Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:05 13.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано06.12.05 18:42



ОК. За броенето на лузерите е лесно броиш само до 3-тата карта и готово. Но какви са тези 2.5 лузера? Не са ли само кръгли числа? В смисъл или 2, или 3. Когато не ти достигат 3-4 лузера за шлем е лесно, но когато каската виси на косъм как да се смятат? Понякога с 2 лузера ще излезе, а с 3 - не. Тогава тези 2.5 лузера как ще се броят за 2 или 3??? Защото ако трява да се ползват много методи на един път не съществува ли вероятност единия начин да изяде нивата на другите. Например, ако чрез лузерите изчислиш, че ще ти излезе каска и се озовеш на 5 кари как ще провериш дали не ти липсват 2 аса??? За мен понеже съм си аматьорче е лесно - веднага обявавам каската и въобще не ми пука дали няма да излезе. (Ами ако по някакъв късмет вземе, че излезе ) В такъв случай как се разбират професионалистите? Едвали и за тях е толкова лесно.

Може ли да те попитам нещо. Инсталирах си софтуера за ВВО и мога да играя. Но не разбрах как се пишат имповете. Може ли да ми поясиш, защото когато играем ние ползваме обикновенна импова таблица и едните са на +, а другите на -. И веднага разбираш кой е побил или с колко води. Но в ВВО нещо не мога да схвана как се пишт и защо дори и по време на играта точките ти се променят.

А като стана въпрос за ВВО как мога да гледам състезания. Защото нещо не мога да се оправа със този скапан английски.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано07.12.05 13:35



За лузерите, точките и броенето:

За да се оправят в хаоса от най-разнообразни разпределения и безброй възможни комбинации на картите, хората измислят някакъв начин за ОЦЕНКА на ръката.

НАЙ-ПОПУЛЯРНИЯТ метод е този на Милтън Уърк - където на Асото се присъждат 4 т., на Попа - 3, на Дамата - 2 и на Валето -1.

За да има откриване се искат 12 т. За да има коректен манш се искат 26 т. в двете ръце, за малък шлем - 33, за голям шлем 37-38. Или средно 3 оньорни точки за 1 взятка.

Веднага някой ще ми си изсмее и ще ми каже, че ако имам добри фитове, секове и шикани за манш биха ми стигнали далеч по-малко от 26 т. - например 21. За шлем 27 и т.н.
ТОЧНО ТАКА Е!

Оказва се, че този метод за оценка на Милтън Уърк дава доста добри резултати при сравнително балансираните ръце. И другото му голямо достойнство е, че е МНОГО ЛЕСЕН ЗА ЗАПОМНЯНЕ И ПРИЛОЖЕНИЕ. Ето защо цял свят се осланя на него. Залегнал е в основите на почти всички системи.

Освен този метод има още доста други методи за оценка на ръцете.
Например т.нар. ZAR point. Където Т=Оньорни т.+контроли+(сумата на 2-та най-дълги цвята)+(разликата м/у най-дългия и най-късия цвят).

Пример: ръката АДххх Кх ДВхх хх има 27 ZAR points.
27 ZAR points = 12 он.т. + 3 контрола (Асо=2, Поп.=1) + 9 (5пики+4кари) + 3 (5 пики-2трефи)

Ръката АДххх Кх ДВххх х пък има 29 ZAR points
29 ZAR points = 12 он.т. + 3 контрола (Асо=2, Поп.=1) + 10 (5пики+5кари) + 4 (5 пики-1трефа)

Без съмнение втората ръка има по-голяма игрална сила.
При този метод за да отворим трябва да имаме 26 т. в едната ръка. За манш се искат 52 т. в комбинираните ръце. З ашлем 62 т. в двете ръце или средно 5 ZAR points за 1 взятка.
Този метод е по-сложен. Но той- включва в оценката си оньорните точки, наличието на контроли (Аса или Попове) и дебалансираността на ръката. Т.е. всичките фактори, които оказват влияние върху продуктивността на ръцете да печелят взятки.

ЛУЗЕРИТЕ: Това е също метод. Но той е съпътстващ метод, защото той сам по себе си не може да се прилага. Той е в синхрон с Милтън Уърк точките, както и с отчитане на дебалансираността на ръката и наличието на фитове. Както бях отбелязал при силно балансирани ръце лузер теорията не помага много, защото методът на Милтън Уърк работи перфектно и осланяйки се само на него ще получим добри резултати.
При силно разбалансираните ръце и наличието на ДОБЪР 9 картов фит лузер теорията ДОПЪЛВА методът на Уърк. Защото вече, ще можем да правим много взятки с МАЛКО оньорни точки. Но колко взятки? Методът изброяване на оньорните точки вече не дава задоволителни резултати. Лузер теорията е нещото, което помага да се ОЦЕНИ къде може да е играта.

Питаш защо 2,5 лузера.... ами никой не е казал, че ОЦЕНКАТА в лузери трябва да използва само целите числа....

Имаш ръка: Аххх Дххх Дхх КВ 12т., лузери 2 пика+2,5 купа+2,5 каро+1 трефа=8. С 8 лузерна ръка не се открива. Затова казваш пас.
Ако беше броил Дхх като два лузера, щеше да имаш 7 лузера и тагава с 12 т. трябва да откриеш.
За същата ръка по ZAR точки имаш 25 ZAR =12 он. т. + 3 контр. + 8 /пики+купи/+2/пики-трефи/.
Една Зар точка не стига за тази ръка тя да бъде откриваща.

По принцип това е често срещано при ръцете с 12 он. точки. Някои ръце не са откриващи. Често изискване при класическите системи е с 11 он. т. да имаш 2,5 бързи взятки за да откриеш, за ръце с 12 он.т 2,0 бързи взятки. За 13 т. няма изискване за наличие на бързи взятки. / Асо=1 бърза взятка, Поп - 0,5/

Имаше един бай Тасо. Той беше създал една система наречена АПАТА. Там Асата се брояха за 6 т. Според неговите и на съмишлениците му виждания на асата се придаваше изключителна роля. Те казваха - Дамите и валетат нямат никакво значение за играта бридж!
Дори и да са отишли малко по-далече в разбиранията си за ролята на асата респективно контролите (Асата и поповете), идеите им не са лишени от смисъл! Даже напротив!

Всичко това е да покажа, че съществуват различни методи за оценка на игралната способност на ръката. Всеки метод има среда където действа добре и там където е по-слаб.
Трите фактора, които определят как да класифицираме игралната сила на ръката са: Оньорни точки, Контроли, разпределение. Понататък в процеса на анонсиране ако противниците вземат участие в анонса се правят допълнителни преоценки - тип location. Разположението на твоите фигури може да е благоприятно или не в зависимост от получената информация от противника. Спомни си твоята шлем ръка, където от лява на теб се бяха намесили с 1 пика. Веднага направихме извода, че импасите ще ни вървят. Ако намесата беше след тебе, тогава нещата ставаха други. За голям шлем, щяха да са ти нужни двата минорни попа в ръката на партнера.

Експертите ги знаят тези неща и те постоянно преоценяват картата си за да могат да достигат малоточкови маншове и шлемове и да избягват отиването на неставащи манш или шлем с много точки.
Също така експертите знаят и разни трикове, кога с малко точки става манш. Например когато един от противниците е силен /13-16т./ , а партьорът му нулев. Тогава се получава т.нар. сандвичова позиция и манш излила с 22-24 т. равномерно разпределени в наште ръце. Защото силния е приклещен - импасите знаем на къде да ги въртим и когато той вземе ръка обикновено "подскача".

Всеки експерт си им "технология" по която действа. Като доста често всеки подход различен от неговия му се струва силно ПОГРЕШЕН. Затова не се опитвай да учиш някого, че ето така стават нещата. Няма да помогне много.... Единственото нещо, което може да направиш е да попишеш тук във форума...

Тъй като това са методи за оценка, естествено че дори и на експертите им се случва да достигнат договори които не са най-доброто... Както и да обявят някоя изключителна глупост.
Още повече, че при анонсирането не може винаги да се знае как са разпределени картите в противниковите ръце.

Аз например си виждам точките и се преброявам лузерите. ZAR точки отброявам, само ако се съмнявам дали ръката има откриване или не. Т.е. при много силно разбалансираните ръце и малко точки.

Анонсирам съобразно уговорената система и когато се стигне до момент в който трябва да се вземе някакво решение, а въобще не е ясно какво е то... прехвърлям в главата си още веднъж цялото анонсиране, пускам в действие разни дребни правилца, които съм научил през годините и най-накрая вземам някакво решение! Не винаги правилното разбира се.

За ББО-то.

Как се пишат имповете. И аз незнам точно. Но те са функция на записите на останалите играчи с тези карти. Тъй като и други играят играта след като ти си я изиграл, то твоят резултат постоянно варира. Ако играеш в основния бридж клуб. Ако играеш отборен турнир там вече е класиката. Разликата между резултата постигнат от вашия отбор и този постигнат от противниковия се превръща в импо-ве и това е.

За състезанията в ББО. То сега няма. Но като има трябва като влезеш нормално да отидеш на Bridge Explore. Това е един голям правоъгълник. После следваш какво ти казва сървъра. Имаш още няколко кликвания. Трябва да отидеш Vugraph Teatre. Като има мачове, там има хора много хора. Кликваш и почваш да гледаш.
Като цяло не съм много фен на ББО-то. Но понякога ходя.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано07.12.05 17:01



По принцип, аз съм стигнал до извода, че ако имаш фит (да не говорим за два) манш почти винаги излиза с 21-23 точки. Малка каска излиза (но трябва да си доста разбалансиран - със някое секче, шиканче) с 26-29 точки, а голям досега само 2 пъти съм изкарвал когато е бил обявен, така че за голям още нямам опит. Но при всички случай трябва да имаш късмет. Например играеш малък шлем и се колебаеш между да импаса. Кой да въртиш? Ако познаеш голям шлем излиза, ако не поне 2-3 влизаш. Казвам трябва да познаваш, защото обикновено когато играеш за шлем противниците освен "пас", друг анонс нямат.

Само когато има някакво скапано разпределение, само тогава е по-добре да не се обаждаш. Ако играеш на 3 ниво за едно влизаш, ако играеш на 2 ниво - пак за едно влизаш, ако играеш на 1 ниво - пак за едно влизаш, ако противниците играят - същата работа - пак няма игра, която да излезе. Тогава започва великото лъгане - кой ще играе на по-ниско ниво и кой ще набута другия да играе, кой ще се откаже от наддаването първи. Тогава си личат майсторите и това е за мен красотата на играта БРИДЖ. Моя личен рекорд е една 20 игри никой да не направи манш (не да не изкара игра, а да няма манш). Просто го нямаше в нито една игра. Въртиш сучиш няма и няма.

На теб какво по-точно не ти харесва във ВВО? Вярно е, че докато си намериш маса може да забравиш за какво си влезнал, но като не можеш да събереш още 3 на една маса... Друг избор нямаш. Освен сам да си играеш карти. Не, че не съм го правил. Знаеш ли кое е най-хубавото - винаги печелиш.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано08.12.05 09:44



Това което намирам за недостатък в ББО-то е, че има хиляди играчи и се губи персоналността. Поради това, има голямо текучество на масата на която играеш. Не му харесва нещо на твоя парньор и той си тръгва. И без това нито те познава, нито ще те срещне втори пъг някога, та да има някакви морални задължения да се държи културно на масата. Същото важи и за противниците - запишат лош резултат и се разотидат. Чакаш нови... губиш време... отврат.
Повечето играчи говорят само техния си роден език. Това не допринася за създаване на запознанства и приятно присъствие на масата... Е все такива едни.
Но 100 пъти по-добре там отколкото сам в къщи!

Е, може и аз да не знам къде да отида. Знам, че много българи играят там. Но доста рядко срещам българи там. Сигурно не съм където трябва. Виждам, че има доста турнири, които се администрират от българи и вероятно повечето от участниците са българи. Те са платени. Мисля, че 1 щ.д. Но не съм прочел, как точно става плащането. Имам кредитна карта. Вероятно има определено място, където трябва да отида в сайта и да си платя. Ако някой знае повече детайли по въпроса нека ме упъти. Ще му бъда благодарен.

Абе, целият въпрос е, че не подхождам много сериозно към ББО-то и оттам произтичат и всички тези проблемчета.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
Автор fogas (непознат )
Публикувано08.12.05 11:57



Има много българи в ББО ;)
Имаше един турнир всяка вечер от 22.30, който си беше само за българи и се събирахме 16-30 маси всяка вечер. Там се запознавахме и после като влезеш все има 5-6 човека вътре. (между другото- като си в основната страница на ББО, с никовете, може да се избере опция и да отсееш само тези с бг-флаг- мисля, че беше с бутонче в дясно някъде)
За съжаление има и постоянни разправии и сега турнира го спряха, но очакваме да почне пак.

А колкото до това, че постоянно някой недоволен става и друг идва, пак е по-добре от това, някой да стане и да останете трима в кръчмето да играете 3-5-8, нали ;)))

1каро, ти с какъв ник се подвизаваш там? Не помня да съм те засичал с този...

аз съм fogas


Ааа и за платените турнири- аз също още не съм си заредил $, но някои приятели го направиха и казаха, че е достатъчно да се свържеш с някой от организаторите на платените Sky-турнири (те са българи също) и те ще ти кажат как и къде да преведеш парички.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: fogas]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано08.12.05 14:04



Благодаря fogas.

Да, трябва да се обадя на някой, който се занимава с организацията на тези турнири и да разбера, как се плаща. Мисля, че Валентин Ковачев отговаря за българското участие в сайта на ББО. Той трябва да е в течение.

За ник-а ми в ББО-то
Нека за сега съм само 1 каро. Ако те видя в ББО-то ще ти се обадя fogas.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
Автор VeroМодератор ()
Публикувано08.12.05 14:19



За платените турнири- от Бг организаторите търси DART VADER или THE MATRIX (може и да е THE_MATRIX, не съм сигурна); или DOUBLE 5. Те ще ти обяснят как става това с плащането. Мисля,че Вальо не се занимава с ББО турнири. Доколкото аз знам, с кредитна карта можеш да си закупиш ББО-долари, с които пък можеш да участваш по турнирите; впоследствие ако печелиш платени турнири, наградния фонд ти се трупа като капитал в ББО долари



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Vero]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано08.12.05 15:17



Благодаря Vero.

Да, вероятно такъв ще е случаят - купуваш си ББО долари и с тях участваш в турнирите. Те и наградните фондове са обявени в ББО долари.

Ще "говоря" в нета с някой от никовете, които ми даде. Благодаря!





Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано12.12.05 10:10



Няма място в интернет, в което да не можеш да влезеш и излезеш когато поискаш. Това му е най-големия недостатък на интернета. Никой не може да те задължи да останеш докато завърши играта. А според мен ВВО има един недостатък пред yahoo. Това, че мясите, които са свободни не са в началото, а са разпръснати навсякъде. Ако си отворил последната маса нямаш шанс някой да седне на нея. Иначе хубавото на ВВО е, че се пише в импове. Всяко нещо си има и хубави и лоши стани. Нищо не е само лошо или хубаво.

Може ли да те попитам нещо? Какво е овъркол. Напоследък често ми се случва да го чувам, а не знам какво значи.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано12.12.05 11:57



overcall - така му викат английско говорящите. На български е преоткриване.

1 купа от врага - 1 пика от теб. 1пика е овъркол. Известно е, че преоткриванията се правят и с подоткриващи ръце. Затова те си имат това найменование- овъркол.

ББО-то е на светлинни години пред яхуто.
Но има сайтове, където ти си известен кой си. И лошото ти поведение се ковентира сред останалите участници и си създаваш лошо име. Като на село. ББО-то е като да си в огромен град без правила за коректно държане. Само най-най- грубите прояви се санкционират от управата на сайта. Но ти си откриваш нов ник и си готов....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.