Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:11 18.05.24 
Я! Архивите са живи
   >> Астролози
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Приятел в нужда се познава?  
Автор smaragd ()
Публикувано23.12.03 14:08



Един много откровен разговор на тази тема ме мотивира да споделя и да попитам тук в клуба ...

Какво е за теб приятелство?
Какво е за теб приятел?
Как избираш приятелите си?
Как те избират те?
Какво очакваш от тях?
Какво очакват те от теб?
Кои са най-хубавите моменти в едно приятелство?
Кои са най-редовните проблеми в едно приятелство?
Кое е смърт за едно приятелство?

Много бих се радвала на споделен опит на фона на 11-ти дом, неговият владетел и констелации

Интересува ме жизнен опит, не теории, не поезии, не фантазии ... слънцето влезе в козирог и си каза думата, време за reality!



Ето и моите отговори, тоест моята реалност:

Какво е за теб приятелство?
Приятелство за мен е партньорство и духовна връзка между 2 души независимо от кой пол, за приятелството важат за мен същите принципи както в една любовна връзка, трябва да има доверие, взаимност и баланс ... за съжаление приятелство с мъж досега е било само приятелство ако няма сексуално-еротично привличане, иначе не искат да ми бъдат приятели, а и аз се чувствам като гонен заек, когато някой приятел е все в очакване на подходящ момент ...

Какво е за теб приятел?
Истински приятел познавам по това, че в криза е с мен, а не срещу мен, не до мен, не зад мен, не пред мен, не скрит в килера с изключен мобифон само защото съм казала, че ми е зле ... истинска приятелка познавам и по това, че не се опитва да си легне с любимия ми мъж и не и избиват комплекси и завист баш в моменти, в които съм на ръба на пропаста ... тоест не използва шанса, че съм на ръба на пропаст, за да ме бутне вътре!

Как избираш приятелите си?
Хм, не помня да съм си избирала приятелите. Обикновено изчаквам докато някой сам се кръсти мой приятел и се опитвам да разбера какво значи това за него/нея и дали съвпада с моята представа за приятелство.

Как те избират те?
Не знам, всеки гледа това, което на него му е важно. Най-близката ми приятелка в момента смята, че съм приятелка, защото дори в 3 часа нощес да ми звънне и да каже "мятам се от прозореца!", ще и отговоря "сама? чакай да дойда да скачаме заедно"!

Какво очакваш от тях?
Вече нищо - преди очаквах да се държат с мен така както аз с тях! Отказах се от очаквания по принцип!

Какво очакват те от теб?
Да "скачам"?

Кои са най-хубавите моменти в едно приятелство?
За мен един от най-магичните моменти беше, когато посред нощ бях подивяла от страх, защото някой се опитваше да отключи външната ми врата ... и в този момент звънна мобифона, приятелката ми да ме пита дали съм ок, че ме сънувала обляна в сълзи и се притеснила за мен?!

Кои са най-редовните проблеми в едно приятелство?
Време, да имаме достатъчно време да се видим и чуем!

Кое е смърт за едно приятелство?
Интриги, завист, лъжа, измама, клюкарство, кражба /на интелектуална собственост с комерчески или други цели, само колко е смешно да чуеш собствените си думи от непознати хора!?/, липса на интерес как съм и що съм, отбягване ... от моя страна приятелството е отишло на кино, когато има причина да не мога да споделям какво мисля, какво чувствам, какво правя. После вече е трудно да вярвам и да се доверявам ... влакът е заминал! Същото важи и когато не ми вярват ... не ми ли вярваш, не си ми приятел ... мдам!

Моят 11-ти дом: везни, владетел венера в стрелец, плутон в 11-ти много добре аспектиран /4 секстилчета/

Приятелите ми са предимно зодия скорпион и водолей, асценденти стрелец и близнаци със силни уранови съвпади, хм ... 3 от приятелките ми имат съвпад на луна и уран /което обяснява редовното скачане посред нощ/ ... всички имат констелация, която се равнява на венера в стрелец, тоест венера в 9-ти, юпитер в 7-ми, венера съвпад юпитер, юпитер във везни

Кой е следващият?



Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: smaragd]  
Автор DTMF (шпионин:))
Публикувано23.12.03 17:36



Много различни са (марс в 11 в близ,упр в 3)-

Някой са за излизане по дискотеки и кръчми,други са от типа"приятел в нужда се познава"(щот управителя на марс е управител и на 2-ри )),други са свързани с комуникации по някакъв начин(собственици на разни интернет клубове,маг. за моб.тел)трети за нещо като търговия или размяна..четвъри ми са и колеги))

и аз не мога да ги определя,каша ми е

Редактирано от DTMF на 23.12.03 17:42.



Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: DTMF]  
Автор smaragd ()
Публикувано23.12.03 19:26



хм , от тази гледна точка не съм ги категоризирала ... събрани от кол и въже, единственото общо е, че говорят чужди езици и един единствен път преди години се опитах да ги събера на една място на купон за рождения ми ден, щяха да се "избият" на тема политика. бях успяла да събера от руски мафиот до френски психолог всичко ... а една от приятелките ми щеше да "заколи" майка ми, ако беше останала до края на вечерта, предпочете да напусне купона ... напомняла и прекалено много на нейната, заради която беше напуснала полша, тя и майка ми не беше много очарована от факта, че госпожицата не смяташе за нужно да покани родителите си на собствената сватба ... без коментар

години след това измислиха обучение по "intercultural communication", но беше вече късно



Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: smaragd]  
Автор Lans (рицаръ)
Публикувано25.12.03 21:20



1, Какво е приятелството - братство
2, Какво е за теб приятел - брат или сестра, при когото винаги вратите са отворени за мен и моите за него
3, Как избираш приятелите си - когато срещнеш човек - звънва камбаната, която показва че той ти е приятел
4. Как ме избират те - те си знаят как
5, Какво очакваш ти от тях - брат или сестра,чията врата да е отворена за мене така както моята за тях
6, Какво очакват те от теб - това, което им давам в живота - пълнота...
7, Кои са най-хубавите моменти в едно приятелство? - В приказка една - срещнаха се те, вчера а сега, следи много сърца в чувствено море...
8, Кои са най-редовните проблеми в едно приятелство? - между кои братя и сестри няма проблеми... Но и кое истинско братство или сестринство не побеждава проблемите, ако всички се обичат?!!
9, Кое е смърт за едно приятелство? - Няма смърт за истинското приятелство... Или иначе казано - Истинското приятелство сметрило смерт поправ...
Весела Коледа и ЧНГ!



...Имало едно време в Тракия...


Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: Lans]  
Автор smaragd ()
Публикувано25.12.03 22:43



какви са констелациите в твоят 11-ти дом и ти виждаш ли някакво покритие с това, което означава едно приятелство за теб?



Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: smaragd]  
Автор Ecтep (кучка)
Публикувано25.12.03 23:24



Какво е за теб приятелство?
дума

Какво е за теб приятел?
някой, който ми прощава грешките, дори големите
някой, на когото прощавам грешките. дори малките

Как избираш приятелите си?
времето ги подбира

Как те избират те?
по същия начин

Какво очакваш от тях?
да са болезнено искрени с мен

Какво очакват те от теб?
обикновено очакват да съм до тях, когато им е наистина зле

Кои са най-хубавите моменти в едно приятелство?
най трудните.

Кои са най-редовните проблеми в едно приятелство?
завист, съперничество

Кое е смърт за едно приятелство?
предателството чрез лъжа



Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: smaragd]  
Автор Kpacив yм (психеделична)
Публикувано25.12.03 23:29



Какво е за теб приятелство?
На практика всичко. За мене приятелството е като филтър, през който минават почти всички останали взаимоотношения, колкото и различни да са иначе те. С други думи, трудно ми е да бъда близка с някого – колега, роднина, любовник – ако не усещам приятелска атмосфера. Дори гаджето ми трябва да го усещам като приятел, иначе не бих могла да го усетя истински близък. Което пък води до куп противоречия, защото иначе съм напълно наясно, че любовта и приятелството са почти взаимноизключващи се – поне така сочи личният ми опит. Но това не ми пречи да продължавам да вярвам, че подобно чудо е възможно.

Между другото най-честият източник на ядове с гаджетата ми е именно силната ми привързаност към приятелите ми. Досега поне, дори и най-помитащите любови не са успявали да заличат интереса ми към приятелите ми, нито да прекъснат връзките ми с тях – както иначе често се случва.

Иначе ми е много трудно да дам дефиниция на приятелството. То е близост, усещане, споделеност, добронамереност, честност, съмишленичество, всеотдайност, нежност, разбиране, приемане, доверие, подкрепа, грижа, зачитане, промяна, динамика, обич, уют, удоволствие, смях, красота, свобода, смисъл…. И още хиляди неща….

Уточнение: за мене има различни нива и видове приятелство, които сега не се наемам да описвам и класифицирам. Но все пак е добре да го уточня, защото понякога е малко подвеждащо. Просто често наричам “приятели” хора, които в никакъв случай не са ми еднакво близки. Склонна съм леко да злоупотребявам с тази дума сиреч – като влагам доста различно значение, което само аз си го знам. И понякога е малко объркващо…


Какво е за теб приятел?
В известен смисъл вече отговорих по-горе. Приятел е почти всичко. С най-близките ми приятели имам усещането, че са ми сродни души от хиляди минали животи – и с които просто в един момент се намираме и се “разпознаваме”. Обикновено става доста бързо – почти мигновено понякога.

Най-добрата дефиниция за приятел досега съм чела в едно интервю с Висоцки. Там интервюиращият го пита кой е най-добрият му приятел – той казва някакво име. А защо го обичаш, пита водещият. Висоцки отговаря: “Ако можех да кажа защо, това нямаше да е любов, а просто добро отношение.”


Как избираш приятелите си?
Обикновено не ги избирам – или поне не съзнателно. Самата дума “избирам” ми звучи някак кофти – все едно разглеждам цветно илюстриран каталог с приятели и ги избирам, както се избира бельо примерно. Най-често просто ги разпознавам, както вече казах по-горе. Просто ей така – щрак – и някак го усещам. Няма някакви общовалидни признаци – просто усещане. Понякога може да е дума, поглед, движение – всякакви дребни неща, които са като кодове, пароли – и по които някак се надушваме, че сме “от една порода”. DeProfundis веднъж го описа много точно: “Все едно сте се наговорили предварително от предния живот какво точно ще си кажете, за да се познаете..” И другият го казва и на теб веднага ти се раздрънчава някаква аларма в главата. То е като да си спомниш нещо полузабравено….като спомен от детството, дето една снимка може да ти отключи и върне цялата картина…
Боже, колко трудно се описва всичко това…


Как те избират те?
Предполагам, че по подобен начин.


Какво очакваш от тях?
Нищо – просто да са си такива, каквито са.
Да са там, където са и да правят това, което правят.


Какво очакват те от теб?
Същото.
Е, има много хора, които очакват много неща от мен – но те рядко са ми точно приятели.


Кои са най-хубавите моменти в едно приятелство?
За мене всички моменти в едно приятелство са хубави.
Но може би най-щастлива ме прави онова особено, магическо усещане за близост…..дето се описва най-трудно всъщност… То е усещане за докосване по душата, когато спираш да забелязваш дори изречените думи или какво точно правите…сякаш го чувстваш не в ума, не дори в сърцето, а директно в слънчевия сплит. Когато границата на собственото ти Аз някак се размива, както акварел се разлива с вода и мека четка – и се слива с душата на другия човек. Когато сякаш аурата ви за секунди става обща, ставате едно цяло…

Това ми се е случвало с майка ми, с най-добрата ми приятелка Вера, с още много близки приятели… И е толкова мистично, специално и разтопяващо, че дори ме е просълзявало от възторг. С DeProfundis, Котката Марта, geminiled, и Beatrice за пръв път ми се случи на групово ниво – с всички заедно и едновременно. Преди това нямах представа, че е възможно това… Нито че е толкова разтърсващо и преобръщащо…

Кои са най-редовните проблеми в едно приятелство?
Както всяко друго нещо приятелството изисква поддържане – което пък изисква време, енергия, “място” вътре в теб и в живота ти. Лично на мен най-честият проблем ми е, че съм склонна да създавам повече приятелства, отколкото съм в състояние да поддържам – чисто технически. И понякога някоя “диня” просто изпада – което всъщност едва ли е чак такава драма, защото е някакъв естествен подбор. Най-важните ми приятелства винаги досега са оцелявали, независимо от суровостта на условията.


Кое е смърт за едно приятелство?
Като цяло приятелствата ми са доста трайни и не умират лесно. Може би с повечето ми приятели сме твърде подобни, за да може да възникне някакво трайно и непреодолимо напрежение. Имам предвид – подобни в дълбочина, отвътре някак – колкото и различни да изглеждаме на повърхността. Пък и аз съм невероятно търпелива с приятелите си и за да се стигне до там да се разделим, трябва да се случи нещо наистина чудовищно.

Всъщност съм забелязала, че с моите приятели рядко има смърт в смисъла на окончателно прекъсване на всякакви контакти. По-скоро се случва да се пренаместят определени граници, степен на близост и дистанция. Примерно когато някой започне да ме кара редовно да се чувствам зле, аз рядко прекъсвам изцяло отношения – по-скоро се отдръпвам на това безопасно разстояние, което е нужно, за да не си причиняваме взаимно болка.

Понякога едно приятелство може да си умре съвсем спонтанно и леко, просто защото хората са се променили в такава посока и по такъв начин, че вече нищо не ги свързва. Но това не е някаква особена драма – просто понякога се случва. Всяко нещо си има цикъл на раждане, живот и смърт – както човешкият живот има различна продъжителност, така е и с всяко друго живо нещо, включително приятелствата. Просто понякога им изтича времето – без непременно да се е случило нещо лошо и някой да е виновен.

__________________________

Следвайки твоята схема – 11 дом в Рак, управител Луна – в Телец. Луната ми е в 9 дом – може би заради това голяма част от приятелите ми са пръснати по света – и прави голям тригон с Плутон (1 дом) и Меркурий (5 дом).

Най-добрата ми приятелка Вера е Везни, имам още една, която е Близнаци и една Лъвица. Мама (която също ми е приятел) е Риби. Най-добрият ми приятел-мъж е Телец. Като цяло сред приятелите ми преобладават Везни, Близнаци, Водолеи – и от двата пола. Има и доста Телци и Скорпиони. Също така гъмжи от асценденти Дева и Лъв, както и Плутон в 1 дом.


–––––––––––––––––––––-


п.с. Има и още нещо обаче. Някак не съм съгласна с цитираната в заглавието поговорка, че “приятел в нужда се познава”. Вярно е, че тя е много популярна в България поне – и аз наистина познавам много хора, за които това е реален житейски принцип. Но някак си…не е така, поне за мен. Разбираш ли, приятелите ми наистина често ми се обаждат, когато са в криза например, както и аз на тях….понякога…. И се е случвало много пъти да си оказваме незаменима помощ едни на други. Случвало се е дори буквално да се спасяваме едни други. Случва се да си помагаме – в чисто битов план, за какво ли не. Но не е това акцентът. Не е това, което ни прави приятели според мен. Просто приятелството не може да се дефинира като обмен на услуги – в случай “на нужда”. Услугите и взаимопомощта между приятели са по-скоро странична, а не основна дейност. Ако например съм болна, аз отивам на лекар – в нужда съм – и той ми помага. Може и живота ми да спаси дори. Но това не го прави мой приятел. На него това му е работата. При това той е заменим – има още стотици като него. Той не ми дава онази толкова особена и магическа близост, която ми дава приятелят, не докосва душата ми, не разширява съзнанието ми, нито пък аз неговото… И обратно – тази специална близост и споделеност, която имаме с приятелите, е уникална и незаменима. И тя е всъщност акцентът, основното, което ни свързва. А всички останали неща – услуги, помощ, подкрепа – те са просто естествен резултат и последица от другото.
Така си мисля аз…



Тема и още...нови [re: smaragd]  
Автор Kpacив yм (психеделична)
Публикувано26.12.03 00:20



За приятелството

Един младеж помоли:
– Кажи ни за приятелството.
А той отвърна с думите:
– Приятелят ти е отговор на нуждата ти.
Той е твоята нива, където сееш с любов и жънеш с благодарност.
Той ти е трапеза и огнище,
ти идеш при него да се заситиш и да намериш мир.

Когато приятелят ти говори от сърце, не се боиш да изразиш както твоето съгласие, така и твоето несъгласие.
Но ако приятелят ти мълчи, ти непрестанно се вслушваш в сърцето му;
защото в приятелството всички мисли, всички желания, всички надежди се раждат и споделят с безмълвна радост.
Когато се отделяш от приятеля си, не скърбиш;
Защото онова, което най-много харесваш в него, бива по-ясно в отсъствието му, както планината се вижда на катерача по-ясна откъм полето.
И нека в приятелството да няма друга цел, освен вглъбяването на духа.
Понеже любовта, която търси друго освен разкриване на собственото си тайнство, е хвърлена напразно рибарска мрежа.

Най-доброто у теб да бъде за приятеля ти.
Ако той иска да познае водите на прилива ти, нека да познае и отлива ти.
Какво ти е сторил приятелят ти, та го търсиш да убиете времето?
Търси го да изживеете времето.
Нему е дадено да удовлетвори нуждата ти, не да запълни празнотата ти.
И в сладостта на приятелството нека има смях и споделена радост.
Защото в росата на дребните радости сърцето намира утрото си и с нея то се ободрява.

Джубран Халил Джубран, “Пророкът”




–––––––––––-
Ето тук е цялата книга “Пророкът”:




Тема Re: Приятел в нужда се познава?нови [re: DTMF]  
Автор DTMF (шпионин:))
Публикувано26.12.03 02:20



И много често си казвам:Аман от приятели,писва ми от тях.
В други случаи на приятелството гледам като на взаимно-използване.
Пък истинските са малко.



Тема Re: Приятел в нужда се познава? [re: smaragd]  
Автор geminiled (южен вятър)
Публикувано26.12.03 03:29



Какво е за теб приятелство?

Специфичен вид отношения, основаващ се на огромно... не, на всичкото доверие, което мога да имам към някого - и което някой може да има към мен. Но и нещо повече, което е трудно да се опише с думи.
Наскоро един човек ме пита как да познае дали нещо е "то"... И ме накара да се замисля. Аз за себе си познавам кога нещо е "то", когато го усетя като ритник в слънчевия сплит... Тъ, като се съчетаят усещането в слънчевия сплит и усещането за доверие спрямо някого - тогава знам, че става дума за приятел ===>

Какво е за теб приятел?

Човек, когото мога да усетя като част от себе си. От когото нищо не изисквам, но приемам, каквото и да ми сервира. И човек, за когото съм склонна да запазвам най-доброто от себе си. Но и пред който - защото му имам доверие - мога да се отпусна наистина и да си покажа, че нещо не ми е наред. С други думи, не му се спестявам - ама хич...
За приятел мога да се вдигна по всяко време на денонощието - и да му дам присъствието си, ако е възможно. Ако не е - да намеря форма за връзка някаква, все едно как. По телефон, по кю, по телепатия даже...

Как избираш приятелите си?

По ритника в слънчевия сплит...

Как те избират те?

Особеното ми е, че много рядко някой избира мен. Единиците рискували още разказват легенди... За съжаление, нито една не отговаря на въпроса "как са ме избрали"...

Какво очакваш от тях?

Нищо. Което значи - всичко. Каквото - това.

Какво очакват те от теб?

Предполагам, че е взаимно.

Кои са най-хубавите моменти в едно приятелство?

Споделените...

Кои са най-редовните проблеми в едно приятелство?

Породените от неразбиране, породено от липсата на време да разберем ===>

Кое е смърт за едно приятелство?

Натрупващото се с времето неразбиране. Така внезапно откриваме, че сме си станали непознати и чужди...


--------------------------------------------------------------------------

11-и - Рак
Планети - няма
Луна - Риби, 7-ми

Почти всичките ми приятели са от Кардиналния кръст.
От стихиите определено преобладава Вода.
Това, което за мен е любопитно, че повечето от приятелите ми имат водни Луни и/ или Асценденти, а повечето от приятелките ми - огнени.
Когато за мен някой е приятел, мога да бъда адски досадна откъм целенасоченото си внимание към него - макар и далеч от битовизма.
Докато хората, които ме приемат за приятел, изпитват някакво удивително удоволствие от това как ям... В голяма част от случаите, във взаимовлиянията ни са намесени Сатурн и Венера. Напоследък често се засичам с хора, с които имаме много сходни домификации, разлика от 1-2 градуса.

---------

П.П.: Сега прочетох и постинга на Рама... В него също има ред неща, с които се съгласявам от воле - ама в момента са ми много дълги за писане...

Обич - получена!
Обич - изпратена!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.