Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:17 15.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Хирон /личен архив/нови  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:06



ХИРОН И НЕГОВОТО ЗНАЧЕНИЕ
Copyright ©1998 Eileen Nauman

Повечето хора изживяват завръщането на Хирона си на 49, 50 и 51 години. Което ви дава доза реалност, че:

1.Времето ви на земята е ограничено – няма да живеете вечно както си мислехте, когато бяхте на 20.

2.Дава ви дълбок размисъл за това, което искате да оставите зад гърба си ; че по някакъв начин допринасяте за доброто на цялото човечество.

3.Правите равносметка на живота си и ако не сте доволен от това, което имате-имате ограничено време да го промените.

4.За тези, които са били натоварени с отговорност, сега е време да се освободят и на свой ред да се забавляват.

5.Ако сте бил репресиран, отхвърлен или сте изживял сериозни емоционални травми, които са дълбоко подтиснати в подсъзнанието ви и не сте работил върху тяхното преодоляване, може да се разболеете сега. Хроничното заболяване е добре известно. Ако се заемете с това решително и не се разболеете, ще знаете със сигурност, че сте работили здраво за почистването на вътрешната си къща :-)

6.Дава ви повече зрялост , повече търпение, повече макрокосмическо разбиране за човешкото битие; губите много от личните си преценки, омраза, гняв и т.н. тъй като ги виждате през различен ъгъл на реалността. Добрата новина е, че този ъгъл остава на място / при мен завръщането на Хирон беше преди 3 години ...чувствам, че мога да кажа малко за това/

7.Има интензивно вглъбяване във вътрешния “аз”. Поглед, тежест и остойностяване на нещата, които се срещат в живота ви – и изхвърляне на непотребното.

8.По това време искате да правите нещата в пълнота – неща, видения, сънища, цели. Планирате живота си внимателно по време на дадена специфична цел или намерение. Променяте повечето си навици и начина, по който живеете.

9.Разбирате, че се нуждаете от време да излезете навън и да помиришете цветята...

Eileen Nauman, Moderator
Athena@medicinegarden.com
Medicine Garden - Medical Astrology

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:08



Хирон: Мит за наши дни
By Eric Francis
www.planetwaves.net

В някои изображения на Стрелец, стрелецът на този знак е представен като кентавър: получовек-полукон.
Кой е той? Има един кентавър,който стои здраво на краката си: Хирон, полубог, роден от Кронос /още наречен Сатурн/ и Филира , нимфа обладана от него. Жена му го е заварила по време на акта и Кронос го е превърнал в кон , в резултат Хирон е роден като полукон, получовек.
Но далеч от това да е чудовище, Хирон е бил любезна, добра и милостива душа, който е учел и преподавал широко разнообразие от предмети: стрелба, военно изкуство, музика, поезия, етика и медицина. Сам сред боговете в гръцката митология, той е описван като лишен от някои от общите негативни характеристики на гръцките божества: невярност, разрушение, отмъстителност. Неговият недостатък е бил как е роден, догадките са предизвиквали съчувствие у човеците и са го отчуждили от боговете, което му е позволило да учи и преподава.

Този мит за Хирон е бил почти забравен, докато не е била открита малка планета през 1977г и не е наречена с името му. Астрологът, водейки си бележки, е започнал да изследва историята и намесата й в съвремието.

В мита за Хирон , например, имаме спор дали човечеството е животинско и всъщност не управляват животинските инстинкти. Имаме цялостното значение на това какво означава и, че ние действително сме получовеци-полуживотни.

В астрологическото общество се е развихрила голяма дискусия дали първата кентавърска планета да се разглежда като управител на Дева или на Стрелец. /Някои астролози дори са предполагали Везни/ . Забележете, че всеки един от тези знаци вече е имал управител / астрологическият термин за планета, най-близко свързана с даден знак, което удостоверява сигурните й привилегии в играта на астрологията./ Каквито и да са мненията ни по въпроса, остава очевидно, че кентавърската планета има някаква интуитивна асоциация със знака на кентавъра. И това връща към схващането, че Стрелец има много общо с търсещия дух на Хирон с неговата любов към познанието и учението, с неговата асоциация с много специфични цели и намерения в човешкия живот – по-малко към по-генерализираното експанзивно влияние на Юпитер / традиционният управител на Стрелеца/ и повече – към по-тясното на Хирон.

Откриването на тази малка планета е довело до боравене с информация, която досега не е била изровена, относно Хирон и другите кентаври , включително Pholus (1992) и Nessus (1993). Швейцарският астролог Дитер Кох лично е превел кентавърските митове от древна Гърция, коригирайки много от предположенията на академичната митология и астрологията. Други изтъкнати астролози, специално дълбочинната психоложка Мелани Райнхардт са прекарали по-голямата част от живота си в проучване на намесата на мита за Хирон в модерни времена и в работа с хора на тези теми. Това е съвместимо с Хироновата тема на менторство.

Хирон е бил ментор на генерация от гръцки герои от елинската ера като Jason, Heracles и Ахил. Язон и Херакъл са били хора, които са се излагали на огромна опасност в полза на своите култури и чиито животи разказват историята на това, което в западната психика се нарича Развитие на егото. Като Ахил, един от великите герои на Троянската война, Язон и Херакъл са имали своите слабости и уязвими места / Язон е бил неверен към жената, която е помогнала в битката му, а Херакъл е бил нещо като масов убиец, който се е опитвал да се откупи./, но техните действия представят голяма част от историята на древните гърци каквато е разказана в легендите. И легендите, разбира се, са собствените ни истории. Как се е случило така, че Хирон, техният ментор, този, който ги е подготвил за техните предизвикателства и опасности е станал едва ли не някаква малка фигура на фона им, остава загадка.

Хирон също така е бил учител и на Asklepius, древният бог на лечението и медицината, един от най-важните сред не-олимпийските богове. В моя Речник на Класическата Митология дори тази му роля не е достоверна.

В нашата култура ние наистина сме забравили ролята на менторството. Често забравяме учителите си и тези, които са споделили знанието си с нас – ранните шефове, треньорите и старите приятели, които са ни ръководили или са ни научили да преценяваме. Докато има много хора, които ни разплакват, има и такива, които ни дават основание да вярваме в себе си, които ни срещат с истината и чиито чувства към нас не се променят с общественото мнение. Те са избрали да не са застрашени от нас / както често са родителите/.Това са менторите. Често приемаме себе си за “себе-направени” хора , когато се издигнем към сила и богатство. Но в действителност не сме – или ако сме – поемаме риска да бъдем отрязани от традицията и историята, от обществото и от самите себе си.

www.planetwaves.net

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:11



Hypnos ( Bardo) VS. Chiron
by Hans-Hinrich Taeger

Хипнос срещу Хирон

Предварителни бележки:

Предложението да се преименува и преинтерпретира малката планета Хирон не произлиза от опортюнистичното настроение на автора. Той съзнава отговорността от действието си и предлага към приложения емпиричен опит голямо количество вълнуващ материал събиран по време на 10-годишни проучвания /1979-1989г/. В своите драстично и тематично сходство той е провокирал той е провокирал напълно нови заключения във връзка с митологическите аналогии и космогоничната възрастова група на тази комета. Целта на автора не е да представи резултатите от изследванията на другите в лоша светлина. Специално докато Хипнос /Хирон/ също притежава характеристики като “отделеност”, “ космически и времеви вариации” или “дълбоки изживявания на сънищата”, които например пионерът на Хирон Зейн Щайн е изследвал. Но Щайн и другите не са взели под внимание митологическата аналогия, която Ковал е избрал. Достатъчно странно, той е работил с откриването на 3 от новите планети / Уран, Нептун и Плутон/. Но изглежда, че през късния 20-ти век ние губим голяма част от дълбоките си инстинкти и Нептунова чувствителност , които са все повече и повече заместени от интелектуалната интуиция / Урановата сензитивност/ , която има широко поле на грешки. Нито дали авторът мисли, че е задължително да се промени добре познатия символ на Хирон, който по много други аналогии отлично отразява двойнствената природа на дълбокия сън / Хипнос/ и Смъртта на Егото / Танатос/. Чрез много успешна насока към обмен и смесване на източното и западното езотерично познание, авторът също би искал да постави за дискусия думата “Bardo”.

Специални благодарности на моите ко-изследователи от много години Siegfried and Ulla Janascheck (* 5. 6. 1961, 10h 25m MET, Karlsruhe/D), на Carol Phelen, че ми помогна при превода от немски на английски и на Michael A. Lohmann (* 7. 3. 1952, 19h 30m MET, Halle i.W./D) за дизайна на компютърните илюстрации. Може изследването на Hypnos-Bardo да допринесе за по-ясно разбиране на най-великите космически тайни , природата на нашето човешко съществувание.

- Portsalon/Ireland, 24th of August 1989

ХИРОН – ГРАДИВНОТО ЗАТЪМНЕНИЕ

ПЪРВИТЕ ЕМПИРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ НА ХИРОНОВИТЕ ТРАНЗИТИ / 1982г/

Планетоидът Хирон е бил открит от американския астроном Чарлз Т. Ковал (* 8. 11. 1940, 05h 20m EST, Buffalo/NY/USA) на 1 ноември 1977г, 10h 00m PST, Pasadena/CA/USA. Хирон следва твърде ексцентрична орбита между планетите гиганти Сатурн и Уран. Както астероидите, респ. кометите, той е с непостоянна форма. Приблизителният му диаметър е между 150 и 700 километра. Нужни са му 50.7 години за да влезе в орбитата на Слънцето , преминавайки през зодиакалните знаци с различна скорост / например във Везни стои 2 години, а в Овен- 7/. Различни астрономи спекулират дали Хирон е комета, пленена от слънчевата ни система, която след известно време ще я напусне. В момента /1989г/ тя се движи през първите 20 градуса на Рак. В сравнение, през 1977г е била в началото на Телец. Най-новите теории разглеждат Хирон като член на зоната Kuyper, с хиляди комети или планетоиди / като Pholus /, чиято орбита е между Сатурн и дори зад Плутон.
/Забележка на редакторите: На 9 май 1989г колонката “ Научен наблюдател” на “New York Times” посочва, че астрономите са прекласифицирали Хирон като комета./

След откриването на Хирон е проведено по-голямо проучване / специално в САЩ/ и важна работа е свършена от астролога Зейн Б. Щайн (* 17. 6. 1951, 23h 44m, EST, Philadelphia/PA/USA). Той е дал на Хирон ключовата дума “Маверик”, макар че тя обяснява само малка част от природата на Хирон. В опит да уловят първите нишки за интерпретация, астролозите са започнали да свързват митологическите аналогии както е било успешно направено с по-новите планети Веста, Нептун и Плутон / Хирон в гръцката митология е мъдър кентавър, вещ в лечителското изкуство./ Но на първо време, най-малко личното ми мнение е, че шансът за адекватно име е бил пропуснат. Това не е изненадващо при отцепник и ексцентрик като Хирон. Факт е, че докато анализирах стотици хороскопи , не намерих убедително доказателство между Хирон и лечението, или умения в медицината. Макар че е постоянно заявявано от автори като Барбара Хенд Клоу, Зейн Щайн и много други. В по-широк смисъл е възможно да се интерпретира всяко планетарна енергия като лечебна сила.

Така се появи празно място и вълнуващия шанс да изучавам този планетарен ексцентрик чрез транзитите в собствената ми натална карта (* 15. 10. 1944, 06h 35m MET, Görlitz/D), и хороскопите на малка група сътрудници / при които се забеляза видим ефект/ Първоначалното ми отношение се промени рязко, когато по време на пътуване в Индия имах едно от първите си и много важни изживявания. Хирон каза тежката си дума! Оригинално причината за пътуването до Индия беше да задълбоча познанията си по медитация и тантра, но някак си ми липсваше подтика и духа, точната мотивация / бях точно в линията си Нептун-МС/. Чувствах се депресиран, така че се отделих от групата и пропътувах няколко мили от селото, където бяхме отседнали / “Хирон, отцепника”/ . Цялата мрежа от връзки по това време ми се струваше странна, чувствах се отчужден от самия себе си, на запустяло място, дезориентиран и без алтернатива пред себе си. Малкото селце (Dharamsala), заетите хора, дори познатата Тибетска атмосфера, които нормално ме караха да се чувствам спокоен и отпуснат, създаваха у мен усещане за нереална и празна сцена. Сякаш на всичко липсваше душа и сърце. Тази външна ситуация се отрази върху вътрешните ми чувства. Загубих всякакви корени с вътрешната си личност. Функционирах като робот. По-късно открих, че това е типична поличба за Хиронови транзити. Трябва да добавя, че дълги години бях живял в самота и не изпитвах никакво желание за връзка. Всичко това беше вече далеч. Но тогава се случи абсолютно неочакваното.

Черното Бардо – Хипнос в опозиция на Венера

Един мъж седна отстрани на мен на масата и аз го поздравих с въпроса дали не е Близнаци. Той го потвърди с известна изненада, което беше начален сигнал за интензивен разговор. Изпитахме незабавно чувството сякаш се познаваме от други времена и само след минути вече разговаряхме как и къде да емигрираме, да се установим и да живеем. Не след дълго решихме да живеем заедно и да напуснем Германия. Всичко това –с такава лекота и спонтанност, сякаш го бяхме планирали от преди хиляди години. Това се случи кратко преди точната опозиция от транзитиращ Хирон към моята Венера в наталната ми карта / на 11 април 1982г, между 22.00 –24.00 часа IST, Dharamsala/IND). Два дена по-късно новият ми партньор ми (Thomas Siegfried, 29. 5. 1956, 14h 15m MET, Kaiserlautern/D) отпътува. Както установихме по-късно, по това време е имал точен съвпад на неговия Хирон –радикс следващ прогресията на зоната /6 години за дом, започващ от 1 до 12 дом, използвайки точна домова система/.

Всичко се превърна в парадоксален сън. Чувствах се като лунен пътешественик или като кукла, и тогава то се случи: на 16-ти и 17-ти април, много близо до настоящите транзити Хирон-Венера – преживях две много силни атаки върху слабостта си. Първият път бях в чайна с приятели, откъдето са ме изнесли с общи усилия. Само 15 часа по-късно по-време на пазарна обиколка из селцето, същата история! Тъй като никога преди това в живота си не бях изпитвал подобна загуба на съзнание, си помислих, че е настъпил краят ми. В Ирландия тези отслабващи атаки се повториха през лятото и есента на 1985г по-време на точен транзит на Хирон –съвпад с наталния ми Уран в 8-и дом. Те всички протичаха по един и същ начин: първо чувство на пълна загуба на нормалната външна и вътрешна реалност. Реалността имаше природата на филм и този филм / включително звуците/ потъмняваше на малки, но продължителни стъпки докато всичко се изгубеше / По време на Хирон транзитиращ Уран реалността се разтваря в бяла светлина/. Някой може да го сравни с филм върху екран на забавен каданс. И накрая тялото губи целия контрол върху себе си и припада.

За около минута част от съзнанието се опитва да се съпротивлява на тази ужасяваща черна празнота , докато дори тази част й се отдаде. В Будизма / вижте другите описания на Bardo/ това е естествено медитативно състояние. Но това се случи без подготовка и не в медитативна връзка, човек може да изпита истински страх. По време на това състояние на Черна Празнота, което на моменти се осветява от няколко червени и бели проблясъци човек получава усещането сякаш е станало късо съединение в мозъка му. След около половин час бавно се пробужда. Първо се възвръща звукът и след това, като магическа прожекция стъпка по стъпка и кадър по кадър филмът на реалността се подрежда в съзнанието като пъзел. В главата и тялото си човек открива нов енергиен пейзаж. Сякаш е преминал през дузина полюсни промени. Старите проблеми и невротични възли са загубили болезнените си измерения. Енергийните канали и мисловни асоциации установяват взаимен обмен, който преди това е бил напълно отделен. Чувствате се сякаш след вътрешно тектонично земетресение. Освободен сте от старите и затормозяващи ви навици и емоции. Сякаш умът ви е изпразнен и изчистен така, както не би се случило след години психо-анализа и други техники. Външният свят изглежда малък, далечен и без значение. Всички предишни приоритети / и морални стойности/ се размиват в странно нищо. Изглежда, че се събуждате от един сън в друг сън докато имате чувството, че не сте свързан с нито един от двата. Чувствате се завърнал се в тяло, което не ви принадлежи, в сън който ви отпраща в галактиката.

Това изживяване си има и забавните страни. Ще преоткриете краката си и ще се опитате да си спомните как да ходите с тях. Ще говорите механични глупости, за да установите контакт с този нов изгряващ свят и ще се чудите като Алиса в Страната на чудесата на всички тези нови лица, които ви заобикалят. Дори дни след тези затъмнения ще се нуждаете от цялата си концентрация, за да откриете как да извършвате дори най-прости ежедневни функции. Но независимо от тези странични ефекти, вие сте прероден в един наистина променен свят.Без да го забелязвате още в детайли, ще откриете необратима промяна в съзнанието. Независимо дали ви харесва или не, вие сте трансформиран! Старите части от вашата личност са умряли; формира се нещо ново. Много отговори са пренесени в дълбочината на подсъзнанието ви, неуловими от нормалния и логичен мисловен процес, ще намерят мястото си в ума ви и ще ви предложат лесни решения на проблеми , които са блокирали духовния ви растеж. Дълго изгубени мечти ще станат реалност! С помощта на Хирон е станало възможно да се замени “това отгоре с това отдолу” и да се смесят заедно в нови връзки. Всичко това се е случило в синхрон с езотеричните събития / дистанцията от родната ви страна, планираното преди години, намирането на нов партньор и т.н./ и е едно от многото чудеса , които са провокирани от голямата астрологическа игра, където бъдещето и миналото се срещат в една точка. Читателите, които никога не са преживяли Хироновите затъмнения могат да ги сравнят с анестезия, но следвайки този пример вие пропускате продължилото около месец отчуждение и духовното прераждане. Така Хирон помага да се построят подобни на Сатурн реалности, което се демонстрира от факта, че Томас и аз живяхме шест години в Ирландия: резултат от двучасово решение под опозиция Хирон-Венера / Поправка: сега –1997г вече 15 години/

Разбира се, не всеки реагира толкова интензивно и драматично на Хироновите влияния, които се опитах да опиша възможно по-автентично.Много точни Хиронови транзити се случват по време на естествените ни фази на сън или вие просто се чувствате леко тревожен и хаотичен.Но всеки може да изпита себе-отчуждението и подновяването след транзит на Хирон. Осъзнавайки силните и емпирически доказуеми Хиронови ефекти станах любопитен дали някой от приятелите ми е имал подобни изживявания. Така нашата малка ирландска изследователска група стигна до подобни резултати на Зейн Щайн в САЩ. /Някои от ключовите думи: себеотчуждение, относителност на време и място, затъмнения, аритмия, езотерични и екзотерични разрушения в духовното развитие, дистанциране от света, дезориентация и т.н./ След като тази статия беше публикувана в няколко списания, получихме много отговори от хора с подобни изживявания под Хироновото въздействие. Тези прецизни протоколи попълват голям файл за бъдещо проучване.

Дори и да изглежда, че Хирон произлиза от друго транс-зодиакално-времево-космическо измерение, той попада точно в средата между Сатурн и Уран, извисявайки ни от нашата реалност във вакуума от първоначален хаос и оттам спонтанно ни помага да открием нови начини в живота. Както и Уран, той въплъщава принципите на призоваването на еволюционни изменения и може да бъде сравнен с прекъсвач, лечебна наркоза или “Отче наш” , позволявайки на различните равнища на съзнанието да влязат в контакт с най-дълбоките потоци на душата.

Регрегия в архаичните измерения

Бъдещи проучвания на транзитите на Хирон :1985-1989г

Това се случи през юли 1985г. По това време се бяхме установили в Ирландия да работим по-интензивно върху астрологическите и будистки учения. Докато работех върху много ремонти на дома и градината, както и върху организирането на обширен архив с данни и някои изследвания върху Веста, напълно бях забравил за Хирон. Бих искал да посоча, че бяхме изненадани да открием, че всеки член от тричленната ни група е имал съвпад Луна-Хирон / в Дева, Водолей, Риби/. Открихме като обща характеристика, че не изпитваме носталгия към родната страна, че сме способни без проблем да разрушим всички връзки с миналото, емоции, проблеми и, че обичаме положението си на отцепници в отдалечен, усамотен и селски регион на северозападния край на Европа.

То се случи отново! Седях с няколко приятели около масата за кафе, слушахме музика и дискутирахме различни проекти. Всичко се превърна в неясен филм. Работех срещу този феномен с цялата си концентрация и сила на волята, но нямах никакъв шанс. Първо, по-отдалечените ъгли на стаята се размиха в сияеща млечно-бяла празнота, която ставайки все по-близка и по-близка трансформира цялата реалност със своите светещи и флуоресциращи лъчи светлина. Когато напуснах стаята, за да си поема малко свеж въздух, викайки “Бързо, бързо...погледнете ефемеридите; някакви мощни транзити се опитват да ме побъркат...” Докато бях на предела да колабирам, някой ме постави да седна на стола. Последното на което бях способен е да се извиня никой да не се тревожи относно странното ми поведение. Сърцебиенето ми ставаше все по-бързо и по-бързо и Егото ми престана да се бие срещу Бялата Нирвана.

Бялото Бардо – Хипнос в съвпад с Уран

Беше въпрос на няколко минути докато всички звуци спрат. Накрая приятелите ми, аз-седнал на стола и близките детайли се превърнаха в бял космос, отворен и безкраен. Нито горе, нито долу, нито вляво, нито вдясно, нито мисли, само добро и дълбоко чувство на вътрешна хармония и мир, свързани с блаженство и екстаз. То напълно се различаваше от Черната Празнота в Индия. Този път бях малко недоволен, когато се върнах обратно в реалността, започваща с тъпи звуци. Съгласно изследванията на моите приятели съм се облегнал на масата за около 30 минути без да реагирам към външния свят. През това време те са погледнали всички ефемериди без да открият някакъв точен транзит.Най-после някой си е спомнил за ефемеридите на Хирон. И са го видяли! Точно на минута от арка: Транзитиращ Хирон в Близнаци е образувал съвпад с наталния ми Уран в 8-и дом. В бавно и царствено настроение външната реалност отново се построи като чист пейзаж в бяла утринна мъгла и излязох от дълбочината и мечтанието в измерението на времето и пространството. Съгласно ретроградното движение на Хирон същата констелация се случи отново през пролетта 1986г. Но освен силната сънливост , както и някои фази на повишено кръвно налягане, повтореният съвпад с Уран не показа същите драматични ефекти. Предполагам, че съм проспал втората регресия в Бяла Празнота. Колко жалко! Генерално казано, пътуването на Хирон през 8-ия ми дом бе придружено от себеотчуждение, страх от смъртта и меланхолия. Посвещаването в Бялата Празнота ме извади от кризата на средната възраст. В контраст с Черната Празнота, която донесе електрически промени във всички чакри на тялото, Бялата Празнота причини еуфористични електрически бури в сърдечната чакра.

В късната пролет на 1989г. открих друго лице на Хироновото действие. По времето, когато той премина в Рак и се приближи към съвпад с наталния ми Сатурн в 9-ти дом. Но преди да достигне Сатурн, той активира Нептуна ми във Везни /12-ти дом/ в квадрат / Май, 1989г/. Отново: силни емоции на себеотчуждаване, изразени в меланхолия, отслабване на волята и силна нужда да спя, мечтателност, апатия или казано с прости думи: голям мързел. Вероятно е от интерес и това, че през този период бях засегнат от временна частична слепота. И най-малката ежедневна задача изискваше цялата ми самодисциплина и енергия. С растящ ентусиазъм се връщах в леглото и преминавах от един дълбок сън в друг.

Бях напълно омаян от тези странни, вълнуващи и авантюристични сънища, които ме държаха в плена си. Магически мистериозни пътувания нон-стоп! Развих дълбоко приятелство със света на Морфей!

Когато Хирон се приближи към Сатурна ми, нещата се влошиха и започнах да ходя по време на сън, и вместо да се събудя в леглото си, се намирах седнал на стол някъде в къщи. Спомних си, че когато бях дете, специално възрастта между четири и десет години, имах подобни изживявания. Но по това време Хирон беше в опозиция на моя Сатурн. / Последната точна дата на сомнамбулстване беше през юли 1967г, когато Хирон е бил в опозиция на Луната ми в Дева в 12-ти дом (29° 50'). По време на престоя си в австрийски хотел изнесох лекция за липсата на противопожарни мерки. Всеки е бил впечатлен от нея, но основната шега е, че съм застанал там чисто гол. Никога няма да забравя смеха на закуска следващата сутрин, напълно несъзнаващ нощната си дейност преди да ми я разкажат.


ХАОС НА СЪНИЩАТА
ХИПНОС КВАДРАТ НЕПТУН

Сега няма сериозен аргумент срещу спането в седнало положение, но цялата работа е била по-опасна, отколкото звучи. Разхождането често е криело рискове от болезнено спъване и падане от стола, леглото, можел съм да си ударя главата в ръба, или в дървения под. С други думи: опасността от нараняване е била алармираща! По време на сомнамбулизма ми съм развил навика да държа чаша мляко или да си паля цигара. В момента, в който изгубя контрол върху мускулите си-всичко пада на земята. Къщата носи следи от дупки в килима и други подобни. През средата на юли 1989г. /първият съвпад Хирон-Сатурн/ ситуацията се влоши и постоянно ме е карало на дрямка. Започнах да се страхувам, че мога да заспя дори и докато шофирам. По това време животът на сънищата е станал толкова силен, че не бях способен да разграничавам между сън и реалност. Двете са се смесвали. Единственият факт, който би помогнал в такава ситуация и да ме освободи от разбираемия страх от перманентна лудост е било познанието за ограниченото влияние на Хиронов транзит / няколко седмици/. Медицината нарича такива състояния нарколепсия или сънна парализа. Но тя не знае нищо за причините, само препоръчва човек да взима много силни ободряващи препарати през деня и хапчета за сън- нощно време. Така че от тази страна не очаквах помощ. Накрая заменихме всички столове в къщата с кресла, за да бъде предотвратено падане. Приятелят ми бе забелязал, че говоря на въображаеми хора в стаята и е прекарал няколко безсънни нощи предпазвайки ме от чупене на чаши и изпускане на цигари, което би могло да предизвика пожар. След преминаването на периода се чувствах прекрасно и за мен това време беше незабравимо.

Обратно към нормалното се опитах да реконструирам енергийната борба между времево-пространствено трансцендентиращия Хирон и Сатурн. Резултатът от контакта между тези два напълно различни принципа доведе до известни проблеми. Единствената изненада е, че миниатюрна скаличка като Хирон може да засегне такава планета гигант като Сатурн.

Но е друг въпрос, че “малък” и “голям” не казват нищо за ефективността. Дори микроскопичният вирус на СПИН може да унищожи цялото човешко тяло. За астрологията като цяло това означава, че трябва да изострим сетивата си в посока планетоидите както при другите активни точки като Галактическия Център, Супергалактическия Център, фиксираните звезди и т.н. Не можем да сме твърде впечатлени само от осем конвенционални планети.

Връщайки се обратно към моите изживявания, Сатурн с неговото чувство за дежурство бе започнал сомнамбулството ми и ми бе дал импулсите за пиене, пушене и седене на стола, в опит да остана в контакт с физическата реалност, “реалност”, която присъства само чрез функционирането на телесните ни сетива. От друга страна Хирон има пръст в празнотата на дълбокия сън, където сетивата са в състояние на дезинтеграция. И двамата се срещнат по средата, междинната зона, където личните, архетипните и сънищата-“реалност” се смесват. Тази композиция от сънища работи като триизмерен /3D/ филм – техника, използвана все повече и представена от сюрреалистичното движение в ранния 20-ти век. Чрез изживяването на странните видения на моя Хиронов-Сатурнов транзит замаяното съзнание и малкото останало его остават на заден план, попадайки в дълбока празнота. По начин, който е много умен трик, Сатурн! Дори трудното събуждане / падане от стола/ може да бъде разбрано като грубо, но приятелско напомняне да не се откъсвам дълго от земята и от кармично управляваната реалност от Сатурн.

Това, което изпитах на персонално равнище, може да бъде пренесено генерално в наше време! Можем да интерпретираме целия ни век като бавно представяне или въвеждане в първичното състояние на Хирон / това включва също началото на психоанализата, психологията, психеделичното движение и различните ефекти на Тантра-Будизма, таоизма и т.н.и в новите и вълнуващи измерения на Интернет, където сънищата ви стават реалност./ Светът е в средата на голям процес на себеотчуждение и на път да завладее Сатурновата роля за време и пространство / например чрез съвременни науки като астрофизиката./, в приготовление за позитивното изживяване на хаоса или по будистките термини “Отвореното измерение” , нови форми на просветление. Актуалният свят /включително човешката раса/ може да бъде видян като грамаден природен резерв, който става толкова изкуствен, че достигаме точката, когато сме неспособни да разграничим “реалното” от “нереалното” и където всичко мислимо ще се изяви спонтанно. Аз дори се съмнявам, че в бъдеще имаме нужда от физически тела, само от състояния на съзнанието, които работят отвъд времето и пространството. Научнофантастични мечти? –Може би!


БОРБАТА МЕЖДУ РЕАЛНОСТИТЕ

ХИПНОС СЪВПАД САТУРН

Мисля, че си струваше докато изучавах наталните карти на нарколептиците в корелация с Хироново-Сатурновите аспекти. Благодарение на свързаното бавно движение на тези две планети, човек може да работи с чистата рождена дата, пренебрегвайки времето и мястото на раждане. Така бих желал да поканя всички физици, психолози, психиатри, психоаналитици, терапевти и невролози да ми изпратят данни и материали свързани с тези ключови думи и подобни истории. Специален интерес представляват данни на пациенти, които са били засегнати само за кратък период / няколко седмици или месеци/ от нарколептични преживявания/ Хиронови транзити!/


НОВИ ЗАКЛЮЧЕНИЯ: ХИРОН- ПРЯКОР ХИПНОС , ПРЯКОР БАРДО, ПРЯКОР ТАНАТОС, ПРЯКОР МОРФЕЙ

Бих добавил много повече Хиронови изживявания в същата насока. Например първото ми много дълбоко и интензивно психеделично изживяване в края на юни 1996г / под точна опозиция Хирон-Хирон/ , което ме катапултира директно във вътрешния свят на мистични архетипи, фантастични видения за мандали, Буди и неописуеми райски места между времето и пространството. Това също се случи в типично Хироново отдалечаване от дома ми в Голдън Парк в Сан Франциско, седнал в парка пред статуя на Буда. Дружелюбен скитник седна до мен и без да каже нито дума, пъхна в устата ми таблетка LSD и ме остави с усмивка. По това време също бях на кръстопът, ситуация на предизвикателства, колебания дали да стана артист или да изучавам психология, астрология, религии и философия. И срещата първия си учител по медитация (Lama Thubten Yeshe) в началото на март 1975г / с Хирон в точна опозиция с наталното ми Слънце/ може да бъде разбрана като среща с моя Хиронов гуру, който ми разказа за нирвана и как да достигна тези състояния на ума по време на тримесечен интензивен курс, където изпитах много дълбоки светлинни състояния на оранжева или прасково-червена празнота, които тогава не можех още да класифицирам като Бардо-състояния. Мога дори да обясня важни състояния от живота си следвайки Хироновите транзити / добавяйки към тях и Плутонови влияния/. Това не се случва задължително с всеки, така че намерих обяснението! Моят Хирон е разположен в 12-ти дом и в съвпад с Луната и Нептун. Така че тук има естествена потребност от контакт със света отвъд и някой вероятно е по-чувствителен към такива изживявания, отваряйки вратата пред тях. Генерално, всеки е способен да използва Хирон като водач към други измерения, ако позволи това да се случи и ако го разглежда като естествен процес, който не е по-различен от дневната дрямка и ритъма на събуждане. Просто попадането в дълбок сън / РЕМ фази/ и други планетарни енергии като Луна, Нептун, Плутон и дори Меркурий водят до това. Малките цикли на събуждането и съня са същите както и големите цикли на живота , смъртта / например изпитването на Нирвана/ и прераждането / изпадането в Нирвана, търсенето на нова личност, попадането в нова реалност на сънищата, които се управляват чрез законите на времето, пространството и карма, за да донесат края на старите кармични тенденции./

Без да задълбаваме толкова в будистките възгледи, можем да кажем, че Хирон е основният ключ за всички хора, които споделят убеждението, че целият универс е един голям сън , базиран върху реалната си природа на празнота, и за всички хора, които искат да изпитат това първично състояние на Нирвана. Този важен ключ не може да бъде символизиран от простия кентавър Хирон , митологична фигура в късната Юпитерова епоха. Трябва да бъде свързан с по-ранно космогенетично или митологично измерение, което принадлежи на епоха много преди нашата зодиакална система и йерархията, по която са формирани планетите. Хирон трябва да бъде нещо като вкаменелост, която открива начина си в слънчевата ни система, давайки ни вероятно единствения реалистичен шанс да разрушим обичайната астрологична магия и ни води към най-дълбоките ни корени, празнотата, която е майка на реалността.

За да открием нещо за реалните митологични аналогии на Хирон, трябва да изучаваме най-ранните скриптове за космогонията и теогонията, които се срещат на Запад. Да се върнем към гръцкия поет и философ Хезиод , който е живял около 800 г.пр.н.е.в Беотия. “Теогонията на Хезиод” , съдържаща около 1000 версии , разделени на 3 основни части: 1/ архаика и космогенезис на универса, управление на Уран и Гея 2/ управление на Кронос- Сатурн 3/ Потекло на олимпийските богове / управление на Юпитер/. Тези три хронологически положения на универса също са наречени “Свят на старите богове”, “Свят на боговете през средния период” и “Свят на младите богове”.

В опростено резюме: Хезиод описва космоса в най-ранното му състояние като Хаос. След Хаос идва Гея, земята / следвайки моето разбиране, не планетата Гея, а първичната кал, домът на Юнговите хтонични животински архетипи/, Еребус / подземната тъмнина/ и Никс / земната тъмнина/ . Децата на Никс са Хипнос и Танатос / дълбок сън и смърт/, докато от Еребус идва “ Чистата небесна светлина” / етерния елемент/ и Химера / дневната светлина/. Тогава Гея създава небесния бог Уран /персонификация на етерния елемент/, небето и планините и Фонтос / соленото море/. Главният бог на тази ера е Уран. В по-късния период Уран и Гея създават титаните и планетарните богове като Хронос-Сатурн като техен управител. Заедно със съпругата му Рея / Луната/ Сатурн детронира Уран, кастрира го и създава “Света на боговете от средния период.” Детронирането на Сатурн от сина му Юпитер сигнализира началото на йерархията на планетните богове / като Венера, Меркурий и Марс/, техните характери, морални качества, еквивалентните им зодиакални знаци и т.н., което включва всички основни ключови думи и правила на астрологията в съвременната ни интерпретация. Кентавърът Хирон е от този късен Юпитеров свят и олицетворява етиката и духовната ориентация на темата за Стрелеца – доста контрастно на нашия Хипнос – Хирон, който действа отвъд критериите за добро и зло.

Гръцкото и римското изкуство символизират близнаците Хипнос / Сомнус/ и Танатос /Морс/ като двама крилати младежи. Белият Хипнос има бели крила, носи мак и приспиващ рог. Черният Танатос държи факел. Често са придружавани от по-младия митологично Морфей, бог на сънищата и син на Хипнос / Хипнос и Танатос символизират спокойните състояния на ума/. Правейки заключение от характеризиращите го ефекти, това, което наричаме Хирон е член на най-ранната част от теогонията на дълбокия сън , смърт и унес. Следвайки тройната му функция е трудно да направим избор. В съвременната западна цивилизация името смърт /Танатос/ за нещастие е свързано с нещо необратимо и не толкова – с промяна в състоянието на ума и прераждането. От друга страна Морфей, “състоянието на сън” е твърде неясно и освен някои учения на академичните аутсайдери / Фройд, Райх, Юнг/, е не достатъчно изучавано, изследвано и разграничавано.

Бих искал да предложа да се замести официалното име Хирон в нашето ориентирано към гърците западно общество от Хипнос. По този начин асоциираме неговото основно качество, подобното на нирвана състояние на лечение или дълбок сън в другите му два компонента: смърт /Танатос/ , умирането на волята и егото, друго подобно на нирвана състояние, което води до измерението на архетипните сънища / мандали, богове, демони, животински архетипи като дракони, змии и т.н./, които излизат от границите на нормалното време и пространство, както и Морфей, който описва междинното състояние на ума между дълбок сън и будност, сфера, която наричаме “свят на личните сънища” /т.е.сюрреалистичен колаж от минали събития, свързани с волята, егото и емоционалните идентификации/.

Концепцията за Бардо ще бъде по-уместна. Но избирайки Бардо като заместител на Хирон, трябва да скъсаме с традицията да се използват гръцки и римски митологически имена. “Бардо” произхожда от Тибетската култура от Бонпо шаманизма и Тантра будизма и се превежда като “Междинно състояние” / на ума/ , описвайки състояние на пребиваване между циклите на живота и смъртта.



ХИПНОС И ТАНАТОС

ДЕЦАТА НА НИКС В РАННИЯ КОСМОГЕНЕЗИС НА УНИВЕРСА

Будистката психология различава шест основни Бардо: “Бардо на живота” / също Сатурновата реалност е видяна като илюзионно сънно състояние, разглеждано от гледната точка на първичната празнота./, “Бардо на сънното състояние” , “Бардо на медитацията”, “Бардо на Процеса на Смъртта”, “Състоянието след / физическата/ смърт” и “Бардо на Търсенето на Прераждане.” Последните три Бардо / или състояния на ума/ са главен
Обект на “Тибетската книга на мъртвите”. Това съкровище от изтънчено езотерично познание описва различните нива на ума, трансформацията, размиването на сетивата и еквивалентните елементи вода, земя, въздух, огън и етер по време на процеса на умиране и прераждане / Където Бардо на Прераждането е обратно на Бардо на умирането/. Тези процеси обясняват различните видове преживявания, които имат специален светлинен характер / като черно, бяло, светлосиньо и т.н./ Тибетската “Книга на мъртвите” свързва първата фаза с разтварянето на елемента земя в елемента вода , където външната реалност става фата моргана, мираж или сюрреалистичен филм. / В по-широк смисъл това състояние на ума започва винаги седмици преди актуалния Хиронов транзит под формата на себеотчуждение./

По време на втората фаза всичко се разтваря във вид на дим, слухът престава да функционира. Това се нарича разтваряне на елемента вода. Разтварянето на огнения елемент е придружено от видение на червени лъчи смесващи се с тъмния дим. Губите чувството си за обоняние /вижте по-ранния текст за опозицията Хипнос-Венера през 1982г/. По време на разтварянето на въздушния елемент умиращият човек изживява видение като мъждукаща светлина на свещ и губи усещането си за вкус и контакта с външния свят. В петата фаза губите всички двойнствени начини на мислене и чувство/ етерния елемент?/. Това е наречено изживяване на “Бяла празнота” или “Мъдрост на Радостта” и е придружено от потушаване на всички видове гняв и негативни емоции/ вижте съвпада Хипнос-Уран/. Езотеричното обяснение за този вид изживяване е идването заедно на лявата и дясната Кундалини енергии в кралската чакра.

АНОТАЦИЯ

Странно, имах тази активация на кралската чакра повече по време на Черната Празнота и активация на сърдечната чакра, която върви заедно с Черната и Червената Празнота ми се случи повече по време на изживяванията ми с Бялата празнота. Така изглежда има индивидуални вариации , в зависимост от планетарните смески от транзитите на Хипнос. В добавка това отразява несигурността сред различните будистки традиции дали най-висшият Буда – или състоянието на Нирвана са с черен или бял светлинен характер или спонтанен съюз и на двете. Изживяването на ясна Жълто-Червена празнота , което се нарича “Червен напредък” или “Върховна радост”, умствено състояние на необятна красота и щастие /вижте опозицията Слънце-Хипнос, срещата с първия ми будистки учител/. След това идва попадането в състояние на “Черно просветление”, в което всички вътрешни енергии Кундалини се обединяват в сърдечната чакра/ вижте затъмнението по време на опозицията Хипнос-Венера и съвпада Хипнос-Сатурн/. То може да е придружено със страхове / както в моя случай/, защото вие губите напълно контрол върху всички функции на съзнанието си /ниво на Танатос/. Последната фаза на “Бардо на умирането” е наречена “Ясна светлина” или състояние на медиативен баланс , което е описвано синьобяло дифузиращо небе без никакъв център от горе и отдолу , след което настъпва просветление или реализация на Нирвана. Това е сблъсък между ума ни в чистото му състояние, вътрешния ни етер или космическия елемент наречен в гръцката митология “Чиста небесна светлина”, персонифициран от бога на небето Уран. В будизма това състояние се нарича Dharmakaya и е символизирано от голия тъмносин Буда прегърнат от своята бяла съпруга.

В друга интерпретация Хипнос изразява ума на белия Буда Vairocana / етерният елемент/ , който има своя еквивалент в индийската митология като Брахма и различните си нива на Нирвана. Какво съвпадение между между трите световни религии! Да се разруши магическия кръг на смъртта и прераждането, главна цел на будистката психология е да слее ума на човека напълно с Ясната Светлина! При падането умът е в опасност да последва обратния процес към връщане в елементите и сетивата, дуалистичното мислене, илюзионните картини на съня и т.н., търсене на прераждане и попадане под влиянието на Морфей и “Света на младите богове”. Така най-висшата цел на будистките йоги е да тренират ума си в постигане на медиативен баланс (Samadhi, Mahamudra, Tzogchen, Tao) усвоявайки проверени техники от йога на сънуването, работа с вътрешните елементи в опит да се съберат заедно енергиите Кундалини в сърдечната чакра, използвайки сексуални визуализации или мандала на божества, губейки страха си от смъртта, опитвайки се да преживеят отново различните Бардо.

Чрез откриването на Хипнос ние сме открили много важен /ако не най-важният/ ключ, който ни позволява чрез прости изчисления да намерим подходящо време за влизане в контакт със състоянията на просветлението / в най-истинското значение на думата/. Не бих искал да изключа транзитите на Плутон /!/, Уран и Нептун, но техните енергии намесват повече настоящите нива на архетипите на Sambhogakaya или сънни състояния, засилват умствените дейности на специални чакри или инициират его-трансформации, но не водят до преки изживявания с Празнотата. Следвайки собствените си изживявания с Хипнос, които в много случаи не се срещат при медитативите тренировки , открих, че е възможно дори за “непосветени” да проверят емпирически различни Бардо състояния, които са много фундаментални в Индо-Тибетската дълбочинна психология! Има изненадващо силна връзка между езотеричните учения на Изтока и Запада , между Теогонията на Хезиод и “Тибетската книга на мъртвите”.

Извън най-важните езотерични стойности причинени от кометата Хипнос, той също въздейства силно върху екзотеричното развитие с опашката си. Поради тази причина изучаването му е много важно за всички видове астролози , учени, практикуващи медитация, психолози и т.н. Следването на Хирон се нуждае от много окуражаване и смелост, защото ви катапултира извън обичайната орбита на вашето его ,мислене, чувства и навици. Във философски смисъл той може да постави въпроса за егото сам по себе си. Способен е да ни пренесе извън времето и пространството. По този начин може да бъде възприеман в западната ни култура и като враг, и като приятел, което се базира на прекомерния култ към егото и прекомерния страх от Нирвана! Този култ към егото може да коства много наранявания и погрешни възгледи, защото се нуждае от ревизия и внимателно проучване от нашето съвременно мислене. “Да бъда или да не бъда- това е въпросът!”






http://www.iol.ie/~taeger/menu.html

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:13



ХИРОН И ШАМАНИЗМЪТ

Шаманският архетип е познат характер от приключенията на Карлос Кастанеда, който е изучавал магьосничество при загадъчния, енигматичен дон Хуан Матус. В следващите години ,без съмнение частично вдъхновени от бестселърите за Дон Хуан, шаманизмът е спуснал корени в духовно-съзнателното общество като важна роля на лечение и съществуване. Под шаманизъм нямам предвид формалната религиозна практика на северноамериканските индианци, а по-скоро кръстосания между културите архетип, който е показан като човек на медицината, лечител, холистичен лечител, свещен учител и духовен ръководител.

През 1977г Шаманът е пристигнал на астрологическата сцена. Астрономите са открили планета, която е наречена от откривателя си Чарлз Ковал Хирон. / По-късно се е оказало, че това е огромна комета, орбитрираща Слънцето между Сатурн и Уран, но съгласно изследователката на Хирон Барбара Хенд Клоу, оригиналото обявяване, че това е планета е предизвикало рязък отговор от астрологическото общество.

Хирон е добре познат като известен лечител в гръцката митология. Но като първият кентавър, получовек-полукон той никога не е бил официален лекар. Хирон също така е бил астролог и учител по метафизика на гръцките богове, както и умел практикуващ на разнообразие от холистични и лечебни изкуства, свещен боец и музикант.

Сред учениците му са били Ахил, Язон и дори Асклепий/ Ескулап/, бога на медицината.

По-късно в живота си е претърпял травма, която е разрушила цялата му експертиза и умения на лечител, копитото му е било отрязано от копие, напоено с отрова от кръвта на Хидра, многоглава жена. Оценките за инцидента се различават, но съгласно всички версии, той се е измъчвал много години докато неуспешно се е опитвал да изцели раната. Макар че поради безсмъртието му, раната не е могла да го убие.

Той евентуално се е отказал от безсмъртието си по нареждане от боговете, бил е освободен от вечното си страдание и се е изкачил в констелацията Стрелец. В замяна Прометей е бил освободен от доживотните си мъки на скалата на Монт Кавказ, където лешояд е кълвял черния му дроб, който всеки ден се е подновявал като наказание, че е донесъл божествения огън на хората.

Два от най-важните знаци на Шамана се споделят от Хирон: той или тя по някакъв начин се различават радикално от другите/ Хирон е бил първият от всички кентаври/, и е получил рана, която той или тя трябва да излекува в опит да придобие истинска сила. Често това е ранна травма, която поставя човека на Шаманския път; Хирон е тотално отхвърлен от майка си, която толкова се е отвращавала от детето-кон, че веднага след раждането му е поискала да бъде превърната в дърво.

В случая с Дон Хуан, ранното му нараняване е включвало бруталността и расизмът, на които той е бил свидетел от страна на белите хора спрямо индианците Яки.

Любимият ми пример за Хироническо нараняване е от живота на късния Джери Гарсия, китаристът на Grateful Dead, чийто десен среден пръст е бил инцидентно ампутиран от брат му при рязане на дърва в гората, когато е бил дете. Гарсия е коментирал, че тази рана го е накарала да вземе банджото, а после и китарата и след това да се превърне в дълбоко влияние, с помощта на митичната алхимична лирика на Робърт Хънтър, върху живота на милиони хора по света.

Така че не е голяма изненада, че освен, че изразява специфичните лечителски сили на родения, Хирон представя и раната, която сме претърпяли в живота и която ни учи как да бъдем силни, и тези кризи в живота, които ни учат повече за реалността на духа и силата на вярата. И това е основният път на Шамана, който винаги минава през някакви прекомерни травматични кризи или изживявания близо до смъртта, които го/я поставят на уникалния им път към власт над себе си.

http://groups.msn.com/Astrologyalookinside/allaboutchiron.msnw?action=get_message&mview=0&ID_Message=3864&DDir=1

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:16



ХОЛИСТИЧНА АСТРОЛОГИЯ - ХИРОН

http://www.stariq.com/pagetemplate/article-printer.asp?pageid=866

Само седмици след откриването му през 1977г от учените, новата планета е намерила мястото си в астрологията. Наречена е Chiron, на великия лечител и воин от гръцката митология –кентавърът Хирон. Макар че много от астролозите не използват Хирон в картите си, неговите теми са имали безотказен ефект върху астрологията, зареждайки ни с най-духовно ориентираното въздействие след Neptune и водещата астрология към равнището на холистичното лечебно изкуство.

НО КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА?

По време на откриването на Хирон разбира се, не е имало книги за неговото значение. Не е имало нито записи от латински, гръцки и арабски текстове, нито инструкции как да се работи с “новата планета” - концепция, която е била дори несънувана, преди откриването на Uranus през 1781г.

По време на откриването на Хирон се е случило нещо друго, което е оставило първите нишки към неговото значение: появата на холистичното съзнание в популярната култура. Трябва да получим награда за това, че можем да отидем в магазина за здравословна храна, да си купим kava kava, женшен, колоидално сребро или да получим малко Рейки за мигрената си. Хората са започнали, след години на философски дискусии за холизма сред интелектите и окултистите, да навлизат по-дълбоко във връзката ум-тяло-дух.

От гръцки в превод Хирон означава “ някой, който има ръце”. Масажна терапия, акупунктура и други изкуства с ръцете, са започнали да се появяват на повърхността по времето на навлизането на Хирон в астрологията. Хиропрактичната професия е спечелила федерално правно дело , заведено срещу нея от официалната медицинска институция / Wilk vs. American Medical Association/ и е прокарала закон, даващ право на хиропракторите да присъстват в медицинския бранш като оказващи първа помощ.

НОВ ВИД АСТРОЛОГИЯ

Новата планета е била непозната и силата на Хирон е била забулена в мистерия. При търсенето да се разбере какво означава тази планета се е развил нов вид астрология: някой, който задава въпроси, изслушва клиентите, изследва и гледа отвъд конвенционалните учения. По-голямата част от ранната информация идва от астролози като Зейн Щайн, Ричърд Ноел, Ал Морисън и Барбара Хенд Клоу, поставяйки Хирон в картите на клиентите си те са знаели, изучавайки транзитите за сравнение на житейските събития да изучават техните значения. Учителите са научавали от учениците си и макар че тези ранни писания са разполагали с оскъдна база данни, те са насърчили сериозно нови астролози да продължат да задават въпроси.

Първата следа към Хироновата тема по-точно идва от астронома д-р Брайън Марсдън, който го е нарекъл “maverick” /отцепник/ , тъй като не е пасвал на типичните научни дефиниции. Хирон е бил няколкостотин пъти по-голям, за да бъде конвенционална комета, но не толкова голям колкото Pluto, така че не е бил и планета. Обект с размера на астероид, намиращ се далеч от астероидната зона, неговият 51-годишен път / далеч по-дълъг от този на повечето астероиди, чиято орбита е около 4 години/, пресичащ орбитата на Сатурн и разширяващ се към Уран / дискусионен вариант/. Той е разрушил всички правила.

Хората със силно поставен Хирон / ъгловат или аспектиращ много планети/ са също така отцепници. Честър Уайлк, смелият и упорит хиропрактор, който е дал под съд всемогъщата медицинска институция , е велик пример за Хирон в МС , куспид на 10-ти дом. Силните Хиронови типове трябва да бъдат различни в начина си на оцеляване. Често най-великите им постижения идват в резултат на силна и продължителна лична борба. Законът на Уайлк, например, е отнел повече от 10 години.

Следващата ключова дума е “мост”. Хирон служи като свързваща точка между различните светове. Директна връзка между ексцентричния, непредсказуем, футуристичен и новаторски свят на Уран / чистата енергия/ и традиционния, структуриран, предвидим и ориентиран към миналото свят на Сатурн/ чистата форма/, Хироновите хора често прокарват нови идеи в съществуващите форми и придават структура на новаторските идеи.

Астролозите също са се обърнали към митологията, където Хирон е бил велик учител и лечител. Френската дума "chirurgerie" означава хирургия, и Хирон е бил учителя на Асклепий, гръцкия бог на медицината / инцидентно ранните форми на хиропрактиката са били наричани “есклепична манипулация”/ . Хирон е преподавал етика, музика, бойно изкуство, бойна медицина и лечителско изкуство на генерация от гръцки герои , включително Язон и Херкулес. “Ментор” и “мултиталантлив” са думи, присъстващи в Хироновия списък от характеристики. Погледнете картите на лечители и ментори и със сигурност ще намерите върху тях нещо интересно във връзка с Хирон.

ХИРОН И ПЛУТОН

За да разберем Хирон, ще е от помощ да разберем нещо за Плутон, който изразява растежа, който изживяваме по време на болезнени житейски уроци, и да интегрираме това, което наричаме сега “сенчеста материя”.

Разглеждаме, че по време на откритието на Плутон през 1977г е имало само една написана книга за Плутон, който е бил открит 47 години по-рано. / Книгата на Фриц Брунхюбнер за Плутон е била написана през 1934г , но 32 години не е била преведена и публикувана на английски език/. До 70-тте дължината на Плутон дори не е била посочена в Raphael's Ephemeris . Първото по-широко четено изложение за значението на Плутон е бил публикуван през 1973г памфлет от Изабел Хайки. Най-накрая, през 1985г - 55 години след откриването му – се е появила първата популярна книга за Плутон, написана от Джеф Грийн , същата година когато Зейн Щайн е издал своята Essence and Application: A View from Chiron, първата книга за Хирон на английски език.

Има интересна културна метафора за това как тези планети работят, и работят заедно. Може да кажете, че Плутон след откриването си е бил основно пренебрегван или отхвърлян, и от астролозите, и от света. Джеф Грийн го описва като “подсъзнателен процес”. Наистина, по-малко от три години след откриването на Плутон , Хитлер е дошъл на власт и е започнал Холокоста осем дни по-късно, но Америка не се е включила във войната срещу него до 1941г.

Хирон преподава такива уроци с пълно съзнание и чувство за неотложност, служейки като съзнателна страна на еволюционния процес. Най-лесният начин да използваме Хирон е да го разглеждаме като част от системата с Плутон. Плутон предвещава най-дълбоките вътрешни движения, които водят до най-сериозните уроци. Хирон предлага съзнанието , че тези уроци са задължителни, значими и си заслужават – това което наричаме “истинско духовно съзнание”. Помислете, че преди Хирон не е имало планетарна енергия, която специално да е изразявала лечението. Не е ли странно това? Но сега ние имаме Хирон и чрез наталното му разположение и транзити работим на ниво, където астрологията е извисена до равнището на холистичното изкуство и духовната наука.

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:18



ИЗЦЕЛЯВАЩИЯТ ДУХ НА ХИРОН

Линда Адамс

В митологията Хирон / ки-рон/ е бил кентавър, получовек и полукон. Той е бил ранен в крака и е търсил лек до края на живота си. Поради безсмъртието си не е бил изцелен и се е превърнал в съвършен лечител. Предал е знанието си за лечителското изкуство на други, специално лечението с билки , астрологията, етиката, музиката и стрелбата. Така архетипното значение на Хирон съответства на “раненият лечител”.

Хирон е 11-тата планета на астрологичното значение. Понастоящем Хирон е в знака на Козирог до май 2005г , когато ще се придвижи във Водолей. Той има 51-годишна орбита. Хирон изразява моста между животинското и човешкото; и вътрешния брак между мъжествено/женствено. Местоположението на Хирон между Сатурн и Уран осветлява връзката между старото и новото, миналото и бъдещето, ерата на Риби и ерата на Водолей.

Възможностите да се пътува дълбоко в нашия “аз” са вдъхновени от Хирон. След като пресъздадем старите рани от миналото, можем да се настроим по-хармонично към изцеляването си. Символично Хирон е пътуването от наранения към учителя и ментора. Ние имаме духовната сила да упражним повече съзнание за нашата болка, отколкото да излезем от нея. Следователно не е наша съзнателна позиция да бъдем в настоящето, тогава как можем да изцелим миналото?

Пътувайте чрез Хирон и се издигнете над болката си / Намерете Хирон в наталната си карта/.

1.Как сте били наранени в миналия си живот? Направете списък или напишете писмо.

2.Обяснете 2 свои страха, които изпитвате в настоящия си живот. Отбележете инстинктивните си реакции.

3.Как можете да развиете кураж да застанете с лице към страховете си? Отворете сърдечната си чакра.

4.С милост, съчувствие и любов , как можете да излезете от тези страхове? Изцелете себе си.

5.На кого можете да предадете уроците, които сте научили в лечението? Ментор.

Изследвайте Хирон в просветляващото пътуване към вътрешния си мир. Със съчувствие, приемане, прошка и безусловна любов за нас, ние сме свързани с Бога. Нека лечението започне!

http://www.creativechoices.com/articles.htm

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 11:20



ХИРОН – ЕКСПОЗЕ

Candy Hillenbrand

Работех с Хирон до 1985г когато открих, че е окупирал същия градус, който и наталната ми Луна. Как можех да го пренебрегна? Поглъщах лакомо всичко, което намерех по темата. За мен беше важно да проуча цялата налична литература, както и да изследвам Хирон в картата си и в картите на другите.

От години можех да намеря малко информация за тази мистериозна планетоид/астероид/комета и разполагах само с малък памфлет от Зейн Щайн, наречен “Интерпретиране на Хирон” докато не се появиха през 1987 и 1989-а съответно книгите на Барбара Хенд Клоу и Мелани Райнхард. От пръв поглед намерих книгата на Клоу обаятелна, но тази на Райнхард беше по-полезна в ежедневната ми работа.

Ричърд Ноул също е написал отлична книга за Хирон, озаглавена “Ключът към вашето пътуване” и уебсайта на Зейн Щайн в Интернет е отлично място за тези, които се интересуват от Хирон. Джойс Мейсън от Калифорния също е допринесла много за разбирането ми на Хирон. От години тя е съредактор на бюлетин свързан със всички Хиронови материи и наречен “Chironicles". Chironicles сега престана да излиза, но все още могат да бъдат намерени старите издания.

Добре известната астроложка и психотерапевтка Лиз Грийни е започнала да вмъква Хирон в работата си и някои от най-пронизателните анализи могат да бъдат намерени в съвместната й книга с Хауърд Сапортас “ Светилата” и “Външните планети” и собствените й книги “ Астрологичният Нептун и пътуването към изкупление” и “Бариери и хоризонти – Хороскопът и защитите на личността”.

АРХЕТИПНИТЕ ХИРОНОВИ ЗНАЧЕНИЯ И КЛЮЧОВИ ДУМИ

Има различни архетипни значения на Хирон. Не намерих нито едно от тях противоречиви, а само изразяващи различните лица на Хирон. Като лечител аз специално резонирах с архетипа на Наранения лечител. За пръв път започнах да се интересувам от лечение през 1977-а, точно по времето на откриването на Хирон. Преди дори да знаех за Хирон, се почувствах привлечена от емоционалното лечение, основно от лечението с цветни есенции. Точният ми съвпад Луна /емоционална/- Хирон/ лечение/ е уместна метафора за този интерес. Личната ми изява в астрологията е също терапевтична. Винаги съм се интересувала от комбинирането на модалностите на астрология и лечение и погледнах наталната си карта от перспектива на лечението. Моята Луна/Хирон е във Водолей и в точна опозиция с Уран. Научих много за Хирон изследвайки собствената си карта.

Не е изненада, че много от клиентите ми също се интересуваха от лечение и често се чувстваха наранени по някакъв дълбок начин. Мисля, че е банална истината,че привличаме тези, които резонират повече с това, което имаме да им предложим. Така погледнато, добре осъзнавам, че собствената ми проява към Хирон може да бъде доста субективна и ограничена от изживяванията и историите на собствените ми клиенти.

Външно открих, че наталното разположение на Хирон често съответства на зоната на живота, където изпитваме усещане за травма. Няколко примера: с аспекти Слънце/Хирон съм срещала жени, наранени от бащите си ; с Луна-Хирон чувството за травма е свързано с майката или изразява нараняване на една майка от друга, чувство на емпатизиране на майчината болка. Мисля, че “нараняване” е много общ термин и покрива целия диапазон от изживявания – отхвърляне, насилие, обида, загуба, емоционална болка, вътрешно нараняване и т.н.

Една клиентка с Хирон в 5-ти в опозиция на Слънце / изгряващ знак Лъв/ почувства, че е наранен градивния й “аз”. Израстнала е в религиозно семейство Викториански тип /Хирон в Стрелец/, където забавлението и играта са смразявани. Като възрастна е решила да развие градивния си потенциал по много и различни начини. Тя е лечител, съветник и учител, който работи с проблемни деца /5-ти дом/ използвайки арт терапия като свой първичен модул. Тя учи хората да контактуват с вътрешния си глас чрез градивно писане и изкуство и големият фокус на нейните класове е върху забавлението и възприемането на собствената градивност. Тя вярва, че всеки е съзидателен.

Този пример илюстрира едно от важните лица на Хирон – там, където се чувстваме наранени-там търсим лечение и на същото място търсим да помогнем и да лекуваме другите.Това е мястото, свързано с миналото ни и откъдето сме усвоили болезнения си опит. Както и мястото, където приемаме собствената си същност и състрадателност към другите. Това е общо изживяване на полето на лечението. Свидетелство как ,например, тези които могат да помогнат на пристрастените към наркотици или преживелите насилие, са тези, които са изпитали същото. Нараняването също е дар, който предлагаме на другите.

Лиз Грийн посочва, че Хироновата травма е инцидентна / съобразно някои версии на мита/ и това астрологически рефлектира като колективно нараняване. Никой не може да го бламира и се намесва усещането, че нараняването е несправедливо. Ще се съглася с аспекта за несправедливост на травмата. Макар че също така намерих различни примери специално за фокален Хирон, например образуващ съвпад с ъглите, в картите на клиенти, които са претърпяли сексуално насилие, тежки примери за колективна травма.

Друга важна точка за Хирон е, че нараняването никога не се лекува напълно. Това също присъства в мита за Хирон. Хироновото изживяване е процес и изразява пътуване към изцеление и цялост. Нереалистично е да се мисли, че можем да бъдем излекувани от болката завинаги, че има чудотворно лекарство за нашите страдания или че можем да излезем извън обсега на страданията си. Хирон, безсмъртният бог е бил освободен от травмата си и мъчителната си болка, едва когато си е разменил мястото с Прометей, земния Титан. С други думи той е намерим пълно освобождение от болката само в смъртта. По това време Хирон се е ангажирал с лечение и преподаване на младите богове. Той е предал на другите познанието си за лечението, основно използването на билките, астрологията, военното изкуство, лова, музиката, етиката и различни други умения.

Ето тук можем да намерим различните архетипни значения на Хирон. Очевидно не всеки астролог има лечителски наклонности, нито всеки клиент е травмиран или склонен да търси лечение. Наталното разположение на Хирон може също да символизира учителя / външния и вътрешния/ , ментора, философа, шамана. Лиз Грийн казва, че изживяването на Хирон за болката , която никога не може да бъде излекувана напълно, ни принуждава да станем философи в тази област от живота.

Докато много астролози изглежда се фокусират върху “решаването на проблема” и “фиксирането “ на Хироновите характеристики, други търсят по-дълбокото му значение. Джойс Мейсън е писала за цялостната природа на Хирон и казва, че “вътрешния брак” на мъжественото и женственото е целият Хирон. Други астролози акцентират върху Хироновия сплитък между животното /инстинктивното/ и “духовните” аспекти на мъжете и жените. Темата за съюза, обединяването и строенето на мост чрез Хирон. Това уместно е показано чрез символа на Барбара Клоу за “Моста на дъгата”. Хирон, в разположението си между Сатурн и Уран показва моста между вътрешните персонални планети и външните колективни планети., между старото и новото, миналото и бъдещето, ерата на Риби и епохата на Водолея. Еръл Уейнър в “ Трансперсонална астрология” дефинира Хирон като символичен за antahkarana – връзката между душата и личността. Подобно, новозеландският астролог Андре Донел в статия за The Wholistic Astrologer', постулира нов начин за възприемане на Хирон използвайки ключовите думи за реконструкция и възстановяване.

Смятам, че всички тези възгледи могат да се разглеждат като синоними за “лечение”, думата литературно означава “ да направя цял”. Повтаряща се е темата за възстановяване на пукнатините и обединяване на дуалностите.

ТРАНЗИТИТЕ НА ХИРОН

Все още много има да бъде научено за Хирон. Когато говорим за транзити, разглеждам специално при Хироновия цикъл квадратите, опозициите и Хироновото завръщане около 50 годишна възраст, и всякакви съвпади, опозиции и квадрати на транзитиращия Хирон към наталните планети. Каквото съм открила по време на транзитите на Хирон, можем да се изправим пред разръчкването на старите рани. Не се интересувам лично от предсказване в ориентиран към събититията контекст, защото намирам, че твърде често транзит ще съвпадне с вътрешно преживяване просто като повтарящо се външно събитие, а понякога просто с нищо не съвпада! Хироновите транзити изглежда предсказват възможности и подходящи моменти за възприемане на по-дълбоки пътища на аз-а чрез това пресъздаване на старите рани и конкретно, възможностите за лечение, което присъства на физически и емоционални нива.

Клиентка с транзитиращ Хирон в съвпад с наталното Слънце срещна мъж, който й помогна да изрази подтиснатата си градивност / натален Хирон в 5-ти дом в куинконкс с натално Слънце/ . Тя се влюби, забременя и тогава той я отблъсна. Това реактивира старите й рани на отблъскване от баща й, който често е отсъствал от дома по време на детството й и след това е умрял от сърдечна атака / Слънцето управлява сърцето/ на 42 години. Подаръкът за нея беше раждането на много желано дете. Можете да видите тук повтарянето на темите от 5-ти дом на градивност, влюбване, деца.

Открих интересна “мръвка” от Барбара Хенд Клоу в книгата й “Течната светлина на секса – Разберете ключовите пасажи на живота”. Тя я е написала на 30 години, когато по време на Сатурново завръщане ние се оформяме; на 40 по време на Уранова опозиция се трансформираме и на 50, при Хироново завръщане-се видоизменяме.

ВЪПРОСЪТ ЗА УПРАВИТЕЛСТВОТО

Въпросът за управителствата предизвиква много дебати. Някои фаворизират Дева / Хенд Клоу/, други Стрелец / Райнхард/, трети – Везни или Скорпион. Някои астролози като Джойс Менсън и Зейн Щайн са прокарали теорията, че Хирон НЕ управлява един знак, а по-скоро ВСИЧКИ знаци , че той описва процес, започващ с Дева , преминаващ през Везни и Скорпион и завършващ със Стрелец. Идеята е, че в Дева осъзнаваме травмите си и се залавяме с лечебен процес. Във Везни търсим баланс и лечение, често консултирайки се с друг. В Скорпион преминаваме през огъня на трансформацията в процес на лечение и в Стрелец отиваме на другия край, по-зрели, мъдри, философи и подготвени да предадем мъдростта си на другите. Това според мен описва процеса на движение от Наранения до Учителя и Ментора.

ЛИЧНИ РАЗМИСЛИ

Лично аз харесвам думата помирение. В символа на Хирон ние виждаме КЛЮЧ и символично аз виждам Хирон като ключ не само към личното лечение, а и към глобалното. Вероятно в Хирон лежи ключа към изцеляване на нашата наранена и страдаща планета. Ние лекуваме раните от миналото – лични и колективни, чрез процес на вътрешно и външно помирение. Този процес заема място не само в нас, но също и между нас и другите , между нациите, между расите, между черното и бялото, между мъжете и жените. Ключът към помирение обхваща качествата на приемане, толерантност, интеграция, прошка, любов и състрадателност.

Преди да включа Хирон в работата с картите, чувствах, че нещо липсва. Веднага след включването му забелязах, че картата стана по-жива за мен. Парчетата започнаха да се сглобяват, бях открила ключа към обединяването им. Намерих нишки, с които да работя и да реша някои от много реалните проблеми, поставени от моите клиенти. Не разглеждам Хирон като просто поредния астероид или дори като конвенционална планета със собствено управителство. Както физическото тяло, за което учените вярват, че се е появило извън нашата слънчева система и евентуално ще я напусне, включването му в картата по време на този милениум може да предложи много ценен поглед върху природата на нашите персонални и планетарни цели.

http://www.aplaceinspace.net/

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 23:27



ХИРОН И ПЛУТОН : КОМЕТИТЕ БРАТЯ
Joyce Mason

“...планетата джудже Плутон е всъщност кралят на ледените джуджета , лидерът на космическите кентаври...Някои астрономи, само частично чешещи си езика, казват, че можем да приветстваме Плутон не като най-малката планета, а като комета в края на всички комети.”

--Nigel Henbest, The Planets: Portraits of New Worlds


Р-Е-С-П-Е-К-Т

Както горния цитат, тази статия е също частично чесане на езика. Отделно от предупреждението, смятам, че е честно да ви изложа астрологическите си пристрастия преди да стъпя върху сапунерката. Аз съм Хиронохолик – Хиронов фанатик. Не е лесно да се проповядва евангелието на Родни Дейнджърфийлд за астрологията. Сега, близо 18 години след откриването му, за мен е поразително, че планетата наречена на мъдрия кентавър все още трябва да се бори за да спечели малко респект в астрологическото общество. Тези от нас, които приветстват Хирон като липсващата връзка в интерпретацията на картите и ключа към житейските цели на човека и цялостния процес, често се чудят къде са сбъркали в убеждаването за важността на тази малка, но значима планета на своите колеги скептици.

Вероятно планетите, както и хората, имат карма – и на Хирон просто е съдено да бъде преследван и подтискан. В митологията Хирон е бил полубрат на Плутон и Зевс /Юпитер/. Хирон е споделял пещерата със Зевс на Маунт Пелион , но и там не е заслужил респект. Зевс е заел светлата страна на пещерата, Хирон е получил тъмната. Когато Зевс е получавал провизии от майка си, Хирон е бил щастлив ако за него останат трохи. Добрата новина е, че Зевс е бил този, който по-късно е освободил Хирон от страданията му и го е превърнал в констелация. Така че може би има надежда и за планетата Хирон.

Някои от заглавията в бюлетина ми Chironicles започват с “ Представете си карта без Плутон...ако не използвате Хирон, пропускате повече отколкото можете да си представите.” Паралела, който правя не е прекалено драматичен. Фактически най-новите проучвания показват, че Хирон и Плутон са по-сходни, отколкото дори сме сънували. Ако сме поставили такова ударение върху Плутон астрологически, следва, че съответно трябва да направим същото и с Хирон. /Всеки, който някога е изпитал тези две сили в стресиращ аспект един към друг , натално или чрез транзит знае, че не се шегувам./ Изненадващо, астрономите за разлика от астролозите дават на Хирон респекта, който заслужава.

АСТРОНОМИТЕ ЗАЛАГАТ НА ХИРОН

Астрономите са открили, че Хирон е само първият от много сложни обекти, с характеристиките и на планетоид, и на комета. Те са “бежанци” от диска Кюпър, резервоар над Нептун, където се вярва, че са родени всички комети като Хирон. Международният Астрономически Съюз е обозначил Хирон и класа подобни обекти като “кентаври” , в чест на Хирон. Тези учени са направили паралела между сложния облик на митологичния Хирон и факта, че нареченият на него планетарен обект е също със сложна форма. /Това е иронично, тъй като истинската астрономическа природа на Хирон не е била известна , когато откривателят му го е нарекъл така/. Това е само един пример как астрономите са отдали на Хирон повече уважение, отколкото астролозите. Не само има цял нов клас от планети след Хирон, но астрономите толкова са се ентусиазирали за идващия перихелий на Хирон следващия февруари – техният шанс да видят кентавъра в рядко срещана позиция близо до Слънцето – тогава 50 от тях са образували Комитет за Хироновия Перихелий и са си разменяли имейли бързо и оживено по Интернет. Те са се надявали да ангажират астрономите –аматьори и профита, в наблюдение на Хирон по време на този прозорец, който се случва веднъж на 50 години и да си разменят записки.

Алън Стърн, същият планетарен учен, който пише информативни, лесно разбираеми и вълнуващи статии за по-късното развитие на Хирон е също така адвокат на пътуване до Хирон в НАСА. Това е само една от тези ренесансови мисии, че ние дори можем да видим повърхността на Хирон , да остойностим неговата маса и плътност, да изпробваме сложността му и да направим снимки на този прототип кентавър.


В КАКВО ПЛУТОН Е КАТО ХИРОН

Макар че е най-малко десет пъти по-голям от Хирон, Плутон е около 3-4 пъти по-отдалечен от Слънцето, в зависимост от местоположението му на неговия орбитален път. При балансиране на дистанцията и размерите не е толкова пресилено да се разглежда Хирон като също толкова важен астрологически, колкото е и Плутон. Нека погледнем астрономическите им прилики:

- И двете имат рязко наклонени, ексцентрични орбити
- Замъглени са като идентичност, необичайни са и астрономите се колебаят дали да ги нарекат планети
- И двете са малки: Плутон е с диаметър 2.360 км и ще трябват 25 Плутона да се покрие масата на Меркурий, следващата най-малка планета
- Хирон е около 200 км като диаметър, колкото е например Ню Хемпшир
- И двете са изградени от голям блок “ледове” съдържащи карбонов монооксид, метан и/ли нитроген.
- За всяка се вярва, че е част от голям масив
- За Хирон се счита, че е “майката на всички комети открити за кратък период” , от който всички останали произлизат.
- Последната теория за Плутон е, че той оригинално е бил граница на Нептуновата Луна Тритон.
- И Плутон, и Хирон пресичат орбитата, по време на собствения си орбитален път, на следващата планета към Слънцето / Плутон пресича пътя на Сатурн, а Хирон – Нептун/

Има много повече синхронизиращи и метафорични сродства , например Плутон има Луна /Харон /,с почти идентично име на Хирон, разликата е само една буква/ двете често се бъркат/; и двете са открити през този век, движението им е бавно и перихелиите им следват един след друг / Плутон достига перихелий през 1989г/. От гледна точка на астрологията функциите им са подобни, хората често бъркат Хироновата и Плутоновата енергии. Най-малкото и двете намесват по някакъв начин смъртта и сексуалността. Плутон трансформира, Хирон видоизменя, значение “ ...случва се идентично събитие, но реакцията към него е различна”. Скоро след откриването на Хирон, Тони Джоузеф посочва връзката между Хироновите транзити и “...бременността и раждането, секса, родителството, болестта и смъртта” и се предполага ко-управителство между Хирон между Скорпион и Стрелец. Барбара Клоу ги разграничава по следния начин: “Хирон е главният учител на смелостта...на изясняването и изчистването на това, което не е силно и здраво. Хирон работи с Плутон доброволно вместо да избягва Подземното царство до последната секунда. Трудно е да си представим Плутон без Хирон като водач, и сега ние имаме това партньорство.”

ЩЕ ДОЙДАТ ГОРЕЩИ ХИРОНОВИ СЪБИТИЯ

Има три събития, които ще се случат за пръв път в живота на повечето от нас във връзка с Хирон. Първо, навлизането на Хирон във Везни на 9 септември, 1955г, второто – перихелият му / приближаването на орбитата му до Слънцето/ на 14 февруари 1996г и третото е неговият перигей / приближаването му до Земята/ на 1 април 1996г.

За едно нещо, във връзка със знаците на Хирон вярвам, че всеки, който не е намерил досега Хирон по някакъв друг начин, ще се пробуди когато изцелението в партньорствата и връзки стане глобална. Старите рани от битката на половете ще бъдат разрязани и лошата кръв ще изтече, като се открият алтернативни начини да се направят връзките действени, това е шанс на времето. Хирон ще засегне много от нас там, където живеем и когато навлезе в знака на партньорството, ще отвори също и чувството ни за красота и мир, социалното взаимодействие и справедливост. / Това може би е вярно за много от нас, живеещи пред телевизора и следящи процеса на О.Дж.Симпсън. Дълбоките рани от този род в нашата култура никога не са били толкова много, колкото в наши дни./

Много от нас, спорещи само с половин уста за управителството на Хирон, ще се усъмнят, че можем да намерим асоциации между Хирон и Везни преди да забележат неговото най-кратко /15-месечно/ пребиваване в управлявания от Венера знак./Плутон е в перихелия си в Скорпион, управител на знака/. Ще открием ли Хирон в истинското си управителство във Везни? След всичко не е ли цялостта въпрос на баланс? Лично аз се надявам, че по време на този период ще открием повече за добрата връзка на Хирон със съпругата му, морската нимфа Харикло / Ако справките за Хирон в митологията са откъслечни, то тези за Харикло са като игла в купа сено./ Най-накрая, но не на последно място се надявам Хирон във Везни да стимулира бъдещи прозрения защо Хирон е получил неизлечимата си рана по време на брачната церемония.

Както при перихелия, намерен близо до перигея, пионерът на Хирон, астрологът Зейн Щайн е посочил интересното привличане на Хирон към ваканции следващите години. Какво чувство за хумор в космически пропорции за да се изявят всички тези значими астрономически събития на Свети Валентин и Международния ден на шегата! Ако някой все още се съмнява, че “смехът е най-доброто лекарство”, със сигурност един от най-великите лечители за всички времена – митичният Хирон – се е засмял последен и е имал последната дума при Хирон във Везни!

С по-сериозен тон, вярвам, че перихелият е времето, когато можем да очакваме духът на кентавъра лечител и ментор на герои да ни донесе нови прозрения за значението си, включително нова информация за астрологическата си стойност и значимост. Ако Хирон е мостът между Небето и Земята , перихелият е времето за разходка и поглед върху другата страна. Вероятно при перигея прозренията ще “слязат на земята” за наше практично осъществяване.

ДРАМАТИЧНИ ИЛЮСТРАЦИИ НА ХИРОН В СЪВРЕМЕННАТА ИСТОРИЯ

Ако сте изследвали същността си и сте стигнали до Хироново раздрусване, запитайте се защо. Има стотици честни отговори – не е имало време да се изучава новата планета, винаги сте се чудели за астероидите, ако започна с Хирон –къде ще му излезе краят, когато непрекъснато се откриват нови обекти.

В обсега на тази статия се надявам да внуша колко важен може да бъде Хирон в астрологическата карта. Естествено, не всеки има силно поставен и аспектиран Хирон. Както при Плутон, не всеки може да бъде наречен Плутонец, нито всеки-Хиронец. Макар че ако сте астролог / какъвто е бил митичния Хирон/ шансовете ви да имате изявен Хирон са значителни. Ако не сте, опитайте се да поставяте Хирон в картите на тези, които са и вижте за себе си. За да дам два драматични примера от недалечното минало / и тъй като тази статия е за Плутон и Хирон/, ще илюстрирам с картите на Дейвид Кореш и Тимъти МакВейдж и събитийната карта на Пожара в Branch Davidian и бомбандирането на Оклахома сити. / Сравнението изглежда особено уместно, тъй като бомбандирането в Оклахома е набедено за акт на отмъщение за Вако.

Дейвид Кореш е имал опозиция натално Слънце в Лъв – Хирон във Водолей / рождена дата 8/17/59, 8:49 AM ,Хюстън, Тексас./ Без да се разглежда Хирон в тази карта, ще пропуснете Т-квадрата фокален към съвпада Юпитер-Серес в Скорпион във 2-и дом. Това предполага религиозен фанатик, отдаден изцяло и предлагащ да посрещне всички физически и материални нужди на последователите си; и защитаващ това, за което се мисли – фиксирана интензивност на скорпион хвърлящ мълнии. Както Хирон е отглеждал и възпитавал много млади момчета и ги е обучавал като воини, така и Хирона на Кореш се добавя към осветляването на тази трагедия. Истинската драма идва от транзитите на Хирон, Плутон и Сатурн към неговия Т-квадрат. В момента на пожара 4/19/93, 12:15 PM, Waco, TX), Плутон е влязъл в съвпад с фокалния Юпитер и Сатурн е образувал съвпад с наталния Хирон. Но това, което наистина обяснява историята е точният съвпад на транзитиращ Уран към натален Уран 17+ в Лъв , на Сабински символ Химикът Учител извършва експеримент за учениците си/ и лабораторията избухва/.

Тъй като ъгловатото разположение е важно при разглеждането на Хироновия акцент, пълният сблъсък в картата на Тимъти МакВейдж е труден за решаване без наличността на рожденото време (4/23/68, Pendleton, NY). Най-малкото, наталният му Хирон създава Овен стелиум със Сатурн, Северния Възел и Венера. Използван негативно, Хирон може да навлезе в ролята си на анти-герой. Хирон в Овен има цели, свързани с гнева, агресията и войната. Както Хирон е тренирал герои в бойни изкуства, милитарното движение може да бъде видяно като негативна употреба на Хироновия принцип. Гледайки намесените планети не е трудно да разберем погрешно насочената мисия на МакВейдж да носи разрушение и смърт чрез огън в криворазбран опит за справедливост. Докато Хирон може да бъде позитивна сила в картите на лечители и учители, като всеки астрологичен принцип, Хирон може да бъде пренебрегнат или да се злоупотреби с него. Сабианският символ на неговия Хирон , Комедиантът, не е забавен, когато се разглеждат някои от негативните му ключови фрази “ разбити илюзии” /на стабилност и сигурност/ и “да бъдеш измамник”.

Хирона на МакВейдж е в опозиция на натален Уран и е в куинконкс с астероида Серес. В легендата на Серес Плутон похищава невръстната Персефона, отвлича я от майка й и я завежда в подземното царство. Няма съмнение, че МакВейдж е похитил много невръстни от майките им и ги е завел в царството на Плутон на 19 април 1995г (9:02 AM). Това отеква и чрез транзитиращ Серес в градусов съвпад с наталния му Хирон по времето на бомбандировката. Разбира се, най-драматичните аспекти са в точния съвпад на Хирон и опозицията на Сатурн с наталния му Плутон, и транзитиращ Плутон в Стрелец образуващ тригон с наталния му Хирон, добавяйки огън към топливото, както и Плутон застанал пред ретроградното си завръщане в Скорпион на следващия ден.

НОВ ВИД ХОРА

Въпреки тези тъжни истории, като цяло ние се придвижваме към по-добро човечество. Наричам Хирон предвестник на човешкия напредък и усъвършенстване. Хирон изразява нашата културна травма – сплитъка между интелекта и инстинкта. Ние сме на прага на преминаването на тази крепост, сплитъка между: ляв и дясен мозък, мъжествено и женствено, ин и ян, светло и тъмно. Веднага щом тези сили се хармонизират с нас, каквото и да се случи, ще знаем инстинктивно какво да правим и кога. Инстинктът обединява познание, мъдрост и тези сигнали ще получите от вътрешността на стомаха си. Ако можете да се доверите, винаги ще знаете какво да правите, тогава от какво има да се страхувате?

Ако все още се съмнявате във взаимовръзката и стойността на Кометите Братя, разгледайте техния съвпад в първите минути на 1 януари 2000г. Наричам го Аспект на Милениума. Фокусирайте две от ключовите им думи – трансформираща революция. Докато тук може да се направи не толкова оптимистична интерпретация на съвпада, Сабианският символ за 12 саг, където братята се срещат подкрепя теорията ми за напредъка на човечеството. Той е на градусовия символ, Флагът Който се превръща в Орел, Орелът в Домашен петел, приветстващ зората. Птицата е първата, която вижда изгрева на слънцето, така тя вярва, че нейният вик кара зората да изгрее. Това ни напомня за силата на ума и синхронността, т.е каквото виждаме / вярваме и заявяваме/ е каквото получаваме. Най-висшите ни идеали могат да бъдат отстоявани гордо – избухва силата на висшия аз. Ключовата дума на Рудияр за този градус е Благовещение – напомняща, защото в Християнски контекст , Благовещението връща към деня, когато ангелът възвестява на Мария, че ще стане майка на Христос. Дали Аспектът на Милениума възвестява “второто завръщане” на вътрешното просветление? Друго съвпадение – орелът в Сабианския символ е също и символ за Плутон. За да се свържат двете ключови думи и да се наблегне върху големия брой паралели между Христос и Хирон, съвпадът Хирон/Плутон е бременен с лечение. Но няма съмнение ,че лечението ще дойде само по начина на конфронтацията между Доброто / Хирон като фигурата на Христос/ и Злото / Плутон като Хадес/. Сабианският символ е поличба, че имаме изборът, ако имаме видение, да трансформираме и видоизменим най-дълбоките си рани в благословия.

Там бяха тези, които се смееха по времето когато медитирахме на планинските върхове при Хармоничния Конкорданс / Сблъсък/ . Следване на видението за наранения свят, който побеждава раните си. Орисниците бяха прави, но поради грешната причина. Светът ЩЕ СВЪРШИ през 2000г – светът, какъвто го познаваме. /За много хора наистина е настъпил края на света с неговите несправедливости , след като са променили начина си на живот./ Интернет и СНН потвърждават, че повече няма да се възприемаме като отделени от глобалното човечество. След още няколко години тази нова реалност ще се закрепи като доказателство. Докато е болезнено сега, дори процесът на О.Джей и бомбандировките, след като застанем с лице към проблемите, това е за добро. /Всичко е метафорично./ Само тогава ще можем да направим нещо за тяхното решение.

По време на историята кометите са разглеждани като поличби. Ако Хирон е предвестникът на човешкото усъвършенстване, няма грешка, че астрономическият Хирон е предшественик на нещо дръзко ново, което е “отвън” и, че нещо е “далече”. Съвпадащо като Сиамски близнак с Плутон в Саг по време на Голямото завръщане, Хирон, митологичният кентавър е пратеникът на идващите промени. Промените са литературни и фигуративни – контакт с други светове, планети е дива възможност.

Но независимо дали Междузвездните войни са или не са на хоризонта , ние бавно, но сигурно сме въвлечени в Хироновите характеристики – деликатни, меки хора, пазители на екологията, които обучават другите въпреки собствените си рани и злочестини, живеещи героично.




http://www.aplaceinspace.net/articles.html

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 23:29



ХИРОН СРЕЩА ПЛУТОН ПРИ ГОЛЯМОТО ЗАВРЪЩАНЕ
Или Петлите се срещат със Совите
Candy Hillenbrand

В западния свят се наблюдава любопитна тенденция. Тя идва от различни имена. В религиозните кръгове е позната като Милениализъм. В светския свят на науката, компютрите и технологиите е прекръстена като Милениумския Бъг или Милениумската бомба. Дали фокусът е религиозен или светски, заложената темата е една и съща – страховитото очакване на глобалния хаос и разрушение, както и неизбежния Край на Света Такъв Какъвто Го Познаваме. Този апокалиптичен Дух на Епохата не е толкова видим в Австралия, но в Щатите и специално в Интернет, заразата на това страховито очакване се разпространява ежедневно. Отброяването е до 2000г. Няма значение, че официалното начало на новия Милениум е 1 януари 2001г , но в човешката душа съществува дълбоко убеждение, че когато числата се обърнат от 999 в 000 животът чудотворно ще се промени, обикновено –към по-лошо.

Милениумската треска не е нов феномен. Фактически страхът, че светът ще престане да съществува се е разпространявал и в края на миналия Милениум. Това, което е ново сега е обикновените милениумски страхове съвпадат с компютърен glitch познат като y2K.

За какво толкова се шуми около този y2K бъг? Започнал е като късогледа компютърна програмна процедура, създадена за да спести голяма част от паметта на компютрите-майка в мрежа. Вместо да отчете четири цифри на година, програмистите са го съкратили до само две дигитални числа , например 1996 е била записана като 96. Това е било чудесно за този век, но означава, че когато датата се смени от 1999 на 2000, компютърните системи, които не са ъпгрейдвани ще я възприемат като 1900. Това може да звучи като малък “glitch”. Доказателството е доста неустоимо, че ние очакваме най-малкото някакво разрушаване на комуникациите с възможни провали в системата, загуба на основни услуги и т.н. Това е в градуса на очакваната криза, за която мненията варират. Някои прогнозират всякакъв вид ужасяващи сценарии – ще умрат животоподдържащите системи, ще се разбият самолетите в небето, ще експлодират ядрените реактори, колапс на Уол Стрийт, глобален икономически крах и т.н.

Целта ми не е да налея масло в огъня на тези страхове, за които вярвам, че не са нищо повече от нарастващо чувство на масова паника. Вместо това погледнах картата на Милениумното Обръщане в опит да открия някакво значение и надежда за бъдещето.

Това е астрологическа хипотеза, че първичните характеристики на същество, събитие или период на време могат да бъдат разбрани чрез разглеждането на картата в момента на събитието или съществото. Така че изглежда основателно да се очаква, че картата за самото начало на 2000 (12:00 AM, January 1st) може да съдържа някакво прозрение за идващия период, който мнозина от нас очакват със затаен дъх.

КАРТАТА НА МИЛЕНИУМА


След като съставих карти за различни световни градове, включително Аделаида, Вашингтон, Лондон и Мадрид забелязах, че картите за трите града от Северното полукълбо бяха почти идентични.Дори картата за Аделаида съдържаше всички планети в същите домове. Така реших да използвам една обща карта и една, която представя центъра на Западния свят –картата на Вашингтон, седалището на американското правителство.

Най-забележителния белег в Милениумската карта е почти точен съвпад Хирон-Плутон на 11+ градуса от Стрелец. Фактически този аспект е бил точен на 31 декември 1999г. Това е първият съвпад Хирон-Плутон от откриването на Хирон през 1977г , внушаващ, че колективното е готово да прегърне архетипа на Хирон.

Вместо да се опитвам да покрия всички минути на тази карта, предпочетох да се фокусирам върху тази среща на Хирон, планетата на лечението с Плутон, планетата на трансформацията. Интересно, този съвпад попада в 3-и дом, осветляващ комуникационните системи, транспорта, комерсиалната търговия и мрежите от всякакъв вид /включително компютърните/. Показателно е също, че е бил асоцииран с компютрите и Интернет [Stein, Donnell (1996)]. Позицията в 3-и дом засилва темата с някакъв вид мощна трансформация в областта на глобалната мрежа, добавяйки тежест към убеждението, че компютърният бъг y2K може да доведе до разрушения в тази област.

Попадналия в Стрелец съвпад предполага възможността за парадигма и обрат в религиозните идеали, познания и ценностни системи. Какво включва трансформацията в тази област? Можем да видим пре-дефиниране на “религия”. Вероятно дадения близък съвпад на Серес с асцендента измества към религии свързани с Богиня или най-малкото религии, обединяващи и почитащи женствения аспект, който е бил почти напълно игнориран в религиите на последните два милениума.

Стрелешкото влияние също внася нотка на религиозна жар, на фундаментализъм, фанатична отдаденост и сблъсък на убежденията. Отцепникът Лечител си стиска ръце с Трансформиращия Агент на Промяната в Знака на Стрелеца внушавайки, че най-после можем да осъзнаем какво в нашите убеждения може да навреди и да нарани другите. Може бипрез следващите 1000 години ще сме принудени да застанем с лице срещу нашето деструктивна колективна раздразнителност да предизвикваме войни по религиозни причини?

САБИАНСКИЯТ СИМВОЛ ЗА СЪВПАД ХИРОН/ПЛУТОН

Може да бъде упътващо да погледнем Сабианския символ за планета даваща по-дълбоко прозрение за значението в картата. В този отделен случай с градус 11+ Стрелец, специално акцентиран чрез окупирането си и от Хирон, и от Плутон , символичното значение на този градус може да предложи безценно значение.

Градусовият символ е “А” флаг превърнат в орел; орелът – в домашен петел, приветстващ зората. Дейн Рудияр описва значението му така:

“Спиритуализацията и поощряването на големите символи на Ню Ейдж от умове, чувствителни към тези предупредителни изяви”.

“На фона на тази странна алегория можем да разпознаем дълбоко заседналото убеждение, че американската нация и основните й демократични институции са представени като нова стъпка в човешката еволюция. “Флагът” е абстрактен символ на нацията; тя става “орел” – друг американски символ – когато концепцията е оживена от смело и интуитивно действие. Орелът символизира духовната воля и силата да се извисиш до най-висшето съзнание и цели. Летейки той посреща изгрева на слънцето. Когато го е посрещнал, го провъзгласява – и правейки го се идентифицира като домашен петел, който е убеден че викът му кара зората да се появи.”

“Този символ ...е напълно ориентиран към бъдещето. Той говори за “кулминационни преживявания” вместо за намерената мъдрост в организмичната дълбочина на съзнателното тяло. Той цели да донесе благородните ни идеали в актуалния живот чрез силата на духовната воля. Ключовата дума трябва да бъде БЛАГОВЕЩЕНИЕ.

“Петелът” е друга дума за домашен петел, докато “Благовещение” препраща към съобщението направено от ангелът Гавриил на Дева Мария, че ще стане майка на Иисус. Да “благовестиш” означава да заявиш, че нещо вътрешно пристига или е в готовност.
Ключовата дума за “благовещение” на Рудияр за този символ е наистина интересна в светлината на обявленията, известяващи новия милениум.

СВЕТСКОТО СРЕЩА СВЯТОТО

Запазвайки аромата на Стрелеца в съвпада, този специфичен милениумски дух ще притежава качество на пресичане или паралелизъм между светското и святото, между науката и религията.

Y2K активистите започват да звучат като фанатици в припряността си да преустроят народа съгласно реалностите на постмилениумския компютърно-създаден апокалипс. Наистина, някои религиозни фундаменталистки групировки и хора с цялото си сърце прегръщат компютърния феномен Y2K като очевидна проява на Божията воля за края на света такъв, какъвто го знаем. Гари Норт, изявен Y2K активист и християнски реформатор заявява: “ Това ще децентрализира социалния ред. Това е всичко, което съм искал в живота си. По мое мнение, Y2K е нашето послание.” Предвестниците на атаката на 1000-та година също са очаквали Последния Съд. Някой би се зачудил дали днешните по-религиозни “doom and gloomers”/ автори на вируси/ не приемат в компютъра образа на Антихрист.

В този образ има вродена ирония за Последното Време, което идва чрез създадените от човека модерни технологии.

От технически-научна перспектива, започналото като компютърен бъг сега е преименувано като “бомба на времето”. Символизмът е интересен. “Бъг”-овите атаки или вирусите върху организма-приемник са заразни или прилепчиви под някаква форма, която предизвиква усещане за излизане от контрол. Докато сме смъртни, можем да намерим антидоти , цялата система или мрежа от системи могат да бъдат заразени и напълно унищожени. Бомбата е реминисцентна на войната – тя е свирепа, експлоадира, възпламенява и унищожава всичко по пътя си. Тя няма респект към човешкия живот. Бомбата на времето излиза извън настоящето време. Това са безмилостни и могъщи образи и много символични на архетипа на Плутон .

ИЗЦЕЛЯВАЩИЯ ПОТЕНЦИАЛ НА Y2K

Въпреки сценариите за тези атаки, съюзът между Хирон и Плутон в Милениумната карта внушава, че също така има и потенциал за лечение и трансформация. Хироновият процес включва първо разпознаване и идентифициране на проблема, после фиксиране и решаване. Нужно е по-голямо познание и разбиране.Много компютърни техници от цял свят са се заели с откриването на антивирусни и антибъгови програми.

Някои разглеждат Y2K като предлагащ изключителната възможност на човека и обществото за културна трансформация. Икономистът и футурист Робърт Тиобалд вярва, че Y2K бъгът “ ни дава изключителна възможност да си зададем дълбоки въпроси, свързани с нашето богатство и технологии. Време е да се запитаме какво наистина ценим и как можем да съхраним екологичните си системи, от които зависи живота. Това е чудесно време да бъдем живи!”

В опит да се подготвим за неизвестните ефекти на Y2K и да планираме стратегии за справянето с проблемите, възникнали след Голямото Завръщане, някои прогнозират сценарии, в които хора, общества и организации ще работят заедно по нови колаборативни начини. Някои чувстват, че ще бъдем принудени да осъзнаем колко сме зависими от компютърните технологии и да си взаимодействаме. Това е отразено конкретно в тези билиони от миниатюрни микропроцесорни чипове , които откриваме във всичко – от колите до видеото и всякакъв вид машинария, средства и съоръжения. Тези чипове са много чувствителни към датата и се е очаквало да причинят много проблеми при смяната й през 2000г.

Много от материалите за Y2K, които съм чела в Интернет са оцветени от Плутоново-Хиронов символизъм . Един пример “ Поради комплексната му природа, Y2K изисква да трансформираме начина, по който работим заедно, да излезем от традиционните хоризонти и състезаващото се поведение, да се освободим от старите конфликти и наранявания. Трябва да се обърнем един към друг, за да намерим решение. Просто не можем да минем през всички тези разрушения и травми, оставайки изолирани и безразлични.”

От целият този разговор за излизане от състезателността и откриване на нови начини на връзка е видно също и, че Асцендентът в Милениумната карта е във Везни и образува точен съвпад със Серес. Ако погледнем на Асцендента като на нашето израстване, новите качества, които трябва да придобием , вероятно през следващия Милениум ще ни научат как да бъдем по-уважителни, разбрани и толерантни един към друг. Венера, управителят на картата е също в Стрелец. Винаги има надежда!

КОМПЮТЪРЕН БЪГ ИЛИ МЕНТАЛЕН БЪГ?

Една от най-интересните и провокиращи размисъл статии , които съм чела за феномена Y2K предизвиква голямата идея за техно-апокалипсис и вместо това внушава, че сме в по-голяма опасност от разпространяването на прилепчиви идеи за рисковете от Y2K. Разпръскването на заразни убеждения звучи като сценарий за Плутон в Стрелец в 3-ти дом.

Аарон Линч, авторът на “ Милениумната зараза: Дали Вашият ментален софтуеър е отстъпчив към 2000-та година?”е взаимствал думата meme от зоолога Ричърд Даукинс за да опише концепцията си за заразната мисъл, действаща по това време като “ ген или вирус върху културата”. Линч отстоява, че сме създали бъг, който обръща времето на 1000 години, който не се крие в компютрите, а в мозъците на човеците. Той казва, че “се издига от слабостта как ние споделяме информация един срещу друг” и я назовава “ милениумна мисловна зараза.”

Статията му достига голяма дълбочина относно това как религиозните и светски адски видения се разпространяват от човек на човека. Неговият възглед е, че има заразна паника относно Y2K и последователите й са на ръба на екстремен евангелизъм. Неговите описания са реминисцентни на установените култови техники. Като “адски огън и жупел за тези, които се отричат от вярата, светското убеждение / Y2K/ предвещава ужасни неща за тези, които “грешно” променят ума си. Те включват видения за глад, насилие и смърт за човека и близките му. Такава предпазна мярка помага на убеждението не само да се запази, но също и да се разпространи...Като евангелистка религия meme казва “ Обърнете се и ще живеете.”

Линч отстоява, че тези, които помагат при разпространение на тази заразна мисъл използват тактики като обвинения към “невярващите” и сплашване, че са “отхвърлени” , че “времето лети” и важността на “ кажете на вашите близки”.

Не мога да се позова достатъчно на тази статия. Тя представя връщане към нормалността на апокалиптичните предсказания. Линч заявява, че този Y2K апокалиптичен meme също процъфтява върху съществуващите и често разпространени религиозни прокоби. Ендемични вярвания, че “краят е близо” ни карат по-лесно да мислим, че смъртния грях от дигитална леност ще накара Краят да настъпи. Фундамендалистите постоянно търсят знаци за ”последните времена” на места като Съветската “империя на злото” и обръщане на внимание върху технократите.”

Линч ни пришпорва да мислим два пъти, за да не изберем кариера на професионални разпространители на заразата / Плутон в 3-ти/, да се пазим от паника и страх. В същото време той не отхвърля, че Y2K присъства като реален проблем, който все още трябва да бъде излекуван/ Хирон/. Той пришпорва тези, които не са замесени пряко във фиксирането на проблема /т.е. не-технократите/ да се включат в “подпомагане на информационното здраве на обществото” /Плутон-Хирон в 3-и/. Той препоръчва не само да приведем компютрите си в готовност за 2000-а година, но също така и умовете си!

ВЪПРОС ЗА ВРЕМЕТО

Предстоящата промяна от 1999 към 2000г се фокусира върху бележката за времето. Това е криза, която ни кара да се замислим как сме записали времето. Интересно, последният път, когато Хирон е образувал съвпад с Плутон в Стрелец е било на 28-и ноември 1752г . Малко преди тази дата, на 3-ти септември Британия и Британските колонии са приели Грегорианския календар , създаден през 1582г. 14-ти септември е последвал 2-и септември създавайки объркване, паника и гняв. Някои дори са вярвали, че животът им е съкратен с 11 дни.

Съвпадението на друга “времева” криза срещнало се по време на последния съвпад в Стрелец е по-интригуващо и ме накара да изследвам в бъдеще тази връзка по-сериозно. Това, което открих е, че думата Хирон е свързана с гръцката дума “kairos” , която означава “време” или аспект на времето. Гърците всъщност са имали две думи за време - kairos и kronus / Хирон и Сатурн/ Времето Kronus е рационално и линеарно, изчислявано с часовници, докато Kairos времето е циклично и неизмеримо. Мелани Райнхард описва Kairos като символизиращо “възможността, точния момент, когато безвременните или вечни царства взаимодействат с нашия часовник или Кронос /Сатурн/ ...Kairos е “aha” изживяване, което може да отключи вратата към прозрения и нови възможности”.

Джийн Шинода Боулън в книгата си “ Пресичане на Авалон” идентифицира времето Kairos като женствено, а времето Кронос –като мъжествено. Боулън описва митичния Авалон като психологическото “свят на майката”, свят, който е невидим и където “воалите между световете са тънки и ние преминаваме отвъд.” Основно този свят е символичен за подтиснатата и отхвърлена женственост. Съгласно Боулън “Времето в бащинския свят всеки 1-и януари е символизирано от дете и отделно на 31 декември като Време на Бащата – старец с дълга брада.”

Тук наблюдаваме интересен паралел с астрологическите сигнификатори за Голямото Завръщане. Съвпадът Хирон-Плутон е близо до куинконкс Сатурн в Телец в 8-и дом. За да използваме аналогията на Боулън, Сатурн или линеарното време започва на 1 януари 2000г и страхът е, че адът ще попречи на часовниците ни да ни преместят в следващия век. Хирон или циркуларното време продължава. Това, което имаме тук е взаимодействие между времената на Сатурн и Хирон. Боулън го посочва така “ чувството ни за време се различава, когато влезем в Авалон...ние участвате / мой акцент/ във времето и така губим представа за него.”

Милениумният куинконкс между Хирон-Плутон и Сатурн вероятно посочва нуждата от колективно приспособяване към перспективата и разбирането на времето. След всичко това е просто нашият създаден от човеците календар, който отбелязва 1 януари 2000г като превратна точка през следващите 1000 години. Някои се питат защо това изкуствено изделие има такова силно колективно влияние. Вероятно по време на 3000 милениум ще се научим да възприемаме времето по нов начин, които са немислими за настоящия, ще обхванат неговата женственост или цикличност. И вероятно това ще бъде кризата /ако има такава/ причинена от бъга Y2K, която ще катализира тази трансформация и разширено възприемане на времето. Разбира се, това е просто догадка, но най-малкото си струва да се обмисли.

ПЕТЛИТЕ СРЕЩАТ СОВИТЕ

Докато проучвах тази статия, се натъкнах на най-забележителното описание на главните протагонисти / апологети/ замесени в историческите и съвременни Милениумни дебати. Историкът и директорът на мултидисциплинарния “Център за Милениумни учения”, професор Ричърд Ландис е дефинирал две фундаментално противоположни становища по време на Милениумните времена – тези на петлите и совите.

Ландис е пропуснал забележката, че Y2K e просто технологичен проблем и посочва връзка с апокалиптичния “милениализъм”, който препраща към по-ранните исторически периоди. С отделна препратка към християнството той уточнява есхатологичните основи на тази религия – вкоренени като “доктрина на смъртта, съда, небето и ада”.

Ландис е осветлил друг аспект от времето, който нарича “апокалиптично време”: “това възприемане на времето, когато Краят на Света / различно въображаем/ е толкова близо, че неговото очакване променя поведението на вярващия.” По тези времена, казва той, срещаме битката на петлите и совите.

Петелът представлява апокалиптичния вярващ, “този, който трепери при перспективата, провъзгласява новия ден кукуригайки срещу зората, огласяйки въздуха с пронизителните си викове заедно с другите петли. Дори тези, които ще се съпротивляват, които са раздразнени, ще открият, че е трудно да се пренебрегне общия хор от кукуригане.” Совата е анти-апокалиптичният вярващ, “ този, който предпочита предпазливостта и спокоен спрямо познатото, който не спори, нощта е още млада и дълги часове ни разделят от зората, който ни предупреждава, че лисиците са навън, господарят спи и само злополука може да произлезе от целия този шум в селския двор.”

Описанието на Ландис за апокалиптично кукуригащия петел изненадващо отеква на Рудияровото описание за петела от Сабианския символ за Милениумския градус на съвпада Хирон-Плутон.

Когато кукуригащият петел приветства изгрева на слънцето, той вярва, че именно кукуригането му предизвиква новия ден. Хироновата специалистка Джойс Мейсън е интерпретирала символа на петела така: “той ни напомня за силата на ума и съвпадението, т.е. каквото ние виждаме / вярваме и заявяваме/ е това, което получаваме. Можем да отстояваме най-висшите си идеали. Висшият аз изригва мощно.” Тук виждаме друга препратка към силата на ума и неговата роля при виждането на качеството на нашето бъдеще.

Докато петлите кукуригат високо,че краят наближава, очакването се засилва с предсказания момент. И както видяхме, тези очаквания са силно заразни и пълни със страх. В тези времена на Превратната точка петлите доминират, но както пише Ландис: “тяхната доминация е колкото силна, толкова печална.С /неизбежното/ преминаване на апокалиптичния момент, петлите ще трябва или да променят мелодията си / да сменят датата, да зачеркнат апокалиптичния елемент/, или да отстъпят трибуната на совите, които ретроспективно, се оказват прави.”

Какво изглежда е важното при идващото Голямо Завръщане в по-широк исторически контекст. Това преди вече се е случвало. Ще се случи отново и то докато сме още тук. Лиз Грийн е посочила, че Милениумните фантазии изригват на всеки 500 години. Според нея около 1000-та и 1500-тата година страховете, че светът ще свърши са ескалирали.

Разбира се, светът е все още тук, но каквото се е случило през 1500-та вече е преминало; то е било основна парадигма или промяна в господстващите възгледи за света. Тази промяна е започнала по такъв начин, че по онова време е останала незабелязана. Грийн пише, че единственото странно нещо, което се е случило тогава е “много непокорен, непослушен и раздразнителен монах на име Мартин Лутър, който забол пирони в катедралните врати на Църквата и няколко човека са го слушали.” Тези няколко човека са казали на други хора, които са казали на още повече хора. И е започнала Реформацията! Така е започнал период в нашата история, който е продължил най-малко 300 години и която някои историци вярват, че продължава до ден-днешен ; период, където всеки аспект от установената Християнската доктрина е поставен под въпрос. Светът все още не е умрял, но възгледът за него е!

Вероятно орелът в Сабианския символ, птицата, която лети най-близо до Слънцето е символ на перспективата, от която се нуждаем за да се придвижим към тези времена. Вероятно трябва да разгледаме ролята, която нашият колективен страх и милениумното въображение играе в оформянето на нашето бъдеще, дали източникът на страховете ни следва да бъде центриран около религиозните или технологически отношения. Вместо това трябва да литнем високо и да търсим голямата картина. Като високо летящи орли нека фокусираме силата на ума си, за да видим по-доброто бъдеще , да обхванем загубената женственост и неизбежно да излекуваме наранената си и страдаща планета.

“ Това, което наричаме начало, често е краят.
И да свършим, значи да започнем.
Краят е там, откъдето започваме.”
T.S. Eliot , Four Quartets

http://www.aplaceinspace.net/

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...


Тема Re: Хирон /личен архив/нови [re: Moйpa]  
Автор Moйpa (шаман)
Публикувано20.03.04 23:30



ХИРОН : ПО-ВИСШАТА ВИ ЛУНА

Joyce Mason

Преди да бъде открит Хирон, хуманистичният астролог Дейн Рудияр е предсказал откриването на ново тяло между Сатурн и Уран, което ще бъде като “по-висша Луна”.

Това е било точно на мястото, където “кентавърът” Хирон е бил открит на 1 ноември 1977г. За 15 години никой не е знаел какво точно е Хирон – малка планета /планетоид/? Комета? Астролозите са го нарекли кометоид заради сложната му природа, тъй като е показвал характеристики и на двете. След това астрономите са открили, че Хироновото откритие провъзгласява цял нов клас от подобни обекти , открити отвъд Нептун, родени на Kuiper Disk. За планетарната система сега е известно, че е заобиколена от огромен диск от тела наречени planetesimals. За диска се смята, че е отвъд орбитата на Нептун и се разширява към отдалечената, сферична Oort Cloud, откъдето се вярва, че произлизат всички комети. След време астрономите са установили, че късо-срочните /short –period/ комети като Хирон не могат да се разгърнат към настоящите си орбити от Oort Cloud , а по-скоро идват от по-близък резервоар. Повече от 20 подобни на Хирон обекти сега са открити и най-малкото един далеч зад Плутон. Астрономите вярват, че има най-малко 10 000 подобни тела и Кюпъровият диск съдържа билиони ядра на комети и вероятно няколко по-големи обекта с размерите на Плутонова Луна или с тези на самия Плутон.

Хирон е наречен на името на мъдрия кентавър от гръцката митология, получовек, полукон . Международният Астрономически Съюз е възприел името “кентавър” за тези сложни малки обекти, в Хиронова чест. Дори астрономите коментират съвпадението, че когато Чарлз Ковал е наименувал Хирон, той не е знаел, че тази планета ще има двойнствена природа както и митичния си кръстник.

Какво да прави този астрономически урок с по-висшата Луна? Повече, отколкото можете да си представите. Първо Хирон е открит при 3 градуса в Телец, традиционния градус на екзалтацията на Луната. Това е била единствената планета под хоризонта, в 4-ти /Лунният/ дом и Луната е била в собствения си знак, Рак. Това са били първите нишки към лунната природа на Хирон.

Откриването на Хирон в наше време ни позволява да изпитаме усещането да си древен астролог, опитващ се да опише значението на планетите. Планетите не идват с готови астрологически описания. Астролозите изследват значенията от три източника: астрономията на планетата, митологическия характер, на който е наименувана и културните събития приблизително 15 години преди и след откриването. Митичната връзка е най-обаятелната – най-лунният начин, по който изучаваме външния космос от астрологическа перспектива. Имената избрани за планетите са някак си магически коректни въпреки факта, че е привилегия на откривателя да ги наименува / често – учени хардлайнери, които не вярват, че астрологията е меко казано, валидна/. Митовете живеят в нашето колективно подсъзнание, следователно изглежда астрономът ги канализира подсъзнателно.

Митичният Хирон е бил учител и ментор на много известни герои като Язон, Херкулес и Асклепий. Поради раната, която Хирон инцидентно е получил в ръцете на най-обичания си ученик Херкулес, планетата Хирон е станала известна като “раненият лечител”. Въпреки уменията му като билкар и хирург, тъй като Хирон е бил безсмъртен, той не е бил способен да изцели сам себе си и да смегчи болката си. Той е бил ударен в копитото, когато Херкулес се е бил срещу дивите кентаври / различен вид от Хирон/ по време на брачната му церемония. Другите кентаври са били неопитомени зверове, които са похитявали и убивали.Типично са подивяли, когато са се напили с вино. /Воняли са отдалеч/. Херкулес се е опитал да предпази невестата от похищение. Той е хвърлил копието си, напоено с отрова от многоглавата Хидра, което е предизвикало нелечимата рана на Хирон.

Показателно е, че астролозите са наблегнали на пробождането на Хирон и раната, която след това е станала хронична.Това е жизнен аспект от историята, но има много повече. Хирон е бил син на Кронос / Сатурн/ и морската нимфа Филира. Кронос е бил женен за Рея, но се е влюбил в нимфата и ги е превърнал и двамата в коне, за да не се разбере аферата / Филира е станала Фили/. Така Хирон е роден като получовек, полукон.

Когато тя първо го е погледнала, Филира е била направо ужасена. Тя е смятала сина си за чудовище и е помолила боговете да я превърнат в нещо друго, за да не бъде принудена да отглежда това “нещо”. /Мислите ли, че е научила урока си за променливата форма?/ Боговете са се смилили и са я превърнали в липа, чиито листа са във формата на сърце.

Кронос си е отишъл дълго преди да се роди сина му, така че бащата на Хирон никога не го е познавал – отхвърлянето на баща му е било веднага изчистено – по-индиректно. Но реакцията на майката на Хирон е една от най-безсърдечните – възможно най-болезненото отхвърляне, което можете да си представите / Какво означава това за нас?/

Всички ключови думи и концепции за Хирон водят към цялостта или как да я постигнем. От самото начало / разглеждайки мита/ идваме на този свят чувствайки се отхвърлени и отчуждени на някакво равнище. Едно от главните астрологически значения на Хирон е да споява целите и техните противоположности – чувството за откъснатост, за различност – като саможивец. За Хирон всичко е започнало с майката – символизирана от Луната. Това ме връща обратно към астрономията на Хирон.

Астрономът Марк Бейли от Университета в Манчестър вярва, че Хирон е “майката на всички краткосрочни комети”. С други думи Хирон се е появил и след него всички останали. / Масата на Хирон е като на ядрена комета, но орбитата му е като на планета – външна планета, всичко, свързано с тази позиция, с цялото астрологическо влияние, което се отнася до персоналната и планетарна еволюция./

Както планетата Хирон, ние сме били цялост, пресичайки космоса като свободни, неограничени от рамки и окови духове. Тогава, както планетата кентавър сме всмукани в плътно тяло, в орбитата на Земята, където мисията ни е да преоткрием първоначалното си единство с другите комети фрагменти. Така нашето наследство от Уран /Небето/ е пренесено на Земята / Сатурн/, където се борим да си спомним кои наистина сме и да преоткрием тук частици от Небето. Както Хирон, ние често се чувстваме засмукани – между Небето и Земята и в митическия паралел, от примки и /специално/ стрелките на лошия късмет.

Това ми се изясни великолепно от астролога Браян Кларк. Нашата първа връзка и спойка беше чрез нашите майки, в утробата. Тогава ние бяхме изхвърлени извън нея – тя ни “отхвърля” и ние попадаме в чужд свят. Чувстваме се отхвърлени, че сме били приобщени. Като бебета ние се ръководим изцяло от подсъзнанието си и на някакво ниво, оригиналното нараняване при раждане може да спре, доживотно, ако не го обновим чрез нашите майки и другите. От тази гледна точка животът е стремеж да се почувстваме отново и отново –и вътре, и извън самите нас. Хирон ни казва, и в митологичните, и в астрономическите възможности, че той е двойнствен и това е болката на дуализма – да бъдеш божествен в човешка форма - което ни се случва от самото начало. В практически план той продължава да ни тормози докато не обединим многото ни противоположности – добро/зло, женствено/мъжествено, човешко/божествено и т.н.

Когато става дума за Кометата Майка Хирон, има навсякъде Лунни метафори. В последния параграф сме всмукани в орбитата / орбита-утроба/ на Майката Земя. Най-дълбокото културно събитие свързано с откриването на Хирон през 1977г е “Ню Ейдж”. Това, разбира се, е погрешно название, тъй като за него няма нищо ново, само преоткриването на много изгубени езотерични изкуства с които асоциираме нашата по-женствена лунна страна. Дори въпреки че Хирон е мъж и е ръководел училище за мъже герои на Монт Пелион , той ясно е изразявал и своята женствена страна. Образованието му е било холистично и е включвало не само бойни изкуства, но и градивни изкуства. Преподавал е по балансиран начин, пълния спектър от умения, тъй като е бил инструктиран лично от Аполон и Артемида в образа на Слънцето и Луната. Откриването на Хирон съвпада с контактуването на мъжете с тяхната анима, подпомагането на проблемните деца и т.н. Имало е матриархат, след това патриархат, сега имаме шанса за истинско обединение. Това развива нашата рецесивна / отдръпваща се/ противоположност така добре, както и доминиращата – анима и анимус в едно.

Малко известен факт е, че Хирон е бил женен - за морска нимфа на име Харикло.Нимфите или нереидите са били много психически и чувствителни, сред всички лунни създания описани в гръцката митология. Те са имали една дъщеря Теа, чието име означава “ светещата от Луната”. Тя е притежавала пророчески дар, а самият Хирон е бил астролог който се предполага, че е окуражавал героите си да развиват своите дарби чрез съставянето на хороскопите им.

Тук лежи един от най-големите парадокси за Хирон астрологично. В нашето нараняване лежи ключът за нашето изцеление, и всичко, което трябва да правим с чувствата си / Луната/. Научени сме да подтискаме каквото чувстваме от малки и това натрупва нерешена болка, която често извира от подсъзнанието ни без да съзнаваме какво причинява нашите избухливи реакции към настоящи събития, които повтарят минали модели. Така ние сме всмукани в ритуални отговори, във вреда на нашия растеж. Да бъдем в тяло означава да чувстваме и Хирон се свързва с болката от обединяването. Ние използваме израза “свободен дух”. Ще ни е нужно дълго да живеем , докато се научим да бъдем свободни без да проливаме кръвта на другите – да се чувстваме сляти с останалите хора. Просто опитвайки се да придвижим през плътността на материята. Някаква част от нас помни кога не е имало стени / тела/ между нас. Това е, за което мечтаем и ще ни отнеме дълго време да научим: то е състояние на ума. Разделението наистина е илюзия.

Иронично, нашите слаби Хиронови места са всъщност нашите силни места. Когато работим смело, за да се освободим от болката на миналото, често ще открием къде да приложим най-големите си дарби – къде можем да бъдем герои, което след всичко е било работа на митичния Хирон да предизвика. Няколко примера: заекващ става голям политик; опечалена майка създава организация за подпомагане намирането на изчезнали деца; човек от низините се издига на върха и сега изпраща деца от гетото в колежа.

Препоръчвам изучаването на Хирон в картата ви с тези три метафори наум – астрономията, мита и културните събития около откриването му. Всеки материал от тези три източника внася допълнителна светлина, когато го четете, около значението на вашия Хирон. Ако Хирон е ъгловат или силно аспектиран, помислете какво сте правили около тази дата. Когато откриете “силно болезнена точка”, масажирайте я внимателно, но най-вече запазете чувството си за хумор.

Ако сте се чудили на каламбурите и игрословиците ми, те са нещо повече от забавление. Освен, че е “най-доброто лекарство”, смехът е психически освобождаващ и ни позволява да се надсмеем над болката си. / Проучете понякога съдържанието на една рутинна комедия и ще видите колко много мъка е имало при създаването й./ Най-великото нещо, което съм научила от собствената си майка е да се смея над себе си. И когато сме се смяли заедно, ние сме се забавлявали. Възприемайте се един друг като красиви, без значение колко сте уникални или различни от другия.

Трябва да стигнете дотук за себе си, без значение дали майка ви или баща ви са го направили.Ако можехме да бъдем собствените си позитивни родители и да храним себе си по най-добрия възможен начин чрез Хироновите си рани, ще открием скритите си дарби и позитивна лична мощ – хранейки голямото семейство на човечеството.Вярвам това е “висшата Луна”, за която е говорел Дейн Рудияр.


http://www.aplaceinspace.net/articles.html

Бих вдигнал срещу слънцето ръка, ако и то ме предизвика...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.