Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 27.06.24 
Природни науки
   >> Биология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема какво стана с мамутските ембриони?нови  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано03.02.09 14:53



Преди няколко години бяха намерени замръзнали мамутки с ембриони на различен стадий в утробите си.

Имаше идеи да се имплантират в утробите на слоници и така да се възстанови вида на мамутите!

Какво стана?



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: Exhemus]  
Автор lila_va ()
Публикувано04.02.09 10:32



Всъщност неотдавна обявиха, че са разчели генома, извличайки ДНК от косми на намерен замръзнал екземпляр. Има идеи да се клонира и имплантира в слоници...





Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: lila_va]  
Автор enarees (познаващ ГИ)
Публикувано04.02.09 19:59



Не е ли редно яйцеклетката да се превърне в косъм, ако изобщо косъмът е "жив"?





Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: Exhemus]  
Автор aidi_ (любител)
Публикувано07.02.09 19:39



Опитът беше неуспешен.И не бяха ембриони, а само ДНК.



Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: aidi_]  
Автор lila_va ()
Публикувано02.03.09 10:57



Но не губят надежда явно. Ето опит за клониране на изчезнал вид, който е увенчан с по-голям успех (макар че какво ли значи "успех" при такова безумно начинание):





Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: lila_va]  
Автор fisher96 (непознат)
Публикувано01.04.09 20:26



Само не разбрах защо са се опитвали с домашни кози, а не с диви? Вероятността да оживее е по-голяма, а ако е и на чист въздух в планината още повече. В Якутския плейстоценски парк правят опити да възродят отдавна изчезнали животни - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B9_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA
Става дума за мамути, вълнисти носорози, пещерни мечки и лъвове.
Американците и германците също напредват, дори може би са по-напреднали в изследванията, но само времето и резултатите ще покажат. До 2030-40 според мен ще има голям напредък в генното инженерство.



Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: fisher96]  
Автор lila_va ()
Публикувано02.04.09 10:04



И къде ще им търсим тундростепи на мамутите? Или ще си ги създаваме за украшения на зоопарковете? На мен идеята да си играем на "Джурасик парк" не ми допада. Звучи много интригуващо иначе.



Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: fisher96]  
Автор aidi_ (любител)
Публикувано02.04.09 16:20



Съгласна съм с lila_va . Няма особен смисъл да възраждаш изчезнали преди 40 000 г. видове, защото средата в която са живели няма как да се наподоби. Тези експерименти целят единствено да изпробват възможностите на съвременното генно инженерство. По-полезно е да е да се насочат усилията в опазването на видовете в естествените им местообитания вместо да се търсят начини да се възстановяват, след като вече са изчезнали.



Тема Re: какво стана с мамутските ембриони? [re: aidi_]  
Автор White_Lion (минаващ)
Публикувано03.04.09 18:15



За нас българите е по-добре да се опитаме да интродуцираме животни като безоаровите козирози, брадатите лешояди, тюлените монаси, европейските рисове, норките, златките (все животни, които са съществували/щи у нас и са унищожавани), да запазим чисти езерата и да не унищожаваме дивата природа. В световен мащаб трябва да се спасят от изчезване белите носорози, сините тигри, орангутаните, горилите, азиатските лъвове, китовете, сирените и гигантските костенурки. А относно мамутите прочетете

. Никой не знае какво може да се крие в непроходимата сибирска тайга, там човешки крак не стъпва....



Тема Re: какво стана с мамутските ембриони?нови [re: lila_va]  
Автор fisher96 (непознат)
Публикувано04.04.09 19:10



Аз пък мисля, че за всички ни има място под слънцето. Съхраняването на изчезвашите породи е много трудно, но не и невъзможно. Мамути могат спокойно да си живеят и в Северните почти безлюдни райони. По-интересно ми е къде ще живеят пещерните мечки и лъвове. Но е рано да се мисли по тези въпроси, пък и точно от нас нищо не зависи. Работи се и по въпроса за възстановяването на туровете:







Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.