Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 02.07.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Оста Зенит - Надирнови  
Автор Tara% (новак)
Публикувано15.10.05 02:40



Къде се намира тази ос и как може да бъде изчислена?
Имам съвсем малко информация за нея от книгата на Бернадет Брейди "Орелът и Чучулигата"
Бих искала да знам повече за значението и, други гледни точки.
Пише, че "планетите в съвпад с тази ос символизират среща с човек, или събитие, което ще ви заинтригува. Вие "го допускате в живота си".
При аспект с Надира съществува чувство на освобождаване позволяващо на нещата да излязат от вашия живот. Обаче, тъй като тези два типа събития твърде често се случват едновременно е трудно да се отдели значението на Зенита от Надира"



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: Tara%]  
Автор Lillie (daemon chthonio)
Публикувано17.10.05 11:20



Доколкото ми е известно, най-често срещаното значение на оста Зенит-Надир е Медиум Цели-Имум цели, т.е. това са върховете на 10ти и 4ти дом в наталната ни карта. Но съм чувала, че съществуват и други мнения относно въпросната ос в хороскопа, не разполагам обаче с достатъчно информация в тази връзка. Да не би става дума за оста Вертекс-Антивертекс, която наистина има широко приложение както в кармичната, така и партньорската астрология? Четох някъде, че аспект на транзитираща /а също, предполагам, и прогресивна, дирекционна/ планета с тази ос може да бележи някоя важна среща в този ни живот. Оста Вертекс-Антивертекс, доколкото знам, се използва и в мунданната астрология, за прогнозиране на събития в световен мащаб...
Ето малко инфо за въпросната ос /спомням си, че тази тема вече е била обсъждана в клуба, макар и отдавна.../:
"Вертекс и екваториален асцендент":

...Съществуват две чувствителни точки, напоследък станали доста популярни сред

редица астролози, и това са "вертекс" и т.нар. "източна точка" (екваториален

асцендент). Под вертекс се разбират градусът и минутите от еклиптиката, които

изгряват на запад от натива в момента на раждане. Технически погледнато,

вертексът се изчислява като пресечна точка между първия меридиан и

еклиптиката...
Счита се, че вертексът е ключът към взаимоотношенията ни с другите, като често

символизира някои лични качества, чието огледално отражение се явява партньорът.

Точката вертекс е особено полезна в синастрията при сравняване и анализ на две

карти, като дава отговор на въпроса какво търсим у патньора, какви лични качества

и черти проектираме?
Методологията за опреляне на тази точка по таблиците на домовете всъщност е

сходна с тази за определяне на асцендента, виж по-долу:
1. Добавяме или изваждаме 12 часа от LST като в случая с родените на южни ширини,

т.е. под екватора предполагам ;-) почти аналогично е с изчисляването на асц за

южни ширини. А сега да видим каква е разликата:
2. Вместо географската ширина на мястото на раждане използваме т.нар.

"ко-ширина", която получаваме като извадим 90 градуса от географската ширина на

мястото на раждане.
3. След направените изчисления от таблиците на домовете определяме асц за

получената ко-ширина. Този "асцендент" всъщност е въпросният вертекс.

Антивертексът е в точна опозиция, както е в случая с Лунните възли.
В един руски сайт си спомням, че четох някога интерпретация на точката

Вертекс-Антивертекс. Съвсем накратко и образно казано, ветексът представлява

"поглед отгоре", т.е. външната страна на нещата, докато антивертексът е "поглед

отдолу". С други думи, представете си едно светско парти - всичко е лустросано,

перфектно - това е вертексът, а после нека надникнем под масата, да речем, и да

видим как някой уж много възпитан кавалер опипва също толкова възпитана и важна

дама - това е антивертексът, като двамата успяват да запазят външно непроницаемо

и кадифено изражение, докато вътрешно изгарят от страст и желание... ;-)

Т.нар. "източна точка" или екваториален асц се смята като еклиптична дължина на

изгряващия в момента на раждане градус на екватора. С други думи, това е Асц,

който би изгрял в случая, ако сме родени на екватора, оттук и произлиза това

наименование - "екваториален асцендент". Имайки предвид, че таблиците на домовете

дават стойностите на асцендента за нулева географска ширина, екваториалният асц

може да бъде определен без изчисления.

И още:
"Ценна информация дава оста вертекса –антивертекс и в наталните карти. Вертексът сочи личните работи на човека, а антивертекса – дълбоко личните неща. Същото е и по отношение на събитията: вертексът означава леко различими, макар и не напълно правилно оценявани събития, антивертекса – скрити събития, тайни, задкулисни. Вертексът отбелязва важни срещи на стопанина на хороскопа с хора или обстоятелства, над които човек не властва, няма съзнателен контрол (срещи, предопределени от съдбата). Той показва също хора, въвлечени от съдбата в живота на човека, които го променят. Взаимоотношения, имащи силна връзка по вертекса, значително влияят върху живота на срещащите се. Домовете, заети от вертекса (обикновено 5-8), показват сферите на опитност, най-важни при формирането на съдбата на човека.
Оста вертекс-антивертекс – това е линията на взаимоотношенията и тяхното влияние върху личните работи на човека. Тя се използва при анализ на съвместимостта между хората и ефективността на съюзите. Планетите аспектиращи вертеса, показват посоката и характера в развитието на човешката съдба..."

Редактирано от Lillie на 17.10.05 11:22.



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: Lillie]  
Автор Tara% (новак)
Публикувано17.10.05 17:24



Здравей.:)
Благодаря за ценната информация.
Има голяма прилика в описанията.
Но за MC, нямам лични наблюдения, преживявам неща като описаните, всеки път когато Марс е на сев. лунен възел и незнам защо,опоитвам се на ди го обясня.
Дали с тази ос немогат да се свържат и лунните възли?



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: Tara%]  
Автор galy ()
Публикувано18.10.05 15:27



Зенит-надир е нещо различно от вертекс.

Хороскопът, такъв какъвто го познаваме е проекция на небесната сфера върху еклиптиката.
Подобна проекция може да се направи и на земната сфера върху небесната. Проекцията на точката, в която е станало раждането ( мястото на раждане) върху небесната сфера е зенитът, а противоположната точка се нарича надир. Или с други думи ако от мястото на раждане се прекара една вертикална права линия, там където тази линия пресича небесната сфера, се намира зенитът.
Изчисляването на тази ос не съм срещала досега да се прави от компютърна програма. Иначе става с помощта на сферична астрономия.



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: galy]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано18.10.05 15:55




това което е написано не е вярно.
изобщо не е вярно.
ще заложиш ли 200 евро за твоите думи ?!!



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: galy]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано18.10.05 16:05



ако си онази гали дето си мисля то тогава защо ме караш да пиша такива неща а



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: PYTHON]  
Автор galy ()
Публикувано18.10.05 17:30



Сега ще се заяждаме ли? Ако не вярваш на мен направи си справка с книга 1 на Р.Колев "Предсказвателна астрология - примарни дирекции". Или просто потърси из нет-а малко информация относно астро-астрономия.
И за да не си говорим празни приказки - напиши твоето мнение какво представлява оста зенит-надир. После може и да поспорим, та и да заложим



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: PYTHON]  
Автор galy ()
Публикувано18.10.05 17:34



Не знам за коя galy мислиш, но доколкото си спомням единствено аз досега съм писала тук с този ник...така че вероятно ще съм аз

Девойката пита за зенит и надир - и аз й отговарям от астрономична гледна точка (вече написах откъде имам информацията). По принцип се ширят доста дефиниции на тази ос, като най-често срещаната е, както написа Lillie, че това е оста MC-IC. Само че това не е вярно.



Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: galy]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано19.10.05 10:01




цитираната книга на р. колев я имам. както и останалите.
и софта му го имам за примарните дирекции.
зенит - надир всеки може да види определнието астрономически.
колкото до мц-иц е редно да разгледаме домовите системи и така стъпка по стъпка ше стигнеме до мц-иц
в западната астрлология са около 25 домовите системи.
за коя ще дискутираме?




Тема Re: Оста Зенит - Надирнови [re: galy]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано19.10.05 10:08



не искам да се зяждам. така се получава щото ми е кофти стила.
а е така щото ми е такъв хороскопа
не ми се налага вече да търся нещо в нета. не е нужно.
може да дискутираме нещата. няма проблем.
само не ме пращай да чета примарни дирекци от румен колев ако може
да ме беше пратила да чета пласидус,морен,р. д. люис,немската школа,макрански/ако не греша/ по става
колкото до определението зенит-надир от къде искаш да го цитирам?
како предпочиташ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.