Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 24.04.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Боклукът и задръстванията на София  
Автор Zelenikata ()
Публикувано14.11.07 11:43



Гледах в новините изказването на пловдивския кмет, че срещу сериозна финансова инжекция от държавата към поверената му община, би могло да се говори за продължаване на депонирането на бали с боклук от София на сметището край Цалапица... (Поредното потвърждение, че което не става с пари, става с много пари.)

По официални данни, към 01.01.2006, София има регистрирани 1 148 429 жители. Тези хора са или местни, или преселили се (регистирани официално в столицата) с ясната идея, че живеейки в този град, свен правата, те имат и задълженията на софиянеца - плащане на данъци и такси в местния бюджет, средствата от който да се използват за подобряване условията на живот на същите тези граждани. Освен тези софиянци обаче, в града има още 800 000 живеещи, учещи и работещи, които по постоянен адрес са граждани на други населени места. Тези хора плащат данъци и такси в местните бюджети на съответните градове и села. Само че отпадъците от бита им свършват къде - в софийските кофи за смет. И на фона на това, се изтъпанчват разни кметове, да просят пари. За какво? Тук става дума за бартер, господа политици! Вашите хора цапат моя град, Вие пък с техните данъци, внесени във Вашите бюджети, ще покривате разходите за боклука им.

Аналогичен е случаят с автомобилите. Към февруари т.г. в столицата има регистирарни само 800 000 автомобила. Реално те са двойно повече. Само че добрите приходящи граждани на София предпочитат да си карат с горно нанадолнишката регистрацийка, защото плащат по-малко застраховки. (Конкретен пример при миналогодишната ми гражданска - калкулаторът в застрахователната компания чукна 200 лв за колата ми. Сменихме регистрацията в калкулатора експериментално със Силистра и премията се срина на 60 лв.) И какво - те отново плащат там, а задръстват и разбиват пътищата тук. И не само пътищата, ами и колите ни. Защото си карат или като на междуградски път, или като в населено място без знаци и светофари. Хабер си нямат къде им е лоста за мигачите, късите и дълги светлини, както и защо размахва ръчичики, чичкото със зелената жилетка насред кръстовището. Ако ви се занимава, намерете статистика на ПТП-тата и гражданството на виновните участници в тях, както и къде да взели книжки.

Та докога така, питам аз? Кога най-после ще се въведе задължително гражданство и автомобилна регистрация, независимо за кой град? Защото, мили ми сънародници, не става само с "искам", трябва и нещо да дадете, щом искате да консумирате.

Редактирано от Zelenikata на 14.11.07 16:00.



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: Zelenikata]  
Авторrлyпocти (Нерегистриран)
Публикувано14.11.07 15:21



Данък сгради се плащат на тази община в която имаш имот, независимо къде живееш и къде си регистриран. Същото е и за такса смет, плаща се от собственика на имота. За автомобилите пък имам впечатление, че кой от където дойде, първата му работа, с малки изключения, е да си смени номера на автомобила със софийска регистрация. Данъците и застраховките на автомобила нямат нищо общо с това къде той е регистриран. Задължителното гражданство го няма в никоя демократична държава. Гражданството е статус на лице спрямо държава, а не спрямо градове.



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: rлyпocти]  
Автор Zelenikata ()
Публикувано14.11.07 15:56



За гражданска отговорност на автомобил говоря от опит. Има отношение. И то с финансов израз. Критериите за застрахователната премия са повече (пол, произшествия...), но и регистрацията, която реже главата на регистрираните в Сф.

И защо бъркаш България с демократичните държави?



Редактирано от Zelenikata на 14.11.07 15:56.



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: rлyпocти]  
Автор Tъй, тъй... (Член 209)
Публикувано14.11.07 20:43



Защо ли пък ти е да четеш внимателно, м?

Данък сгради се плащат на тази община в която имаш имот, независимо къде живееш и къде си регистриран. Същото е и за такса смет, плаща се от собственика на имота.
Това е ясно за всеки. Става въпрос, че повечето придошли в София са на квартира (пример: Студентски град е ~ 200000 човека), а постоянният им адрес, разбирай - бащината къща - е в родното им място нейде и там си плащат данък сгради и такса - смет. И в този смисъл г-н Кмета на Пловдив не е прав да изнудва за повече пари, за да се ползват сметищата в общината му за софийския боклук, при положение, че София е пълна с майни, които са регистрирани тук само по настоящ адрес и не плащат такса - смет в полза на Столична община. Ама бълват боклуци наравно с мен и теб, нали. Пък после техният кмет иска от моите местни данъци, за да приеме и техния боклук. Нали?!

За автомобилите пък имам впечатление, че кой от където дойде, първата му работа, с малки изключения, е да си смени номера на автомобила със софийска регистрация.
За да го направи е нужно да е регистрирал постоянен адрес тук, съпътствано със смяна на личната карта. Не са чак толкова много тия, които го правят.

Данъците и застраховките на автомобила нямат нищо общо с това къде той е регистриран.
Тук си в грешка. Защото налозите за МПС по ЗМДТ се плащат по сметка на общината, в която лицето е регистрирано по постоянен адрес, пък ако ще да живее реално и в другия край на страната.

Задължителното гражданство го няма в никоя демократична държава. Гражданството е статус на лице спрямо държава, а не спрямо градове.
Допускам, че Zelenikata говори за регистрация по постоянен адрес, а не за гражданство в официалния смисъл на думата.
Еех, колко хубаво беше преди да махнат домовите книги...



Човек не знае какво губи, когато печели и не знае какво печели, когато губи.

Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: Tъй, тъй...]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано14.11.07 21:03



то е хубаво освен да се чете и да се разсъждава.
Например:
Това е ясно за всеки. Става въпрос, че повечето придошли в София са на квартира (пример: Студентски град е ~ 200000 човека)

оставяме настрана как набута 200 000 (два пъти колкото всички младости) в има няма 60 блока. Нека се съсредоточим върху другото - ако правилно съм разбрал хипотезата ти е, че придошлите живеят на квартира и не плащат данък сгради и такса смет. Да ама не. защото те нали плащат наем? И го плащат на някой, който плаща данъците за този имот. Следователно в крайна сметка те си плащат за сметта, само че посредством наема.

Другото е горе-долу както го казваш. Но за автомобилите се изпуска фактът, че всъщност голямата част от данъците за тях са включени в цената на горивото. другото е толкова смешно като пари (за мойта астра е 11 лева данъкът за тази година), че просто не си струва да се коментира.

и въобще разсъжденията на Зеленика са толкова меко казано глупави, че чак се чудя какво съм седнал да ги обсъждам, ама ха де досърбяха ме ръцете



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: f(x)dx]  
Автор Tъй, тъй... (Член 209)
Публикувано14.11.07 21:39



оставяме настрана как набута 200 000 (два пъти колкото всички младости) в има няма 60 блока.
Официални данни, драги, официални данни... Пак по същите във всички Младости + Горублане населението е около 170000. (Данните са към Януари 2007 г.).

За наемите си принципно прав. Принципно!

Другото е горе-долу както го казваш. Но за автомобилите се изпуска фактът, че всъщност голямата част от данъците за тях са включени в цената на горивото. другото е толкова смешно като пари (за мойта астра е 11 лева данъкът за тази година), че просто не си струва да се коментира.
Никой не говори за акциза върху горивата. Той не е по ЗМДТ.
И ако за астрата налогът е 11 лв., за други автомобили е мнооого повече.

и въобще разсъжденията на Зеленика са толкова меко казано глупави, че чак се чудя какво съм седнал да ги обсъждам, ама ха де досърбяха ме ръцете

Не се чуди. Ти май не си от София, та затова...



Човек не знае какво губи, когато печели и не знае какво печели, когато губи.

Редактирано от Tъй, тъй... на 14.11.07 21:39.



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: Tъй, тъй...]  
Автормaйнaтa (Нерегистриран)
Публикувано14.11.07 21:55



Става въпрос, че повечето придошли в София са на квартира (пример: Студентски град е ~ 200000 човека), а постоянният им адрес, разбирай - бащината къща - е в родното им място нейде и там си плащат данък сгради и такса - смет. И в този смисъл г-н Кмета на Пловдив не е прав да изнудва за повече пари, за да се ползват сметищата в общината му за софийския боклук, при положение, че София е пълна с майни, които са регистрирани тук само по настоящ адрес и не плащат такса - смет в полза на Столична община. Ама бълват боклуци наравно с мен и теб, нали. Пък после техният кмет иска от моите местни данъци, за да приеме и техния боклук. Нали?!

Не знам как стоят нещата в Студентски град, защото съм учил в чужбина, но данък сгради не е според хората, а според данъчната оценка на жилището. Наемодателят, ако му е широко има интерес да го предоставя под наем и от наема плаща и данък сгради и такса смет. Право на собственика на жилище е дали ще го предложи за отдаване под наем. Аз си купих два апартамента в София преди три години и давам единия под наем. Естествено е, че плащам данък сгради и такса смет за тях за бюджета на София. Ако не го отдавам под наем пак ще плащам същите данъци, но няма да получавам наем. Моето впечатление относно собствеността в София обаче е че, цели квартали през последните години са собственост на преселници от другаде. Относно кмета на Пловдив незнам дали е прав или не. Сметището в Цалапица се намира на територията на друга община (Родопи), но е на терен частна общинска собственост на община Пловдив и има капацитет още две три години. Проблем е че на София и излиза много скъпо и това не е никакво решение, по този начин се точат пари от софийския бюджет (3 лева на бала за транспортиране), такса за фирмата която стопанисва сметището и т.н. Има частни нечистоплътни икономически интереси които се обслужват от това решение на проблема. Аз съм майна, живея от 4г. в София, не съм регистриран тук, колата ми е с пловдивски номер, застраховам си я обаче където си искам и в случая ми е удобно да я застраховам тук в София. Под данъци за автомобила имах предвид винетките приходите от които постъпват в републиканския бюджет , общинския данък МПС е смешно нисък за да го коментираме.
Мисля, че домовите книги бяха хубаво нещо. Задължителрната регистрация също, добре е да се разбере все пак колко хора реално живеят в София. Лично при мене е малко по различно защото през седмицата живея три-четири дена в София и още толкова в Пловдив. Така съм си устроил работите, че не зная къде точно живея - в София или Пловдив.



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: Tъй, тъй...]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.11.07 08:59



За какви официални данни говориш?
Официалната информация на

е, че към 14 Септември 2007 в район Младост са регистрирани 104,791 души по настоящ адрес. В район "Студентски" - 82,339.

Дай да я видим твоята официална информация.

обясни ми за наемите каква е разликата между по принцип и на практика, след като считаш, че съм прав само принципно

за данъка на колите - пак по официални данни на КАТ средната възраст на автопарка в България е 18 години, като тя е по-висока извън София по обясними причини. По-старите автомобили са и с по-малка мощност. Такива ги произвеждаха преди години все пак. И тъй като данъкът за автомобила е производен на възрастта и на мощността на автомобила, то средният данък е много по-близо до моите 11 лева отколкото до неназованата от теб много по-голяма сума.

и накрая - може би ще те изненадам, но съм от София



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: мaйнaтa]  
Автор Zelenikata ()
Публикувано15.11.07 09:09



"Има частни нечистоплътни икономически интереси които се обслужват от това решение на проблема."

И благодарение на въпросните интереси се бави изграждането на завод за преработка на отпадъците. Вярно, че фирмите за разделно събиране донякъде помагат с опаковките, но работещите цехове съвсем не са достатъчни, а и хората още нямат навик да събират опаковките разделно.



Тема Re: Боклукът и задръстванията на Софиянови [re: f(x)dx]  
Автор Tъй, тъй... (Член 209)
Публикувано15.11.07 19:03



За какви официални данни говориш?
Официалната информация на сайта на ГРАО е, че към 14 Септември 2007 в район Младост са регистрирани 104,791 души по настоящ адрес. В район "Студентски" - 82,339.

Сайта на ГРАО е официален вероятно. Видно от него в район "Кремиковци" при СО живеят 30 човека с постоянен адрес и нито един по настоящ. А в "Панчарево" живее само един човек.


За справка: (копи/пейст от сайта на ГРАО).

|в т.ч.р-н 15_МЛАДОСТ | 103650| 104791| |
|в т.ч.р-н 16_СТУДЕНТСКИ | 28349| 82339| |
|в т.ч.р-н 22_КРЕМИКОВЦИ | 30| 0| |
|в т.ч.р-н 23_ПАНЧАРЕВО | 1| 0| |


Мии... Извинявай, ама твоя линк нещо не го приемам насериозно.
Щом питаш - моето инфо е от районните администрации и го считам за вярно.
Нейсе, цифрите не са важни.


обясни ми за наемите каква е разликата между по принцип и на практика, след като считаш, че съм прав само принципно
Няма да се опитвам да те убеждавам в нещо, в което не вярваш. Просто няма смисъл.
Все пак, замисли се върху следното, имайки предвид, че таксата за битови отпадъци се събира на жилище, а не на брой живущи в него:
- колко е ръстът на строителство на жилищни сгради в София и колко е темпът на увеличаване (прииждане) на население. Едното е в пъти повече.
- Баба ми живее на пъпа на София и плаща 130 лв. такса битови отпадъци, щото четиристайния й апартамент е с висока данъчна оценка. Четири студентки от гр. "Х" живеят в двустайна панелка в "Люлин" и собственикът/хазяинът плаща 60 лв. такса - отпадъци. Което прави 15 лв/човек. Формално и индиректно студентките си плащат за боклуците чрез наема, ама близо 9 пъти по-малко от баба ми! А утре ще вземе и кметът в родния им град да вие за повече пари, за да ползваме сметища в общината му.

средният данък е много по-близо до моите 11 лева отколкото до неназованата от теб много по-голяма сума.
Няма да споря. Все ми е тая на кой колко му е данъка върху МПС. И докато проверяваш данните колко и какъв е автопарка, не пропускай да провериш и колко коли/бусове/камиони от цялата страна ежедневно трамбоват из софийските улици. И ги рушат! Тогава вероятно ще схванеш същината на темата.

Човек не знае какво губи, когато печели и не знае какво печели, когато губи.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.