Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:02 11.05.24 
Природни науки
   >> Биология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови  
Автор Noc (добряк)
Публикувано30.12.09 15:05



Наскоро бях при баба ми тук в София и изядох с голямо удоволствие цял буркан домашно кисело мляко. Е няма нищо общо с тези, които съм ял от магазините, като се почне с евтините от фантастико и се свърши с обявените за "био" кисели млека.
Не разбирам от бактериология но по принцип си мислех, че на един бацил - примерно Бацилус Булгарикус - му е достатъчно да бъде 2-3 екземпляра и като го оставиш в подходяща среда той сам си се размножава, т.е. производствените разходи са малки ? А баба ми ми обясни, че млеката по българския пазар се заквасват с нишесте, а не с нашия роден бацил. Е каква е логиката на това ? Имаме го тоя уникален бацил, само тук се въди, чак в Япония са го купили и там киселото мляко с нашия бацил жъне медали... а ние тука в росината му ядем нишестени кашички ?? WTF ???

Ако някой тук бъде така добър да

1) ми обясни от научна гледна точка защо не си ползваме бацила и
2 ) ми даде рецепта как да си правя качествено домашно кисело мляко ( откъде да взема бацила ? баба ми ми казваше да си купя един литър мляко от крава ( до вилата ми има бивше ТКЗС ) и да изсипя вътре половин-една кофичка кисело мляко от тези, които ги правят както трябва (мисля за "Явор" говореше, моля поправете ме, не съм сигурен )

Благодаря предварително !

Редактирано от Noc на 30.12.09 15:08.



Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: Noc]  
Автор Hateras (чакащ)
Публикувано30.12.09 15:50



много ти е омешано в главата


заквасвали били с нишесте.... айде да помислиш преди да пишеш?

бацила си се използва, естествено, няма друг начин, но това което сега се продава като кисело мляко има 2 основни кусура
- заквасва се нещо което не е само мляко, слгат се разни "подобрители", за по-ниска цена /нишесте, сухо мляко... други шитни/
- полученото кисело мляко се обработва за намаляване на бройката живи бактерии с цел по-дълго съхраняване. като резултат се губят повечето здравословни ефекти, но пък на търговците им е по-изгодно /и естествено, от такова кисело мляко закваска нестава/

как да си направиш домашно - ми нали бабати прави? питай нея, ти ще ти каже как точно става. е, проблем ще е да си намериш читава закваска

пий и пей!

Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: Hateras]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано31.12.09 01:00



мерси !





Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: Noc]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.01.10 11:39



как защо, това е заради световния фармацевтичен заговор, който иска хората да са болни и да купуват лекарства.



сега сериозно
ами така ги кефи хората. повечето хора не обичат "домашно" кисело мляко, но или си мълчат, или се преструват че обичат, понеже такава е модата. корпорациите обаче правят това което върви на пазара, а не това което хората декларират че обичат. ти като търсиш да наебеш нещо женско, какво правиш, това което жените твърдят че харесват, или това което майсторите ебачи твърдят че жените харесват? ако правиш първото, ще си умреш без да си пипнал путка така тия производители които допускат наивната грешка да правят това което хората твърдят че харесват, бързо излизат от пазара и фалират.
впрочем не е съвсем така. има малка група потребители, които толкова си вярват че "домашното" кисело мляко е по-добро от "химическото", че на пазара има ниша и за тях. една част от нишата е заета от така нареченото "био" кисело мляко, другата част е заета от сердика.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: zaphod]  
Автор Kossoman ()
Публикувано03.01.10 10:55



"Домашно" кисело мляко на пазара нема, щото нема луд търговец, който да продава стока с трайност три дни. Всички от бранша знаят поговорката Жива стока - умрял търговец.



Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: Kossoman]  
Автор FSM (смотан)
Публикувано03.01.10 17:14



България е единствената страна в ЕС, в която е забранено производителите на животновъдна продукция да излизат направо на пазара. Във всички останали страни (в т.ч. и в Румъния) този въпрос е нормативно уреден - с ограничение къде можеш да продаваш (или до еди-колко си километра, или в еди-кои си административни граници). Ако и у нас го имаше това - никакъв проблем нямаше да е самите производители да правят кисело мляко и да го изкарват още същия ден на пазара - и то да се изчерпва още същия ден.
Този пункт фигурираше в предизобрните обещания на сегашния министър на земеделието и храните - само че - както стана и с всички останали предизборни обещания на ГЕРБ (с изключение на това "Разпети петък" да стане официален празник) - беше забравено още непосредствено след датата 05.07.2009.

Всички народи по света, винаги са страдали, и страдат, най-много, от своите собствени патриоти.

Редактирано от FSM на 03.01.10 17:15.



Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: Kossoman]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано03.01.10 19:27



Три дни друг път - домашното кисело мляко, правено от пълномаслено прясно мляко, закваска и нищо друго, както си му е редът, спокойно изкарва 7-10 дни. Наблюденията са ми от 1-во и 2-ро лице, т. е. аз самият съм правил кисело мляко, както и майка ми. За последен път ядох домашно км преди 10-на дни и беше в мазето от седмица - дори не и в хладилник



Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: FSM]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.01.10 19:52



хм, чичковците дето продават мляко направо от багажника на москвича ще да са някакви престъпници тогава. впрочем допускам че е така, но в българия закона не важи, както с лошите така и с добрите си страни. така че хората си продават директно.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !?нови [re: zaphod]  
Автор FSM (смотан)
Публикувано03.01.10 22:54



Вън от съмнение, те са нарушители (автоматично биха станали престъпници, ако от тази тяхна дейност последват и значими отрицателни последствия за други лица, или за обществото). И единствената причина, поради която си продават необезпокоявани - това е мързелът на чиновниците от НВМС - които би следвало да ги санкционират.
Големият проблем при тях е посудата, която използват - това са многократно използвани пластмасови бутилки, които всъщност са предназанчи за еднократна употреба. Но - при сегашната нормативан уредба - те просто няма как да извършват опаковане в съответствие с ветеринарно-санитарните изисквания - просто защото няма как да го вършат легално.

Всички народи по света, винаги са страдали, и страдат, най-много, от своите собствени патриоти.


Тема Re: Защо ни е толкова гадно киселото мляко !? [re: klapaucius]  
Автор Kossoman ()
Публикувано04.01.10 09:00



Средностатистическата трайност на кисело мляко с живи бактерии е три дни. Ти може да си имаш наблюдения и от нулево лице, а аз съм се занимавал с това професионално.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.