Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:15 25.04.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Ece Meca]  
АвторPимa (Нерегистриран)
Публикувано03.08.07 17:24



Ха така да се говори е гот ,ще се различаваме от Софийското поле от другите мякащите.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Ece Meca]  
АвторPipps (Нерегистриран)
Публикувано04.08.07 00:39



За сведение, правилното ударение на масло е на последната сричка. На мАсло говорят само провинциалистите, предимно от източна България. А що се отнася до другите думи, чистокръвен софиянец не би ги употребил съзнателно. Явно и в говорната реч селянията си е показала влиянието. Чалгата също бе донесена от провинцията, в т.ч. сръбските земи. А правило ли ви е впечатление, че населението не може да преобразува думите от единствено в множествено число, че не може да си служи с определения и съществителни имена и пр. Например на "анцуг" казват "анцУНК", "поло" в мн.ч. става "политата", "дънкова" вече е "дънкина" и т.н, и т.н. Но никой не иска да си признае, че в неговия край говорят така и всеки се представя : "Аз съм от София", макар да е дошъл ог Горно Уйно и Долно Пичковци и от месец два да живее под наем тук. Ситуацията е същата, както с турските цигани - цигани, които живеят до турската граница, много обичат да се изтипосват на чистокръвни турци. Да, ама не!



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Pipps]  
Автор Шaшaв (по цялата глава)
Публикувано04.08.07 01:10



Напълно съм съгласен с Pipps, даже и в добавка:

Често ми се налага да контактувам с млади хора (мьекащи и всякакви подобни), които, като ги питаш откъде са, гордо отговарят: От София.
А, всъщност - не са. Най-лесният начин да ги познаете, е по СЕДМАТА цифра от ЕГН-то. Всеки, роден в София, знае коя е тя, а всичко останало е придошло тук отнякъдеси.



Ненавиждам неграмотници. Всъщност - съжалявам ги...

Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Софиянец]  
АвторEce Meca (Нерегистриран)
Публикувано12.08.07 09:46



Правилният изговор е "мАсло", така както го произнасят "провинциалистите, предимно от източна България" а не "маслО", както го произнасят СТОЛИЧАНИТЕ! Справка в правописния и правоговорен речник на БАН показва, че думата е дублетна форма, т.е. за правилни се считат и двата варианта, за думите обаче "мАслен" (прилагателно) и "мАсленост" (съществително) не се допуска дублетност.

До това "соломоновско" решение (дублетност) се е стигнало вероятно в течение на годините, след избирането на столицата преди 125 год. Да не забравяме, че мнозинството езиковеди от БАН са все пак софиянци.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Ece Meca]  
Авторxaллo (Нерегистриран)
Публикувано12.08.07 18:09



Здравейте,

хващам се за последната тема, но постингът ми е насочен генерално към всички, които в качеството си на "чисти софиянци" са се изказали срещу придошлите "провинциалисти". искам да коментирам някои ваши забележки.

Първо: Работните места в София не са ваша собственост, за да ги разпределяте. Те са собственост на човекът, който е поел риска да вземе кредит, за да осъществи бизнес-идеята си и на него ще мy е все едно дали говорите на софийски акцент или на варненски, стига да допринасяте за успеха на фирмата мy.

Второ: София - сгрaдите, заводите, предприятията, всичко това е построено по-времето на комyнизма с парите от бюджета, т.е. от данъците на всички нас, гражданите на България. Вие предявявате претенция за нещо, което просто по никакъв параграф не ви принадлежи. Защото, за да ви принадлежи нещо, вие трябва да сте платили цената my. София принадлежи на всички граждани на България в равна степен независимо от това, кой къде е роден и всеки има право да отиде да си опита късмета в града, изграден с неговите пари, с тези на родителите my, на неговите прадеди. Вашата претенция "София за Софиянци" е смехотворна.

В един от постингите на "софиянците" прочетох дyмата "недyразумение" и ми стана ясно защо не намирате работа. Не защото "провинциалистите" са ви я взели, а защото имате дефицити, не сте грамотни. А със сигyрност имате и други. В "провинцията", ако Варна може да се нарече провинция, от дете съм чyвала да се говори, че софиянците са много "нахални и пробивни". Както успях да се убедя под тези понятия се крие едно просто и селско грyбо бyтане с лакти и нищо повече. Тука, в западна Германия, където от много години живея, представете си, точно такова поведение е най-селската проява и хора с такава ценностна система биват избyтвани на дъното на обществото, просто защото никoй не желае да подаде ръка на такова врaждебно, навъсено и разглезено създание.





Тема Re:нови [re: Ece Meca]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано12.08.07 19:01



Щом е дублетна форма, значи и двете са вярни.

А ти чувал-а ли си за думи, които си местят ударението в производните си?



Невъзможно е да се изобрети нещо глупакоустойчиво, защото глупаците са безкрайно изобретателни.

Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: xaллo]  
Автор Шaшaв (по цялата глава)
Публикувано12.08.07 22:49



Първо: Работните места действително са на човека, който ги осигурява. Ама ти май не си схванала, че не за това става въпрос, а за стандарта. Сещаш се, че един господин или госпожица от незнамсикъдеси ще се съгласи да работи за по-малка заплата, само и само да се вкопчи в София-та. А за допринясянето за "успеха на фирмата" в случая не може да се говори така нашироко и принципно, както се опитваш да го направиш ти.

Второ: Сградите, предприятията и т.н. в София може и да са построени по време на "комунизма с парите от бюджета", както казваш, но това важи и за всички останали сгради и предприятия в останалите населени места. Нали не се опитваш да кажеш, че с "онези" пари е строено само в София, а за вас нищо не е дадено и това е причината да идвате тук?!?!

В заключение ще ти кажа, че си имам работа, от която съм доволен. Ти и други като теб (вече) не ми подбиват цената, но и сега продължавам да съм свидетел на вроденото им дребнаво селско мислене с една единствена цел - Да живея в Софията, щото като си ида на село съботата и неделята, 'сички да ми завиждат, че съм се измъкнал/а от тук.

Ненавиждам неграмотници. Всъщност - съжалявам ги...


Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: xaллo]  
АвторSlSl (Нерегистриран)
Публикувано13.08.07 01:37



"Те са собственост на човекът..."

Като гледам как се справяш с българската граматика, как правилно членуваш и как започваш нов ред с малка буква, ти си просто още едно доказателство, че селяндурите имат самочувствие без покритие!!!

Дано с немската граматика си по-добре, в което се съмнявам, защото уронваш имиджа на българското селско говедо по света.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: xaллo]  
АвторCиcи (Нерегистриран)
Публикувано13.08.07 01:41



София ви стана тясна, та започнахте да досаждате и на другите държави.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: SlSl]  
Автордyxчe (Нерегистриран)
Публикувано14.08.07 14:49



Единственият селяндур тука си ти и това си личи по писанията ти, по жалката ти заплата и по мръсните и миризливи кофи за боклук върху, които пада погледата ти всяка сутрин, отивайки на работа. Ама скапан живот е това твоя! Кажи ми кои сега е селското говедо ти или аз, която живея повече от добре и то по немските стандарти, а не по твоите жалки т.нар. "софийски".

Имам и един въпрос към теб. Кой е този "Неду" от "недуразумение", който така ти се е запечатал в главата. Някой роднина? Дядо на село? Да не е селския корен на "великия чист софиянец" СИСИ .






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.