Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:51 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Бридж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема БАРАЖАнови  
Авторbudick (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 17:04



Интересно ми е да раэбера какво ви е мнението за баража от 1-ва и 2-ра позиции...то за 3-та май е ясно?:-)



Тема Re: БАРАЖАнови [re: budick]  
Авторhoopla (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 10:55



Мисля, че има сериозна разлика между баража в първа и във втора позиция. В първа баражираш двама противници и един партньор, докато във втора - един противник и един партньор, от което баражът малко си губи смисъла. По-скоро първа и трета позиция са благоприятните, докато втора - не дотам.

Баражът според мен зависи повече от зоните отколкото от позицията. Извън зона мога да баражирам със седма десятка или шеста дама (че и с пета съм го правил), стига да нямам странични точки (желателно е да нямам и шикани). В зона смисленият бараж отново изключва странични точки (не бива да има аса или риги встрани, някоя дама или вале не са толкова фатални), но предполага доста по-силен цвят, напр. AQJxxxx или нещо подобно.

Необходима е предварителна уговорка обаче, понеже екстремно слабите баражи са доста модерни и подвеждат партньор, който очаква по-сериозни стойности в цвета.

Баражът зависи и от цвета - колкото е по-нисък, толкова по-слаб може да съм. Това с петата дама, дето го споменах, бих си го позволил само с трефи, понеже баражирам три цвята. С пики пък, напротив, мога да избера да не баражирам, понеже винаги мога да надпея противника, без да качвам нивото.



Тема Re: БАРАЖАнови [re: hoopla]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 11:39



Съгласен съм с предходното мнение. Само ще допълня, че баражите трябва да баражират предимно противника, а не твоят партньор. За това, предложеният цвят на 2-ро (обикновено 6 къртов цвят) или 3то (7 карти) ниво трябва да е:
1. ръката трябва да е едноцветна. Забранено е да имаш асо в страни. Като отвориш 2 купи означава, че можеш да играеш само на купи и партньора ти трябва да има доста силна ръка 15+ точки за да търси друг фит за игра. При положение, че партньора ти има фит в цвета на твоя бараж, то за манш е достатъчна обикновена откриваща ръка у него. Например тази ръка е перфектна за откриване с 2 купи: х КД10ххх Кхх ххх

2. по-важно е да нямаш друг 4 картов мажор или дори добър 3 картов мажор. Например: К10хх КД10ххх х хх, или КДх А109ххх х ххх - с тези ръце не бих отворил 2 купи. Баражирам пиките на партньора. С тези ръце бих просто пасувал. А дори и да не са пиките в партнера аз не бих имал нищо против да дефандирам на пики. Ето защо е по-добре да не преча на противника да достигне контракт на пики.



Тема Re: БАРАЖАнови [re: 1 kapo]  
Авторbudick (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 18:21



Нека ви питам за конкретна ръка...-x-Q109x-Jx-KJ9xxx 3-та позиция.Всички са в зона?



Тема Re: БАРАЖА [re: budick]  
Авторhoopla (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 19:58



> Нека ви питам за конкретна ръка...-x-Q109x-Jx-KJ9xxx 3-та позиция.Всички са в зона?

Предполагам, че до теб има два паса. Според мен и да пасуваш е правилно, и да се обадиш на 3 трефи е правилно, зависи от стила. Добре е партньорът ти да знае колко си агресивен, за да не стават недоразумения.

Ако я нямаше дама купа, щеше да е сигурно, че врагът има манш, тъй че, ако съм в настроение, и 4 трефи мога да изпъна. После ще се оправдавам пред партньора, че не съм видял зоните, ама късината в пика (цар боя) просто ме принуждава.

Има и още един фактор по принцип - способностите на противниците. Срещу слаби противници е по-добре да не си прекалено агресивен, те сами ще се оплетат. Срещу експерти обаче, ако ги оставиш необезпокоявани, ще си намерят най-добрия договор, затова е по-добре да ги притискаш. Понякога си плащаш скъпо, но без това не може.



Тема Re: БАРАЖАнови [re: hoopla]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 10:06



Както hoopla казва:

"Според мен и да пасуваш е правилно, и да се обадиш на 3 трефи е правилно, зависи от стила. Добре е партньорът ти да знае колко си агресивен, за да не стават недоразумения."

е това, което мога да кажа и аз. Рецепта тук няма. Моят стил обаче е от по-консервативните и аз вероятно бих казал пас в зоната. Откривайки 3 трефи много лесно можеш да дадеш число от 500 800 1100 и то когато противниците нямат манш на пики или БК. Пък и да имат нека да си го намерят. Пък и да го извадят при тези счупени разпределения.

Разбира се може да се окаже, че 3 трефи е добро попадение. Срещу експерти, обаче това откриване трудно ще им попречи да си намерят съответната игра в пики или кари, но ако нашите трефи намерят добър фит в ръката на партньора може да компетитираме и по-нагоре и наистина противниците да се окажат в ситуация да "познават" да ни контрират за плюсов запис или да пеят пики или кари "до дупка" чак до пето ниво например.

Малко философия:
Играта бридж е игра, където играчите УПРАВЛЯВАТ следния процес: Опитват се да постигнат максимално изгодното съотношение на риск/възвращаемост. Т.е. С колкото се може по-нисък риск да се постигне по-висока възвращаемост. Класика е подходът, когато при равни други условия в зона се препоръчва да се напяват и по-рискови маншове, които в първа зона ние просто бихме играли на парт-скор. Това е така защото за един и същи поет риск (дали двата импаса ще ни минат) във зона ние ще вземем 500 точки премия, а в първа само 300.

И тука нещата са подобни. Откривайки 3 трефи в зона, шансът да запиша плюс е нищожен (ако имам фит в трефа противниците ще имат такъв в пика или каро и аз никога няма да бъда оставен да играя на трефи. Ако пък е мисфит, то аз вече съм дал число с 3 трефи). Единствената надежда тук е да се боря да се добера до по-нисък МИНУС. Обаче, това, че съм в зона прави шансовете ми не-много големи. Затова и си "седя в окопа" и чакам.

Все пак, това че и двете страни сме в зона дава известни шансове 3 трефи да свършат малко работа в насока борба за по-малък минус (ако ние сме в червено, а те в зелено 3 трефи е против математиката).



Тема Re: БАРАЖАнови [re: 1 kapo]  
Авторhoopla (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 10:38



Признавам, че трудно ще им скрия манша в пики на експерти, но съществува шансът да им скрия шлем, ако съм само с 4 точки и партньорът е пасувал. И обратно, може да се изхвърлят на шлем, който нямат, понеже съм им отнел пространство за обяви.

Трефата ми е рехава, но все пак е цветът, в който бих желал партньорът да атакува. Ако асо и дама са ми зад гърба, така или иначе съм под импас, атака в трефа няма да подари взятка, докато при друга атака партньорът е много вероятно да си подскочи неприятно.



Тема Re: БАРАЖАнови [re: hoopla]  
Автор Vero ()
Публикувано21.06.05 10:59



Аз също съм привърженик на по-консервативния стил и за мен ръка от видя x-Q109x-Jx-KJ9xxx е за пас,който после ще говори. В 4та позиция врагът най-вероятно ще се обади, така че имаме време да се намесим активно. Виж ако трефата беше седма, по бих се престрашила



Тема Re: БАРАЖАнови [re: hoopla]  
Автор1 kapo (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 11:28



Естествено, че 3 трефи може да попречи за намирането на шлема. Но може и да помогне да не отидат на него, когато шлема влиза заради лошо стоене на картите.

Искам да кажа, че откриването 3 трефи създава ситуация в стил Филип Марлоу "слагам един прът в спиците на колелото и чакам да видя какво става".

Или с други думи 3 трефи създава условия за много висок валуталитет в записите - от минус 1400 до плюс 200 (примерно).

Добрите играчи като правило използват по-консервативни стратегии и гледат да избягват създаването на валутилни ситуации.... просто защото тези ситуации почти не могат да се управляват и тогава преимуществото на силните играчи над противниците силно намалява.

Както ти каза в първия си постинг срещу силни играчи 3 трефи не е чак толкова лошо, но срещу по-слаби пасът е за предпочитане.



Тема Re: БАРАЖАнови [re: Vero]  
Авторhoopla (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 11:55



> Аз също съм привърженик на по-консервативния стил и за мен ръка от видя x-Q109x-Jx-KJ9xxx е за пас,който после ще говори. В 4та позиция врагът най-вероятно ще се обади, така че имаме време да се намесим активно. Виж ако трефата беше седма, по бих се престрашила

Тук си позволявам да не се съглася
Ако ще се обаждаш, по-добре да е рано, когато наистина ще попречиш. Иначе си пасувай докрая. Закъснялото говорене само ще им нарисува начина за изкарване или ще си изпроси тежко наказание с много вътрешни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.