Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 08.06.24 
Природни науки
   >> Биология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема genetic engineeringнови  
Автор Celebrian (she*elf)
Публикувано29.12.03 20:33



аз съм една любопитна читателка на вашия клуб и много искам да разбера какво ви е мнението по въпроса за генетичното инжинерство....ако така се превежда на БР.......незнам какво мислите, но според мен това е нещо ужасно което не бива да се развива......!!! За цели в медицината, да разбира се...но да излиза извън контрол и да застрашава живота на хората......просто.....според мен еволюциата на организмите е процес на природата, а не трябва да се превръща в "интересенЮ експеримент или начин на забогатяване..... Знам, че съм само на 13 и мнението ми сигурно ВЪОБЩЕ не важи за учените...но....но не мога да си представя да живея в един изкуствено направен свят, с изкуствено създадени животни, растения и .... и ...... и просто.....страх ме е.........а това се случва, наистина! Как мислите?

справки:

и всичките линкове, включени в тази страница.

Namarie! Nai hiruvalye Valimar!

Тема Re: genetic engineeringнови [re: Celebrian]  
Автор carnivorous (хищник)
Публикувано30.12.03 02:43



Въпроса е изключително комлексен. Водят се много дебати на високо равнище. Засега Европа силно ограничава разпространението на трансгенни растения. Лидера е САЩ със 67% засети обработваеми площи с трансгенни култури, следват я(доста по-малко проценти) страни като Аржентина , Австралия, мисля че и Англия има няколко или пък 1% нещо такова.
Генното инженерсво е сравнително нова наука и има тепърва много да учи ,
то може да внесе необходимия ген даващ исканото качество, но не може да каже къде точно ще стане това вмъкване в генетичния материал, кога и колко да се експресира дадения ген и др. Трудно е да се предвидят всички последствия. Наистина трябва изключително много да се внимава. Не мисля че някой може да спре експериментите в тази област, голямо е предизвикателството да модулираш по своя воля качесвото и най-вече количеството на продукцията(говоря предимно за растителни култури, това съм завършил:), донякъде и аз предпочитам растителните биотехнологии да се ограничат повече в тъканни и клетъчни култури и да си размножават на воля добри сортове получени по старите селекционерски методи, но надали ).
По въпроса за еволюцията, мдаа човек несъмноно създава мутанти и дава работа на естесвения отбор, вместо да се чака с векове няква мутация, то човек ще ти направи 1000 за година :). Може и в бъдещите учебници по биология като мутагенен фактор наред с УВ лъчите да фигурира и човека.
Ай да спирам ,че малко страшно стана, въпроса си остава открит....



Тема ами моето мнениенови [re: Celebrian]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано30.12.03 08:16



е обратно на твоето - аз се кефя на генинженерството във всички сфери и без ограничения.
а за грийнпийс и линка който даваш - крайно време е някой да влезе с ловна пушка в централата им и да ги отсреля всичките като пъдпъдъци



Тема Re: genetic engineeringнови [re: carnivorous]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано30.12.03 15:52



Всъщност пак се опира до период от време, който ни е нужен, за да разберем какви ефекти имат трансгенните култури. Наскоро имаше някакво предаване, един казва, няма никаква вреда, друг казва-някои имат, други не, ама четете опаковките, пък в България няма етикети за такива неща, трети казва "анатема"....Мисля като теб, че на въпроса не може да се гледа еднозначно, а и не вярвам, дори да има натиск, да се спрат опитите в тази насока, най-много да се засекретят

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: ами моето мнениенови [re: zaphod]  
Автор Slade (...)
Публикувано31.12.03 05:12



Подкрепям zaphod напълно. Време е откаченяци като greenpeace да спрат да дрънкат простотии.

Тия хорица, които се занимават с генно инженерство сигурно са лунатици целящи унищожението на света си мислят някои от вас?
Ами ако случайно тези хора, за разлика от някои от вас, разбират какво правят и едва ли ще допуснат да се случи нещо от сорта на разрушаване на екосистеми, създаване на резистентни на антибиотици МО, алергии и куп други лайна?
Точно тия хора се мъчат денонощно да създадат видове устойчиви на неблагоприятни условия, патогенни организми и т.н., даващи по-бързо по-големи добиви с цел да се реши ШИБАНИЯ ПРОБЛЕМ С НЕДОИЗХРАНВАНЕТО НА ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ СВЕТА! Сори че се паля ама ми писна да слушам идиотии...

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't


Тема Re: ами моето мнениенови [re: Slade]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано31.12.03 08:31



ами ако сме реалисти все някакъв фал ще има от тия изследвания някога, без чернобили не може. но това не променя мнението ми.
а "шибания" проблем с изхранването мен лично не ме вълнува, дори им пожелавам неуспех в това начинание. както ги виждам нещата , то проблема се изразява в следното: как хората които МОГАТ да хрантутят тия които НЕ МОГАТ.



Тема Re: ами моето мнениенови [re: zaphod]  
Автор Slade (...)
Публикувано02.01.04 02:12



Хмм може да си прав за себе си, но мен проблема с изхранването на човечеството ПРЯКО ме вълнува, щото при определени условия с тая мойта професия бих могъл да изкарам от тоя проблем доста ПАРИ.

Относно фаловете: без фалове не може, но основно кофти фаловете стават съвсем целенасочено. Да ни пази Бог от такива хора. Както и да е преди едно трансгенно растение да се въведе в природата се правят множество тестове и не вярвам да се допуснат някакви катаклизми. По-скоро вярвам, че това е невъзможно.
Колкото до хората, които се страхуват от генното инженерство: ами едно време са вярвали, че скорост над 40km/h причинява лудост и смърт, но това явно не е спряло хората да направят превозни средства, които се движат по-бързо от звука...

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't

Редактирано от Slade на 02.01.04 02:13.



Тема за 40-те км си е вернонови [re: Slade]  
Автор Плaмeн (ентусиаст)
Публикувано02.01.04 06:51



ти що си мислиш че сега сички сме изперкали



Тема така енови [re: Slade]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано02.01.04 19:58



да, лошо няма да се изкарват пари от подобни работи. а и все пак мисля че дори да се намери начин за евтино производство на храна, това няма да промени много.
а за катаклизмите и на мен не ми се вярва. знам че проучванията са доста строги, но да ти припомня че и при атомните централи са строги. просто аз съм от хората които предпочитат да погледнат риска в очите, за да няма след това оправдания "ама то беше човешка грешка". предпочитам да приемам че има риск, който просто трябва да си понесем.



Тема Re: за 40-те км си е вернонови [re: Плaмeн]  
Автор Slade (...)
Публикувано03.01.04 21:27



В твоя постинг не виждам абсолютно никакъв смисъл. Както и да го чета ми се струва безсмислен.

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.