Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:05 31.05.24 
Природни науки
   >> Биология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Биоетика - къде се намира човекътнови  
Автор Foxxxy ()
Публикувано06.10.01 00:27



В една от темите ме подсетиха за това. Бих искала да разбера какво според вас е биоетиката. Знам, че това не се учи никъде, а в нашето съвремие е много важно да се изгради морал в хората, които правят или ще правят наука. И така пак се връщам на въпроса в по подробен вид:
- какво е биоетика;
- каква според вас проблематика разглежда тя;
- дайте мнението си за конкретния биоетичен въпрос.
Благодаря!!!

Истината е привилегия на глупаците.


Тема Re: Биоетика - къде се намира човекътнови [re: Foxxxy]  
АвторGandalf (Нерегистриран)
Публикувано06.10.01 13:56



Znam che moze bi shte zvucha malko istarkano. No spored men naistina triabva da se pochustvame kato chast ot tazi planeta i naistina chast ot vsichko zivo. Da ne se smiatame za gospodari- razrushiteli, a za paziteli. I da se opitame da zapazim ravnovesieto.



Тема Re: Биоетика - къде се намира човекътнови [re: Gandalf]  
Автор Yory (непознат )
Публикувано06.10.01 14:24



Ne... ne zvichi izturkano... to prosto e nerealno.... Ti moje i da se pochustvash taka... i da zajiveesh v harmoniq v prirodata... az sushto....
No ako towa stane po- dobre da se otdelim kato otdelno obshtestvo...
Inache shte budesh smazan....

Ako iskash da stane towa....trqbva da obqsnish na vsuchki....che ne trqbva da pravqt nishto drugo na organizmite ot tazi pleneta oswen towa koeto iskat te da im storqt....
predi vreme bqh v edna kalnnnica.... i sled towa godini ne qdqh meso.... kak mislish che mojesh da obqsnish na kasapina, che toi trqbva da prispiva jivotnoto vmesto da go koli....
Towa koeto ti kazvam nqma nishto obshto s bioetikata.... no ima obshto s towa che choweka e sviknal da bude vladetel...
Toi nqma jalost kum po-nizshite organizmi.... i towa ne se promenq ei taka...
Mnogo trudno stava da obqsnish che zatvarqneto na jivotni v kletki e muchenie za tqh....
no puk moje ta se probva .... put shte vidim kude shte mu izlezne kraq....



Тема Za poreden put v zadunena ulica...нови [re: Foxxxy]  
Автор Yory (непознат )
Публикувано06.10.01 15:01



Predstavata za zliqt uchen koito suzdava chudovishta.... q ima ot vekove....
I tq nabira sila...
Geroi kato Frankenshtain i Dr. Moro sa mnogo aktualni .... i to ne poradi towa che nosqt mnogo pari, a poradi towa che zasqgat edin ot nai drevnite strahove na choveka.... che poje da se poqvi po-vish i intelgenten vid... bil toi jiv ili mashina....
kogato kajesh na nakoi che se zanimavash s Genetika... vtoriqt vupros koito ti biva zadavan e "towa ne e li protiw prirodata?"
Vtori e zashtoto purviqt obiknoveno e dali mojesh da napravish hibrid mejgu Pile i Stonojka...

Imenno towa e edna ot osnovnite zadachi na Bioetikata.... da nauchi horata bili te ucheni ili ne, che trqbva da uvajavat....
Towa e edin now nachin na mislene, koito mnogo trudno shte se naloji.... no poqvata na edna takava nova "nauka" e edno dobro nachalo.....
Dokato se misli... "az da sum dobre... az da se realiziram...puk sled men potop"...nishto nqma da izlezne....

Naprimer edin problem koito razglejda bioetikata... "humanno li e da se klonirat organi".... Ako razglejdame probleama ot humanna gledna tochka...da... opredeleno e po-dobre da moje da se otgleda cheren drob...otkolkoto da chakash nqkoi Chovek da umre ... za da jiveesh.....

Za men Prirodata i vsicho okolo nas e v edno mnogo fino no neveroqtno stabilno ravnovesie.... I ako horata go narushat.... budete sigurni che shte se razbere...
Shtom sme stignali do podobno poznanie .. to ne e sluchaino.... sluchainosti nqma...

Otgovornostta obche e nai-vajniqt faktor... ne moje da promenqsh i suzdavash bez da si gotow da ponesesh posledstwiqta.... na swoi grub....

Eto towa e drugoto neshto v Bioetikata - OTGOVORNOST.....



Тема Re: Биоетика - къде се намира човекътнови [re: Yory]  
Автор Foxxxy ()
Публикувано06.10.01 19:33



Аз исках да попитам за това как си представяте КОНКРЕТЕН биоетичен проблем.

P.S. Моля ви да пишете на родната си азбука. Много ми е трудно да сричам като първолак, за да ви прочета мненията. Предварително ви благодаря.

Истината е привилегия на глупаците.


Тема Re: Биоетика - къде се намира човекътнови [re: Yory]  
АвторGandalf (Нерегистриран)
Публикувано07.10.01 12:48



Mai neshto pak ne se razbrahme priateliu. Ne iskah da kaza che triabva da se skriem v niakoia dupka i da postavim nadpis: Molia vi ne me naraniavajte. Postoianno govorish za evoliucia i estestven otbor. V kraia na kraishtata iskah da otbeleza che izbivaneto na zivotni i unishtozavaneto na vidove, samo zaradi tova naprimer zashtoto ni kefi, ne bi triabvalo da prodalzava. Razbiram ubijstvoto kato dostaviane na hrana ili utvarzdavane na teritoria i t.n. Kato kazah che shte e dobre da sme chast ot vsichko naokolo imah v predvid naprimer, che sled kato se izsichat darveta, triabva da se sadiat darveta. Sled kato se izbivat zivotni triabva da se otglezdat zivotni. Ta taka vladeteliu, imam novina za teb ne sme sami na tazi planeta.

Pozdravi



Тема Re: Биоетика - къде се намира човекътнови [re: Foxxxy]  
Автор.... (Нерегистриран)
Публикувано08.10.01 20:12



Етика: Набор от морални принципи; теория или система от морални цености; принципи на поведение на даден индивид или група

Биоетика:..... не можах да намеря дефиниция и най-вероятно няма такава, защото май на никой който говори за биоетика не му е много ясно за какво става дума. Едно е сигурно, това не е набор от някакви принципи или цености (по аналогия с етиката). Проблема е изглежда че хората се опитват да съвместят някакви абстракции, каквито са моралните цености с природни явления (най-общо казано). По същата логика би трябвало да има химиоетика и физикоетика. За късмет на химиците и физиците, тях още не са ги погнали по този параграф ;) Допълнителни проблеми възникват като се наложи да се разберем за чии морални цености става дума. Християнските? Хиндуистките? На някой който не е ял от една седмица? Мога да продължавам доста в този дух;)
И накрая, какъв по дяволите е конкретния биоетичен въпрос? Не видях никъде такъв в постинга ти.



Тема Re: Биоетика - къде се намира човекътнови [re: ....]  
Автор Foxxxy ()
Публикувано09.10.01 00:56



Ами аз не давам конкретен въпрос, въпреки че имам един, два, двеста на ум. :)
Това, което се опитвам да разбера, е как биолозите си представят някакъв биоетичен проблем. И дали изобщо имат идея какво е биоетика.

Истината е привилегия на глупаците.


Тема Re: Za poreden put v zadunena ulica...нови [re: Yory]  
Автор Foxxxy ()
Публикувано14.10.01 14:27



Да това, което казваш е чудесно, само че понятието "отговорност" за различните хора има различна стойност.
А какво ще кажеш ако следващата стъпка на клонирането на органи е клонирането на хора. Ти как би възприел запознанството си със свой клонинг? А ако той все пак се окаже оригиналът? Дали ще възникне дискриминация на тази основа? Какъв живот има един клонинг? Има ли същите спомени и личност?
Как мислите?

Истината е привилегия на глупаците.


Тема Re: Биоетика - къде се намира човекът [re: Foxxxy]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано26.10.01 10:52



Ето какво мисля аз.

Етиката, моралът са абстракции, които са вторични по отношение на практиката. Не може да се впряга каруцата пред коня. Не могат да се провъзгласяват морални ценности и после да се пропагандира подкастрянето на практиката в съответствие с тях.

Всички подобни опити: комунизъм и разни други фундаментализми, религии и пр. са се проваляли и ще се провалят. Неизбежно е.

Моралът възниква като санкция на определена установена практика.

Практиката на човешкия род е била тотална експанзия, усвояване на ресурси, създаване на сигурност и обуздаване на всички контролируеми враждебни сили. Това е била биологична необходимост. Да се сърдим на тази практика от гледната точка на морал, изграден за регулиране на взаимоотношенията между самите хора, е несериозно.

Когато обаче човечеството е прекалило с "озаптяването" на средата си до степен да започне да жъне обратни резултати и инерцията на досегашната му практика започва да му вреди, вместо да помага, възниква и нуждата от нови етични принципи.

Ние обаче не можем да си ги изсмучем от пръстите. Те няма да възникнат нито от нищото, нито от някакви абстрактни идеи за "хуманност", "ненасилие", "хармония" и ала-бала. Харесва ви или не, те ще възникнат от и ще обслужват все същите човешки ИНТЕРЕСИ.

Интересът клати феса, интересът ражда морала. Туй е то.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.