да пасува с 14+ точки, превръщайки контрата в наказателна. Ясно е, че намесващият се не бива да бъде пределно слаб.

2 трефи/кари/купи - двуцветна ръка съдържаща обявения цвят и някой, по-висок. Ако партньорът на намесващия се няма 3 карти в цвета, се долепя, но трябва да е подготвен партньорът да пасува или да поправи на следващия си цвят, тоест да не стане от трън на глог.

2 пики - натурално, но с по-слаба ръка от контрата, за да не пасува партньорът безнадеждна контра.

Има и допълнително развитие, но не го помня и не ми се преписва от пищова.

Ако цветът на партньора бъде контриран, реконтрата е SOS, пасът показва възможност да се играе там, а нов цвят е натурално и не е форсинг.

Наличието на дълъг цвят не не принуждава да се намесваме. Аз карам по принципа, че след откриване силен 1БК от противника манш не се търси, тъй че със силен цвят предпочитам да пасувам и да играя за вкарване, докато с рехав, който става повече за цакане отколкото за теглене, предпочитам да се намеся.



Тема Re: Michaelsнови [re: stefan4o]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано15.04.06 11:49



Майкълс е намеса с 2 в минор върху натурално откриване 1 в същия минор. Показва наличие на двата мажора. Обикновено мажорите са 5+/5+, по усмотрение става и 5/4, но 4/4 вече следва да се избягва.

Майкълс трябва да се прави или с много силна (4 лузера в зона, 5 - извън зона), или с много слаба ръка - под 10 точки. С междинни ръце по-добре да се обяви пиката, а при нужда после, и купата. Оттук следва, че партньорът на намесващия се никога не кани, само показва предпочитание към цвета. Със слаба ръка намесилият се пасува 2 купи/пики, а със силна - назначава манш.

Майкълс обикновено се комбинира с необичайния БК - скок на БК, но не 3БК. Той показва двата най-ниски необявени цвята, тоест върху мажор показва двата минора, а върху минор показва купа и другия минор. У нас, може би понеже много се играе прецизна трефа, където откриване 1 каро е 1+ кари, 2БК означава минорите, та трябва да се внимава да не стане недоразумение.

Още нещо, което аз играя, но изисква уговорка, за да не се чуди партньорът. Ако противниците са обявили по един цвят, а ние двамата с партньора сме пасували, контрата значи другите два цвята с максимална пасувала ръка - 10-11 точки. Намесата пък в БК (очевидно ненатурална) също показва двата други цвята, но с по-слаба ръка и желателно по-добро разпределение, тоест предпочитам да защитаваме. Идеята е, че всяка контра може да бъде пропасувана (превърната в наказателна) от партньора, а ние не винаги искаме това.

Намеса 3 в цвят след откриване 1 в същия цвят показва желание за 3БК, в случай че партньорът спира цвета на откриването.



Тема Reнови [re: ochinko]  
Авторstefan4o (Нерегистриран)
Публикувано15.04.06 12:12



Мерси много за изчерпателните отговори. Сега ако и партньор се появи от някъде, хич няма да е лошо



Тема Re: Reнови [re: stefan4o]  
Авторochinko (Нерегистриран)
Публикувано15.04.06 17:10



Може да поиграем. Аз имам партньори, но не винаги са там или свободни.

Погледнах ти резултатите от вчера и днес. Скоковете, както след анонс на партньора, така и на врага, и аз ги играя слабо (там, където сте снесли 9 импа със Sashko), но с 6-ти цвят. Със 7-ми щях да кажа 1 пика и да си я повторя няколко пъти, понеже имам AJ9 в цвета все пак.

За необичайния БК съм казал, че е със скок, но 2БК върху 1БК от врага пак е същото, макар и без скок.



Тема Re: Reнови [re: ochinko]  
Авторstefan4o (Нерегистриран)
Публикувано15.04.06 19:00



Пиши ми на ICQ: 336937226, аз съм онлайн винаги. Много ми се играе с някой в ББО




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.