Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:17 09.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Вертекс (Vertex)  
Автор Phryne (непозната)
Публикувано10.06.04 03:13



Да ви се е мяркала из хороскопите една заврънкулка, наречена Vertex? Колкото и треторазрядна да ми се струваше, реших да проявя излишно любопитство, колкото да забележа, че я третират като един вид "фатална точка". Така си обясних защо напоследък се разминавам толкова "фатално" с един човек, чиято Венера е в точен съвпад с моя Антивертекс. За тези, които също като мен още се чудят относно Вертекса, избрах едно представително текстче от интернет (повечето текстчета по въпроса се припокриват смислово).


"ПОРТАЛЪТ НА СЪДБАТА"

ДОСАДНИ УВОДНИ БЕЛЕЖКИ

Вертексът... ами аз обичам да го наричам "портала на съдбата"... Според речника vertex е "върхът, най-високата точка, достигната при видимото движение на дадено небесно тяло или на други точки. Произлиза от латинския глагол ‘vertere’, който означава ‘обръщам’".

В хороскопа Вертексът се изчислява като пресечна точка на еклиптиката (пътя на Слънцето) и на главния меридиан, т.е. равнината, която разделя небесната сфера на предна и задна част (дано някой успее да си го представи този именно главен меридиан, защото аз не можах - бел.прев.).

Всъщност Вертексът представлява част от една двуполюсна ос, състояща се от Вертекс и Антивертекс... Следователно, ако вашият Вертекс е разположен на 10-тия градус в Скорпион, то Антивертексът ще е разположен на 10-тия градус в Телец. Някои астролози са си измислили разграничения между двете точки, като на Антивертекса по принцип се приписват по-негативни ефекти. В своята практика аз не съм забелязал да има някаква разлика. Поради "природата на звяра", Вертексът обикновено може да бъде открит спотаен в 5-ти, 6-ти, 7-ми или 8-ми дом на всяка астрологическа карта.

АСТРОЛОГИЧНО (ДЕРЕДЖЕ НА ВЕРТЕКСА)

Та така, като изхождате от факта, че в астрономически смисъл Вертексът се намира в "повратната точка" на небето, то тогава той би трябвало да има нещо общо с "повратните моменти" във вашия живот. И това наистина е така. А като пък изхождате от факта, че е разположен в домовете между 5-ти и 8-ми, можете направо да се обзаложите, че твърде често той има нещо общо със "срещите ви с другите". И това наистина е така.

Тук следва моето астрологическо правило за мини дефиниция на Вертекса: Вертексът е чувствителна точка в картата (във всяка една карта), която при необичайни, изключителни обстоятелства се усеща като щастлив "повратен момент" или като среща с "портала на съдбата".

Вертексът често се усеща като принудително, но и щастливо преживяване или среща със съдбата, която не можете да избегнете (дори и да желаете). Според астролога Bill Meridian (Mountain Astrologer, June/July 2001), Charles A. Jayne, който (заедно с Lorne Johndro) е първият, вкарал в употреба Вертекса, "смятал, че тази точка е съдбовна и представлява неща, които се намират отвъд нашия контрол".

Аз употребявам Вертекса и Антивертекса по следния начин:
Порталът на съдбата може да бъде:

- някакъв човек (и начинът, по който той ви въздейства) при синастрия. Най-силно е въздействието, когато неговите натални Слънце, Луна, Асцендент, Венера или Марс са в съвпад с вашия натален Вертекс или Антивертекс. Понеже с напредването на възрастта съм станал малко стиснат, аз използвам само съвпадите (в 90% от случаите), когато разглеждам Вертекса и Антивертекса. Освен това, колкото по-бавна е една планета, токова по-тесен е орбисът, който давам при разглеждане на взаимните аспекти, включващи Вертекс и Антивертекс.

- някакво време (през което срещате специален човек), когато дадена транзитираща планета - и особено Слънцето - преминава в съвпад с вашия натален Вертекс или Антивертекс.

ВНИМАВАЙТЕ КАКВО СИ ПОЖЕЛАВАТЕ

С течение на времето установих, че прекомерното идеализиране на Вертекса и/или на хората, които той довежда в живота ви, е колосална грешка. В този смисъл особено ми допада това, което моята приятелка, австралийската астроложка Judy Crichton Weeks, казва по повод Вертекса. С две думи, тя смята, че Вертексът е точка на "връзките" и точка на "сбъднатите желания". Когато е замесен Вертексът, можем да получим точно това, което сме си пожелавали, но го получаваме по един "превратен начин".

Мда! Може би ще имате усещането, че буквално сте си "пожелали" случването на тази предопределена среща с някого. Тази предопределена среща често ви изпълва с чувството, че имате нужда да доведете нещо (или някого) до "изпълване". По-късно обаче (след като всичко вече е казано и сторено)... той... ъ-ъ, искам да кажа... "порталът на съдбата" може и да не изглежда толкова "щастлив", колкото ви се е струвало първоначално. Ясно?

ПРЕДПАЗНИ ДУМИ ЗА ФИНАЛ

Както споменах по-горе, Вертексът е чувствителна точка в картата (във всяка една карта), която при необичайни, изключителни обстоятелства се усеща като "повратен момент" или като среща с "портала на съдбата". Когато открият Вертекса за първи път, хората обикновено имат прекомерни очаквания спрямо него. Повечето от нас като че ли са склонни да смятат, че всяка дреболия, свързана с картата ни и със самите нас, е "необичайна и изключителна". Това изобщо не е така.

Така че... да, има такива "необичайни и изключителни" обстоятелства, при които Вертексът (и/или Антивертексът) се "включва" и става много мощен. Така оставаме с впечатление, че при всяко следващо наслагване на карта върху изходната карта Вертексът е също толкова силен и "включен".

Но има и много други моменти, когато Вертексът не върши нищо особено..., има много други моменти, когато Слънцето или Венера се готвят да преминат през наталната ви карта, но вие няма да срещнете нов вдъхновяващ любим (нито ще ви паднат лесни парички). Друг път обаче... се случва именно това.

ЕТО ВИ ЕДИН МАЛЪК КОНКРЕТЕН ПРИМЕР:

Срещнах две от разтърсващите (и оставящи рани) "любови на живота си" точно в момента, когато транзитното Слънце преминаваше през наталния ми Вертекс (или Антивертекс). Разбира се, в моята и в техните карти тогава се разиграваха и много други игрички (включително, в единия от случаите, нейният транзитен северен лунен възел беше в точен съвпад с наталния й северен възел точно в момента, когато погледите ни се срещнаха).

Проблемът се състои в това, че при останалите близо 90-тина пъти, когато Слънцето е минавало през наталните ми Вертекс и Антивертекс, съвсем не се е случвало да срещна някоя от разтърсващите (и оставящи рани) "любови на живота си".



(Не съм си отбелязала източника, ще го добавя допълнително. Мисля, че астрологът се казваше Антъни Пепа.)



Тема Re: Вертекс (Vertex)нови [re: Phryne]  
Автор CENTAVER ()
Публикувано10.06.04 04:23



Седа чета и очите ми се сбират какво чудо се връти из небесата то комети ли са то звезди,гърбове и ребра на галактики ,фиктивни точки и арабски астероиди и каменовръти как ше се справиме с всичко това през последната седмица?Май при мене тоя Вертекс работи, но странно да.Аз обаче имам психологически проблем да се занимавам с математическата част на изчисляването му и не разбрах как се смятат кривите му????? И каде ше сА падне?Дай пример, помогни на простия и беден астрологИначе матеряла много интересен имаш ли още нещо по повода.



Тема Re: Вертекс (Vertex)нови [re: Phryne]  
Автор Beнepa (Crazy)
Публикувано10.06.04 12:12



Здравейте,
А бихте ли могли да ми кажете от къде мога да прочета за съвпад с някоя от личните планети и евентуалното му разположение в домовете? Защото току що видях, че ми се намира в съвпад с радикалното слънце в 8-ми дом и ми е интересно как би могло да се тълкува.

Благодаря предварително



Тема Re: Вертекс (Vertex) [re: Phryne]  
Автор CENTAVER ()
Публикувано10.06.04 21:17



ДОБРЕ ДЕ И КАК СЕ ИЗчИСЛЯВА?????



Тема Re: Вертекс (Vertex) [re: Phryne]  
Автор Любka Kyнчeвa (Rama)
Публикувано10.06.04 22:23



Мега интересна тема - страхотно ти благодаря!
Истинско откровение бе за мен, понеже само бях чувала за вертекса. Прочетох няколко пъти текста даже.

А ти пробва ли да поекспериментираш и да провериш има ли наистина някаква връзка между тази точка и разни събития/срещи в твоя живот досега? Аз много мислих, но засега не се натъкнах на находки. Интересно ми е да чуя още наблюдения.

Разкажи още...



Тема Re: ЗНАчИ чЕТОХ [re: Phryne]  
Автор CENTAVER ()
Публикувано10.06.04 23:03



чЕТОХ чЕ,Вертекса е перпендикулярна точка на 90 градуса на хоризонта.Туй ще трябва да е асцедент десцедент линията.Значи вертекса трябва да е на 90 от нея попада на медума цели ама това не се връзва,защото не съвпада с теорията за позицията му от 5 до 8 дом.По една астрономична програма пък го засичах и на мойта дата май е в 6 дом в девата ,но нямам никакви доказатества ,че това е правилно.Някой ще ми помогне ли моля да си го изчисля.



Тема Re: Вертекс (Vertex) [re: Phryne]  
Автор Phryne (непозната)
Публикувано10.06.04 23:04



онова беше оттук:





Тема Re: Вертекс (Vertex) [re: CENTAVER]  
Автор Phryne (непозната)
Публикувано10.06.04 23:16



Не знам как ше се справиме с всичко това през последната седмица, такава е тя, непосилната лекота на битието.

За изчисления изобщо не ме питай, хич ме няма по тая част. Лично аз си намерих Вертекса в astro.com : влизаш в рубриката extended chart selection и долу вляво има една опция, чрез която включваш в картата си Вертекса освен традиционите планети. Но сигурно има много по-лесен начин. Тук пише как се изчислява на ръка, ако това ти говори нещо:

To find the Vertex by hand, you calculate the Ascendant at your co-latitude. That’s the Ascendant at 90 degrees, minus your latitude. The IC becomes the mid-heaven and, using the table of houses, you look up the "Ascendant" (Vertex) associated with the new MC and latitude.

Ако не е станало ясно, още едно обяснение:

It can be found through subtracting the birth latitude from 90 degrees, resulting in the co-latitude of the chart; use this and take the 4th house cusp as Mid-heaven, find Ascendant listed in Table of Houses. This Ascendant will be the Vertex.

Ето още няколко линка по въпроса (не казват нещо по-различно от горното, но привнасят някои нюанси):







Тема Re: Вертекс (Vertex) [re: CENTAVER]  
Автор Phryne (непозната)
Публикувано10.06.04 23:18



Как понасяш да си толкова нетърпелива?



Тема Re: Вертекс (Vertex) [re: Beнepa]  
Автор Phryne (непозната)
Публикувано10.06.04 23:32



Никъде не намерих информация как трябва да се тълкуват взаимоотношенията на Вертекса с другите планети в индивидуалния хороскоп и дали изобщо има смисъл това да се прави. Този въпрос и мен ме вълнува, защото при мен пък Антивертексът е в близост до Слънцето, но не вярвам някой да ме осветли. Останах с впечатление, че астролозите го ползват или при синастрия, или при транзити, прогресии и дирекции.

За домовете също не се предлагат тълкувания. Явно астрономическата същност на тази точка е такава, че тя може да попада (почти) единствено в 5, 6, 7 или 8-ми дом. И понеже това са най-общо домове на взаимоотношенията, астролозите свеждат цялата проблематика около точката до "връзките с другите".

Ето все пак нещо в тази връзка (част е от посочения по-горе

):

What about the sign and house position of the vertex?

The house positions of the vertex/anti-vertex can offer clues as to where we may experience turning points, meetings with destiny or fateful encounters in life. As noted earlier, the vertex falls usually between the fifth and the eight house, on the western side of the chart, with the anti-vertex 180 degrees opposition.
In the fifth/eleventh house axis, there could be a propensity to experience fateful romantic or creative encounters (fifth house) through contacts with friends or groups (eleventh house). In the sixth/twelfth house axis, the turning point, or spin out, could effect our day by day living, or our link between psyche and soma (sixth house) through contact with those in the helping professions, those less fortunate or through dreams and creative fantasies (twelfth house). In the seventh/first house axis, sudden epiphanies could radically effect socially significant partnerships (seventh house) through an experience of projecting ourselves out into the world (first house). In the eighth/second house axis, destiny may arrive in the form of an erotic encounter or intense research (eighth house) perpetrated by a desire for pleasure, security or peace (second house).
The vertex/anti-vertex by sign can signify the way we may experience activation to this axis. Aries/Libra could indicate issues between personal will and sharing, where Taurus/Scorpio may be about security verses risk. Gemini/Sagittarius could contrast knowledge and vision, where Cancer/Capricorn could emphasize protection verses enterprise. The Leo/Aquarius axis might highlight self-expression as opposed to group participation where the Virgo/Pisces might compare structured boundaries and limitless longing.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.