Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:34 02.07.24 
Природни науки
   >> Биология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ,,Сенките на забравените прадеди''  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано02.01.04 13:05



Здравейте и за много години !

Аз съм математик човек, разбирам и от физика, и програмиране, ама по биология много бягах в училище, та съм гол и бос. Чета тия дни книгата на

и стигнах до главата за мястото ни в генеалогичното дърво на еволюцията. Най-близкият роднина е, естествено шимпанзето (разлика 1,7%), после горилите (разлика 1,8%), после орангутаните (разлика 3,3%) и накрая от човекоподобните гибоните (разлика 4,3%). Пише, че близостта на човека и шимпанзето е такава като между коня и магарето. Значи ли това, че можем да се кръстосваме двата вида и да даваме ялово потомство ? Покрай изречението ,,Известни са случаи, когато отгледани сред хора шимпанзета са били хващани да мастурбират пред снимки на голи хора.'' си извадих извода, че явно първият братовчед е много добре проучен и искам да помоля по-сведующите да дадат автори, статии и т.н. да се дообразовам.

Благодаря !

Редактирано от ЯPOCTcлaв на 02.01.04 13:08.



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Плaмeн (ентусиаст)
Публикувано02.01.04 20:38



ами щом разбираш от програмиране трябва да ти е ясно, че в някои случаи разлика в N-тия знак е без значение, а в други, 2 те неща са коррено различни, зависи как се интерпретират данните.



Тема За друго е въпросът, не за гледната точка принови [re: Плaмeн]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано02.01.04 21:15



преценяне на близостта между видовете.



Тема Re: За друго е въпросът, не за гледната точка принови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Плaмeн (ентусиаст)
Публикувано02.01.04 21:56



с шимпанзето определено не можеме да се кръстосваме, имаме различен брой хромозоми.
а за онанирането, сиурно някои пастири онанират пред снимка на козичка, значи ли това че може да се кръстосме с коза? това е по-скоро психологически а не геетичен проблем.



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор (минал-заминал)
Публикувано03.01.04 08:43



Carl Sagan e pisal tazi kniga, predi da e bil zavyrshen proekta "Human genome" - pylnoto opisanie na choveshkiya genotip. Sled zavyrshvaneto na tozi proekt e stanalo yasno, che razlikite mezhdu choveka i shimpanzeto vsyshtnost sa mnogo po-malki (pod 1 procent, mislya che beshe nyakyde kym 0.6 procenta), i che shimpanzeto e po-blizko do choveka, otkolkoto do gorilata... No pri polozhenie, che ima hromozomni razliki - nadali shte se poluchi potomstvo. Ako vse pak ti padne sgoden sluchaj - probvaj



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано03.01.04 10:49



почти съм сигурен че потомство ще има, но почти съм сигурен че няма да е плодовито.
между другото и аз си я купих книгата и сега я чета. има доста интересни работи.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: zaphod]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано03.01.04 10:58



Интересни работи, ама цялата библиография на инглиш. И вероятно нищожно количество от тия книги ги има в България - все едно на английски, български или руски.

За кръстоската - май нямало да стане, щото нашите хромозоми били 23, пък шимпанзенските - друг брой.



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано03.01.04 11:19



а, за броя на хромозомите мисля че проблема не е голям. ако се не лъжа доста от животните които са с различен брой хромозоми се кръстосват. а в някаква друга тема питах за кръстосване между болни от синдром на даун, които също са с различен брой хромозоми. май те оставят плодовито поколение при кръстосване със здрав, така че броя на хромозомите не е толкова важен.

а за библиографията, просто не се сдържам, как да не те избъзикам, като знам как мразиш американците МУ ХА ХА ХА




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: zaphod]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано03.01.04 11:46



Синдрома на Даун май се казваше още и трисомия, ама какво е общото с различния брой хромозоми ?

Бъзика с библиографията нема да стане - издават много книги, ама ги четат основно ... имигрантите.



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ‡]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано03.01.04 11:54



Тя мисля, че е преработвана от Ан Друян, щото и там е спомената тая разлика 0,6%. Само че тя била не знам си каква разлика, пък като се вземело предвид и още нещо си ставали тия по-големи числа (сори, ма не съм я чел като учебник и не всичко запомних).



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано03.01.04 13:35



ами мисля че при синдрома броя на хромозомите е различен, ако се не лъжа има в повече.



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: zaphod]  
Автор carnivorous (хищник)
Публикувано04.01.04 02:07



Прав си могат да се кръстосват видове с различен брой хромозоми(потомството е стерилно обаче).
Коня 48 хромозоми , гаметите му с 24 хромозоми,
Магарето с 46 хромозоми, гаметите му с 23 хромозоми,
кръстосваме ги и се получава катър или магаре с 47 хромозоми.
Такъв индивид не може да произведе нормални гамети, защото при мейозата не може да стане равно разделяне на генетичния материал между гаметите и е стерилен(не бих заложил главата си зад цифрите ,просто за илюстрация, но може и да са верни).
А самия факт ,че е възможно кръстосване на различни видове е доказателство за близкородсвения им произход.



Тема това не го знаехнови [re: carnivorous]  
Автор Плaмeн (ентусиаст)
Публикувано04.01.04 03:40



и пак опираме до въпроса за кръстоската между човек и шимпанзе.
може ли, ако не защо, просто някой да обясни ако може.
ако става, вече възникават страшно много проблеми, но те не са на биологични



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: carnivorous]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано04.01.04 09:54



наскоро някъде дискутирахме видообразуването. ако наистина проблема е в нечетния брой хромозоми на детето, то значи ако един вид се раздели на две изолирани популации, докато не се смени броя на хромозомите при единия, не можем да говорим за нов вид. макар че и плавно могат да се натрупат достатъчно промени, за да станат принципно некръстосваеми, но ще трябва доста повече време. например коня и човека (ако коня наистина има 64 хромозома)



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: zaphod]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано05.01.04 11:45



В отговор на:

то значи ако един вид се раздели на две изолирани популации, докато не се смени броя на хромозомите при единия, не можем да говорим за нов вид.




Ама каква е тази логика? Това изобщо и абсолютно не е вярно. А по повод един от по-горните постинги, синдромът на Даун е тризомия (тризомия 21), но тризомии още много има. А за кръстоската между човек и шимпанзе, ама помислете малко, това вече е проблем на етиката, кой ще се наеме да направи експеримента и да разтръби после резултатите? Нали ще го изядат с парцалите от комисията по медицинска етика или както там се казваше...в противен случай мисля, че досега да се знаеше резултата.

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: nousha]  
Автор Плaмeн (ентусиаст)
Публикувано05.01.04 19:02



ако е въпрос само на етика, до сега да го бяха направили, има доста места по света където тя е различна или не им пука изобщо



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: zaphod]  
Автор (минал-заминал)
Публикувано06.01.04 01:02



Май критерия беше популациите да не се кръстосват в естествени условия... Ако ги кръстосаш в лаборатория, това не ги прави един вид, а просто получаваш хибрид.

Освен това, в естествени условия причините за некръстосване могат да бъдат много - разлики в поведението, окраската, геометрията на половите органи, сезона за производство на гамети...



Тема Re: това не го знаехнови [re: Плaмeн]  
Автор carnivorous (хищник)
Публикувано06.01.04 01:37



ей тук има едно добре систематизирано и-нет адресче за различни кръстоски между бозайници:





Тема егати котешката оргиянови [re: carnivorous]  
Автор Milenn (член)
Публикувано06.01.04 05:38



;-))) ххехехе



Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: Плaмeн]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано06.01.04 10:20



Не съм казала, че не са го направили, а че не са го и не биха го разгласили! Поне за момента, когато общественото мнение е настръхнало от проблемите относно човешкото клониране.

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: ,,Сенките на забравените прадеди''нови [re: ‡]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано06.01.04 10:23



Освен това не бива да се забравя, както вече обсъждахме, че този критерий за фертилното потомство не е абсолютен и изчерпващ всички случаи и не може да се смята за 100% правило.

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.