Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:19 04.07.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Затъпява ли нацията или не?нови  
Автор Eлeнka ()
Публикувано31.10.09 00:54



След няколко дни ни вест ни кост...
Само едно едничко менние на "непознат", че това била моята тема и на Спиди...
Да това е моята тема и моят живот, но явно ссред читателите има все по-малко хора, които смятат фолклора за част от техния живот, или пък не им се занимава с това, Що е то фолклор.
Може би просто им стига обяснението на някой друг?
Ако желаете може да дискитураме-Затъпява ли нацията или не, или може би новините покрай кризата в икономиката?
Или поредния сериал, който евантуално някой гледа, или затъпяващите го телевизионни предавания?




Шо праим са?

www.lebivino.com

Тема непознатият...нови [re: Eлeнka]  
Авторoтнoвo (Нерегистриран)
Публикувано31.10.09 14:20



...само Ви припомни, че вече сме дискутирали това, и всеки е намерил отговорите си. дори може би както Вас ги живее, но някак по-скрито и простичко.

А иначе по въпроса: мисля, че нацията ни е изгубила съвестта си и оттук взора и надеждата си. Един вид безсъзнание, несвяст. Дано да е за малко!



Тема Re: непознатият...нови [re: oтнoвo]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано31.10.09 16:58



Не смяташ ли, че от "скромното" и "скрито" изживяване, далеч от обществото няма как другите да разберат какво изживяваш?
Фолклора като цяло е точно обратното-т.е. споделяне с другите на твоето изживяване.
А може би някой някъде се стреми към подобно изживяване.
От друга страна искаш да ми кажеш, че темата е "изчерпана"?
Т.е. всичко си се знае, ясно е и трябва да си затворим очите недискутирайки проблемите на съвремнните интерпретации във фолклора?
Или да оставим въпроса на чичко "Америкън" или някой друг, да го решава вместо нас и нашите деца?
Твърдо не смятам темата за ясна, изчерпана, или приключена, нито изживяна, защото продължава да се опошлява фолклора.
А липсата на дискусия означава, че всички са съгласни с това, което се случва на българските сцени и им харесва-което за мен е още по-тревожно...
Т.е. някой на някого е намерил заместител на истината и му я предлага по доста подмолен начин.
Съвременните сцени са биберон за населението.
Само едно уточнение:
Нямам нищо против всичко съвременно-вероятно си има и ценни композиции, а имам против заместването на ценностната система.
Оправданията като "това е развитие на музиката и танца" някак си погледнати по-отгоре изглеждат постни.
От такова развитие пак подчертавам Сърбия си останаха само със сценичните обработки, а по-на запад от нея даже и такива са омръзнали на хората.
Поздрави за всички, които дори и за малко се замислят над това, което консумират с ушите и очите си.

www.lebivino.com


Тема Re: непознатият...нови [re: Eлeнka]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано25.11.09 14:45



Еленка , здравей.Отново откривам че си непримирима към нещата които се поставят на сцена.Редно е да разбереш че този фолклор който е автентичен за него не са писани ноти.Хората са го измисляли на момента , и това няма как да се получи на сцена.Едно време всички са излизали на мегдана и там се състояла днешната "дискотека".Това никога няма да се повтори и да се върне в онзи си вид какъвто е бил тогава.Сцената е тази на която се показва миналия ни и сегашен фолклор. Във всеки танц са залегнали автентичните мотиви свързани във хореографията.Доста от хората биха се отекчили гледайки да се вихри едно хоро на сцена.Артистичността на ансамблите , богатството от носии ,хореографията грабват хората.
Фолклора през цялото време е търпял промени.Нищо не е така ,както в момента на измислянето му и няма да остане такова.
В едно съм съгласна с теб.И то е относно изпалненията на ансамблите.По онава време е било недопустимо например да се види нещо от шенският крак.Днес често например се наблюдава повдигане на жените от страна на мъжете .Ами че тогава те са ходели само с ризи ,без гащи и е било недопустимо.Ето и ролята на осъвременяване на танците.Ще ме оспориш ,но днес пък носим гащи,но това не е автентично представяне.Много са още нещат които показват фолклора днес различен от преди.Но това смятам че не е фатално чак до там както се опитваш да го изкарваш.Света се променя и всичко в него.Важното е че душата октава на българина закърмен със родния фолклор.Радвам се с това с което се занимаваш и те поздравявам , но нека запазим,опазим това което е останало ,за да не изгубим всичко натрапвайки на младите колко е било хубаво всичко преди.Редно е да има запазени и записани автентични фолклорни неща ,но не можем да спрем фолклора ни да се променя.Хората са други ,времената също.
Желая ти успех , и не хаби толкова сили .Прави това което правиш с усмивка не с критика.



Тема Re: непознатият...нови [re: ycмиxни ce]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано25.11.09 14:58



Така.
1. Омръзна ми да чета супер неграмотните Ви изказвания, написани на нисък стил
2. Приключвам темата и писането с Вас, тъй като колкото и да обяснявам кои са истинските проблеми във фолклора-не разбирате и си знаете Вашия проблем-чувство за постоянно отричане от околните
3. Не отричам нищо-всеки може да прави каквото си иска, танцувала съм в Ансамбъл "Граово", който е на доста високо ниво и имам идея що е то сценична постановка. Част от тях са дори, интересни и приятни
4. Имам против смесването и заместването на изворния фолклор с модернизираните композиции, тъй като по този начин се нарушават процесите, свързани с фолклора, и които толкова ми се иска да Ви подтикна да дискутирате
5. Ако мислите, че автентичността се изразява в носененето или не-носенето на гащи-тогава стойте по-далече от мен, моля Ви. Нямам намерение да се хабя за подобни разговори.
6. Вече за втори път по тази причина пускам темата "Що е то фолклор?", за да може хора, които не са си задавали въпроса като Вас, да се поучат малко.
Тъй като не може някой да си мисли, че фолклора се състои в гащите, или тази или онази стъпка...композиция, тонове и т.н.
7. Спрете да ме нападате, а говорете-кое е според Вас-това е идеята за Форум и дискусия, обсъждане на мнения, с факти, а не голословни изказвания.
8. Фолклора не е и няма да бъде каките с голите пъпчета и "баджаци" (с извинение), нито напудрените постановки, които толкова Ви се иска да се нарекат народно изкуство, по простата причина, че няма да издържат даже и още 5 години на сцената, нито в сърцата, нито на пазара.
9. Това, което всичко окачествяват като "развитие" е всъщност е един голям УПАДЪК, с големи букви изписан. Не само като изкуство (за изкуство можем да си говорим много, ако имате желание), а и като качество. Да има такива, които са изпипани и "грабват" хората. Но това е изкуство, достойно за уважение, преклонение и много цветя на неговия автор, но не е Фолклор. Госпожо-разберете ме веднъж за винаги!!!!

www.lebivino.com<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 25.11.09 14:59.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 25.11.09 14:59.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 25.11.09 14:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от Eлeнka на 25.11.09 15:01.



Тема Re: непознатият... [re: Eлeнka]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано26.11.09 14:46



Съжалявам ви. Н есте ме дипломирали вие ,за което благодаря.Нищо грамотно не виждам във вашите писания ,само отричане ,отричане и критика.
Нещо не сте схванали това което съм написала.Доста елементарно се изказвате за носенето на гащи.Що за тъпотия и самочуствие показвате.Посочих само нещо което е влязло в ансамблите ,изключено при автентичния фолклор.Това че се мислите за нападана си е лично ваш проблем.Никога не съм имала такава идея.отговарям само на провокациите които написахте спрямо мен.
Вече ми харесвате,защото си показахте слабото място.
Моля за вашето благоволение да чуя "Що е то фолклор". Корифей като вас си заслужава да бъде чут.
Когато трябва да четете ,то го правете бавно и внимателно.
Аз също не намирам нужда да отговарям на пиксанията от ваша страна,но как и по какъв начин си позволявате да ръсите простотии ,за мен е неразбираемо.
Вие наистина ме изумявате с елементарното си поведение.Що за радетел на духовното сте.Отказвам се да комуникирам с простотията и провинциалната закърнялост.Търсите някой който да ви засегне, е принудихте ме.Пожелавам на всички които се осмелят да ви опонират със собствено мнение,много търпение и кураж.

Много е ниско нивото ви.



Тема Re: непознатият...нови [re: ycмиxни ce]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано26.11.09 14:50



P.S.
Само да уточня:Това вдигане на жените от мъжете ,за него става въпрос- не се
отнася за носенето на "ГАЩИ"





Тема Re: непознатият...нови [re: ycмиxни ce]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано26.11.09 15:14



До-о-бре.
Моите почитания.


П.П. Моят приятелски съвет е да се понаучите малко на правопис, пунктуация, и правила за писане на Комп. Не прави добро впечатление.

www.lebivino.com


Тема Re: непознатият...нови [re: Eлeнka]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано27.11.09 11:02



Неграмотността ме привлича


Успех желая на начинанието ви




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.