Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:18 24.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: DTMF]  
Автор blue:) (непознат )
Публикувано20.05.04 08:51



4 Царе 23
...2 И царят възлезе в Господния дом, и с него всичките Юдови мъже и
всичките ерусалимски жители, - свещениците, пророците и всичките люде от малък до голям;
и прочете на всеослушание пред тях всичките думи от книгата на завета,
която се намери в Господния дом.
3 И царят застана до стълба, та направи завет пред Господа да следва Господа,
да пази заповедите Му и заявленията Му, и повеленията Му с цялото си сърце и с цялата си душа,
та да изпълняват думите на тоя завет, които са написани в тая книга.
И всичките люде потвърдиха завета.
4 Тогава царят заповяда на първосвещеник Хелкия, на свещениците ... да извадят из Господния храм
всичките вещи направени за Ваала, за ашерата и за цялото небесно множество;
и изгори ги вън от Ерусалим....
5 И премахна идолопоклонническите жреци,
.... както и тия, които кадяха на Ваала,
на слънцето, на луната,
на дванадесетте съзвездия,
на цялото небесно множество.


Това е само едно.



Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: elzet]  
Автор мaдaм Eдyapдa (.)
Публикувано20.05.04 09:17



Той самият не се е обръщал към звездите...
А маговете, които виждат Витлеемската звезда Му се покланят.

Редактирано от мaдaм Eдyapдa на 20.05.04 09:17.



Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: blue:)]  
Автор мaдaм Eдyapдa (.)
Публикувано20.05.04 09:19



Астрологията не е грях, но се осъжда от писанията. Но там се осъждат и по-"безболезнени" неща.



Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: blue:)]  
Автор potoche ()
Публикувано20.05.04 12:08



Не мислиш ли, че има разлика между преклонение пред нещо и използването му като източник на информация?

Защото астролозите не правят
"кадене на Ваала,
на слънцето, на луната,
на дванадесетте съзвездия,
на цялото небесно множество. " ,
а ги използват с помощта на математиката и астрономията



Тема Анкетатанови [re: blue:)]  
Автор Aлykapд (Ангел В Мрамора)
Публикувано20.05.04 12:40



е задаване на въпроси.
Ти зададе своите, а аз им отговорих. Ако не си видял къде точно - прочети ми пак мнението. Анкета не значи, че на свой ред нямам право да задам и аз въпроси. Което и направих. Но не забелязвам да си им отговорил. Изключая на тези, на които ти е било удобно да отговориш. Вместо това ми лепна етикетчета "психично болен, неуравновесен, зъл"...

Астрологята противоречи на религията, която изповядват.
Ако изобщо изповядват религия - това първо!
Ако изповядваната религия е христианство - това второ!
Наясно ли си колко много религии има изобщо по света? Да си чувал за будизъм? Или мюсулманство? Или пък юдизъм?
Идваш тук *анонимно - макар че виждам в момента си регистриран, прогресираш значи*, без да си наясно кой в какво вярва и дали изобщо, задаваш един въпрос и лепиш директно след него едно етикетче: астрологията е грях.
Ти изобщо добре се справяш с слепенето на етикетчета, признавам ти.
Но да се обосновеш, да обясниш спрямо какво, спрямо кого, защо изобщо според теб следва това етикетче "Грях" да бъде залепено върху астрологията не можеш. Не и самостоятелно. Не и без да дадеш куп цитати от Библията. И ако се намери някой като мен, който да откаже да приеме цитатите, просто защото не приема Библията и написаното в нея, тогава какво?

П.С. Нищо лично против темата ти. Нищо лично дори против теб самия *за разлика от теб, няма да ти лепна и аз някое "етикетче" прибързано*.
Но когато влезаш в клуб, който се казва "Астролози" и пуснеш мнение, което е най малкото противоречиво, следва да си подготвен че някой може да атакува тезата ти. Следва също така и да си в състояние да защитиш това, което твърдиш и то не само с няколко цитата от една книга, в която аз например не вярвам. И не е нужно във всеки твой опонент да виждаш противник и да се опиташ набързо да го охарактеризираш като психически неуравновесен, само защото стила му на писане и най вече аргументите, които привежда, не са ти по вкуса - най малкото защото са по силни от твоите собствени.
Спор се води с теза и аргументи. С разум. С логика. Лепенето на етикетчета просто ей така, сляпата защита на нещо, защото някой си бил казал така е присъщо на фанатиците. И ако нещо изобщо следва да се нарече грях: то със сигурност фанатизмът.




Тема Re: А ти какво разбираш под християнство?нови [re: blue:)]  
Автор lvony (@@@)
Публикувано20.05.04 13:09



“5 И премахна идолопоклонническите жреци,
.... както и тия, които кадяха на Ваала,
на слънцето, на луната,
на дванадесетте съзвездия,
на цялото небесно множество.”



Хубаво де! Не казвам нищо. Но ти как разсъждаваш я помисли и кажи! Като прочете целия текст не мислиш ли, че става дума за кадене, кланяне, молене и принасяне на жертви и тнт. Тоест става дума за религия а не за наука. Я ми кажи ти с какво се занимаваш? Един грубичък пример: Ако например си математик и си построиш храм на математиката и се молиш на нея вътре, кадиш.....и тнт. не смяташ ли, че за теб вече математиката не е наука а религия? Значи ли тогава, че поради тази причина математиката е грях?

Веднъж питах за златното теле дето го е направил Арон (или се казваше Аарон – не си спомням) докато го нямало Моисей? Това значи ли, че да гледаш крави и телета е грях? Както и да ги хапваш под една и ли друга форма? Според мен по скоро значи, че да се молиш на теле е грях (а и бих казал не само грях но и глупост).
Какво ти е мнението по въпроса?

Освен това цитата е от стария завет и представлява обръщение предимно (да не кажа само) към евреите (ако си забелязал в него също им забранява да се смесват с други народи и племена под всякаква форма, че и други неща....) и това е доста столетия преди да се роди Христос.



Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: blue:)]  
Автор Бялa тиxa cмъpт (Отвъдна)
Публикувано20.05.04 20:43



Вярваща съм, но не съм християнка. Обичам най-светлия дух слизал някога на Земята и дал името си на тази религия, но не съм последователка на последователите му. Той е чиста енергия и светлина, толкова “близо” до Цялото, произтичащ от самия Извор, дошъл при човечеството в определен момент от развитието му, за да му даде тласък, да скъса веригите на миналото, които само си било изковало от удобни постулати, социални и религиозни норми, и безсмислен ритуал. Всичко, което Исус е казал, е било записано буквално и интерпретирано манипулативно. Но не може в една безгранична Любов, в която всичко има място, която може всичко да обеме, да съществува ограничен кодекс, правила, които да се спазват и да ти гарантират място в Царството небесно. Думите на Христос са представлявали в голяма степен конфронтация и антипод на статуквото, защото само по този начин съзнанията на хората са можели малко от малко да разберат какво той има предвид. Защото човешката природа е така устроена, че да възприема и да се учи чрез противопоставяне, полярност и изживяване на противоположностите. Исус е стъпвал на вече познати състояния на нещата, за да може да прокара новото. А новото е било освобождаване от прилепванията на егото към каквото и да било – материя, религия, мистика, ритуал, ситуации. В това число и астрологията, както всяко нещо, е ставала избавителна сламка за душите на хората, които са се “давели” в страх, но всъщност всяко нещо в живота може да бъде избрано за тази роля. И до ден днешен. Човек търси опора в океана на живота, и като не знае, че тази опора е самият той и самото бъдене, си създава дебела стена от обекти, чрез които да се идентифицира и да се “увери”, че представлява нещо, че го има и няма да се изгуби. Но знаците по пътя не са самият път. Това е искал да каже Исус. Същите неща, които казва и Буда, и Беинса Дуно, и всеки друг духовен учител. Всеки от тях идва, за да подръпне сърцето на човека, за да го обезпокои и в същото време да му даде увереност, че има Път. И както животът на човека има своя спирала на развитие и разгръщане, така и животът на човечеството има етапи на развитие, със собствено звучене и качество, със собствени учители. И всички учители са едно цяло и идват от Бога. Техните различия в ученията са привидно такива, единствено нивото на съзнание на хората е различно и фрагментарно, затова не могат да видят Цялото. Същото се отнася и за астрологията. Наука за мен е слаба дума. Тя е сърце и душа на съществуването. Космически код на живота, чието разшифроване е толкова по-възможно, колкото е по-възвишен умът. И този код е един от многото пътища към Бога, докато осъзнаем, че всъщност Пътят е само един. Но Бог обича нашите много пътища, но не обича злоупотребата с нито един от тях, нито прилепването към тях. Защото, ако абсолютизираш клетката, то тя не се ли превръща в ракова?

Библията (и Стария и Новия завет) е една невероятна метафора на пътя на душата, не е книга с готварски рецепти, които забраняват или разрешават. Знае се, че много “неудобни” за властимащия клир параграфи от нея са заличени. Вярвам, че в голяма степен още не сме дорасли да разберем въпреки всичко неизтребимите прозиращи истини в нея.

Астрологията не е грях. Бог няма нужда да забранява нищо, защото е над, във и извън всичко. Той е съществуването. И астрологията има място там. Грях е да загубиш Пътя, но възможностите ни за това са неограничени, не мислиш ли?

Всяко нещо няма значение само по себе си, има значение за съзнанието, което го възприема според нивото си.


De profundis clamavi ad Te, Domine!

Редактирано от Бялa тиxa cмъpт на 20.05.04 21:03.



Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: elzet]  
Автор Kpъr (влез)
Публикувано21.05.04 02:23



това пък отпраща към "свитъците от Кумран"
като ще се цитира...
и дали ги има в интернет на БГ? или поне на РУ

Ако имаш подходящата нагласа, интересните проблеми сами ще те намерят


Тема ей!нови [re: Бялa тиxa cмъpт]  
Автор Mesmerisa (deep & dark)
Публикувано21.05.04 07:32



Невероятно си го написала - дъхът ми спря!!!
В такъв възторг ме хвърлят често мислите ти, че оставам без думи и просто ме обзема едно тихо щастие, че те познавам....

...аз досега се чудех дали изобщо да се включвам в тази тема... И как по-деликатно да кажа, че думата "забранява", "грях"....ми звучат странно... Защото аз не вярвам, че Бог изпълнява ролята на небесен пъдар, който гледа отгоре, дебне и наказва кривналите от "правия път"... Това е чисто човешка идея и проекция... Но ти си го казала просто по гениален начин!!!

Благодаря ти много!

п.п. "..да подръпва хората по сърцата..."...това просто ме...подръпна за сърцето... Ще го запомня!



Тема Re: Колко от вас са вярващи християни?нови [re: blue:)]  
Автор lvony (@@@)
Публикувано21.05.04 12:19



......... питаш дали има християни и цитираш от Стария завет ? Ами... искаш ли малко да те допълня? Виж какво още пише там:

Числа 19:13 Който се допре до мъртвото тяло на умрял човек, и не се очисти, той осквернява Господната скиния; тоя човек ще се изтреби измежду Израиля; той ще бъде нечист, понеже не е поръсен с очистителната вода; нечистотата му е още на него.

Второзаконие 20:13....и когато го предаде Господ твоят Бог в ръцете ти, тогава да поразиш всичките му мъжки с острото на ножа; .... А от градовете на тия люде, които Господ твоят Бог ти дава за наследство, да не оставиш живо нищо, което диша, но да ги обречеш на изтребление

Изход 31:14 Прочее, да пазите съботата, защото ви е света: който я оскверни непременно да се умъртви; защото всеки, който работи в нея, тоя човек да се изтреби изсред людете си.

Изход 31:15 Шест дена да се работи, а седмият ден е събота за света почивка, света Господу; всеки, който работи в съботния ден, непременно да се умъртви.

Числа 1:51 И когато трябва да се дига скинията, левитите да я снемат; и когато трябва да се разпъва скинията, левитите да я поставят; а чужденец, който би се приближил до нея, да се умъртви.

Числа 3:10 А Аарона и синовете му да поставиш да вършат свещеническите си служби; а чужденецът, който би се приближил, да се умъртви

Второзаконие 7:16
За това, да изтребиш всичките племена, които Господ твоят Бог ти предава; окото ти да ги не пожали; и на боговете им да не служиш, защото това ще ти бъде примка.

Изход 12:19.....Седем дена да се не намира квас в къщите ви; защото който яде квасно, оня човек ще се изтреби отсред обществото на израилтяните, бил той пришелец или туземец.

Второзаконие 7:22 И Господ твоят Бог малко по малко ще изгони тия народи от пред тебе; не бива да ги изтребиш изведнъж, за да се не умножат върху тебе полските зверове.

Второзаконие 7:24 Ще предаде и царете им в ръката ти, и ще заличиш името им под небето; никой не ще може да устои пред тебе догде не ги изтребиш.

Второзаконие 13:15 Брат ти, син на майка ти, или синът ти, или дъщеря ти, или жената, която почива на пазухата ти, или приятелят, който ти е като душата ти, ако те изкуси тайно, като рече: Да идем и да служим на други богове, - които нито ти си знаел, нито бащите ти, измежду боговете на племената, които са около вас, близо при тебе, или далеч от тебе, от единия край на света до другия, да не се съгласиш с него нито да го слушаш, нито да го пощади окото ти, нито да го пожалиш нито да го укриеш; но непременно да го умъртвиш; твоята ръка да бъде първа на него, за да го убиеш, и после ръката на всичките люде. Да го убиеш с камъни, за да умре, защото поиска да те отклони от Господа твоя Бог, Който те изведе из Египетската земя, из дома на робството.
12 Ако, между градовете, които Господ твоят Бог ти дава, за да се заселиш в тях, чуеш да се казва за един от тях:Някои подлеци, излезли изсред тебе, са отклонили жителите на града си, като са казали: Да идем да служим на други богове, които вие не сте знаели, тогава да изследваш, да изпиташ и добре да издириш; и, ето, ако това нещо е истинно и е вярно, че такава мерзост е сторена всред тебе, то непременно да поразиш жителите на оня град с острото на ножа, и с острото на ножа да обречеш на изтребление него и всички, които са в него, и добитъка му.

......14 А необрязаният от мъжки пол, чието краекожие на плътта не е обрязано, тоя човек, да се погуби измежду людете си, защото е нарушил завета Ми.
......13 А който е чист, и не е на път, ако пренебрегне да направи пасхата, тоя човек ще бъде изтребен измежду людете си; понеже не е принесъл Господния принос на времето му, тоя човек ще носи греха си.
.....4 Тогава Господ рече на Моисея: Хвани всичките първенци на людете и обеси ги за Господа пред слънцето, за да се отвърне от Израиля Господният яростен гняв.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.