Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:48 12.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Ценности - нещо като експеримент...нови  
Автор Koтkaтa Mapтa (Gemini inside)
Публикувано05.01.05 00:10



Лейдис /енд джентълмен/ - шматкайки се из дир-а открих една тема

, която просто се блъсна в мен. Само не ме питайте как попаднах там - и аз не знам - какво ли не прави човек, когато търси отговори и чака да го удари мълния...

Та... казусът е следният:
Имеме 10 човешки ценности, които всеки трябва да подреди по значимост за самия него. Те са (в реда, в който ни бяха продиктувани): мъдрост, проспериращ живот, сигурност в семейството, мирен свят, зряла любов, здраве, социално признание, истинско приятелство, свобода, постижения.

Идеята на първо време не е да уточняваме дефиниции, а всеки да ги подреди според собственото си разбиране - рационално или интуитивно и ако може - да се обоснове. Нямам търпение да видя как ще се развие дискусията.

Извинявам се на Гномео, че не дочаках разрешението му, ама ми направиха емоционален рекет

И така - приятни размисли!

... душата ми, тая прекрасна паянтова лудница... - Мирела Иванова

Тема Моят списъкнови [re: Koтkaтa Mapтa]  
Автор Koтkaтa Mapтa (Gemini inside)
Публикувано05.01.05 00:58



10. социално признание
9. проспериращ живот
8. постижения
7. сигурност в семейството
6. мирен свят
5. зряла любов
4. свобода
3. истинско приятелство
2. мъдрост
1. здраве

Трудно ми беше, затова са в низходящ ред. Опитах се да си представя от кое бих се лишила най-лесно.

1. Значи, може и да се дължи на професионалната ми деформация, но съм твърдо убедена, че здравето е абсолютно задължително условие за всичко останало... Само си помислете можете ли да мислите с главоболие и можете ли да бъдете продуктивни с 38 градуса температура... а недай си Боже да е нещо по-сериозно...

2. Мъдрост - тук подозирам, че ще се избием, ама... това е интуитивно решение - уморих се да гадая накъде да тръгна на всеки разклон и после плахо да пристъпвам, внимавайки в кой трап ще се срина - и естествено никога не успявам да го видя, преди срутването да е станало факт. Та - идеята или по-скоро надеждата ми е, че мъдростта би могла са ме предпази ако не от грешните разклони, то поне от прекалено болезнените падания. И от уморителното търсене на обратен път.

3. Приятелство - а) абсолютно примитивна, базова необходимост. Панички с мляко, консерви с Уискас, задължителната квота часове за гушкане и такива неща... разходки, водки, астрология, музика, да има кой да ме чака и място, което е само мое...
б) малко по-софистикейтед - огледало. Хората, които няма да ме подведат, дори когато не мога да се доверя на себе си. Хората, които няма да ми спестят истината, дори когато рискуват да се превърна в огнедишащ змей и всеки път си отдъхват с обклегчение, когато не го направя...

4. Свободата... ех, как ми се иска да беше малко по-нагоре в класацията, ама няма как. Но според мен е задължително условие за:

5 - Любовта. И то зрялата такава. Мисля, че необходимостта от нея не се нуждае от обосновки, но без наличието на свободата като духовен параметър всяка любов се превръща повече в затвор и взаимен тормоз отколкото в това, което би следвало да бъде - спътничество... /Тук мога да напиша цял роман, но ще го направя само при запитване - повечето от вас са запознати с моето становище по въпроса/.

6. Мирен свят. Катастрофи като тази в Азия ми напомнят колко сме свързани и как всичко дава отражения навсякъде. Трябва само да си спомня от колко време с Джем очаквахме да се случи нещо от този порядък... буквално от януари миналата година темата се появяваше редовно в контекста "чакам си. още не е станало". Е, сега стана... а го предхождаше толкова много напрежение и несигурност, че си мисля какво бихме могли да направим с цялата тази вложена в предчувствия и опасения енергия... както и тази, която се влага в заплахи, страх, войни - не само емоционална и физическа, но и материална енергия. Дай Боже за един по-добър свят...

7. Спокойствие в семейството - е, какво да кажа за нещо, което никога не съм имала? Би било хубаво - да. За него предпоставките са 2 (мъдросът), 4 (свобода - да бъдеш себе си) и разбира се 5 (любов).

8. Постижения - като доказателство, че всичко останало е наред и сме на правилната пътека.

9. Проспериращ живот. Ами - зависи какво разбираме под "просперитет", но не бих имала нищо против да прелитам спорадично на уроци по астрология, може и с Луфтханза, не е задължително да е в личния ми джет

10. Социално признание - шшшшш, че лъвицата спи - но ще мина и без него. Предпочитам компанията на шантави вещици. Вещерско признание...

... душата ми, тая прекрасна паянтова лудница... - Мирела Иванова


Тема Re: Ценности - нещо като експеримент...нови [re: Koтkaтa Mapтa]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано05.01.05 09:36



отговорите на твоите въпроси са в наталната ти карта
иначе ценностите за всеки са различни
на 20 г. всички имат пълен набр ценности
след това започват да променят и ценности и принципи
с други думи започва едно болезнено прощаване с илюзии розови мечти
така написани и изброени тези ценности са доста неясни и мъгляви,типични за една западна култура и западен начин на живот който прилаган при всеки във повечето случай създава пълни идиоти.
астрологията като метод и елемент от окултизма дава част от отговорите
ценности?!!


повечето съм ги реализирал от изброените от теб
но не можах да се справя с мира в света
все едно чета списание космополитън е сега
та за кво коментирахме ?



Тема ...и моя...нови [re: Koтkaтa Mapтa]  
Автор jadore ()
Публикувано05.01.05 09:54



1. здраве
няма нужда от обяснение - просто без него всичко останало се обезсмисля

2. зряла любов
въпреки, че се питам има ли "зряла" любов. Някак си двете думи не ми се връзват, но звучат така примамливо.

3. мъдрост
слагам я след любовта, защото на любовта и трябва малко лудост, особено на зрялата, и я слагам преди всички останали ценности защото те без мъдрост не могат да бъдат оценени

4. истинско приятелство
то е изключително ценно за мен (и смятам още че е много рядко срещано и затова много често бъркано, както и истинската любов), затова го слагам тук - без 2ро и 3то няма да имам очи за него...

5. мирен свят
за да имат смисъл добрите ни чувства и намерения, и още: да няма страдащи на които не мога да помогна по никакъв начин

6. свобода
за мен тя включва единствено свободата да избереш къде и кога да се подчиниш

7. сигурност в семейството
чак тук, но каква сигурност ще имам без предшестващите...

8. постижения
начин да помогнеш, да допринесеш...

9. проспериращ живот

10. социално признание

последните три са като екзотични подправки към ястието - без тях то е толкова безвкусно, но пък няма да умреш от глад



Life Must Be Danced.
-Neitzsche


Тема Re: ...и моя...нови [re: jadore]  
Автор Koтkaтa Mapтa (Gemini inside)
Публикувано05.01.05 14:26



Много се радвам, че се включи!

Зряла любов ли? Мисля, че има... За мен тя е такава, в която не проектираме собствените си недостатъци върху партньора, не изнасяме битките със света и себе си за негова сметка, не очакваме от него сбъдването на всичките ни потребности или невъзможното и обременяваме връзката колкото се може по-малко с онези дребни излишни битовизми, с които ВСЕКИ трябва да се справя - не сме някакво уникално изключение и мисля, че колкото по-малко допускаме да ни влияят - толкова по-добре. Още зрялата любов е съюз на две самостоятелни личности, лишена от зависимости - НЕ от привързаност, ако някой сега се засили да ме оборва. За мен зрялата любов се формулира най-добре така: "цялото прелива е цялото"... И по тази причина я слагам след мъдростта и свободата, защото без тях не бих могла да я изградя...

Мъдрост - способността да се "погледнеш отстрани" - да се абстрахираш от "аз"-а си и да направиш безпристрастен анализ. Знанието, че не си нито емоциите, нито мислите си и следователно можеш да се развиеш отвъд тях. Някаква, колкото и бледа да е - идея за "смисъла" на всичко. Лекота. Плавност. Да докосваш света пестеливо и нежно. Да не правиш излишни движения, да не трупаш излишни товари... Да умееш да "виждаш" и приемаш нещата такива, каквито са, а не каквито ти се иска да бъдат.
По тази причина ми е толкова високо в класацията.

Свобода - за мен включва свободата да избереш на кого искаш да "принадлежиш" - и отново е пред любовта, поне хронологично

... душата ми, тая прекрасна паянтова лудница... - Мирела Иванова


Тема Re: Ценности - нещо като експеримент...нови [re: Koтkaтa Mapтa]  
Автор мaвepиk ()
Публикувано05.01.05 14:28



Не се познаваме, но не можах да устоя...
зряла любов, тя е = на мъдрост + свобода, ще достатъчно за мирен свят, тези всичките вече са здраве, а тогава защо да не градим и истинско приятелство, което е и любов и мъдрост и свобода, семейство - то е проявление на същите, постижения, които са същото, признание - то всичко ще е толкова красиво, че няма как да не се вижда
като прочетох всичко това се сетих за един текст от посланието на Апостол Павел към Коринтяни - "Любов ако нямам, нищо не съм..."
Ще добавя още - Радост ако имам, всичко останало е с мен
Добре дошли в Бъдещето



Тема Re: Ценности - нещо като експеримент...нови [re: Koтkaтa Mapтa]  
Автор Джeми (!Fucking Free!)
Публикувано05.01.05 14:49



1. Здраве.
Един болен човек е неефективен и сам за себе си; и да има свобода, не може да се възползва от нея - всеки, който се е тръшкал поне веднъж с яка температура и обриви от шарка в зряла възраст, примерно, вероятно ще ме разбере... На мен лично ми се случва, когато съм с висока температура, да питам дали е възможно сряда да се падне в събота...

2. Истинско приятелство.
Връзката с другите. Колкото и да е прекрасен някой, ако е сам, няма да се разбере колкото точно е прекрасен..
Ако няма с кого да споделя, ако никой не се зарадва с мен, ако никой не заплаче с мен - какъв е моят смисъл и защо, по дяволите, ме има?!? Не, че не си говоря и сама... но най-хубавите мигове в повечето случаи са споделените.

3. Зряла любов.
Така, както аз я разбирам, и такава, каквато ми е необходима, "първата база" на любовта е приятелството. За да мога наистина да разбирам човека до себе си. За да мога да го приемам, дори и когато не го разбирам. За да може, когато увехне "тръпката" или човекът просто спре да ме "кефи" пожелателно, да има какво да ни свързва. За мен любовта включва доста повече от "кеф" - което я доближава до приятелството. В крайна сметка, що за приятелство и що за любов са тези, които виреят в "добро", а като се появят "злото" и "бедата" се изпаряват яко дим...

4. Сигурност в семейството.
Знам си, че съм егоист и скръндза, няма нужда да ми се напомня.. Просто за мен нещата стоят така, че ми е в пъти по-важно това, което ме засяга лично, от онова, което е през три преки от вратата ми. Как беше? "Моят дом е моята крепост". И най-великите бунтовници във Вселената си имат по някоя невзрачна планетка, която с умиление да си наричат "базата". Зарждат с гориво, хапват едно хубаво, наспиват се като хората, намират кой да им превърже раните или да им склопи очите при необходимост, някой да ги нагушка или те да нагушкат някого, че дори и да създадат потомство... както дойде според случая... Което им дава силите да продължат после да бунтовничат до пълна победа на революционния идеал.
Иначе ретроградните сили ги ликвидират още при първото им подаване на носа вън от "Хилядолетния сокол"... мдам... тъпо... ако вкъщи те гонят с точилката - е, в каква революция навън ще успееш?!?
Пък и да не забравяме колко е хубаво да се прави секс без презерватив и паника!

5. Постижения.
Явен признак на това, че не буксувам. Че все още е останало за какво да крещя "Еврика!" и че потенциалът ми не е изчерпан до шушка. Че нещо мърда и се движи. Че ще ми се зарадват и че ще ме потупат по рамото ==>

6. Социално признание.
Дори да е само в тесния кръг на семейството и приятелите, за мен е адски важно да ме оценят по достойнство. Да ме спухат едно хубаво, ако си прося боя. И да ми кажат "евала", когато не се налага да ме спухват.

7. Проспериращ живот.
Да имам усещането, че всеки ден от живота ми е крачка нанякъде, сравнен с предишния. Движението. Промяната. Ако днес мога да отида на кръчма, утре да мога да отида на театър. И ако избирам между карането на зимни кънки и концерт на Азис, никога да не избирам второто.

8. Мъдрост.
За мен мъдростта е следствие, а не причина за нещата. Мъдростта няма да ми осигури гушкането, от което имам нужда... ...най-много да ми осигури респекта у другите, но пък често хората, които ме респектират, аз лично ги гледам от по-голяма дистанция. Мъдростта е опит. Натрупани болки и горчивини, пред-знание за нещата, развит инстинкт за самосъхранение. Изобщо, Сатурнова величина. Ако я има - добре, ако я няма - пак добре.

9. Свобода.
Безкрайно относително и мъгляво понятие. Каква точно е свободата на бездомника? И какви резултати дава свободата на безотговорния?
Яде ли се? Пие ли се? Топли ли?
Свободата е състояние на духа ми. Или я имам, или я нямам. Може да съм окована - и пак никой да не е по-свободен от мене. А може и да имам всичко, но духът ми да е отдавна блаженопочивш... за което примери - бол. В рамките на земния ми живот, аз не виждам в какво се състои свободата ми. Ако има някой свободен, ще ми се да ми го обясни и покаже. Ако ли пък не - ми, убийте ме с камъни...

10. Мирен свят.
Това пък що за животно е?!?
През последните 30 000 години от човешката история може ли някой да ми посочи само едни 84 години, в които светът да е бил мирен?!? Никой никого да не е изтезавал, разпъвал на кръст и убивал? Да не му е сипвал отрова в кафето? Да не му е рязал спирачките? Да е делил всичко не по братски, а по равно?!?
Стигне ли се до "мирен свят" /леле, колко е глобално!!!/, според мен - ще започнем да се самоубиваме от скука...
Хайде, хващайте пак камъните...

И едно уточнение от първа величина:
така мисля и усещам нещата аз тук и сега.
Защото дори само след три месеца - ако не си прочета настоящия постинг, за да сравня - нищо няма да е същото, че да се запази и настоящата ми подредба и със същата аргументация защо едно ми е по-важно от друго. Нищо чудно след три месеца внезапно да се окаже, че мирният свят, свободата и мъдростта са се изкачили на челните места в класацията ми. Не, че вярвам в това, де, но все пак - всичко е възможно... При определени обстоятелства дори съм склонна да допусна, че хората може и да може да се променят...

Да вървя на майната си?!?
Че аз оттам идвам, бе...


Тема Re: Ценности - нещо като експеримент...нови [re: мaвepиk]  
Автор Koтkaтa Mapтa (Gemini inside)
Публикувано05.01.05 14:54



Господи, колко се радвам да видя нов ник тук!
Добре дошъл при нас, страннико... :)
Виждам, че мислим подобно. Но една такава "класация" може да е валидна само към момента. Когато постигнем едно, може би друго ще излезе на преден план, колкото и да се постарах да я подредя така, както я виждам "принципно"... А може нещата да вървят паралелно и едното да зависи /не/пряко от другото - така се получава нещо като верижна реакция...

Поздрав със "След 10 години" на ФСБ - струва ми се силно подходящо

... душата ми, тая прекрасна паянтова лудница... - Мирела Иванова


Тема Re: Ценности - нещо като експеримент...нови [re: Koтkaтa Mapтa]  
Автор Sperantza (frozen)
Публикувано05.01.05 15:03



Това е интересно!Ето и моята скала на тези ценности:
На първо място е Мирен свят!
2.Здраве
3.Свобода
4.Истинско приятелство
5.Постижения
6.Проспериращ живот
7.Зряла любов
8.Сигурност в семейството
9.Социално признание
10.Мъдрост

Понеже искаш да се обоснова,опитвам се:
1. Мирен свят,защото няма смисъл да говорим за ценности,когато живеем във време на война,примерно.
2.Здравето е едно от най-важните неща за мен(надявам се и за другите хора),ако искам да продължа живота си на тази Земя,колкото и крайно да звучи това.
3.Свободата,също много важна за мен,но и твърде скъпа:)Мразя ограниченията в каквото и да е отношение.
4.Истинското приятелство е нещото,което търся от години и наистина е много по-важно за мен от зрялата любов,да речем.Търся приятелството на колкото се може по-разнообразни личности и колкото се може повече.
5.Постиженията без които не мога:)))Защото по природа обичам да творя,ако може да се сметне за синоним на "творчество".Да създам нещо,тоест да постигна нещо в живота си,това е все едно и също за мен.
6.Проспериращият живот си идва след постиженията,ако гледаме логично на нещата.Сложих го тук,защото просто тук му е мястото.
7.Зрялата любов,колкото и традиционно да ми звучи е на седмо място,защото не е кой знае каква ценност за мене.Човек може да обича и от разстояние,може да обича и само като приятел.Зависи.
8.Сигурност в семейството ще дойде само тогава,когато има зряла любов.
9.Социалното признание никога не е много сигурно.Човекът е толкова променливо животно,че никога не знаеш кога ще ти забие ножа в гърба.Затова и не го оценям толкова.
10.Мъдростта е на последно място,защото тя никога не бърза.А и аз не бързам да помъдрявам чак пък толкова.Но е хубаво човек да я има в скалата на ценностите си


Благодаря ти за тестчето
Колко точки имам и каква съм?



Тема Ти не ме скубеш, а аз ...нови [re: Джeми]  
Автор Koтkaтa Mapтa (Gemini inside)
Публикувано05.01.05 15:05



... не мятам камъни. Дийл?

Две изказвания категорично влизат в категорията "Джемщини" -
1. Пък и да не забравяме колко е хубаво да се прави секс без презерватив и паника!
2. При определени обстоятелства дори съм склонна да допусна, че хората може и да може да се променят...

Иначе - има логика. Както и да го погледнеш.


Да съм ти казвала наскоро, че съм много доволна от избора си на Коткопритежателка?

/Светът е за двама

Благодаря за разсветляването на дена ми. До - после :)

... душата ми, тая прекрасна паянтова лудница... - Мирела Иванова



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.