Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:31 29.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Емпатията-задължително качество за астролога?нови  
Автор Porto (fresh)
Публикувано23.10.08 22:11



Как смятате доколко емпатията е необходимо и дори задължително качество за астролога?
Важна ли е способността да вникнеш, да съпреживееш, да се поставиш на мястото на човека, дошъл при теб за помощ или съвет?
Или напротив, по този начин астрологът би навредил първо, на самия себе си поради психическото натоварване; второ, на клиента си поради неминуемото съжаление, съчувствие, които биха довели в известна степен до спестяване на истината ?
И кое би било по-важно и полезно за един отчаян човек - да намери подкрепа, изслушване, вникване, съвет /което, разбира се, може да получи и не точно от астролог/ или да разбере истината за себе си и живота си?
Като че ли мнозинството от хората, отиват при астролог просто търсейки подкрепа и помощ , а не толкова обективност и истинност за заложеното в натала. Как мислите?



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: Porto]  
Автор Moonstone (далечна)
Публикувано23.10.08 23:39



" И кое би било по-важно и полезно за един отчаян човек - да намери подкрепа, изслушване, вникване, съвет /което, разбира се, може да получи и не точно от астролог/ или да разбере истината за себе си и живота си? "
------------------------------------------------------

Струва ми се, че нещата не са само черно-бели
и както беше казал един уважаван от мен астролог
въпросът не стои “ или-или“ а може би е по-точно “ и “.

Астролозите са хора , както всички останали със своите
качества и недостатъци и в крайна сметка изпълняват някаква
“ роля” в живота на другите, така, че всеки “ получава” този
астролог, от който има нужда ( все едно да питаме само
сирене ли да ядем или само пилешко или само плодове)

Всеки прави своя избор при кого да отиде по някакви собствени
критерии и тези , които имат нужда само от душеприказчик
най-вероятно ще отидат при “ врачка”, а не при астролог.

Способността да вникваш и да разбираш хората не означава да
“съпреживяваш” и да се “ поставяш на мястото на другия “, а
да прецениш доколко може да “ поеме” човека, дали да натиснеш “ педала “ и да стимулираш енергията с директни предизвикателства
или да “седираш” болката докато отмине, защото има граница на поносимост или последователно и двете, защото астрологията е и лечение на душата.
( психическото натоварване си е просто част от астрологията )



П.С. " да разбере истината за себе си и живота си? " -според мен е по-важно Как ще я разбере и Доколко е готов да разбере....

Редактирано от Moonstone на 24.10.08 00:05.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: Porto]  
Автор galy ()
Публикувано24.10.08 01:06



Най-важното според мен е астрологът да може да бъде обективен. А обективност се постига чрез прилична доза дистанцираност. И всяка проява на каквито и да е чувства - разбиране, съпреживяване, емпатия или пък непоносимост, омраза и др. - са огромна пречка именно пред обективността. Всеки астролог би трябвало да си признае, че гледайки хороскопа на близък или на човек, когото познава добре, той е лишен от какъвто и да е обективен поглед. И е склонен просто да пропуска твърде съществени показатели.

Ако аз искам някой да ме изслуша или да получа разбиране, ще отида при близък човек - роднина, приятел или в най-лошия случай при психоаналитик.

Едно от първите неща, които правя е да преценя - по написаното/казаното от даден човек, по хороскопа му - какво търси човека. Ако разбера, че има нужда от някой, който да го изслуша и да му съчувства, просто го пращам при психоаналитик или при психоастролог.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: Porto]  
Автор ynovl-lvony (....)
Публикувано24.10.08 02:19



Аз също мисля, че трябва дистанцираност без да приема чувства защото астрологът първо би си навредил натоварвайки се психически, а след това нещо не съм сигурен дали въобще може да е обективен и коректен ...
А по-принцип за.... подкрепата и помоща, изслушването и вникването .... ами аз не виждам причината да се поема такава емоцоналност от отчаян човек ..а точно обратното, мисля че ще е по полезен ако астролога може да предеде от своята емоционалност на този човек.
Обаче нямам представа как е на практика де ... това са си само мой предположения.

Редактирано от ynovl-lvony на 24.10.08 02:35.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: ynovl-lvony]  
Автор varadave (nesnaesta nisto)
Публикувано24.10.08 02:28



Аз също мисля, че трябва дистанцираност без чувства защото астрологът първо би си навредил натоварвайки се психически, а след това нещо не съм сигурен дали въобще може да е обективен и коректен ...
_____________________________________________
Ами тогава Астро.ком ,той е най-дистанциран и обективен и коректен Астролог

!

Редактирано от varadave на 24.10.08 02:31.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: varadave]  
Автор ynovl-lvony (....)
Публикувано24.10.08 02:44



Ама аз нямам нищо против Астро.ком





Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: ynovl-lvony]  
Автор varadave (nesnaesta nisto)
Публикувано24.10.08 03:13



»Der Kunde ist Kоеnig«


Това е мотото тука...............................

Редактирано от varadave на 24.10.08 03:19.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: Porto]  
Автор Porto (fresh)
Публикувано24.10.08 08:04



Темата е инспирирана от едно мнение, което срещнах на друго място:

„Ако един астролог не е в състояние да тълкува картата на един убиец, така както тълкува картата на неговата жертва, по един и същ начин, не е в състояние да помогне на този човек, а може само да навреди. Най-вече на себе си.”

Това емпатия ли е всъщност или дистанцираност?


Защото авторът на това мнение всъщност подкрепя тезата за емпатията като водещо качество на астролога?


Редактирано от Porto на 24.10.08 08:08.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: Porto]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано24.10.08 10:02



Емпатията е задължителна, но тя не е да се поставиш на мястото на всеки дошъл за консултация човек. Предолага вникване в ситуацията и нейното разбиране, но не и пълно съпреживяване, т.е. идентификация с човека отсреща и неговите проблеми, радости и болки. Важно е да се спазят както личните граници, така и тези на клиента. В противен случай обективността и безпристрастността на астролога биха били под въпрос.



Тема Re: Емпатията-задължително качество за астролога?нови [re: Porto]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано24.10.08 10:05



Според мен тук не става дума за емпатия, а за непредубеденост, т.е. дистанцираност, отстраненост, безпристрастност и, в крайна сметка, обективност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.