Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 05.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
АвторПтaнчo (Нерегистриран)
Публикувано30.10.05 19:03



Много добре разбрах това за понаването на системата. Аз не съм на мнение, че "Синя трефа" си е изпяла песента, защото знам само нея. Просто до този извод стигнах от това, което прочетох във форума. А "Пецзна трефа" просто не ми вдъхва много доверие, (не, че не е добра), а просто защото съм виждал поне 2 различни вариянта на системата (и то и двата на български). И как да седнеш да я учиш като и двата вариата се различават до толкова, че както казахте, ако едия обявява по единия вариат, а другия по втория просто ще се получат смешни ситуации. И кой ще е виновен тогава, ако играеш в интернет????? Както обикновенно става в България "Ти си виновен нещастик такъв!? Я седни и си научи системата по-добре идиот такъв!? Ти за пръв път ли играеш карти?! Сега ли се учиш БЕ СМОТАНЯК?!" Мога да продължа с епитетите така и до утре...
Аз лично предпочитам да обявявам натурално, но с известни крекции. Но това е лично мое мнение.
За ББО това не го знаех. Много, много благодаря за съвета. От утре почвам да гледам.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: oчинko]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 13:37



Не чух какво мислите за "Прецизна трефа". И по-точно за толкова многото й разновидности, освен това което казахте, че се различавала за различните стани и рагиони... Това според мен е един недостатък, които не й позволява да се ползва в интернет.
Каква е тази система SAYC. Толкова ли е добра? (Не знам за Вас, но за мен една система е добра, ако може да се обяви поизволна ръка, така че партньора ми отсрреща да не ме гледа като неандерталец и да не знае какво държа, а да му е ясно за какво става въпрос.) И толкова ли много се играе? Ако някой я има на български може ли да ми я прати на todorov_ta@abv.bg

Благодаря предварително



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 17:24



SAYC - Standard American Yellow Card,

Виж тук за най-общ поглед върху системата:



Това е продължение на класическия Стандард Американ, който се играе от .... знам ли аз от кога.... може би от 50-те години на 20 век.

Така или иначе SAYC е придобило гражданственост на това, че се играе система с окриване 5+ в мажорите и силен 1БК /15-17/. Слаби 2 кари, 2 купи и 2 пики /6 карти и 6-10 точки/; 2БК -20-22, 2 трефи - най-силната обява. 2 трефи е форсинг за манш.

В България е много популярно, ако не играеш Прецизна или Синя трефа да се казва, че играеш НАТУРАЛНО. Питаш опонентите си "извинете, каква система играте?" и те ти отговарят "хм, никаква, ние играем натурално"...

Например в OK Bridge - това е сайт за бридж като ББО-то, но е американски и е платен 99 щ. долара годишно, най-популярната система е SAYC и 2/1. Там играят повечето световни бридж звезди. Системата 2/1 /две върху едно/ е също от края на 50-те години и е американски стил. Неин голям популяризатор е Майк Лоурънс /световен шампион и много голям играч/.
Тя е като SAYC в откриванията, но отговарящия обяви ли на второ ниво - например 1 купа-2 кари - това е форсинг за манш 100%. При SAYC тове е само форсинг за един рунд. Оттук произтичат и някои доизкусурявания в системите за да се напаснат. SAYC играят с 1БК след 1 купа/пика НЕ форсинг /6-10/, докато при 2/1 1БК след 1 в мажор е форсинг /6-12/ и през него минават повечето поканващи ръце на отговарящия.... И още някои видоизменения има главно заради проблема с поканващите ръце при 2/1.

Както и да е .... детайли.....

Това, което си мислиш за системите, е как да кажа.... няма да задаваш тези въпроси ако поиграеш година две и навлезеш в бриджа.

Намери си парньор и среда където да играеш. Избери си която искаш система и играйте. Всичко постепенно ще ти се намести и ще видиш, че е безмислено да играеш най-добрата система.... то такава няма.... играй твойта система, тази която усетиш, че най-добре ти пасва, и ти доставя удоволствие.

Но, бридж-учителите казвата така: Ако искаш да хванеш логиката на анонсирането в играта бридж най-добре започни със SAYC.

Разбирам, че за теб е по-лесно Синя трефа, защото я има на книжка и е обяснена подробно. Но .... Преди 20 години и аз започнах със Синя трефа. Току що беше излязла на пазара. Но бридж се научих /или по-скоро силно напреднах и хванах за какво иде реч/ едва, когато се запознах със Стандард Американ и Каплан-Шейнууд.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 12:45



Много благодаря за информацията. Каква е тази система Каплан-Шейнууд. За пръв път я чувам. Но за Майк Лоурънс съм чувал и то все хубави неща. Но за съжаление нищо не съм чел от него. Не съм намерил.

Като знаеш толкова много защо не станеш учител по бридж. Такива хора, които знаят толкова много са рядкост. Ще популяризираш бриджа в България сред младите и ще учиш такива като мен, дето не им млъква устата, да играят.

Не знам какво мислиш ти, но според мен твърде малко се знае за бриджа като игра в България. Ако въобще някой знае нещо (имам предвид от младите).

Знаеш ли какво чух за бриджа като казах на един приятел, че мога да играя "доре-долу" бридж? Цитирам "Ти можеш да играеш "това" сложното "нещо" дето го пишат по вестниците?"

Просто нямам думи!!!

Благодаря отново за информацията



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 14:15



То, такива като мен има над път и под път... Просто аз се намирам на занимание да ти пиша....

В клуба на М-тел на Цар Борис III има бридж училище. Има и ученици...

На тебе ти трябва да играеш. Хващай някой познат и почвай.

За Каплан-Шейнууд. То е смесица между английския ACOL и американския SAYC. Взема слабия 1БК (12-14) на ACOL-а и откриването с 5+ карти в мажор от американския SAYC. Откриването слаби 2 в купа и пика стоят също в Каплан-а. Иначе принципите са едни и същи.

Казваш твърде малко се знае за бриджа в България и сред младежите.... Ами то в бридж-средите се знае достатъчно много за тази игра, както и за маса други неща свързани с тази игра... че и извън нея. Има и доста млади хора станали фенове на бриджа.
Просто в този клуб не се пише чак толкова много, щото писането е доста скучна работа, за разлика от играенето на карти.

Чао,

Питай, аз имам време за губене, ще отговарям....



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
Автор VeroМодератор ()
Публикувано05.11.05 00:42



В бридж средите се знае достатъчно много за играта, така е. Българските играчи са добри, на турнири в чужбина имат много добри класирания.

Лошото е, че много от младите хора, а и не само те, никога няма да разберат, че такива среди въобще съществуват. Особено ако живеят в град, различен от Варна или София. Че мен много често ме питат- ама какво е това бридж, сега? Ма то като белота ли е? И като започна да обяснявам получавам отговора- Аааааа, ама то много сложно това бе, много трябва да се мисли.... Аз и на работа мисля.....сега и на карти ли?!Я да си цакам аз белотеца! Най-мразим да мислим.

1каро, радвам се,че се включваш толкова редовно в клуба с такива интересни постинги с много инфо




Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Vero]  
АвторПитaнчo (Нерегистриран)
Публикувано05.11.05 20:51



За популярността на бриджа не е важно да се знае в бридж средите (там със сигурност се знае много), а е важно да се знае и извън тях. Само така хората ще се запознават с ПРЕКРАСНАТА игра наречена бридж. Как човек да се запали по нещо, което дори не е виждал или чувал??? Как да обикне тази СТРАХОТНА игра??? То няма много, много полза от нещо, което се знае само от определен кръг от "просветени хора". Тогава това става като заговор или тайна.
Важно е да се знае, че такова "нещо" като бридж не само съществува, но и ние българите сме доста добри в него. (То ако трябва да сме честни и аз разбрах за българските успехи в бриджа чак когато разгледах за пръв път форума. Което е направо трагично.)

За нещастие не мога да отида в бридж училището в София, (макар да имам ОГРОМНО желание) защото не съм от столицата. За още по-голямо НЕЩАСТИЕ и от Варна не съм. Какво да правя тогава???
Да знаете някакво интернет-бридж училище, но повъзможност да е на български???

За популяризирането на бриджа в България просто нямам думи (ако не е този форум спукана му е работа на бриджа в България). Когато за пръв път се разрових в интернет за бридж открих само два български сайта - на ББФ (българска бридж федерация) и на М-бридж.
За сайта на ББФ просто нямам думи. ТРАГИЧЕН СЛУЧАЙ. В него освен линкове към всякакви други (в повечето случаи чужди) сайтове и информация за клубовете из страната друго не открих. Няма и грам бридж литература. (Каква федерация е това ... ЖИВА СКРЪБ. То от форума човек ще научи повече от колкото от ББФ.)
В сайта на М-бридж открих друг вариант на "Прецизна трефа" (вече имах един) и някаква книга на руски, от която и дума не разбрах освен последните 1-2 абзаца (за които явно е станала някаква грешка и бяха на български).

И сега ми кажете как човек някога да разбере, че някъде по света има ОТЛИЧНИ български бриджори???

Добре, че беше един приятел да ми "отвори" очите за тази СТАХОТНА игра и да ми даде "Синя трефа" иначе и аз щях да шляпам още белот по градинките с дядовците, които освен белот друга игра (бридж например) не знаят. Той толкова ме запали, че сега искам да играя колкото може повече (но с кого???). Всеки се е сблъсквал с един неприятен пробрем. Бриджа се играе от четирима и е много трудно да събереш четирима на една маса. Все някой има работа или след десетина давания му омръзва и бърза да си ходи.

Във форума открих линкове но всички са на руски и мисля, че видях и английски и американски. Но какво от това, там на български не пише???

И сега ми кажете как човек да се заеме сериозно със тази игра??? Как да се запали по нещо, което не е виждал и пипал???



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: Питaнчo]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано06.11.05 08:27



Хей приятел!

От твоята уста, сякаш чувам собствените си мисли.... И ми напомняш за времето, когато тези проблеми ми бяха ежедневие.

Разбира се, че това са проблемите на бриджа в България. В сайта на федерацията (той се поддържа от Деси Попова, тя е секретар на федерацията) наистина нещата са повече информативни - резултатите от държавните първенства, както и линкове към популярни международни турнири. Трудно ми е да преценя това достатъчно ли е или не.... но може би в един такъв сайт това е важното.... Е със сигурност може да се направи повече, но нека да не сме такива критици.

За М-тел бридж сайтът. Да там има вариант на Прецизна трефа. Модерно е всеки бридж клуб да си има система. Този вариант се играе от Валентин Ковачев и Владимир Испорски. Те с техния отбор са и настоящите републикански шампиони.
Тази книга, която е дадена на руски е библията на бриджа и може би най-добрата и полезна книга на света, която съм чел. Тя е именно от Майк Лоурънс и се казва How to read the opponents cards (Как да разчетем картите на противника). Там авторът запознава читателя с логиката на преброяването на чуждата ръка и какви изводи да си правим от изиграните от противника карти и също така как да пласираме оньорите в ръцете на противника. Забележителна книга. Чел съм я няколко пъти. Пък и много харесвам как пише Лоурънс - простичко и ясно.
Друга култова за мен книга е от библиотеката Чупа - Первые Ходы на Боб Ивен. Нея съм я чел на руски от библиотеката Чупа. Абе и с руският се свиква.... Като се касае за бридж.... Книгата разглежда философията на атаките. За мене е страхотна книга. Когато човек подобри атаките си да речем с 25%, бридж резултатите които зписва се подобряват поне с 50%. Ефектът от правилната (или неправилната) атака е много значителен.

А сега за липсата на играчи. Е, те това е истинския проблем на бриджа! И в провинцията той се проявява много остро.

Значи, ТИ си човекът който трябва да свърши черната работа. Започвай да агитираш приятелите си и да ги запалиш по играта. Чети книги и им ги разказвай. Така и те и ТИ ще знаете повече от вчера и ще напредвате в играта. Знай, че бриджът е като наркотика - запалиш ли си веднъж истински, роб ще си му до гроб! Както старите бриджори казват, бриджът не прощава никому! ....... Ставаш зависим от магията на тази игра..... В най-добрия смисъл разбира се и посвещаваш времето си на нея.

Когато бях на 17, тъкмо се бях запалил.... Ами ходех по улиците на родния ми град (тогава не живеех в София) и ги събирах хората по улицата докато направим каре. Е, успеваемостта ми не беше повече от 20%, но тръпката че ще поиграя ми действаше като наркотик и аз не се отказвах да ги гоня за да играем.

Като отидох в казармата през 86-та в звода от 18 човека бяхме 3-ма които играехме. Запчнах да популяризирам играта. Тогава беше излязля Синя трефа. Аз я бях научил низуст и я разказвах на другите. И те я научиха. На края преди уволнението от 18 човека взвод само двама не играеха бридж. Да не споменавам запалените от съседните взводове. Понеже това се случваше в ШЗО-то в Плевен, и фазана също се беше запалил. Като ходехме по горите, при първа възможност се заебаваше всичко и се отваряха бридж-каретата. Тъй като на всички разказвах системата щото тях ги мързеше да четат аз просто я научих до съвършнство.

Та това е пътя колега! ........... примерно...



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: 1 kapo]  
Автор du (неадекватен)
Публикувано07.11.05 14:18



Испорски е Владислав, иначе постинга е супер.



Тема Re: Синя или Прецизна трефанови [re: du]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано07.11.05 14:41



Така е!

Владислав Испорски. Не Владимир.

Ами.... не че не се познаваме от 15 години, ама е на ...обърках му името на човека.

Усетих се още след като изпратих постинга, ама ... то връщане назад няма.

Сори Влади.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.