Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 20.04.24 
Култура и изкуство
   >> БГ музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лилинови  
АвторЯнakин (Нерегистриран)
Публикувано29.09.07 18:07



ПОПЗВЕЗДАТА СИЛВИЯ КАЦАРОВА: “ИМАШЕ ПО-ТАЛАНТЛИВИ ОТ ЛИЛИ ИВАНОВА

- Г-жо Кацарова, когато проследява творческата ви биография, човек не може да не забележи един странен факт: завършвате консерваторията през 1975-а, а ставате известна чак през 1982-а. Учудвам се, че уникалните ви гласови данни не са били забелязани толкова време. Кое ви попречи да направите бърза кариера?
- Сигурно изобщо нямаше да стана известна, ако съпругът ми не работеше като тонрежисьор в Първо студио на Националното радио. Той осъществи мечтата на музикантите от LZ да започнат да правят професионални студийни записи. Но групата много трудно се добра до най-големите композитори. Първият ни албум - "Обич и песен", който излезе през 1979 г., не доби популярност точно поради тази причина - в него нямаше имена на известни композитори. Първите, които ни подадоха ръка и с тях започнахме да работим и да пробиваме заедно, бяха младите тогава Любомир Дамянов и Живко Колев. През 1981 г. направихме втория си албум, в който имаше песни от Мария Ганева и тогава за пръв път влязохме в класацията на телевизията с нейната песен “Бяла въздишка” и се задържахме цели 10 седмици на първо място в предаването "Всяка неделя" на БНТ. Трудно ми беше в началото може би и заради това, че съм туркиня. Не знам кой даваше разпорежданията, но неведнъж са рязали от ефир мои песни, заснети за новогодишни и други празнични програми на телевизията и радиото. Сега много хора от онова поколение непрекъснато се оплакват от времето преди 10 ноември, макар че тях ги пускаха сутрин, обед и вечер и ги направиха звезди.
- Кого имате предвид?
- Преди всичко Лили Иванова. Нея онази система я направи звезда. Имаше много по-талантливи от нея, които не станаха звезди. Например мои колежки в консерваторията пееха много по-добре и знаеха чужди езици - английски, италиански, но тях не ги толерираха и не можаха да направят такава кариера. Никога досега не съм говорила за тези неща, но искам да се знаят. Защото ми омръзна да слушам оплакванията на хора, които никога не са били репресирани професионално, напротив - непрекъснато са грабили с пълни шепи от "онази система".
- Лили Иванова и Митко Щерев сега спорят за авторските права и за хонорарите. Какво мислите по този въпрос?
- Като знам колко високи са хонорарите й, Лили спокойно може да дава на Щерев много хубави пари и да си пее неговите песни.
- Нали има агенция за авторските права, защо тя не урежда тези спорове?
- Да, но електронните медии не й отчисляват пари. При социализма взимах по 3-4 хиляди лева от авторски права като изпълнител, макар че тогава имаше две телевизии и две радиа. Сега радиата и телевизиите са страшно много, а взимам по 200-300 лева за две години. Всеки казва, че отчислява, а накрая парите ги няма. При това положение композиторите и авторите на текстове наистина няма откъде да печелят.
- Фолкпевците си имат “Пайнер”, вашата гилдия защо няма кой да я подпомага и да защитава правата й?
- Защото няма продуценти, няма кой да инвестира в нас. Пазарът е много малък. За да се прави тук нещо хубаво и мащабно, трябват спонсори.
- Да, но вие самите като гилдия не сте единни и не се подкрепяте един друг. Неотдавна гледах концерт на Филип Киркоров по руската телевизия и ми направи впечатление, че в залата присъстваха най-големите звезди на тамошната естрада, а накрая всички се надпреварваха да го прегръщат и поздравяват. На вашия концерт в НДК по случай 30 години концертна дейност май не видях много от най-известните ви колеги, Лили например?
- Лили никога няма да дойде на мой концерт. Що се отнася до руснаците, те наистина са велика нация, която уважава постиженията на своите таланти от всички поколения. Докато у нас вече са забравени някогашни звезди като Ирина Чмихова и Георги Кордов, да речем. Никаква приемственост! Така е и в киното, и в театъра. Българската нация векове е била разединена и продължава да бъде такава, макар че вече няма робство, с което да се оправдава.
- Какво ви е мнението за младите?
- Бях жури на “Хит минус едно” и се изумих какви млади таланти имаме - готови са за световна сцена. В попмузиката обаче има певци, които никога няма да станат идоли на българската младеж. Eдна Светла Иванова например. Много ми харесват клипове й, но тя няма гласови данни, а е на първо място в разни класации. Такива като нея изяждат хляба на големите таланти. Когато чуеш един певец и не настръхнеш от гласовите му възможности, не е никакъв певец. Трябва да докосне душата ти, а не само на-на-на-на-на… Не можете да си представите колко талантливи млади хора има в България, които са безумно отчаяни, защото нямат пари да си платят, за да бъдат наложени от медиите.
- На пеене в консерваторията ви е учила легендарната Ирина Чмихова. Какво запомнихте от нея?
- Двамата с Евгени Комаров бяха страхотен тандем! Класика! Те ме научиха на сценично поведение, дикция, излъчване и на още много други неща, абсолютно необходими за един певец. От Чмихова запомних нейния дух. Тя е невероятна жена! За съжаление някои днешни “звезди” изобщо не са чували имена като Чмихова, Комаров, Георги Кордов….
- Младите обръщат ли се към вас за съвети?
- Не, но много пъти съм се убеждавала, че повечето от тях имат добри чувства към мен.
- Кои от младите бихте откроили?
- Група “Те”, Графа, Мария Илиева, “Сафо”, Руши Видинлиев…
- При цялата ви популярност нямате нито един “Златен Орфей”. Никога ли не са ви канили да участвате в този толкова престижен навремето фестивал?
- Канили са ме, и то неведнъж, но фестивалът все съвпадаше с многобройните ми пътувания в чужбина. Имах подписани договори, които стриктно трябваше да изпълнявам. Нямам “Златният Орфей”, но притежавам най-ценната награда - признанието и обичта на публиката.
- Имали ли сте случаи, когато сте отказвали да изпеете някоя песен?
- Много често, когато съм преценявала, че тази песен не е за моя глас. Винаги съм се стремяла песните ми да са мелодични и да виждам в тях хит. Прекалено сложните песни никога не са ме привличали. Няма смисъл да правя нещо, което няма да се разбере от широк кръг публика.
- Коя песен според вас има шансове да стане хит?
- И най-слабата песен може да стане хит, ако я пускат 10 пъти на ден. Просто се набива в ушите на слушателите.
- Само плюсове ли носи това, да си звезда? Изпитвали ли сте и обратната страна на славата?
- Чувствам се много щастлива, че хората ме познават и няма врата, затворена пред мен. Навсякъде съм страшно добре приета.
- Да, но като всяка популярна личност и вие неизбежно попадате по страниците на жълтите издания…
- Аз съм представител на едно друго поколение и не се връзвам на измислици за любовници, разводи, гадни номера с колеги и разни други евтини сензации. Няма нищо жълто около мен. Хората ме виждат постоянно със съпруга ми и ме харесват такава, каквато съм.
- Преди години споменахте, че мечтаете да основете школа за млади таланти. Отказахте ли се от тази идея?
- Не, не съм се отказала. Преди 4 години направихме такава школа заедно с един младежки вестник. Всеки месец имаше прослушване, избирахме победител, продуцирахме негова песен и в края на годината изнесохме благотворителен концерт, като средствата от продажбата на билетите и компактдиска дарихме на дом за сираци в Калотина. Междувременно подготвихме специална програма и се обърнахме за съдействие към Министерството на културата, но така и не получихме отговор. Организирането на всичко това беше свързано с много трудности и много тичане по спонсори, а аз, за съжаление, покрай безкрайните си професионални ангажименти, не разполагам с достатъчно време всичко сама да правя. Затова се отказах.
- Певците от вашето поколение навремето често роптаеха срещу комисиите, които одобряваха песните и техните текстове. Не смятате ли, че сега, когато вече ги няма, се отиде в другата крайност и от сцената и в ефира често звучат крайно некачествени песни?
- Дъщеря ми Теди, която живее и работи в Скандинавия, ми разказа, че там продължава да има такива комисии и всичко минава под строг контрол, преди да се излъчи в ефир. У нас буквално на всяка крачка можете да чуете хора, които говорят неправилен български език. Ужасно произношение, диалекти и жаргон се чуват в много песни. Да не говорим колко елементарни и пошли са понякога текстовете им. В една Турция например не е така - възхитена съм от стремежа на обикновения човек там да говори истински литературен език.
- В първия албум на Теди - “Кадифе” (2000 г.), се изявихте и като композитор, имате ли нови песни?
- Да, имам. В момента подготвям албум с дуети - изпети през годините и нови. Имаме нов дует с Васил Найденов. (С него Силвия изпя навремето “Огън от любов”, "Моя любов", “Моля те” и други хитове, които влязоха в златния фонд на българската попмузика - б. а.)
- На какво научихте дъщеря си Теди и от какво искахте да я предпазите, когато разбрахте със съпруга ви, че иска да става певица?
- Искахме с баща й да я предпазим да не тръгва по този път, защото пеенето изисква много труд, а често не се получава желаният резултат. В България може да си много талантлив и пак да не успееш. Ние от малка я учихме на скромност, но се оказа, че сме й направили лоша услуга. Защото скромността не е най-доброто за един певец. За да пробиеш днес в шоубизнеса, трябва да си много напорист. Радвам се, че Теди сега пее в страни, където приемат артиста заради таланта му и го оценяват. Тя има достатъчно ангажименти в Швеция и Финландия и сега готви втория си албум. В момента неин видеоклип се върти в Украйна и Латвия, а скоро ще тръгне и в Германия. През нова лято участва в голям фестивал по крайбрежието в южната част на Финландия, където над 100 000 души слушаха последните й песни в 12 часа посред нощ. (Теди разказва, че родителите й действително имали резерви по отношение на това тя да влезе в техния бизнес. Но съдбата си знае работата. Когато била на 15-16 години, те спрели да пътуват из Скандинавия и вече не работили като група. Майка й започнала соло кариера, а татко й решил да вложи всичките спестявания на семейството в звукозаписно студио. Докато се строяла сградата, цялата техника била струпана в стаята на Теди. Баща й един ден казал: "Абе, я ела тук да запишем една песен, защото няма върху кой друг да я пробвам." И записали "Любовта не е достатъчна". Близките й буквално се шашнали. Не очаквали, че ще звучи добре. Майка й била поразена. "Тъкмо се беше върнала от участие и татко я помоли да чуе нещо. Тя моментално започна да плаче. Впоследствие пуснаха песента на хора от музикалния бизнес, които казаха на родителите ми, че трябва да направят нещо за мен. Така се явих на "Хит минус едно" и заваляха поканите за участия в страната", споделя Теди.)
- Вече 32 години сте с един и същи мъж - Милко Кацаров. Не си ли омръзнахте, жълти издания неведнъж ви развеждаха?
- Любовта, всички знаем, е до време. След това остава уважението, приятелството. Да правиш компромиси, да уважаваш мнението на другия. Да има за какво да си говорите. Ние имаме еднакви интереси и една обща цел - музиката, която стана професия и на дъщеря ни.
- Кога всъщност се срещнахте за първи път?
- През 1974-а, когато беше създадена групата LZ, а през 1977-а се оженихме.
- По онова време вие се казвате Силвер Нури. "Онази система" смени името ви...
- Да, името би беше Силвер. Има го и на първия ми албум. Но след 1982-а вече съм Силвия и по фамилията на мъжа ми - Кацарова.
- Вие сте туркиня, съпругът ви е българин, дъщеря ви пък е омъжена за човек, чийто баща е швед, а майка му финландка. Как съжителстват под един покрив хора от различни етноси?
- Чудесно! Миналата година отпразнувахме заедно Коледа на вилата ни в Троянския балкан, близо до Орешака. Те бяха донесли от Швеция и Финландия най-различни коледни неща, аз пък приготвих типично българска кухня и се получи невероятен празник.
- Знам, че много обичате да четете книги с философска и езотерична тематика, кои напоследък ви направиха най-силно впечатление?
- Книгите на Ернст Мулдашев. Чудесни са, препоръчвам ги на всички.
- Доста сте пътували по света, кое място никога няма да забравите?
- Два пъти съм била в Египет и никога няма да забравя разходката по Нил. Още сънувам египетските пирамиди.
- Сигурно няма звезда, която да не гладува. И вие ли се подлагате на такива изтезания, за да поддържате формата си?
- Откакто Теди си е в България - това да й сготвя, онова да й сготвя и двете напълняхме с по 2-3 килограма и сега отново сме на диета - ядем повече плодове и салати. Когато бях млада, много гладувах, но сега не съм привърженичка на крайните диети. На тази възраст все едно не мога да изглеждам като младо момиче и се примирявам с мисълта, че хората ме приемат повече заради гласа ми.
- Рекламно лице сте на "Адифарм" и по-специално на един продукт при скованост и болки в ставите. Имате ли такива болежки?
- Като всяка певица по сцените и аз си имам болежки по ставите и цяло лято пих артрозамин, който е създаден от наши специалисти на основата на природни продукти. Сега се чувствам много добре.
- Къде прекарвате свободното си време?
- По линия на мъжа ми имаме едно наследствено място в Троянския балкан, близо до Орешака. Там имаме огромна къща, а гората е до нас. Не можете да си представите колко сърдечни и истински са хората в този край! Като отидем там, най обичам да си купя прясно мляко, да си го сваря и с него да направя любимите ми макарони на фурна. Цяла тава сама мога да изям. Купихме си вила на Егейско море и там също прекарваме част от свободното си време. Къщата е двуетажна, с градина. В Турция е много популярно да се строят ситита от по 20 прекрасни къщи. Вилата ни е в такова сити. Изобщо всяка свободна минута обичам да съм сред природата. Мисля, че всички трябва да бъдем по-близо до природата, а не да се фуклявим колко коли и колко пари имаме и да презираме бедните. Трябва да се стремим да мислим положително, за да оправим аурата на България и да ни тръгнат нещата.
- 11 години сте работили в чужбина, никога ли не ви поблазни мисълта да останете там за постоянно?
- Имахме покани, но и двамата с мъжа ми сме такива патриоти, че никога не сме си и помислили да останем извън България. Мои близки неведнъж са ми казвали: ти, ако беше останала в чужбина, щеше да станеш голяма звезда? Не се знае. Всичко е шанс. Доволна съм от онова, което съм постигнала в България. Имам много истински приятели. Единствената ми болка е, че попмузиката заслужава повече уважение, че за истинските таланти не се полагат достатъчно грижи, за да им се даде възможност да се развиват и да имат самочувствие.



Тема Re: Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лилинови [re: Янakин]  
Автор31 nabor (Нерегистриран)
Публикувано16.11.07 14:57







Тема Re: Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лили [re: 31 nabor]  
АвторCвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано21.11.07 21:47



Бихте ли ми казали коя е Силвия Кацарова и с какво се занимава?
Помня една чистачка в НДК на времето със същото име, но й викаха Силвер.



Тема Re: Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лилинови [re: Cвeтлa]  
АвторЯнakин (Нерегистриран)
Публикувано21.11.07 23:51



Сьщата е, обаче се ожени, има хубаво семейство, талантлива дьщеря, приятели и е обичана

. Всичките льскави и кичозни парцали на баба ти, не могат да купят това, което тя има, а баба няма...обич и топлота



Тема Re: Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лилинови [re: Янakин]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано05.12.07 22:02



Поредната статия, измислена от журналист. :) Името на мъжа и е грешно, както и историята със смяната на името. Тя е Силвер в първите ТРИ албума на LZ и не до 1982 а поне до 1984. Щом аз ги знам тези неща, как самата тя ги е забравила???



Тема Re: Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лилинови [re: jaytee]  
АвторCвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано10.12.07 01:14



Ами като има по-талантливи от Лили Иванова, зала 1 на НДК е свободна


Нека ги видим колко са талантливи!



Тема Re: Силвия Кацарова - омрьзна ми да слушам Лилинови [re: Cвeтлa]  
АвторЧaнc (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 18:44



Е, какво и има толкова на тази зала? Зала като зала! Баба като е световна звезда да направи едно турне поне в братска Македония, че на 2 км от границата никой не е чувал името на баба Иванова




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.