Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:23 25.04.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Професионални астролози?  
Автор IvanPetrouv (непознат)
Публикувано28.08.14 14:57



Здравейте, фенове на астрологията. Понеже другия клуб е нещо затворен, реших да пусна това свое мнение тук. Целта ми не е срещу никого, а просто да открия кое е истината. Всеки има „бръмбари” в главата и когато е успял да подреди едно или друго в живота си идва момент когато му се иска нещо повече. От дълго време астрологията ми беше нещо като „краста” – интересно, абстрактно,ирационално и все пак отново интересно нещо. Напоследък от много народ започнах да чувам за „професионални” астролози тук в България и се запътих и аз един вид да придобия такива „професионални” качества – а нормално е в България всяко нещо да си го подплатиш с официален документ – дали ще ми свърши работа или ще прашасва на некой рафт – това е отделен въпрос.
До преди години представата ми за „професионални” астролози и обучение тук в България бе свързана – доста митолигизирано – с морални и етични хора. Но когато заявих желанието си пред близки и приятели след големия „смех” те ми препоръчаха да изчета доста неща от света на Българската Астрология.
Няма да коментирам тук скандалите на Лещински /така ли се казваше/ и школата на Калоян Петров /дори не го знаех кой е той/. Научих всичко от коментари и от нета. Някои от по-„сериозните” астролози ми препоръчаха „горещо” някаква организация БАА, а под сурдинка също така бяха прочели че „професионален” астролог с висше образование някои астролози са придобили в някаква си Академия в Москва, която била клон на Московския университет.
Прегледах сайта на тия БАА, но някак си странно не ми грабнаха окото – това което предлагат – има го с тонове по сергиите във всеки по-голям град и всеки средно-интелигентен примат като мен би се справил и без отново и отново да му обясняват че небето е синьо и т.н.
Потърсих информация за въпросната Академия и наистина намерих че такова нещо съществува. Имат и приличен сайт – разбира се на руски.
http://www.astro-academia.ru/FILIALY/F2.htm
И още по-приятна изненада – имат филиал в България, следите на който водят към този линк.
http://www.urania-bg.com/
След хубавите неща които изчетох на страниците имаше все пак нещо което вътрешно ме смущаваше. Вероятно след историята, която изчетох за „школата” на Калоян Петров нещо ме кара да съм предпазлив. Още повече че според условията за обучение стойността по мои сметки, които трябва да платиш за такова образование е около 1000 щатски долара. Та кой не иска по законов начин да придобиеш образователната титла „бакалавър”,”магистър” и т.н. И тук една позната ме поля със студена вода, като ми обърна внимание, че горните титли и дипломи за такова признато образование се издават от акредитирани учебни заведения в България и ЕС, в противен случай нищо не струват. Както ми го обясни – съберете се една групичка, напийте се, след което обявете някой от вас за император на Света и нека ви раздаде благороднически титли. Между вас си може да си ги признавате, но дали сте благородници наистина. След което ми препоръча да попитам именно органът в България под чийто контрол е образованието – дали въпросните заведения са акредитирани, легитимни на територията на страната и въз основа на каква договореност между България и Руската федерация.
Това ми се видя глупаво – едва ли някой щеше да обърне внимание на такова глупаво питане, но… го направих. Съответно отговора който получих изцяло изпари – поне за мен ентусиазма ми.
Първо се оказа че въпросната Руска Академия изобщо не е нито клон, нито израстък, нито факултет на известния Московски Университет, а е търговско дружество, регистрирано по законите на Руската федерация с предмет на дейност образование и обучение, издателска и отчетно-счетоводна дейност.
http://www.rusprofile.ru/id/1674545
Действително имат лицензия за обучение, но тази лицензия е регионална и важи само за територията на Русия и не е предмет изобщо на Образователната система на България и съответното право за признаване на образователни степени… А може би юристите – аз съм пълен лаик в това – биха отбелязали че дейността и документите издавани от такова заведение са законни и валидни само за територията на региона където се намира, но не и извън него. Не мога да го формулирам точно.
Това си го обясних като една ситуация у нас – право на търговия с отпадъци имат фирми, които са получили такъв лиценз от съответните органи, но това право не се разпростира извън страната.
Второ - по тази логика дейността на тази Академия в България (ако има такава дейност, защото след всички отговори до сега се замислям дали един образователен център може да създава висши кадри) e по силата не на Законите за образованието, а по силата на… Търговският закон. По същия у нас много фирми осъществяват обучение и хората ползуват услугите им, но това обучение няма никаква външна форма. И документите, които биха издали всъщност нямат такава сила, както ако си завършил примерно Софийския университет или Варна или Свищов…
Трето – писах лично до Академията по посочените от тях на сайта мейлове – руския не го владея отлично, но прилично. Отговор и до днес няма.
Така достигам до въпросът – „професионални” ли са наистина „професионалните” астролози у нас? До колкото разбирам – единственото в света официално признато заведение за астрология – колкото и да не ми е приятно поради езиковите бариери – се намира в Англия и е наистина факултет на тамошното Висше образование, което пък наистина е признаво в Европа, ако не в целия свят. Не излиза ли че, че всъщност те са си купили от едно Частно търговско дружество една хартийка, която размахват с гордост?
Не ми се иска да изпадам в пълно съмнение в духа на скандала с Калоян Петров – случаят е коренно различен, дейността си е законна – според мен, но това което смущава е че всъщност като че ли не отговарят смисъла и рекламата, на реалната действителност . Обещава се висше образование (което обаче не се осъществява по Закона за висше образование на страната), документи, лиценз, плащаш за това, а всъщност те не са признати за такива в България(май му се наричаше подвеждаща реклама). Иначе това че се развива образователна и просветна дейност – не мисля че има лошо. Винаги е добре от нови гледни точки. Но в този смисъл – чудя се – т.нар. „академични” среди всред астролозите в България наясно ли са с това, самите „професионални” астролози дали го знаят – или може би са подведени и неволно и без да искат подвеждат другите, които не са особено в час?!
Благодаря че изчетохте дългия постинг. Още веднъж – не е срещу никого, искам да се ориентирам – а мисля че не само аз – но и други които имат желание да бъдат обучавани като хората.



Тема Re: Професионални астролози?нови [re: IvanPetrouv]  
Автор rigel3 ()
Публикувано29.08.14 11:45



Браво, голяма проверка си направил! Впрочем астролог като професия фигурира в бг закона съвсем отскоро (заслугата е на БАА). Та висше бг образование в областта ще има да чакаме.

Не разбрах какъв точно е въпросът, но предполагам е за висше образование в астрологията. Поради горната причина в България е още рано. В Русия има една ВШКА - твърят, че са първото лицензирано висше учебно заведение в Русия по астрология. После дипломата се лицензира в България (така поне твърдят от МАА).



Тема Re: Професионални астролози?нови [re: rigel3]  
Автор lvanPetrouv (непознат)
Публикувано29.08.14 13:50



Ригел, благодаря за информацията за това че астрологията в България е призната за професия - това не го знаех.
Но това повдига в мен въпроса - не е ли все едно да започнем да строим къща без темели?
Представи си че работиш в една частна фирма, но не разбираш нищо от финнаси, от смятане, събиране... Не си ги учил... Няма ли да я фалираш прекалено бързо?


Иначе като втори мнение към горното, след като преведох учебната програма на това заведение и на всички центрове, които предлагат дълготрайно "квалифицирано", а дали легализирано обучение - не ти ли се вижда странно следния факт - обучение по астрология примерно 5 години - през тях 5 години ти "учиш" как се построява карта, какво значи дом, знак, планета (даже почти година и половина се изисква да учиш планетите и астероидите според физическите им и другите им свойства). Как да вкарваш данни (без да се обяснява как се преобразуват и т.н.). До колкото си спомням небесните тела са предмет на астрономията, която си учил по физика. И какво отношение има че примерно юпитер е газов гигант и че има 4 спътника - или повече към самата астрология? И защо астероидите? В Слънчевата система има стотици, хиляди...И сигурно още ще се "пръкват" на белия свят... Какво става ако вземеш всичките да ги "използуваш" в астрологията? В този ред на мисли - след като преведох и програмата в Русия - дали по такава програма учат всички астролози там - не по-малко в потрес ме хвърли, че това което би те интересувало като астрология - взаимоотношения, дирекции, прогресии, астрология на регионите и прочие - ти се "обещава" в някакъв допълнителен курс - ако имаш желание...
Т.е. се изключва от основния пакет. Вместо това ти се предлага... Окултна философия и окултна защита или наука и то доста обширно в четвърти курс ли беше - нещо такова. Който поне за малко е запознат с астрологията - ще се запита - ох, това за какво ми е? Аз вещер ли ще ставам или ще се уча на астрология. И без това "окултизъм" е чиста мистика, и всичко свързано с нея няма отношение към науката. Ти дяволи ли ще призоваваш или ще се опитваш по силата на обосновано с астрономията и математиката "логия" да намериш мястото на един човек и на себе си в природата?
Философия - днес дори в училищата учат малко или много философия... Но окултна отново?
По-нататък - какво правиш ако все пак малко по душа си християнин. И без това астрологията е обречена на "анатема" от църквата - макар че - четох някъде - в оригиналните текстове както на Стария Завет, така и на Новия, писани на еврит - никъде астрологията не се споменава. Има я само в по-късните преписи... Но това вече е в сферата на други специалисти. Друг въпрос е че пък Католическата църква в действителност никога не е преследвала астрологията, напротив даже самите попове там са я изучавали, за да могат по-лесно да познават или манипулират властимащите. Гонили са единствено тези, които са използували астрологията за предсказания - тънък момент... Дрюон най-добре е описал това в своята последна книга от "Прокълнатите крале".
Но се отклоних - нима ако си малко християнин не би погледнал с недоверие към подобна оферта за обучение с претенция, че ти се дава висше образование?!
Друг въпрос е до колко образованието ти и логиката ти на мислещ човек допускат окултизма като реалност?!
А запознатите с астрология - дори дилетанти - знаят че тя няма нищо общо с правенето на магии и варенето на кокоши крака, летенето на метла и прочие.
С други думи - към днешна дата погледнах и какво предлагат всички. Разочароващо е - всичко, което предлагат да се изучава години наред, всъщност вече е написано. И полуинтелигентните примати - както писах - биха го разбрали.
Погледнах и назад какво са обучавали и какви лекции са изнасяни. Загубих желание дори да копирам линкове за да мотивирам каквото и да било.
Лекция (дословно цитирам) - Синастрия и човешки взаимотношения - нямаше ли нещо такова писано някой си Подводни?
Лекция Кармична астрология - до колкото не ме лъже паметта в България имаше една книга на някаква французойка, която се казваше така.
Куп лекции - как да построиш хороскоп и какво значи елемент в дом и знак - пардон, не беше ли първият Люмиер, който направи това за България?
Лекция Семейна астрология - театър - опс - дори тук си спомням за една много отвлечена книжка на някакъв германец "Семейна астрология"
Лекция - Предсказателна астрология - дословно по книгата на Бернадет Брейди.
Уф, мога да продължа така, не това искам - всеки си има глава на раменете за да определи кой какво е и как е.
Просто с акцента си в дева се взирам толкова много в детайлите в търсене на истинските отговори.
Слънчев ден.




Тема Re: Професионални астролози?нови [re: lvanPetrouv]  
Автор rigel3 ()
Публикувано29.08.14 23:55



"Философия - днес дори в училищата учат малко или много философия... Но окултна отново?"
Я, кажи къде го изучават това.

Да ти призная, не разбрах какво питаш и какво те интересува. Книги много, в интернет информацията пък съвсем бъка. На обучение ти се предлага някаква система и събрани и систематизирани знанията, някои от които можеш и да не намериш. За да ги пречетеш всички в подобен ред ще ти трябва доста повече време. А и имаш възможност за контакт с по-опитен астролог.



Тема Re: Професионални астролози?нови [re: rigel3]  
Автор astrol@consultant.bg-2192 (непознат )
Публикувано30.08.14 14:05



Здравей и тук, Ригел!
Преди 10 год. влязох в този клуб няколко пъти, за да добия по-обширна представа за хората, които малко преди това се преселиха масово от тук в All.bg, където вече участвах. И едва ли щях да посетя Dir-а отново, ако не беше линка към тук, даден там от поредната тролстваща персона. (На която нямам намерение да обръщам внимание.) Конкретно по темата бих отбелязал накратко, че за мен:
1. Oкултизмът съвсем не се изразява в „правенето на магии и варенето на кокоши крака, летенето на метла и прочие” – както смята г-н Петроув, а представлява наука за енергиите, управляващи еволюционния процес. И както написах в една статия преди 17 год., постановките на езотериката трябва да бъдат методологична основа на всички окултни науки и изкуства, и без които астрологията се принизява до бакалски сметки.
2. Професионалността на астролога зависи не от това, дали притежава тапия от някъде или от някого, а от това, дали си изкарва хляба с упражняване на царската наука.
3. В случая професионалност (както и наличие на тапия) не е равнозначно на компетентност. Най-верният критерий за последната е удовлетвореността на хората, на които астрологът е правил хороскопи. В този смисъл аз – като самоук астролог с 32-годишна практика – съм спокоен.



Тема Re: Професионални астролози?нови [re: astrol@consultant.bg]  
Автор astrol@consultant.bg-2192 (непознат)
Публикувано30.08.14 14:15



ПП Всъщност аз съм Светозар, но не успях да се ориентирам в създаването на профил тук.





Тема Re: Професионални астролози?нови [re: astrol@consultant.bg]  
Автор lvanPetrouv (непознат)
Публикувано30.08.14 15:41



Оки, Светлозар, беше ми приятно да прочета твоето мнение с по-другия поглед върху окултизма. Може би наистина има своето място в астрологията.
Иначе - моля към всички, темата я пуснах не за да се получават драми, а за да подчертая, че между предлаганото и очакваното има просто несъответствие. Просто предлаганото обучение може да е качествено, но за да се легитимира се иска много повече. Или предлагащите намиращи се в една търговска среда просто се опитват с подвеждаща или не реклама да притеглят клиенти - няма лошо или може би хората пречупват през своето субективно виждане нещата и ги митологизират. Така или иначе към момента фактите за мен са следните - от ригел научих че има професия легитимна в българия астролог, но в действителност няма легитимно образование за това. Или може би аз пречупвам субективно нещата от гледна точка на традиционното образование - дипломиране - работа.
От друга страна има много хора като теб, които - да тук е мястото да благодаря и на онези които ми писаха на бележки - че всъщност не е важна тапията, не е важно къде си я придобил, а за какво използуваш всичко и как и въобще разбираш ли го.
Светозар, само към теб - все пак окултизма така както си го посочил, не е ли тогава предмет на ясновидството, маговете, вещиците, знахарството - нека уточня че има погрешка представа дори за тях. Поне за мен ми е малко трудно да свържа енергетиката с астрологичната карта. Но можем да разменим мнения на бележки. Нека не занимаваме другите с това. Не смятам да пиша повече публични постове. Надявам се всеки ще се ориентира, а може и след година-две нещата да са други,, ако нашите астролози направят нещо по този въпрос.
Сърдечно.



Тема Re: Професионални астролози?нови [re: lvanPetrouv]  
Автор astrol@consultant.bg-2192 (непознат)
Публикувано30.08.14 16:07



ОК, колега, може и на бележки, но смятам, че и за другите участници в клуба няма да е безинтересно да научат (ако все още не знаят) становището на езотеричната астрология. И така, за мислещите като мен звездите не са просто газови кълба, а планетите - просто камънаци, а материален израз на висши космически същества-богове. И да - ясновидството, магията, телекинезата и пр. са предмет на окултизма. Впрочем моето определение за магия е: целенасочено енергийно въздействие, при което се прилагат природни закони, неизвестни все още на официалната наука.
Посдрави!



Тема Re: Професионални астролози?нови [re: astrol@consultant.bg]  
Автор rigel3 ()
Публикувано03.09.14 16:22



Здравей и тук, Светозар.
Окултизмът е и "тайно" знание, ако не бъркам. Другата страна на официалната наука.



Колкото до дипломата, знам за 2 висши учебни заведения - в Англия и в Русия. Би трябвало и на двете дипломите да може да се легализират в България. За който се интересува от тапии.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.