Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:06 13.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Астрология и религия.нови  
Автор Ул Oви Xeй (Balance)
Публикувано25.10.05 13:20



По-често се римуват астрология и наука, обаче в частта за Мойсей, където се приема за религия на Израиля се споменава, че всевишния мрази гадателите, врачите, предсзказвачите, баячите и прочие омайници. Тоест те са гнусни за него.

В исляма също не се приема друга вяра, макар че в цивилизованата си общност се толерира друговерие. Обаче когато то не пречи на ислямистите естествено.

Христос е на съвсем друго съзнание. И сякаш не се спира толкова на тези така наречение баятели. Става въпрос за Христос в оригинал, щото от гледна точка на рицарските кръстоносни походи въобще не е така.

Буда е философ, Дзен вече е религия.

Та бащата на Исус Христос изрично е против идолопоклонството.

Древногръцката митология е мост от древността към науката. Когато митичните образи влязат в науката се извършва едно бягство все едно от рая към познанието. Обаче, ако тези образи се приемат навяра, то това вече е чисто идолопоклонство.

Ако човек отдава астрологията на вяра тогава е склонен да издига символичните образи в идоли и съответно, да им се прекланя. Тогава логично е, че ако човек не вярва в астрология ще основава разума си на друга вярата, различна от идолопоклонствената. Как мислите? Знаете ли нещо повече по въпроса?



Тема Интересен ми се струва казусът [re: Ул Oви Xeй]  
Автор Aлykapд (кръстоносец)
Публикувано26.10.05 01:48



когато човек не отдава астрологията нито на вяра, нито на не-вяра *наука* и просто се ползва от нея.

Отделно, че идолопоклонничество като термин съществува и има смисъл само в рамките на християнството; има разлика между идолопоклонничество и друговерие.

Астрологията съществува от преди възникването на християнството. Колективното неосъзнато също. Както и митовете.
Около християнството и постулатите му има прекалено много въпросителни, за да съм склонна аз лично да приема, че всевишния мрази гадатели, врачки етц...да не говорим, че в категориите, които си изброил никъде не се споменават конкретно астролозите (хората, занимаващи се с астрология).


Всичко това го казвам просто като коментар към това, което реших, че съм успяла да разбера от мнението ти: дали наистина съм разбрала е под въпрос


Si Deus nobiscum, quis contra nos ?


Тема Re: Общо взето е точно така.нови [re: Aлykapд]  
Автор Ул Oви Xeй (Balance)
Публикувано26.10.05 13:11



В един филм на Нешънъл Джеографик се разказва за астролози появили със сказание, че Юпитер преминава в знака на Овена, което и предвещава раждането на личност и която е била по описание равнозначна на Христос. Та тази група астролози били пътуващи люде из градовете и пустинята и не се застоявали на едно място. Основава ли живота си върху разни проучвания. Всичо това е от филма плюс някои още астрологични факти които забравих.

Иначе е така, това което със сигурност съм проверил е, че идолопоклонството се появява като термин по времето на Мойсей. Работата е там, че Мойсей например като легендарен образец, защото това е легенда е бил добър психолог. Всевишния се е ядосвал на народа му, а Мойсей му е обяснявал тяхното поведение, молил е за прошка, давал е аргументи за това защо се държат така и също, че могат да се поправят стига да им се даде шанс.

За разлика от него при Мохамед са определени неверници и такива които са в правата вяра. По същото време в древна гърция започват да се занимават с математика.

От друга страна календара възниква ведно с астрологичните знаци, пък било той да е бил съставен в Америка или Азия или Европа.

Общо взето въпроса е в това, какъв избор дават врачките, баячите успоредно с религията, която сега е успоредна с психолозите, които пък подследните са успоредно на астролозите?



Тема може бинови [re: Ул Oви Xeй]  
Автор Aлykapд (кръстоносец)
Публикувано26.10.05 18:00



отговорът зависи от човека.

П.С. Друг е въпросът дали са толкова успоредни или се пресичат някъде


Si Deus nobiscum, quis contra nos ?


Тема Re: Астрология и религия.нови [re: Ул Oви Xeй]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано27.10.05 08:53



Доколкото изобщо успях да схвана какво казваш, съм съгласна принципно с Алукард. Бих добавила само, че омразата на всевишния към гадателите и баячите (евентуално и към астролозите) е изцяло човешко допускане, а не божи постулат – поне според мен. Както и цялото християнство във вида, в който го познаваме днес, си е наша човешка интерпретация, в чисто човешки категории. Едва ли някой знае какво и кого обича или мрази Бог – и едва ли той изобщо си служи с подобни понятия. Просто ние, човеците, си имаме наши тълкувания, които ми изглеждат твърде примитивни, за да повярвам в божествения им произход.

Първоначално християнството е било много хуманна (нептунова) и пропита с мъдрост и състрадание религия – същите истини днес ги преоткриваме отново. Само че скоро след като го узаконява като официална религия, човечеството изкелифещва тези идеи до неузнаваемост и абсолютно прецаква основния замисъл. В крайна сметка църквата се превръща в една чисто тоталитарна (сатурнова) институция, която налага образа на Бог като небесно ченге – един космически Биг Брадър, който вижда всичко, наказва лошите и награждава послушните. Което звучи… твърде човешки някак.

И доколкото и астрологията, и религията (чисто теоретично) би трябвало да имат обща цел – да служат на човешкия стремеж към себепознание и осмисляне на Вселената, Природата и Живота, с всичките им сложни взаимовръзки, то между тях не би трябвало да има противоречие. Конфликтът възниква тогава, когато човекът превръща християнството в сатурново средство за подчинение, вместо в юпитеров “инструмент” за разширяване на съзнанието.

Иначе не познавам толкова добре историята и религиите, за да си позволявам по-задълбочени коментари. Само ми се иска да спомена, че миналата седмица минах през Арбанаси и влязох в прочутата църква “Рождество Христово” – сигурно и ти си ходил там. Та един от стенописите в църквата – известен като “Колелото на живота” – представлява всъщност зодиакалният кръг с 12-те знака. Тези дни като имам повече време ще го сканирам и ще ти го покажа. Не мога да коментирам какво точно означава това, но явно някои неща не са баш така, както си ги мислим…



Тема Re: Астрология и религия.нови [re: Rama]  
Автор *Eвa* (усмихната)
Публикувано27.10.05 11:12



Здравейте!
За първи път пиша в този клуб, макар че го чета и се уча от вас.
Но като прочетох мненията не се стърпях, защото и аз имам точно същото схващане за християнството и въобще религията като вас. Не отричам Висшата сила, но ми се струват твърде примитивни интерпретациите за нея в Библията например, Корана не съм го чела.



Тема "Колелото на живота"нови [re: Rama]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано27.10.05 20:26





"Колелото на живота" - стенопис, 1649 г.
Църквата "Рождество Христово"
Арбанаси



Тема Re: "Колелото на живота"нови [re: Rama]  
Автор мaдaм Eдyapдa (.)
Публикувано28.10.05 11:02



Оригиналът е на З. Зограф в Рилския манастир, колелото бе и върху старите ни банкноти от 100 лв. Дори изборът на Съборите Рождество Христово да се отбелязва в края на декември е продиктуван от стари, езически вярвания. Моето мнение - Църквата е против астролози, вещери, гадатели, защото, според нея, те отклоняват хората от любовта към Бог и превръщат звездите в култ. Но самият нов завет разказва за влъхвите, които даряват новородения Христос и му се поклоняват като го признават за цар)

Редактирано от мaдaм Eдyapдa на 28.10.05 11:04.



Тема Re: Алтернативи.нови [re: мaдaм Eдyapдa]  
Автор Ул Oви Xeй (Balance)
Публикувано28.10.05 13:05



1. Астрологията не може да бъде друго освен наука. В противен случай директно се пресича с религията.

2. Тя е окултно съпреживяване. Като в това си положение, тя трябва да бъде пазена в тайна, далеч-очи от обществото, именно пак за да не противоречи на официалната религия, опиум за народа.

3. Астрологията да бъде гадателство? В този си вариант тя употребява най-силната си власт.

Иначе и Рама и Ева са настроени отрицателно спрямо политическата осанка на църквата. Обаче не ставаше въпрос за нея някак си. Не мога да обясня.



Тема Re: Алтернативи.нови [re: Ул Oви Xeй]  
Автор мaдaм Eдyapдa (.)
Публикувано28.10.05 15:15



Астрологията се пресича с религията по простата причина, че с религията всичко се пресича)
Както вярата може да бъде окултно (тайно) съпреживяване, същото може да бъде и астрологията сред сродни души или хора, споделящи знанието, което тя им дава. Астрологията е също толкова "тайна" (не в смисъл на окултизъм), колкото са тайни и ритуалите или "знанията" на Църквата - и двете са достъпни.
Астрологията е, за мен, донякъде и гадателство.
Политическата осанка на църквата не може да се прескочи, тя (осанката) е като нейна сянка.

Опитай пак, на мен темата ми е интересна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.