Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:39 27.04.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Масова хистерия?  
Автор smaragd (pure'n'shining)
Публикувано11.03.05 17:57



Масова хистерия по създаването на астрологически клубове, асоциации, съюзи и академии?

Не е нищо ново за четящите тук предполагам, интересува ме къде виждате за себе си полза, кои услуги ползвате и в какъв размер? Като астролог, клиент или фен на астрологията?

Тема за коментари 1:

Извън БГ - една западна астроложка, която е от ранга и знаменитостта на Алена, създаде национална астрологическа асоциация, в която не членува нито един астролог извън нейната школа. "За смях и позор" - бяха коментарите на пресата. "Как да ни взима обществото насериозно, когато сами се излагаме?" - коментарите на професионални астролози, които работят като такива от 30 години. Вашите коментари?

Тема за коментари 2:

Има предложения основно икономическо образование да бъде допълнителна предпоставка при обучението на професионални астролози. Масовата истерия и заливането на пазара, които се наблюдават от няколко години насам, води до пълна инфлация на стойността на астрологическите услуги от една страна и меркантилизиране на едно духовно знание, което по идея трябва да бъде достъпно за всеки на определено ниво на съзнание и е желателно да се предава от хора, които имат житейски опит и са на определено ниво на съзнание и етика. Колко плащате за астрологически услуги? Плащате ли въобще? Струват ли си инвестираните пари?

Тема за коментари 3:

Каква квалификация, зрялост и отговорност постигат астролози учили 2 години астрология и работещи като преподаватели? Каква репутация имат и какви научни степени може да са постигнат в училища и академии по астрология? Какво значение има една диплома за практикуването на астрология? За работа с хора? Всички са запознати с феномена "инфлация на дипломите". Каква е стойността на една такава диплома според вас? Ако сте посещавали астрологически курсове или имате такава диплома, чувствате ли се достатъчно подготвени и готови да приемате клиенти? Какво трябва да може според вас астролога, при който бихте отишли за консултация?

Тема за коментари 4:

Само едно училище произвеждащо по 30 астролога годишно само за няколко години може да засити "пазара" дотолкова, че всеки един нов астролог да трябва да снижи

1. качеството на услугите си
2. количеството на услугите си
3. цената на услугите си.

Номер 3 води вече в много западни държави до феномена, че повече от 15-20 астролога на столица не могат да се изхранват само от астрология. Остават да практикуват само тези, които не могат и не знаят нищо друго. Остават само астролози с предимно ниска квалификация.

Номер 2 води до астрологически консултации от по 10-20 минути, в които се обясняват какво е асцендент и защо слънцето и зодията не е всичко в хороскопа. "Ако искате по-задълбочена информация, поръчайте си хороскоп /изготвен от компютър и струващ 1:2 от тарифата за една консултация/".

Номер 1 води до приемане на всякаква клиентела от типа "ще умре ли свекърва ми?" и "ще успея ли да прецакам данъчните?". Меркантилизацията на астрологическите услуги е винаги била и ще бъде и в бъдеще в разрез с нивото на съзнание и етика на един астролог, нужно, ако не е от "полза" на един клиент, поне да не навреди. Познавате ли астролози, които отказват определни услуги? Отпращат клиенти? Какви са причините?

Знам, че темата стана дълга, затова ще спра тук. Очаквам най-различни мнения и се надявам, че има достатъчно материал за дискусия!

Да знаеш да чакаш, да можеш да чакаш, това е любов!

Редактирано от smaragd на 11.03.05 18:27.



Тема Re: Масова хистерия?нови [re: smaragd]  
Автор kuiperbealt1 (centaver)
Публикувано11.03.05 21:50



????????????????????????/Ми то това може ли да се коментира??????????



Тема Re: Масова хистерия?нови [re: smaragd]  
Автор Rama (BoдoБлeйka)
Публикувано12.03.05 11:09



Много хубава, но и сложна тема. Признавам си, че бюрократичната/формалната страна на нещата винаги ме е обърквала и не ми е много ясна. Пък и всяка от изброените теми може да се бистри като отделна - така наведнъж май не мога да ги обхвана/осмисля.

Моите лични пристрастия винаги са били в областта на астропсихологията - предполагам, че и затова смятам астрологията и психологията за изключително сходни дисциплини. Затова мисля, че изискванията към двете също трябва да са подобни. Честно казано, аз съм доста удовлетворена от собственото си психологическо образование - не че смятам, че то само по себе си ме прави добър психолог, но във всички случаи ми е дало страшно много.

Та моето образование включваше - освен чисто теоретичната си част (лекции) - лична терапия (един вид първо да го изпиташ на гърба си, пък и да се срещнеш отблизо със собствената си личност), група за собствен опит (2 години) - нещо подобно на личната терапия, само че в група. И накрая стаж, който изисква минимум три случая, които да водим и завършим сами (под супервизия, разбира се) - като всеки случай да включва поне 10 сесии. Към всичкото това, естествено, курсови и дипломни работи, защити и т.н. - те се подразбират.

В моите представи обучението по астрология би трябвало да изглежда по доста подобен начин. Не знам как е по света, но доколкото ми е известно, в България не съществува образование, което дори да напомня на този модел. А според мен, дори човек да не е психологично изкушен, една астрологична консултация винаги напомня/е вид психологична такава.

Поради тази причина смятам психологията за абсолютно задължителен "модул" в обучението по астрология - поне на някакво елементарно ниво. По същия начин, както примерно всеки алтернативен лечител трябва задължително да има поне основно медицинско образование.

Май отговорих на част от въпросите ти, макар и малко заобиколно. Всъщност проблемите, които щрихираш, съществуват по абсолютно същия начин и в психологията/психотерапията - особено частта за комерсиализирането, злоупотребата и т.н. Предполагам, че това важи за всяка друга помагаща професия - така че астрологията е само частен случай на по-общ проблем според мен.

Редактирано от Rama на 12.03.05 11:12.



Тема Re: Масова хистерия?нови [re: Rama]  
Автор smaragd (pure'n'shining)
Публикувано18.03.05 20:57



По какво би познала/избрала подходящия за теб психолог или астролог, който би консултирала?

Да знаеш да чакаш, да можеш да чакаш, това е любов!


Тема Re: Масова хистерия?нови [re: smaragd]  
Автор Rama (BoдoБлeйka)
Публикувано21.03.05 09:13



По звездите в очите, предполагам...




Тема Re: Масова хистерия?нови [re: Rama]  
Автор smaragd (pure'n'shining)
Публикувано21.03.05 13:25



Разтапящо условие. Може ли да те цитирам?

Да знаеш да чакаш, да можеш да чакаш, това е любов!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.