Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Нещо като системанови  
АвторGlammy (Нерегистриран)
Публикувано08.10.05 15:00



Скоро ми направи впчатление нещо като система, но доста опростено. Ето:

Откриване:
*1 трефа - 11-14т, балансирано разпределение (3-3-3-4, 3-3-4-4,.)
*1 каро - 11-14т, преобладаваща оньорна сила + дължина в пика и един минор.
*1 купа - 11-14т, преобладаваща оньорна сила + дължина в купа и един минор.
*1 пика - 11-14т, същото, но за двата мажора.
*1 БК - 15-17т, балансирана карта.
*2 трефи - 18-21т, балансирани карти.
*При 2-ро и 3-то ниво на останалите бои нещата са същите, но с повече точки (т.е. на 2 - 15-18, на 3 - 19-22)

Отговор:
- на 1 трефа:
*1 БК - под 6т.
*същите правила като на откриването за 1-во ниво, но 8-11т.
*същите правила като на откриването за 2-ро ниво, но 11-14т (т.е. общо 22 - 28 в отбора)

- на 1 БК
*пас - под 3т
*същите правила като на откриването за 1-во ниво, но 6-9т.
*същите правила като на откриването за 2-ро ниво, но 10-13т.

- на 1 каро, пика, купа
*2 цвят - в случай на дължината в демонстриран от партньора силен цвят, 6-9т
*3 цвят - в случай на дължината в демонстриран от партньора силен цвят, 10-14т.

По този начин би трябвало след отговора вече да се знае къде има фит (или поне 7 с добри оньори) и колко точки има в отбора. Контракт се назначава:
*от откриващия, в случай че анонса му е бил каро, пика или купа
*от отговарящия, в случай че анонса на откриващия е бил трефа или БК.

При намеса от противника:
- контра, значи че анонса на отговарящия е същия, като на намесващия се.
- следващо ниво - ако анонса на отговарящия е по нисък от този на немесващия се

Тук обаче има "някои" недостатъци:
- имам чувството че доста ситуации не са покрити, и могат да станат недоразумения
- при над 30т няма точно определена схема за обявяване на шлем (може да се добави блекууд, да речем)

Предимството е:
- проста е, и може да свърши работа за "кварталното кафене"

:) :)

Коментари?



Тема Коментирам....нови [re: Glammy]  
Автор abettor (добър)
Публикувано09.10.05 17:18



....че според мен всяка силна обява (над 16 точки, да речем), която започва от второ ниво е отживелица.
Не случайно заради това бяха измислени и безпасовите системи, в които най-силната обява е пас.
Иначе си прав(а) - за кафе става!


ab alio exspectes, alteri quod feceris

Тема Re: Нещо като системанови [re: Glammy]  
Авторtribiri (Нерегистриран)
Публикувано23.10.05 09:58



1Cl - пас - 1 NT - контра, ще има в 20 на сто от раздаванията и в 90 на сто от случаите нещата ще завършват трагично за ползващите тази система. Да не говорим, че колкото по силна ръка имаш, толкова повече пространство следва да си осигуриш, за изразяване на ръката си или за получаване на информация за партньора.
Тия, които играят по тази система или разчитат на някакво "святкане" или просто трябва да си продължат с бридж белота.



Тема Re: Нещо като система [re: Glammy]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано24.10.05 16:09



Коментар:

1. Наличието на каквато и да е система е ПО-ДОБРО от липсата на такава.

2. Откриванията не са лишени от смисъл. Въпреки, че модерният подход е откриването на 2-ро и 3-то ниво да е с под 10-11 точки и дебалансирана ръка /1 или 2 дълги цвята/. Въпреки това, тъй като няма да играеш на световното, не е лошо да се отграничат силните от слабите ръце още в първия анонс, пък било то и да се скача на 2-ро и 3-то ниво.
Например, аз съм играл вариант на прецизна трефа, където откриване 1 каро е 11-15 точки и от 3-3 до 4-4 в мажорите. Това позволяваше много лесно отговарящия с 5 карти в мажора веднага да завладее съответното ниво. Както и да е, тази схема пък си имаше слабости на други места.

Но, все пак! Какво се разбира под дължина в пика? при откриване "*1 каро - 11-14т, преобладаваща оньорна сила + дължина в пика и един минор."
5 карти в пика или 4? Това е жизнено важно за по-нататъшното развитие на анонса и поведението на ОТГОВАРЯЩИЯ.


3. Отговорите, обаче са ТРАГЕДИЯ и не съответстват на бриджовата логика. А, може и да не съм ги разбрал добре. Във всеки случай правилата на ОТГОВАРЯЩИЯ не може да са същите, както при откриване.

Разбира се аз не съм в състояние да изложа цялата бриджова логика в един постинг. Няма кой да ме чете, пък си има и книги за това. Но ще нахвърлям най-фрапиращите нарушения на бридж логиката.

А. Отговори на първо ниво. Когато откриващия има ръка 11-14 точки, отговарящия ОТГОВАРЯ със 7+ точки. И то 1 в цвят. За отговор 1БК отговарящият трябва да има поне 8 добри точки. По-добре 9. Защото, при 11-12 в ръката на открилия ще трябва да играе 1БК с 20т, което предполага, че е между -1 и +1, - което е приемливо.

Б. След откриване 1БК светът прилага почти една и съща схема, която е много функционална. Ще ти я разкажа по-долу:
1БК - 15-17 т.----?
----------------------ПАС - 0-6 балансирани т.
----------------------2 трефи /Стейман/ - питане открилия за 4 картов мажор.
----------------------2 кари - трансфер за купи. Имаш 5+ карти в купа.
----------------------2 купи - трансфер за пики. Имаш 5+ пики
----------------------2 пики - трансфер за минорите - това е по-сложно, засега го пропусни
----------------------2 БК - покана за 3БК - т.е. имаш 8-9 балансирани точки.

1БК - 2 трефи
?
2 кари - нямам 4 карти нито в купа, нито в пика
2 купи - имам 4 карти в купа. НЕ ОТРИЧАМ 4 в пика.
2 пики - имам 4 в пика, но НЯМАМ 4 карти в купа /иначе щях да обявя 2 купи първо/

Запомни само тези отговори. Те са най-често срещаните. Има още, но те са въпрос на специална уговорка м/у партньорите.

1БК - 2 кари
?
2 купи е задължително - дори и с 2 карти в цвета. Партниора пасува ако е слаб или продължава с 2БК /например/ канейки те за манш в БК или на купи. Или директно обявява 3БК, като открилия с 1БК избира по-добрия манш на 3БК /ако е с 2-3 карти в купа/ или 4 купи ако е с 3-4 карти в купа.

3 купи - 4 карти в купа и 17 т. Партнера пасува, ако е минимален или отива на 4 купи.

1БК - 2 купи
?
2пики - и с 2 карти в пика. Същата логика, както по-горе.

3 пики - 4 карти в пика и 17 т. Същата логика, както по-горе
----------------------------------------------------------------------------------------

Въпреки всичко си мисля, че страшно ще си опростите живота, ако откривате 1 купа и 1 пика с 11-14 точки и 5+ в цвета. 1 трефа и 1 каро да останат за балансираните ръце 11-14 точки. Като можете да направите разделението, че 1 каро е с по-добри кари, а 1 трефа е с по-добри трефи.
Използвай 2БК за 19-21 балансирани вместо 2 трефи.
Нека 2 трефи, 2 кари, 2 купи, 2 пики да е със 5+ съответния цвят и 15-18 точки, а
3 трефи, кари, купи и пики за 5+ карти в цвета и 19+ точки. Много по-лесно ще ги помниш.
Партниора, като ти знае цвета, просто покачва, като е слаб, или обявява манш като е силен. Със междинни ръце КАНИ за манш.
Това последното е много лесно да се каже, но, не е толкава лесно на практика. За целта се измислят всевъзможни конвенциийки с цел да се решат тези въпроси.

Постингът ми стана роман!!!...........Сори за което.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.