Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:03 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Синя или Прецизна трефа  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано24.10.05 15:34



Коя система е по-добра според вас "Синя трефа" или "Прецизна трефа". Досега съм чувал много добри отзиви и за едната и за другата система, но никога не съм чувал да ги сравняват с всичките им предимства и недостатъци. Според моето скромно мнение "Прецизна трефа" е подобрена и допълнена "Синя трефа". Но книгата "Сина трефа" завършва с това, че системата не е съвършенна, но тъкмо тук според авторите се крие и предимството й, защото както са казали старите хора "много хубаво, не е на хубаво". ???



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано24.10.05 16:49



Синя или Прецизна?

Дори и световните шампионати по бридж не могат категорично да кажат, че в света съществува система, която е по-добра от останалите.

Да не говорим за нивото - махленското кафене или приятелския кръг, където шльопаме за удоволствие.

Значи, на нашето ниво е от първостепенно значение ДА СИ НАУЧИМ системата по-добре от другите. Това носи такова огромно предимство, че факторът по-добра или по-лоша система е с нулево тегло.

Но, тъй като стана дума за системи, да си кажа приказката:

Синя трефа е системата използвана през 60те години от италианския тим. През тези години, те са номер 1 в света. Характерно за синя трефа е, откриването със 4-ни цветове включително 4-ни мажори. Това е класиката за онова време. Англичаните играят /и днес още/ техния ACOL, където се отваря с 4-ни мажори. Новостта при Синя трефа е, че въвежда откриването 1 трефа за силните ръце. Известен е фактът, че системите откриващи 1 в цвят с 11-19 точки трябват да решават трудния проблем с реанонса на откриващия, който трябва да дефинира ръката си в кой диапазон е 11-15 или 16-19. Разбира се, ако противника не се меси, схемите са ясни, но при компетитивно анонсиране често възникват проблеми.

Анонсът 1 трефа /17+/, който още с откриването дефинира диапазона на открилия е РЕВОЛЮЦИОНЕН!

Американците, които налагат своя стил в анонсирането са известни с предпочитанията си към откриване с 5+ карти в мажор и силен 1БК / 15-17/.
За разлика от англичаните - 4 карти в мажор и слаб 1БК /12-14/.

В началото но 70те /или в края на 60те, не е толкова важно/ Алън Тръскот предлага на обществеността Прецизна трефа. Смея да кажа, че той просто поамериканява /прави я в американски стил/ системата на италианците, като запазва РЕВОЛЮЦИОННОТО 1 трефа откриване за 16+ точки и въвежда откриването с петорен мажор и 1БК 15-17 т. Затова откриване 1 каро става "обиращ" анонс за слабите балансирани ръце 11-15 без 5 карти в мажор.

Играещите Синя трефа си спомнят, че 1БК по системата е 13-16 точки. В Прецизна е 15-17 т.
Друго характерно за Синя, е че се открива с 4 карти в мажор и се използва френския стил на "канапе" - първо се обявява по-високия по ранг цвят, дори и 4 картов и после по-ниския поранг цвят дори и по-дълъг от първия.
В Прецизна преобладава повече американския стил.

Но, опитът ми показва, че независимо каква базова система се играе, то тя се допълва с конвенции характерни за региона. Ако вземете една Прецизна, която се играе в щатите, просто няма да я познаете /само откриванията ще са близки/. Българските варианти на прецизна пък са характерни само за нашите ширини. Допълващите системата конвенции в България са доста агресивни - включват сплинтери /да се показва фит и сек директно/, директно изразяване на трицветия 4-4-4-1 от отговарящия след откриване 1БК и др. Американците са си фенове на 1мажор-2БК Джакоби. Фит и манш форсинг.

В заключение. Най-важното е харесваш партнера си и да си вярвате взаимно. Да имате твърди уговорки по системата и да се забавлявате. Ако харесвате повече откриванията с 5 карти в мажор играйте Прецизна. Ако ви пасват повече идеите на Синя играйте нея.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано25.10.05 11:35



Като споменах вчера Алън Тръскот, се разрових малко из нета и събрах малко повече информация за него:


Alan Truscott е роден в Brixton, England на 16 Април 1925.

Живее в САЩ.

През 1972 година той е в Taj Mahal. През тези години Тръскот спомага за развитието на Прецизна трефа заедно с нейния създател и пропагандатор - Чарлз Уей. / C. C. Wei /

Така, че дължа извинение за предишния си постинг. Чарлз Уей е създателят на Прецизна трефа. Алън Тръскот, като журналист и списвател на бридж колонката New York Times дава само допълнителен тласък за развитието и популяризирането на системата.

Alan Truscott, умира на 4 Септември 2005 г.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано26.10.05 17:36



Аз не питам само, за да шляпам карти в кръчмата. То не е необходима система да се шляпат карти в кварталното кръчме. Всеки може да играе карти в кръчмата и с малко повече късмет да спечели и без да знае и играе някоя система. То като се играе "Плафон" или "Контра" само късмет се иска нищо друго. Обявяваш половин и правиш каска и биеш. Както беше казал някой във форума "импа грешки не прощава". Да играеш на импове там се иска майсторлък и добра система. Та за това ми е думата.
Имам предвид "Коя система е по-добра на турнири?". С коя система предпочитат да играят професионалистите? И коя от двете практикуват световните шампиони, европейските шампиони, българските бриджови двойки и т.н. и по-точно коя от двете и защо нея, а не другата например.

Иначе едно ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ за историческата информация. Доста от тези факти не ги знаех. Поради редица причини основната, от които е, че просто е непростимо в България да няма бридж литература. Че то по-лесно е да намериш наркотик отколкото някъде нещо за бриджа. И по телевизията нищо на казват. Дават само някакви скапани мачове, 90% от които са уговорени и нищо друго!!! Но това е друга тема.

Отново БЛАГОДАРЯ за информацията, която според мен на фона на това, което казах е БЕЗЦЕННА



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.05 09:46



Като споменах "махленското кафене" исках да се правя на поет ... И да намекна, че е различно когато играеш за удоволствие с приятели и когато гониш спечелването на международен трофей. Разбира се удоволствието идва, когато играеш добре и печелиш, независимо дали приследваната цел е трофеят или кефът. Насладата е достатъчно голяма, когато знаеш че си победил тези, които вчера са ти отмъкнали победата с един щастлив шлем в последното раздаване...

Аз много харесвам играта бридж. Посвещавам голяма част от времето си на нея. За съжаление обаче не участвам много активно в турнири. Познавам почти всички бриджори в София. То и те ме познават разбира се. Играя в интернет. Част от партньорите ми в нета са от много висока класа /играят за националните отбори на техните си страни/.

Но дори и с тях не навлизаме в големи подробности в уговорките си.

От такива хора съм чувал, че изграждането на добра двойка /да печели международни турнири/ изисква много, много време и усилия. И въобще не е само да се разберат коя система ще използват. От изключителна важност са малките и дребни уговорки, които се явяват като "пълнеж" на системата. Уговорки, които се прилагат когато и Ние и Противникът анонсира. Изборът на подходящи уговорки /т. нар. конвенции/ да голяма степен зависи от темперамента и светогледа на играчите. А, конвенции има измислени хиляди!

Почти никой не играе Синя трефа от класните играчи по света. Прецизна е повече популярна. Нашата топ-двойка Михов-Нанев играят прецизна. Мисля, че и Росен Гунев - Деси Попова играят също прецизна. В смисъл, те на 100% играят прецизна, но може да са въвели на въоръжение и друга система при техните международни изяви. Но, техните системи са доразвити и доизкусурени с множество конвенции, които те НЯМАТ ПРАВО да забравят ....

В махленското кафене СЕ ПОЗВОЛЯВА от време на време да заспиваш и да не се придържаш към уговорките с партньора .... хе-хе-хе.

Така наречения АСОL, който англичаните играят /като че ли се раждат закърмени с него/ също може да стане и да се играе като една съвременна система. И се прави. Допълнен с модерни конвенции, заедно с качествата на своя слаб 1БК и натурални откривания в цвят /1 в трефа, каро купа, пика е 4+ карти/ има страшно много предимства. Например, Караколев /републикански шампион за миналата година/ е фен на системите където откритието се прави с реален цвят 4+. За разлика от Прецизна и Синя трефа, където 1 трефа е единствено 16+ точки, а 1 каро 11-15 балансирани и 2+ кари.

Но пак казвам, това са детайли, които си имат както предимства, така и недостатъци. Трудно е да се каже, даже и след 20 години игра, кое е по-добро. Обикновено играчите правят своя избор на система базирайки се на личния си темперамент и светоусещане.

Аз играя и дълго време съм играл всички тези подходи, дори и маса други достатъччно странни на пръв поглед. Никога, ама никога не съм получавал бонус от изборът ми на определена система. Основен фактор за добрата игра е било ВИСОКАТА КОНЦЕНТРАЦИЯ на мен и партньорът ми по време на играта.

Литература:
В този форум научих за библиотеката чупа.
http://chupa.gambler.ru/
Тя е на руски, но са преведени от английски всички важни книги, издавани някога за бриджа.

На английски - литература има за хилядите бридж конвенции. Както и в по-съкратен вид на системите ACOL, SAYC, Прецизна... може би и други.

Използвай гугъла.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.05 13:50



Какво да кажа... Посто нямам думи. И какво излезе "Синя трефа" е остаряла и безперспективна система, щом никой не играе по нея. Всичко живо днес играе "Прецзна трефа" или ACOL плюс всички конвенции покрай тях.
За която и да е системата е ясно, че трябват много допълнителни уговорки, то без тях не може.
Да си призная винаги съм искал да гледам как играят професионалисти и по-точно да чуя "разбора" след края на играта. Няма ли начин да се види такова нещо някъде, освен на турнир.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор VeroМодератор ()
Публикувано27.10.05 15:01



Искам само да кажа, че "всичко живо днес играе Прецизна трефа" е твърдение, което важи главно за България. Тук може би 70-80% от играчите анонсират по прецизна. По света масово се играе Натурално. Самият г-н Бенито Гароцо, един от създателите на Синя трефа и участник в Синия отбор, спечелил огромно количество награди през 60те и 70те години (за справка

), в момента играе натурална система, естествено с много подобрения, отговарящи на световната му класа.

За това, че искаш да гледаш професионалисти- имаш възможност да гледаш най-най-силните двойки в света на Вюграфа в ББО. В момента, до 05.11. се провеждат страхотни бридж-турнири- 37th Bermuda bowl, 15th Venice cup, 3rd Senior Bowl, 5th Transnational teams. Това е линкът на турнира-

Та- в ББО има предавания на живо, където дават най-интересните мачове, като коментарът е много добър. А разбора на самите играчи.....ами.....те просто мислят в друго измерение




Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.05 15:16



Ами, сега в момента тече световното по бридж - Бермуда Боул /Bermuda Bowl/.

Това, което правя вечер като се прибера е да си пусна вюграфа на ББО-то и да погледам звездите. Снощи гледах Швеция срещу Италия. Интересно беше. Онзе ден гледах USA1 vs Poland. Нещо се бяха шашардисали поляците и онези ги отвяха. Щатите бяха в състав Eric Rodwell- Jeff Meckstot и Hamman - Soloway.

За да ги гледаш, трябва да влезеш на www.bridgebase.com
Там ще се регистрираш и ще си качиш съответния софтуер /безплатен е/. Ще отидеш на Vugraph и ще си гледаш. Мачовете са от 10:00 14:00 17:30 Португалско време. Значи за България 12:00, 16:00 и 19:30. Това са срещите от Round-Robin фазата. След 2 дни започват четвърт финалите, полу и т.н. Часовете ще са други.

Разни експерти коментират по време на мачовете... Не че казват кай знае какво, но все пак има коментар. На английски разбира се.

Две думи за разбора на играта от професионалистите. Те рядко коментират след игрите. В повечето случаи всичко е ясно. Дори и да е станал гаф те и двамата знаят откъде идва проблема и не се хабят да го изговарят. Е, има и свади, дето .... да се чудиш тия добре ли са или нещо им хлопа...



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Авторoчинko (Нерегистриран)
Публикувано27.10.05 15:46



Карото много хубаво каза, че същественото не е системата, а познаването й. Не само че няма най-добра система, но мисля, че бриджът щеше да е по-скучен, ако имаше. Затова не се притеснявай, че ще научиш някоя система, пък ще си си загубил времето, понеже тя не е най-добрата. При всички случаи добрият бриджор е минал през много системи - то е и неизбежно, и задължително. Налага се да познаваш и системите, които не играеш, когато ще се наложи да се защитаваш срещу тях, а и всяка система и конвенция те научава на нещо.

Затова изборът с каква система да започнеш, не зависи от това колко е добра, а колко е използвана в кръга, в който играеш. Ако играеш на живо с приятели, които играят Прецизна трефа, най-добре започни с нея. Ако ще играеш предимно в интернет, научи SAYC. Когато и вашата двойка, и противниците ползвате една и съща система, се учи много по-бързо.

Много капитани на отбори правят специална система за някое голямо първенство. Естествено, че при толкова много системи не всички имат дълъг живот, но в това няма нищо лошо. За мнозина експериментирането е част от удоволствието. По тоя път е минала и заминала Синя трефа, ама какво от това. За отделна игра системата често има значение, но за цял турнир - не. Бриджът не е Формула 1 и първенствата се печелят и губят от играчи, не от системи.

Що се отнася до анализите, освен вюграфа в ББО има forums.bridgebase.com, има и rec.games.bridge в groups.google.com.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: oчинko]  
Автор VeroМодератор ()
Публикувано28.10.05 16:16



Очинко, не съм много съгласна с това, че "за отделна игра системата често има значение, но за цял турнир - не".

Според мен системата има голямо значение за турнири от гледна точка на това, че колкото по-сложна и конвенционална е, толкова по-голяма е вероятността от грешки. При един дълъг турнир, в който се играят повече донове, играчите естествено се уморяват и колкото по- интуитивна е системата, толкова по-малко ще влияе умората. Ако системата е такава, че при един грешен анонс се обърква цялата поредица, без възможност за корекция, често се получават куриози от сорта да се играе манш или дори шлем с коз 4-0 или 4-1.

Аз си мисля, че сложните, супер конвенционални системи, са за професионалистите, които не се занимават с нищо друго, освен с бридж; които играят по 100-150 дона на ден и съответно системите им трябва да могат да обхванат огромно количество от ситуации,за които на средния играч, който цака 1-2 пъти седмично за удоволствие, не му се налага да мисли.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.